Ta kobieta twierdzi, że nie śpi od 40 lat. Wnioski lekarzy są zaskakujące!

Li Zhanying z prowincji Henan w Chinach przekonuje, że nie zmruża oka od czterech dekad! Potwierdza to zarówno mąż kobiety, jak i sąsiedzi, którzy na własną rękę próbowali wykryć ewentualny podstęp. Dzięki swojej niecodziennej bezsenności, Chinka stała się prawdziwą lokalną atrakcją. Czy to jest w ogóle możliwe, by ktoś nie spał przez tak długi okres czasu? Lekarze postanowili dogłębnie zbadać przypadek Li Zhanying i rozwikłać jej zagadkę

Sen jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Przeznaczając na tą czynność średnio 8 godzin na dobę, przesypiamy jedną trzecią życia! To ogromna ilość czasu, a fakt, że musimy przeznaczyć ją na sen, świadczy tylko o tym, iż ma on ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

W optymalnych warunkach, ludzki sen przebiega cyklicznie i fazowo. W trakcie 7-8 godzin spania, u człowieka występuje od 4 do 5 podobnych cykli snu. Każdy z tych cykli składa się z kilku odmiennych i sukcesywnie występujących faz, w tym faza NREM - sen bez marzeń sennych oraz REM - faza, w której występują intensywne marzenia senne. Faza NREM trwa zazwyczaj od 80 do 100 minut, po czym następuje faza REM, trwająca bardzo krótko, generalnie około 15 minut.

Jak długo można wytrzymać bez snu? Li Zhanying przekonuje, że nie śpi od 40 lat!

Osoby mające problemy ze snem dobrze wiedzą, jak silnie może dawać się we znaki nieprzespana noc. Niewysypianie się sprawia, że za dnia czujemy się bezsilni i mało produktywni. Są jednak osoby, które skutki bezsenności znoszą lepiej niż przeciętny człowiek.

Regularny niedobór snu może przyczyniać się do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, prowadząc do chorób układu krążeniowego, w tym chorób serca, przyrostu masy ciała, cukrzycy i wielu innych dolegliwości zdrowotnych.

Co ciekawe, są ludzie potrafiący nie zmrużyć oka przez kilka nocy pod rząd. Czy jednak jest to możliwe, by nie spać przez całe lata i wciąż nieźle funkcjonować? W pewnym sensie, okazuje się, że jak najbardziej!

Jak długo można nie spać? Kobieta przekonuje, że nie śpi od 40 lat! Czy to możliwe?

Li Zhanying z prowincji Henan w Chinach przekonuje, że nie zmruża oka od czterech dekad! Potwierdza to zarówno mąż kobiety, jak i sąsiedzi, którzy na własną rękę próbowali wykryć ewentualny podstęp. Dzięki swojej niecodziennej bezsenności, Chinka stała się prawdziwą lokalną atrakcją. Czy to jest w ogóle możliwe, by ktoś nie spał przez tak długi okres czasu? Lekarze postanowili dogłębnie zbadać przypadek Li Zhanying i rozwikłać jej zagadkę (źródło 1) .

Rzekomo nieśpiąca od 40 lat kobieta twierdzi, że ostatnio spała gdy była 5-letnim dzieckiem. Jej rodzina to potwierdza, a mąż przekonuje, że tak na dobrą sprawę to nigdy nie widział by jego żona spała. Kobieta zawsze jest czymś zajęta, zarówno za dnia, jak i nocami.

Li Zhanying twierdzi, że nie śpi od 40 lat
Li Zhanying twierdzi, że nie śpi od 40 lat

Pewnego razu, sąsiedzi bezsennej Li postanowili przekonać się, czy rzeczywiście kobieta w ogóle nie sypia. W tym celu spędzili w jej domu całą noc, sprawdzając, czy przypadkiem nie zasypia. Jednak, w przeciwieństwie do Li, która podczas eksperymentu w ogóle nie zmrużyła oka, każdy z sąsiadów po pewnym czasie usypiał.

Mąż nieśpiącej kobiety od lat martwi się o jej zdrowie, gdyż żywi wrażenie, że Li w ogóle nie odpoczywa. Za dnia zajmuje się domem, a ponieważ nocami nie może usnąć, ten czas poświęca na sprzątanie. Aby pomóc swojej żonie, mężczyzna postanowił kupić jej tabletki na sen, które niestety nie przyniosły jakiegokolwiek efektu.

Li Zhanying cierpi na bardzo nietypowe zaburzenia snu
Li Zhanying cierpi na bardzo nietypowe zaburzenia snu

Już kilka ładnych lat temu przypadek Li Zhanying został nagłośniony w mediach (źródło 2). Kobieta przez wiele lat bezskutecznie szukała pomocy medycznej. Niestety lekarze nie byli w stanie jej pomóc. Po wielu nieudanych próbach znalezienia skutecznej kuracji, Chinka zgłosiła się do pekińskiego centrum snu, gdzie trafiła na dobrze przygotowanych specjalistów, chętnych przyjrzeć się bliżej jej niecodziennej dolegliwości.

Li Zhanying w pekińskim ośrodku badawczym
Li Zhanying w pekińskim ośrodku badawczym

Po kilku badaniach, medycy z pekińskiego ośrodka odkryli, że kobieta tak naprawdę śpi, lecz w bardzo specyficzny sposób. Eksperci uznali, że niecodzienna dolegliwość Li przypomina lunatykowanie. W rzeczywistości, gdy mózg kobiety co jakiś czas na chwilę przysypia, jej ciało jest w pełni aktywne, więc można mieć wrażenie, że Li w ogóle nie sypia (źródło 3).

Obserwując, jak rozmawia z mężem, lekarze zauważyli, że oczy Li zwalniają i kobieta zasypia, mimo, że wciąż prowadzi z nim rozmowę. Kolejny test z monitorem fal mózgowych wykazał, że jej oczy nigdy nie były zamknięte dłużej niż 10 minut dziennie.

Bibliografia:

1 - The Sun - EYES WIDE SHUT Mystery of the woman who ‘hasn’t slept for 40 years’ in bizarre case that’s baffled doctors;

2 - DNA - This woman from China with the strangest disease has not slept in 45 years - Find out why;

3 - MSN - Kobieta twierdzi, że nie śpi od 40 lat. Lekarze rozwiązali zagadkę.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!