Kamienie lecznicze i ich właściwości - Jak dobrać odpowiedni dla siebie kamień?

Kamienie szlachetne to najbardziej wartościowe minerały, które w przyrodzie są niezwykle rzadko spotykane. Charakteryzują się jednorodną strukturą, nienaganną czystością i przejrzystością. Do kamieni szlachetnych zalicza się diamenty, szmaragdy, rubiny, topazy, akwamaryny i wiele innych. Kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości, a w związku z tym o mniejszej wartości jubilerskiej, bywają nazywane kamieniami półszlachetnymi.

Kamienie pełnią niezmiernie ważną rolę w dziejach ludzkości. W przeszłości, to właśnie z nich budowano pierwsze ołtarze, świątynie i grobowce. Szczególnymi właściwościami wyróżniają się kamienie szlachetne, półszlachetne i niektóre minerały. Magowie i uzdrowiciele posługują się nimi od tysiącleci.

Kamienie szlachetne to najbardziej wartościowe minerały, które w przyrodzie są niezwykle rzadko spotykane. Charakteryzują się jednorodną strukturą, nienaganną czystością i przejrzystością. Do kamieni szlachetnych zalicza się diamenty, szmaragdy, rubiny, topazy, akwamaryny i wiele innych. Kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości, a w związku z tym o mniejszej wartości jubilerskiej, bywają nazywane kamieniami półszlachetnymi.

Właściwości kamieni szlachetnych, półszlachetnych, a także niektórych minerałów, zarówno ezoteryczne, jak i te uzdrawiające ciało, znane są ludzkości od dawien dawna. W środowiskach ezoterycznych panuje przekonanie, że niektóre rodzaje kamieni mają swoją pamięć i rejestrują wibracje pochodzące z otoczenia. Podobno kryją energie, które potrafią przeniknąć organizm człowieka. Stanowią także ochronę przed szkodliwymi rodzajami promieniowania.

Kamienie lecznicze - Jak dobrać kamień

Powiada się, że odpowiednio dobrany do danej osoby kamień, może wywierać pozytywny wpływ na człowieka i to na wielu płaszczyznach jednocześnie. Energia wybranych kamieni okazuje się bowiem pomocna nie tylko w aspekcie zdrowotnym, ale także w wielu innych sferach naszego codziennego życia. W magii naturalnej, poszczególne kamienie wykorzystywane są – między innymi – do ochrony energetycznej, ale nie tylko. W zależności od rytuału, kamienie szlachetne, półszlachetne, a nawet niektóre minerały, mogą w nim pełnić różnorodne funkcje.

Kamienie lecznicze - Lapis Lazuli
Kamienie lecznicze - Na obrazku: zawieszka lapis lazuli w aksamitnym woreczku - amazon.pl

W niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na właściwościach leczniczych niektórych kamieni. W rzeczywistości, do poprawy zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, można stosować z ogromnym powodzeniem kamienie, takie jak przykładowo turkus, koral, kamień księżycowy, agat, topaz czy opal. Umiejętna praca z kamieniami może pomóc w przypadku rozmaitych dolegliwości, takich jak przykładowo cukrzyca, alergia, nerwica i depresja.

Kamienie szlachetne, półszlachetne i wybrane minerały – właściwości lecznicze

Czy niektóre kamienie naprawdę mogą nas leczyć? Czy to w ogóle możliwe? Niejednemu z nas może się to wydawać mało prawdopodobne, ale w rzeczywistości, każdy kamień w jakiś sposób wpływa na organizm człowieka, a mechanizm oddziaływania poszczególnych kamieni może się różnić w zależności od ich indywidualnych cech. Podczas gdy niektóre z nich uzdrawiają ciało fizyczne, inne są w stanie regulować przepływ energii życiowej, a także pracę czakr. Jednak są też takie kamienie, które eliminują stres i leczą duszę.

Wszystkie kamienie będące w stanie pozytywnie na nas wpływać, niezależnie od tego czy należą one do zbioru kamieni szlachetnych, półszlachetnych, czy też powszechnych w naturze minerałów, zalicza się do tak zwanych kamieni leczniczych.

Uzdrawianie kamieniami leczniczymi - Jak przygotować kamienie do zabiegu?

Kamienie lecznicze są w stanie wyciągać złą energię od swoich „pacjentów”. Istotne jest więc zatem, aby przed każdym zabiegiem, kamienie zostały w należyty sposób oczyszczone. Ale to jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać. Jak oczyszczać kamienie lecznicze ze zgromadzonej energii? Otóż, jest na to kilka dość prostych sposobów.

