Sennik: zęby — Co oznacza sen o zębach?

Dla niektórych osób śnienie o zębach jest prawdziwym koszmarem. Dawniej senniki interpretowały takie sny w bardzo pesymistyczny sposób. Współczesne senniki traktują sny o zębach z większym dystansem. Czy zatem sen o zębach może zwiastować coś dobrego? Staramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule.

Co to znaczy, gdy śnią się nam zęby? Sen o zębach sennik interpretuje na różne sposoby. Wbrew panującym przekonaniom, sen o zębach nie zawsze musi oznaczać najgorsze! Tak, jak to bywa również w przypadku innych motywów sennych, zęby we śnie nie zawsze zapowiadają jedno i to samo. Wiele w tym przypadku zależy od dalszych szczegółów snu. Na co już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę w poprzednich artykułach dotyczących znaczenia snów, interpretacja snów czasami wymaga więcej, niż samego sennika. Przy szukaniu interpretacji snów należy mieć na uwadze również fakt, iż w zależności od stosowanego sennika, znaczenia marzeń sennych, mogą się mocno od siebie różnić. Często nie wystarczy spojrzeć w sennik, aby uzyskać prawidłowe wyjaśnienie znaczenia danego marzenia sennego. Sennik jest narzędziem bardzo przydatnym, ale nie zastąpi intuicji oraz introspekcji. Są one nam bowiem niezbędne dla prawidłowego rozumienia marzeń sennych.

Sennik i zęby - Co oznacza sen o zębach?

Sennik i zęby - Co oznacza sen o zębach?

W rzeczywistości sen o zębach to jeden z najczęściej pojawiających się motywów sennych. Wynika to z archetypów wspólnych dla globalnej populacji naszej planety, niezależnie od podziałów rasowych, czy też kulturowych. Zęby są archetypowym symbolem chwytania. Zdrowe i silne zęby umożliwiają sprawne chwytanie. Ale... chwytanie czego? Otóż praktycznie wszystkiego — zdrowia, pieniędzy, miłości itp. Dla prostego przykładu, symbolika tracenia zębów ma znaczenie tracenia zdolności chwytania, ponieważ w pierwotnych warunkach, a także w królestwie zwierząt, zęby i usta to narząd chwytania. Jeśli ktoś traci zęby, to traci zdolność chwytania czegoś (źródło). 

W starych wierzeniach ludowych sen o zębach miał być zapowiedzią negatywnych okoliczności. Należała do nich przykładowo choroba, czy też utrata dobytku (źródło). Bardziej współczesne teorie mówią o zupełnie innym znaczeniu snów, w których pojawiają się zęby. Słynny twórca psychoanalizy Zygmunt Freud uważał, że sen o zębach ma podłoże psychologiczne. Zdaniem Freuda taki sen jest związany z naszą sferą seksualną. U kobiet sen o zębach może wynikać z pragnienia posiadania potomstwa. Freud uważa, że sen o wypadających zębach u mężczyzn ma być wynikiem podświadomego strachu przed impotencją!

Sny o zębach mogą mieć naprawdę mnóstwo odmiennych interpretacji. Ponieważ nie wszystkie z nich brzmią pocieszająco, aby dobrze zrozumieć konkretny sen, warto uważnie przyjrzeć się  występującym w nim symbolom. Na ogół sen o zębach może być wskazówką dotyczącą naszych potrzeb, zarówno materialnych, jak i emocjonalnych.

Według sennika bardzo istotne są wszelkie szczegóły zębów, które się nam śnią, a także dalszy kontekst danego snu. Jeśli dla przykładu śni nam się, że znajdujemy czyjegoś zęba, to bardzo zły znak — zapowiedź śmierci lub choroby! Z drugiej zaś strony naprawianie komuś zębów może zwiastować nieuczciwe zamiary jakiejś osoby z naszego bliskiego otoczenia

Ząb w senniku może oznaczać bardzo wiele różnych kwestii

Ząb w senniku może oznaczać bardzo wiele różnych kwestii

W tym artykule wyjaśniamy, co może oznaczać sen o zębach. Przyjrzymy się temu symbolowi sennemu w rozmaitych jego wariantach.

Sennik — Ząb lub zęby

Zgodnie z niektórymi sennikami, śnienie o zębie spowodowane jest niską samooceną osoby śniącej. Powiada się, że ząb się może przyśnić, gdy czujemy się nieatrakcyjni i sfrustrowani własnym wyglądem. Sen, w którym widzimy ząb, ma być znakiem, że nasza samoocena powinna zostać podniesiona na wyższy poziom. Jeśli jednak, zamiast jednego zęba, we śnie widzimy zęby, sen taki może wynikać z wewnętrznego niepokoju i różnego rodzaju obaw.

Sen o wypadających zębach — Czy rzeczywiście jest czego się bać?

Nie każda interpretacja snu o wypadających zębach jest mroczna i pesymistyczna. Carl Gustaw Jung sen o wypadających zębach interpretował jako obawę przed utratą zdrowia i witalności.

