Sennik szczur — Co oznacza sen o szczurze?

Pojawienie się szczura w naszych snach nie należy do najmilszych doznań, gdyż szczur zazwyczaj budzi w nas mało przyjemne emocje. Po przebudzeniu się z takiego snu niektórym osobom może być trudno dojść do siebie. Podobnie jak szczur potrafi wzbudzać z ludziach dość negatywne odczucia, znaczenie snu, w którym występuje ten gryzoń, jest z reguły negatywne.

Jakie może mieć znaczenie sen, którego motywem jest szczur? Choć na ogół ludziom szczury kojarzą się z brudem i z chorobami, w rzeczywistości gryzoń ten zaliczany jest do najmądrzejszych zwierząt. Czy wiesz, że mózg szczura jest zbliżony budową do ludzkiego? Okazuje się, że szczury (tak — szczury) zajmują czołowe miejsce w rankingach najbardziej inteligentnych zwierząt, obok delfinów i psów źródło

Stary sennik i szczury

Sennik i szczur

Sennik interpretuje sen o szczurze zazwyczaj w negatywny sposób. Szczur widziany we śnie bywa zwiastunem kłopotów, które mogą być wynikiem celowego działania bliskiej nam osoby. Jednak, jak to bywa również w przypadku innych snów, takich jak dla przykładu, pies, dziecko, czy też ciąża, wszystko zależy od dalszego kontekstu danego marzenia sennego. Dlatego, czasami sen o szczurze może mieć pozytywne znaczenie — to zależy bowiem od konkretnej sytuacji, jaką widzimy we śnie.

Szczur we śnie może być interpretowany jako ostrzeżenie przed nadchodzącą, trudną okolicznością. W takim przypadku śniącemu, który zrozumie ostrzeżenie, być może uda się uniknąć negatywnych skutków czyjegoś działania. Ponieważ poszczególne motywy, które pojawiają się w snach, mogą mieć za każdym razem zupełnie inne znaczenie, wszelkie uprzedzenia trzeba odłożyć na bok. Okazuje się bowiem, że w niektórych okolicznościach śniący się nam szczur może mieć zupełnie pozytywne znaczenie.

Sennik — Co oznacza sen o szczurze?

Sennik jest zbiorem najczęściej występujących marzeń sennych. Zawiera on dużą liczbę symboli sennych, wraz z opisami ich możliwego znaczenia. Pierwszy sennik został sporządzony przez starożytnych Egipcjan. Najstarszym istniejącym sennikiem, jaki dotychczas odkryto, to papirus z około 2000 – 1790 roku p.n.e.

Jeśli chodzi o interpretację snów, sennik jest po tym względem bardzo istotnym narzędziem. Jednak nie jest od jedynym narzędziem, jakiego potrzebujemy, aby właściwie zrozumieć nasze sny. Należy mieć na uwadze fakt, że interpretacja snów musi być połączona z okolicznościami, w jakich znajduje się osoba śniąca w życiu na jawie. Tak więc, sny należy interpretować właśnie w tej perspektywie.

Czy to, co nam się śni, jest naprawdę istotne? Czy w ogóle nasze sny mogą coś oznaczać? W rzeczywistości, sny mogą mieć ogromne znaczenie dla osoby śniącej. Jak powszechnie wiadomo, treść tego, co nam się śni, ma podłoże psychologiczne. Sny bywają nieświadomym odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego — obaw, pragnień, lęków, nadziei i wewnętrznej twórczości. Oczywiście sny powstają w naszych umysłach. Z tego powodu mogą być głosem najgłębiej skrywanych przez nas emocji. Dlatego też snom przypisuje się pewne znaczenie i stąd właśnie biorą się różnego rodzaju senniki. Senniki interpretują sny na podstawie głęboko zakorzenionych w naszych umysłach symboli. Jednym z takich symboli jest właśnie szczur.