Aby oczyścić kamienie lecznicze na poziomie energetycznym, można np. zapalić białą świecę i utrzymując kamień nad płomieniem, wytwarzać w umyśle intencję oczyszczania go z negatywnej energii. Czas trwania tego zabiegu jest ustalany intuicyjnie, tzn. należy "poczuć", czy kamienie zostały uwolnione z negatywnej energii. Przeważnie trwa to kilka minut. Alternatywnie, można zwyczajnie na jakiś czas wystawić kamienie na działanie promieni słońca, lub księżyca.

Kamienie lecznicze - Ametyst
Kamienie lecznicze - Na obrazku: skórzany rzemyk z zawieszką z kamienia szlachetnego, ametyst fioletowy - amazon.pl

Aby uchronić kamienie lecznicze przed stycznością z przedmiotami, lub osobami, od których mogłyby przejąć negatywną energię, między poszczególnymi zabiegami uzdrawiającymi powinny być one przechowywane z odpowiednim szacunkiem, w specjalnym woreczku, szkatułce, czy też zwyczajnym pudełeczku.

Terapia bazująca na właściwościach energetycznych kamieni leczniczych zalecana jest głównie osobom wyczerpanym, cierpiącym na przewlekły brak sił do działania, osobom znerwicowanym, nadmiernie reagującym emocjonalnie na zwyczajne sprawy życia codziennego. Terapia ta może przynosić ulgę także osobom przewlekle odczuwającym bóle stawów, mięśni, ścięgien i cierpiącym na zaburzenia przemiany materii.

Jak powinno się wykonywać uzdrawiające zabiegi? W sumie jest na to kilka sposobów. W trakcie sesji, kamienie lecznicze można przesuwać wzdłuż kanałów energetycznych naszego ciała, kłaść bezpośrednio na czakry, bądź zwyczajnie przykładać je do miejsc dotkniętych chorobą lub obolałych. Pomimo, iż znajomość energetycznej mapy ludzkiego ciała może okazać się w takich okolicznościach bardzo pomocna, nie jest ona niezbędna do pracy z kamieniami.

Na jakie dolegliwości działają kamienie lecznicze?

Kamienie lecznicze (niektóre kamienie szlachetne, półszlachetne, a także wybrane minerały), mogą wspomagać leczenie różnych dolegliwości zdrowotnych. Przykładowo, z ich pomocą wzmocnisz leczenie zwykłego przeziębienia, cukrzycy, chorób kobiecych, uzależnień, a nawet poprawisz urodę.

W terapii kamieniami leczniczymi, szczególnie ważną rolę odgrywa dobranie odpowiedniego kamienia do naszego schorzenia. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, może okazać się, że zabiegi nie będą przynosiły oczekiwanego efektu.

Należy mieć na uwadze fakt, iż niektóre kamienie oddziałują na nasz organizm, bądź psychikę, na różne sposoby. Oznacza to, że mogą one być skuteczne w niejednej okoliczności.

Jaki zatem kamień leczniczy stosować, gdy nie czujemy się najlepiej? Poniższa lista może okazać się przydatna w doborze kamienia najbardziej odpowiedniego dla danej dolegliwości fizycznej (źródło 1).

 • Alergie – lapis lazuli;
 • Alkoholizm – ametyst, kryształ górski, nefryt, szafir;
 • Angina – bursztyn, szmaragd;
 • Astma – akwamaryn, bursztyn, kocie oko, koral, kwarc, lapis lazuli, malachit, sokole i tygrysie oko, szafir, topaz;
 • Bezpłodność – agat, ametyst, bursztyn, jadeit, kamień księżycowy, karneol, koral, kwarc, szafir, topaz;
 • Bolesne miesiączki – agat, bursztyn, chryzokola, kamień księżycowy, opal, turkus;
 • Bóle głowy – agat, ametyst, celestyn, diament, gagat, jadeit, kamień księżycowy, nefryt, tygrysie oko;
 • Bóle ogólnie – bursztyn, fluoryt, hematyt, jaspis, kryształ górski, krzemień, lapis lazuli, malachit, rubin, szafir, turmalin;
 • Brodawki – lapis lazuli, szafir;
 • Choroba lokomocyjna – akwamaryn, kryształ górski;
 • Cukrzyca – cytryn, diament, karneol;
 • Duszność – azuryt, bursztyn, lapis lazuli, malachit;
 • Gardło – bursztyn, celestyn, chalcedon, fluoryt, granat, kamień księżycowy, opal, topaz, turkus;
 • Gorączka – agat, bursztyn, chryzokola, diament, gagat, karneol, koral, rubin, szafir, szmaragd;
 • Jajniki – jaspis, kamień księżycowy;
 • Kaszel – agat, akwamaryn, bursztyn, kwarc, szmaragd;
 • Katar – bursztyn, jaspis;
 • Kobiece choroby – chryzokola, kamień księżycowy, opal;
 • Pęcherz moczowy – bursztyn, diament, jadeit, jaspis, koral, nefryt;
 • Potliwość nadmierna – kamień księżycowy, szafir;
 • Przeziębienia – bursztyn, jadeit, kwarc, szmaragd, tygrysie oko;
 • Włosy – awenturyn, bursztyn, chryzokola, lapis lazuli;
 • Wymioty – bursztyn, jaspis, kryształ górski;
 • Zakaźne choroby – granat, rubin, szafir, szmaragd, topaz;
 • Zęby – agat, akwamaryn, bursztyn, fluoryt, gagat, jaspis, karneol, koral, malachit, selenit;
 • Zgaga – szmaragd.
Kamienie lecznicze - agat
Kamienie lecznicze - Na obrazku: agat zielony wisiorek - duchowe uzdrawianie uzdrawianie - amazon.pl