Wbrew pozorom, sen o wypadających zębach najczęściej nie zwiastuje nieszczęść, jak tłumaczyć mogłyby to niektóre starsze senniki. Śnienie o wypadających zębach jest zazwyczaj oznaką dręczącego nas stresu i napięć. 

Najnowsze badania nad marzeniami sennymi dowiodły, że nasze sny są odzwierciedleniem naszego życia na jawie. Są efektem emocji i wydarzeń, które bez przerwy nam towarzyszą (źródło).

Stary egipski sennik

Stary egipski sennik sen o zębach interpretuje zazwyczaj pesymistycznie

Jedno z bardziej optymistycznych wyjaśnień tego snu mówi, że osoba śniąca o zębach, które wypadają, wkrótce pozbędzie się problemów (źródło). Najczęściej chodzi tutaj o problemy przewlekłe, które zakłócają codzienny spokój. Jeśli śnimy o wypadających zębach w połączeniu z krwawiącymi dziąsłami, może to oznaczać osiągnięcie zamierzonych celów. 

Sennik zepsute zęby — Co to może oznaczać?

Podobnie jak w przypadku snu, w którym pojawia się szczur, również sen o zębach może być interpretowany na bardzo różne sposoby. 

W realnym życiu zepsute zęby to poważny problem. Nie tylko zdrowotny, ale również finansowy. Podobnie jak w życiu na jawie, zepsute zęby we śnie zazwyczaj zwiastują poważny ubytek w finansach, a także kwestie wymagające pilnej naprawy. Sprawy te mogą dotyczyć relacji z najbliższymi, czy też z kolegami w pracy.

Sennik podaje, że gdy śnią nam się zepsute zęby, to jest to niedobry omen. Niektóre senniki interpretują sen o zepsutych zębach jako zwiastun choroby, straty lub nieszczęścia. Taki sen może zapowiadać przykładowo chorobę bliskiej nam osoby lub zwiastować nadchodzące problemy.

Zepsute, ruszające się zęby symbolizują złe wieści, ale — na szczęście — nie tylko. Śnienie o ruszających się zębach może zwiastować nieoczekiwane wydatki lub informację o chorobie bliskiej nam osoby. Tego typu sen może również wskazywać na potrzebę zadbania o własne zdrowie (źródło). W przypadku występowania snów o ruszających się zębach warto profilaktycznie poddać się badaniom lekarskim lub po prostu wybrać się na urlop.

Ząb i lekarz dentysta

Gdy śnią nam się ruszające się zęby, wówczas warto udać się do dentysty!

Sennik — Sen o zębach brudnych

Jeśli śnią nam się brudne zęby, może to oznaczać brak dbałości o własne zdrowie i wygląd. Czasami śniące się nam brudne zęby mogą zapowiadać problemy. Tak więc zgodnie z interpretacją znaczenia snu podawaną przez sennik, sen o brudnych zębach może zwiastować  problemy. Mogą to być różnego rodzaju problemy, zarówno ze zdrowiem (źródło), finansowe,  towarzyskie, jak i zdrada partnera. Jeśli natomiast któraś z osób w Twoim śnie miała brudne zęby, to powinieneś zachować ostrożność – prawdopodobnie ta osoba nie jest z Tobą do końca szczera.

Sennik — krzywe zęby

Na jawie krzywe zęby wymagają interwencji ortodonty. Podobnie, sen o krzywych zębach może oznaczać, że korekty wymaga jakiś aspekt życia osoby śniącej. Mogą to być kwestie finansowe, jakieś problemy rodzinne, lub niewyjaśnione sytuacje w sferze zawodowej. Jeśli śnią nam się krzywe zęby, wówczas powinniśmy przeanalizować wszelkie aspekty własnego życia i wprowadzić poprawki, tam, gdzie może wydawać się to konieczne. 

Brzydkie zęby

Brzydkie zęby - Co taki sen może oznaczać?

Wypadające zęby – Sennik podaje pozytywne znaczenia snu

Choć gdy śnią się nam wypadające zęby, sen taki może być dla nas prawdziwym koszmarem, czasami wypadanie zębów we śnie jest interpretowane przez sennik w niezwykle pozytywny sposób. W zasadzie nie wiadomo, na czym opierają się poniższe interpretacje, ale jeśli właśnie miałeś sen o wypadających zębach, to najprawdopodobniej nie masz powodów do obaw!

Jeśli śni się nam wypadanie zepsutych zębów, oznacza to, że pomyślnie rozwiążemy jakiś problem, więc – metaforycznie to ujmując – odpadną nam jakieś zmartwienia.

Jeśli śnią nam się wypadające zęby, a do tego wszystkiego dochodzi krew z dziąseł, sen taki może zwiastować rychły sukces! Cel, do którego dążymy, jest już bardzo blisko i warto wziąć się w garść i skupić się na jego realizacji.