Co może symbolizować śniący się nam szczur? Otóż na ogół szczur może przedstawiać groźby, wrogość, zniszczenie, zarazę i kłopoty. Na szczęście nie tylko! Co ciekawe, szczur nie kojarzy się jedynie z negatywnościami. Na dalekim wschodzie powszechnie uważa się, że szur symbolizuje bogactwo i pomyślność. Panuje tam przekonanie, że gryzoń ten przynosi szczęście swemu otoczeniu, a do podstawowych cech ludzi urodzonych w latach Szczura zalicza się inteligencję, oraz ogromny dar przekonywania. Być może to właśnie wpływ dalekowschodniej kultury sprawił, że szczur w naszych snach może również symbolizować inteligencję, mądrość, instynkt, wytrwałość, samowiedzę, sytość, a nawet... wielkie szczęście!

Szczur

Szczur

Sennik szczur — przykładowe znaczenia snu

Miałeś sen o szczurach w domu i boisz się, że to zła wróżba? Sennik interpretuje sen o szczurze jako zapowiedź zmian, których rodzaj nie jest jawnie określony. Aby lepiej zrozumieć sen o szczurach w domu, należy przyjrzeć się jego dalszym detalom.

Sen o szczurze udomowionym to zapowiedź życiowego sukcesu (źródło). Problemy będą mogły się skończyć, jeśli bardziej skupisz się na sobie niż na innych. Poszukaj wewnętrznej równowagi i poczuj moc sprawczości.

Szczur w łóżku to symbol Twoich kontaktów ze światem. Taki sen może oznaczać, że ukrywasz się przed innymi ludźmi. Być może czynisz tak ze wstydu lub poczucia winy albo dlatego, że masz problem z pewnością siebie lub samooceną. Wiadomo już, co powinieneś robić — odważnie stawać czoła swoim niepewnościom!

Szczur w łóżku

Szczur w łóżku

Widzieć biegającego szczura we śnie, to oznaka powodzenia w miłości i życiu seksualnym. Jeśli jednak szur chowa się i jest ciężko go schwytać, to być może nadszedł czas, aby poogarniać nowo powstałe relacje. Z kolei mieszkanie pełne szczurów czasami sygnalizuje, że druga osoba skrywa uczucia, które żywi wobec Ciebie. 

Sennik — Łagodnie nastawiony, przyjazny szczur

Zgodnie z sennikiem, przyjacielsko nastawiony szczur zazwyczaj zwiastuje pomyślne okoliczności. Jeśli we śnie widziałeś przyjaznego szczura, to najprawdopodobniej w najbliższym czasie wydarzy się coś zupełnie niespodziewanego, co wprawi Cię w świetny nastrój. Spodziewaj się niezwykle przemyślanych prezentów lub wiadomości od kogoś, z kim od dawna nie utrzymujesz kontaktu. Być może tęsknisz za kimś, kto niespodziewanie urwał z Tobą kontakt. Jeśli przyśnił Ci się przyjacielsko nastawiony szczur, to istnieje spora szansa, że już wkrótce ta osoba ponownie odezwie się do Ciebie. Przyjacielski szczur we śnie to również wróżba powrotu do zdrowia. Łagodny, przyjazny szczur we śnie to przeważnie dobry znak, choć sporo zależeć może od dalszego kontekstu snu. 

Sennik — Kolory szczura we śnie

Jak powiadał Carl Jung, snów nie wolno interpretować dosłownie. Sny są bowiem przepełnione symbolami. Każdy kolor, który pojawia się w snach, ma swoje symboliczne znaczenie. Dla prawidłowej interpretacji snów i w celu odszyfrowania ich rzeczywistego znaczenia ważne jest, aby przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów. Dlatego tak istotne są również kolory, dotyczące tego, co nam się śniło. 

Biały szczur — Białe futro często przypomina nam o czystości i niewinności. Jednak, na senne wizje białego szczura nie trzeba patrzeć tylko jako na dobrą wróżbę — niestety może on również ostrzegać nas przed fałszywymi przyjaciółmi i ludźmi, od których lepiej trzymać się z daleka. Za to, jeśli to Ty śnisz, że jesteś białym szczurem — możliwe, że taki sen symbolizuje Twoją wewnętrzną moc i chęć do realizacji wszelkich marzeń. Taki sen może również oznaczać, że wszystko pomyślnie się dla Ciebie układa i jesteś gotowy na wszelkie zmiany.