Kamienie lecznicze mogą nas skutecznie wspierać nie tylko w walce z chorobami ciała, ale także z dolegliwościami natury psychicznej i emocjonalnej. Odpowiednio wykorzystane, mogą pozytywnie wpływać na nasz nastrój, zapobiegać zaburzeniom depresyjnym, nerwicy. Kamienie mogą także wzmacniać pożądane cechy charakteru, wspomagać skupienie uwagi, potęgować intuicję i przyciągać miłość.

Jeśli dokuczają Ci problemy natury psychicznej, emocjonalnej, duchowej, poniższa lista pomoże Ci wybrać odpowiedni dla siebie kamień (źródło 1):

 • Apatia – gagat, granat, rubin;
 • Bezpieczeństwo materialne – bursztyn, cytryn, krzemień, turkus, tygrysie oko;
 • Bezsenność – ametyst, jadeit, kamień księżycowy, koral, selenit, szmaragd, topaz, turkus;
 • Depresja – akwamaryn, ametyst, azuryt, chalcedon, cytryn, gagat, granat, jadeit, koral, lapis lazuli, malachit, opal, selenit, topaz, turmalin;
 • Emocjonalna równowaga – agat, ametyst, awenturyn, chalcedon, diament, kamień księżycowy, kunzyt, obsydian, oliwin, opal, sokole oko, szafir, szmaragd, tygrysie oko;
 • Energia (wzrost) – krzemień, opal, rubin, tygrysie oko;
 • Intelekt (wzmacnia) – akwamaryn, ametyst, azuryt, fluoryt, karneol, kwarc, szafir;
 • Intuicja (wzmacnia) – akwamaryn, ametyst, azuryt, lapis lazuli, sokole oko, szafir, turkus, tygrysie oko;
 • Kłótliwość (usuwa) – celestyn, karneol, nefry;
 • Koncentracja (poprawia) – agat, ametyst, diament, fluoryt, karneol, opal, malachit, kryształ górski, sokole oko, szafir, szmaragd, topaz;
 • Miłość (wspiera) – agat, akwamaryn, azuryt, chalcedon, karneol, kocie oko, koral, kryształ górski, kunzyt, malachit, rubin, szmaragd;
 • Nauka (ułatwia) – azuryt, cytryn, kryształ górski, kwarc;
 • Odwaga (zwiększa) – agat, akwamaryn, ametyst, bursztyn, cytryn, diament, granat, hematyt, jaspis, karneol, kunzyt, malachit, opal, rubin, topaz;
 • Opanowanie (zwiększa) – agat, ametyst, bursztyn, granat, kryształ górski, lapis lazuli, topaz, turkus;
 • Optymizm (zwiększa) – agat, awenturyn, bursztyn, cytryn, fluoryt, granat, hematyt, koral, kunzyt, lapis lazuli, szafir, szmaragd, turkus;
 • Pewność siebie (zwiększa) – diament, kryształ górski, krzemień, opal, turkus;
 • Radość (zwiększa) – agat, awenturyn, hematyt, jadeit, rubin, szmaragd, topaz;
 • Seksualność (wspiera) – agat, ametyst, bursztyn, chryzokola, granat, hematyt, krzemień, rubin, topaz;
 • Zdecydowanie (poprawia) – diament, granat, kryształ górski;
 • Życzliwość (zwiększa) – azuryt, chryzokola, granat, kamień księżycowy, topaz.

Gdzie kupić kamienie lecznicze?

Kamienie lecznicze można kupić w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, a także zamówić online. Proponujemy zapoznać się z bogatą ofertą amazon.pl (naprawdę szybka dostawa) - sprawdź w tym celu: kamienie lecznicze w amazon.pl - Oferta dostępnych kamieni leczniczych jest tam bardzo bogata i różnorodna.

Kamienie lecznicze - Zestaw kamieni leczniczych
Kamienie lecznicze - Na obrazku: Kamienie Lecznicze - amazon.pl

Uwaga!

Praktyki proponowane przez zwolenników leczniczych metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Bibliografia:

1 - psychotronika.pl - Kamienie szlachetne i ich zastosowanie zdrowotne. Wspomogą terapie i usuną objawy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!