Czym jest ten ledwo słyszalny szum o ultra niskiej częstotliwości? Słyszą go osoby szczególnie wrażliwe

Wiele osób na całym świecie regularnie słyszy tajemniczy szum o niezwykle niskiej częstotliwości. Skąd pochodzi ten ledwo słyszalny szum i dlaczego niektórzy ludzie go słyszą, podczas gdy większość osób w ogóle nie ma pojęcia o jego istnieniu?

Zgodnie z klasycznym opisem tak zwanego światowego szumu, brzmi on jak silnik samochodu lub ciężarówki na biegu jałowym przed domem lub w okolicy. Niektórzy opisują to jako niski dźwięk dudnienia lub buczenia. Zazwyczaj jest on słyszalny wyraźniej w nocy i w zamkniętych pomieszczeniach, niż w dzień i na zewnątrz. Dźwięk ten może być dość łatwo maskowany przez hałas otoczenia, taki jak przykładowo zwyczajna konwersacja, pędzące auta, wentylator lub włączone radio. Szacuje się, że od 2 do 4 proc. światowej populacji może doświadczać tego zjawiska w określonych warunkach.

Czym jest ten niski i ledwo słyszalny dźwięk?
Czym jest ten niski i ledwo słyszalny dźwięk?

Czy już słyszałeś Hum? Czym jest tajemniczy szum?

W 1977 r. na łamach brytyjskiego periodyku Sunday Mirror pojawił się artykuł noszący intrygujący tytuł „Czy już słyszałeś 'Hum'?” W efekcie, ponad 800 osób skontaktowało się z redakcją, aby twierdząco odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Skąd dociera tajemnicze brzęczenie i kiedy usłyszano je po raz pierwszy? Istnieją doniesienia, że ultra niskie dźwięki nieokreślonego pochodzenia znane są już od 1828 r., gdy to grupka podróżników zmierzających do Pirenejów usłyszała „głuchy, słaby i wiatrowy jęk”, którego źródła nie udało się ustalić. Pozostając w bardziej bliskich nam czasach, Kilka ładnych lat temu, w okolicach roku 2016, spora ilość osób zamieszkujących południowo-zachodnie brytyjskie wybrzeże doświadczyło powrotu niewytłumaczalnego buczenia, które po raz pierwszy usłyszano rok wcześniej.

Każda czerwona kropka na poniżej zaprezentowanej mapie oznacza jedną osobę, która zgłosiła słyszenie brzęczenia o niskiej częstotliwości. Żadna z tych osób nie była w stanie określić źródła tajemniczego dźwięku.

Czym jest ten ledwo słyszalny szum?
Czym jest ten ledwo słyszalny szum?

Niektórym osobom tajemniczy szum bardzo dokucza

Niektórzy opisują tajemniczy i bardzo niski dźwięk jako brzęczenie, inni mają wrażenie, że jest to raczej dudnienie. Tak czy inaczej, dla niektórych wrażliwców nieznanego pochodzenie dźwięk jest prawdziwym koszmarem, tak jak w przypadku Sue Taylor, emerytowanej pielęgniarki z Roslin i mieszkającej w Szkocji. Zdaniem Colina Dickeya z gazety New Republic, Pani Taylor oznajmiła, że to brzęczenie ją nie tylko rozdrażnia psychicznie, ale przyprawia o zawroty głowy i mdłości. Czasami kobieta miewa wrażenie, jakby jej głowa miała eksplodować. Na szczęście jednak, takich przypadków jest niezwykle mało, gdyż większość ludzi słyszących tak zwany HUM nie reaguje na tajemniczy dźwięk. Po prostu, gdy panuje całkowita cisza, wówczas go słychać i tyle.

Teorie spiskowe

Zdaniem niektórych zwolenników teorii spiskowych, tajemniczy dźwięk o ultra niskiej częstotliwości jest generowany przez satelity w celu zadawania zdalnych tortur globalnej populacji lub może stanowić część bardziej złożonego systemu kontroli umysłów. Zwolennicy teorii spiskowych założyli specjalną stronę w serwisie Facebook, której celem jest zrzeszenie osób słyszących tajemnicze dudnienia.

Zwolennicy teorii kontroli umysłów są przekonani, że kobieta, która swego czasu włamała się do punktu kontrolnego w Białym Domu, po czym została zastrzelona przez policję, była pod wpływem wspomnianego szumu. Tajemniczy dźwięk miał także skłonić Aarona Alexisa do popełnienia masakry, w której zginęło 12 osób w 2013 roku. W jego komputerze śledczy mieli znaleźć następująco brzmiącą notatkę:

„Ataki o ultra niskiej częstotliwości to coś, czemu byłem poddawany przez ostatnie trzy miesiące. I szczerze mówiąc, właśnie to mnie do tego skłoniło”.

Od wielu dekad badacze bezskutecznie próbują ustalić źródło słyszanych przez wielu ludzi dźwięków o ultra niskiej częstotliwości. Lekarze zazwyczaj z góry wykluczają to zjawisko, a u osób słyszących tajemnicze dźwięki rozpoznają tak zwany Tinnitus, czyli szumy uszne – dolegliwość w efekcie której pacjenci miewają subiektywne doznania akustyczne.

Mapa Światowego Szumu

Dr Glen MacPherson, były profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, stworzył specjalną mapę – The World Hum Map (źródło 1). Jest ona rezultatem wspólnych wysiłków mających na celu określenie źródła tajemniczych dźwięków o ultra niskiej częstotliwości. MacPherson przypuszcza, że to dziwne brzęczenie, słyszane przez wiele osób na całym świecie, może być spowodowane specyficznymi falami radiowymi.

A więc czym są te tajemnicze dźwięki?

Kilka lat temu Fabrice Ardhuin, starszy pracownik naukowy z Centre National de la Recherche Scientifique we Francji, ogłosił na łamach czasopisma Geophysical Research Letters, że odkrył pochodzenie tajemniczego szumu. Zdaniem wspomnianego naukowca ciśnienie fal na dnie morza powoduje drgania Ziemi, co z kolei skutkuje dźwiękami o niskiej częstotliwości. Te fale mikrosejsmiczne mogą być wykryte przez specjalistyczne urządzenia pomiarowe oraz słyszane przez niewielką grupę osób wrażliwych na niskie częstotliwości. Czy to jednak prawda? Czy seria podziemnych wibracji trwająca co najwyżej 5 minut może przyczyniać się do nieustannego, irytującego szumu? Tego niestety nie wiemy, ale będziemy starać się śledzić ten intrygujący temat i informować naszych czytelników o nowych doniesieniach w tym zakresie.

Jak opisują tajemniczy dźwięk osoby, które go słyszą?

Posłuchaj, co odczuwają osoby słyszące tajemniczy szum: Can You Hear That?

Bibliografia:

1 - The Hum - The World Hum Map and Database Project.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!