Biały szczur

Sen o szczurze - Biały szczur

Czarny szczur — Czarne umaszczenie kojarzone jest głównie ze strachem i lękiem. Zgodnie z sennikiem, w snach czarny szczur może symbolizować problemy finansowe, a także przeszkody stojące na drodze interesów osoby śniącej. Możliwe, że sen o czarnym szczurze traktuje ten problem z szerszej perspektywy — może on oznaczać brak silnej woli do podjęcia decyzji, czy też zaburzenia emocjonalne, a nawet depresje.

Czarny szczur

Sen o szczurze - Czarny szczur

Szary szczur — Szary szczur interpretowany jest przez sennik jako pojawienie się kogoś nowego w Twoim życiu. Jednak może to być ktoś, komu osoba śniąca o szarym szczurze nie powinna ufać. 

Widziany we śnie brązowy szczur może być ostrzeżeniem, przed angażowaniem się w lewe interesy. Z kolei szczur niebieski przedstawia kogoś, kto stracił zaufanie osoby śniącej, ale bardzo ciężko pracuje nad jego odzyskaniem

Sennik szczur. Co oznacza być ugryzionym przez szczura

Jak zinterpretować sen o szczurze, mając na uwadze zachowanie tego gryzonia w naszym śnie? Wiadomo, że szczur w naszych snach może się różnie zachowywać. To głównie w zależności od tego szczegółu może się znacznie różnić informacja, jaką chce nam przekazać nasza podświadomość.

Sennik powiada, że atakujący szczur to znak, że powinniśmy zmierzyć się z dręczącym nas od dawna problemem i skonfrontować się ze skrywanymi lękami. Jeżeli jednak szczur w naszych snach nas nie gryzie, sen taki może być przestrogą przed nadgorliwością, która naraża nas na straty.

Gdy w naszym śnie zostajemy ugryzieni przez szczura, może to oznaczać, że niebawem będziemy przez kogoś obmawiani lub oskarżani, a rozmówcy tej osoby niestety nie uwierzą w to, że to tylko kłamstwa. Gdy śni nam się gryzienie przez szczura lub szczury albo uciekanie przed szczurami, może to zwiastować trudne sytuacje. Czasami taki sen to swego rodzaju ostrzeżenie, aby przez własną nadgorliwość nie pogorszyć trudnych okoliczności, w których akurat się znajdujemy.

Mnóstwo szczurów

Mnóstwo szczurów

Szczur gryzący osobę śniącą w pięty symbolizuje tak zwany wyścig szczurów. Toczy się on w codziennym życiu większości z nas. Jeśli śni Ci się szczur, który gryzie Cię w pięty, koniecznie zastanów się, czy nie warto zwolnić trochę tempa. Być może nadszedł czas, aby pomyśleć o rzeczach ważniejszych niż tylko kwestie materialne (źródło).

Znaczenie snu szczury w domu

Zgodnie z interpretacją podawaną przez sennik, sen, w którym spostrzegamy szczury we własnym domu, to niebanalne ostrzeżenie. Taki sen powinno się potraktować na poważnie! Może on bowiem znaczyć, że w najbliższym otoczeniu osoby śniącej znajdują się fałszywi ludzie, będący stanie wykorzystać śniącego bez jakichkolwiek skrupułów.

Zgodnie z innym sennikiem, obecność szczurów w domu zwiastuje wielkie zmiany w życiu osoby śniącej. Jednak należy zachować czujność, ponieważ te zmiany mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne (źródło).

Według niektórych senników, jeśli przyśnią się nam szczury w domu, taki sen może zwiastować bogactwo (źródło). 

Panuje powszechne przekonanie, że jeśli śnimy o chudych szczurach biegających po naszym domu, najczęściej jest to zapowiedź kłopotów finansowych. Jeśli natomiast w naszym śnie, po domu biegają tłuste szczury, możemy się spodziewać, że nadchodzą dla nas dobre czasy.

Sennik szczur: agresywny gryzoń w domu

Wiemy już, jakie może być znaczenie snu, w którym pojawia się szczur — tutaj bardzo wiele zależy od dalszych szczegółów, takich jak kolor, czy też zachowanie szczura. Wyjaśniliśmy także, jakie znaczenie może mieć sen, w którym szczury są obecne w naszym domu. Co jednak, wedle sennika, może znaczyć sen, w którym w naszym domu pojawia się agresywny szczur? Znaczenie snu o agresywnym szczurze w domu nie należy do najprzyjemniejszych. Niestety taki sen powinno się potraktować bardzo poważnie. Jest on czasami swego rodzaju ostrzeżeniem przed chorobą osoby bliskiej śniącemu.

Szczur w domu

Szczur w domu

Sennik — Uciekać przed szczurem

W życiu na jawie uciekanie przed szczyrem nie należy do codzienności, ale czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek śnić o uciekaniu przed szczurem? Zastanawiałeś się wówczas, co może oznaczać tak nietypowy sen? Sen, w którym osoba śniąca ucieka przed szczurem, zazwyczaj symbolizuje ucieczkę przed wyzwaniami, niepewność, a także brak wiary we własne możliwości (źródło). Tymczasem sukces może być w zasięgu ręki — czasami wystarczy po prostu uwierzyć w siebie.

Sennik szczur — Inne możliwe znaczenia snu o szczurze

Według niektórych senników sen o szczurze jest symbolem wstydu oraz zapowiedzią nieszczęścia. Powodem takich skojarzeń jest utrwalone powszechnie w naszych umysłach przekonanie, że szczury opuszczają statek lub domostwo, czując zagrożenie.

Sen o szczurze może oznaczać nadejście nieprzyjemnych okoliczności, które będą gryźć nasze dusze oraz przyjście złych wiadomości. Jednak szczur we śnie może również przedstawiać nasze obawy przed utratą czegoś.

Śnienie o szczurze, który biega, może być oznaką wielkiego uczucia osoby śniącej, która ucieka przed miłością. W starożytnych egipskich sennikach biegający szczur symbolizował zagrożenia i obawy, które wkradną lub wkradły się już w nasze życie. 

Co oznacza sen zabijać szczura? Jeżeli we śnie zabijasz szczura, to pod żadnym pozorem nie masz się czego obawiać! Taki sen zwyczajnie oznacza, że uda ci się przezwyciężyć wszelkie trudności, jakie napotkasz na swojej życiowej ścieżce. Niektóre senniki mówią, że sen o zabiciu szczura oznacza szczęście i pomyślność w rodzinie.

Martwy szczur widziany we śnie zwiastuje trudności w podjęciu decyzji, ale jest również sygnałem, że ktoś może zmuszać śniącego do działania wbrew sobie. Z tego powodu, jeśli po śnie o martwym szczurze nadejdzie czas na podejmowanie istotnych decyzji, trzeba będzie postępować zgodnie z własnym sumieniem, a nie pod presją innych osób. Niektóre senniki tłumaczą sen o martwym szczurze jako informację o zagrożeniu, które już minęło.

Co może wydawać się niezwykłe, sen o szczurach może odgrywać także istotną rolę symboliczną w życiu miłosnym  osoby śniącej. Okazuje się bowiem, że gdy w naszych snach widzimy szczura w towarzystwie myszy, nierzadko taka okoliczność wskazuje na pojawienie się konkurencji w bliskim nam otoczeniu, rozpatrywanej w sferze uczuciowej. Sen, którego głównym motywem jest szczur, to także zapowiedź namiętności, nowej miłości lub drugiej szansy.

Zgodnie z niektórymi sennikami, jeśli w naszym śnie widzimy uciekające stado szczurów, takie marzenie senne powinniśmy potraktować jako ostrzeżenie. Sen taki może bowiem oznaczać niebezpieczną sytuację, która może nastąpić już niebawem. Zagrożenie to może dotyczyć nas samych. Jeśli jednak we śnie biegniemy za szczurami, może to być sygnałem, że chcemy na siłę kogoś uszczęśliwiać.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!