Jeśli śnią nam się wypadające zęby, a na ich miejscu zaraz pojawiają się nowe zęby, oznacza to zmianę, zazwyczaj na lepsze, zwłaszcza jeśli nowe zęby są białe i zdrowe.

Starsze senniki a wypadające zęby

Starsze senniki sen o wypadających zębach interpretują jako zapowiedź choroby, nieszczęścia, straty, a nawet śmierci. Rzeczywiście, dawniej mogło coś w tym być. W czasach, gdy ludzie nie troszczyli się o zdrowie jamy ustnej, choroby zębów czasami doprowadzały do fatalnych konsekwencji, choćby do sepsy, która nawet obecnie może kończyć się tragicznie. 

Najprawdopodobniej, przekonanie o złym znaczeniu snu o wypadających zębach mogło się wziąć właśnie z tych skojarzeń, że kłopoty z zębami oznaczają poważne problemy zdrowotne – no bo kiedyś rzeczywiście tak było.

Niektóre starsze senniki podają, że jeśli śnią nam się zęby, wypadające podczas jedzenia, to może być bardzo zły znak, np. zapowiedź ciężkiej choroby.

Sennik — bolący ząb

W perspektywie śnienia o zębach, na odrębną interpretację zasługuje w senniku bolący ząb. Czy, skoro ból zęba jest zazwyczaj czymś bardzo uciążliwym w życiu na jawie, to również sen o nim musi mieć negatywne znaczenie? Na szczęście tak nie jest! Zdaniem sennika, bolący ząb przeważnie zwiastuje powodzenie.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prawidłowa interpretacja snu o bólu zęba wymaga od śniącego, aby ten przypomniał sobie jak najwięcej szczegółów ze swojego marzenia sennego. Dlaczego jest to tak istotne? Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, zrozumienie znaczenia snów zależy w bardzo dużej mierze od najdrobniejszych szczegółów. Zupełnie inne znaczenie ma zatem sen o złamanym zębie, który nas boli, a całkiem inaczej interpretowany przez sennik jest sen o wypadającym bolącym, ale wizualnie zdrowym zębie. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać szczegóły snów. Jak się okazuje, każdy element pojawiający się w naszym śnie wpływa na jego interpretacje, a powiada się przecież, że diabeł tkwi w szczegółach!

Sen, w którym boli nas ząb, może w niektórych przypadkach zwiastować kłopoty! Zrozumienie prawdziwego znaczenia takiego snu zależy, między innymi, od koloru bolącego zęba. Jak się jednak okazuje, również pamiętając kolor bolącego nas we śnie zęba, interpretacja znaczenia snu nieco się różni od sennika, do sennika. Jak widać, interpretacja niektórych snów może okazać się dość trudnym zadaniem.

Sennik — Połamane zęby

Zgodnie z tym, co powiada sennik, złamany ząb we śnie to na ogół zły znak. Śnienie o złamanym zębie może oznaczać kłopoty rodzinne, ale również problemy ze zdrowiem. Jednak, jeśli miałeś taki sen, to nie znaczy, że zła przepowiednia się spełni — czasami sen o złamanym zębie po prostu oznacza, że niebawem stracisz tego zęba i nic poza tym.

Zęby

Zęby

Połamane zęby śnią się zazwyczaj również ludziom, którzy w swoim życiu doznali jakiejś straty i nie do końca potrafią sobie z tym poradzić emocjonalnie. Jeśli śnią Ci się połamane zęby, a kiedykolwiek straciłeś kogoś, lub coś osobistego, przestań dusić ten smutek w sobie i ukrywać go przed innymi ludźmi! Połamany ząb jest w takim przypadku zwyczajnym ostrzeżeniem przed takim wewnętrznym zamykaniem się i udawaniem przed innymi, że wszystko jest w porządku. Niestety takie podejście może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. 

Wedle interpretacji podawanej przez sennik, zęby połamane widziane we śnie mogą świadczyć o emocjonalnych problemach. Chodzi o problemy osoby śniącej, przede wszystkim dotyczące braku pewności siebie.

Jeśli połamany ząb widzimy we śnie u kogoś innego, wówczas prawdopodobnie jest to osoba, na którą poświęcamy zbyt dużo energii, nieustannie analizując jej wady i błędy. W takich okolicznościach warto zostawić tę osobę w spokoju i postarać się od niej zdystansować (źródło)!

Sennik wyrywanie zęba — Co to może oznaczać?

Jeśli śniło Ci się wyrywanie zęba i chciałbyś się dowiedzieć, co to może oznaczać, z góry zaznaczamy, że taki sen można bardzo różnie interpretować. Tu liczą się szczegóły, przykładowo takie, czy podczas wyrywania zęba widoczna była krew, czy też nie. Ząb, którego wyrywanie sprawia ból, a przy tym pojawia się krew, zwiastuje kłopoty w gronie najbliższej rodziny. Jeśli śnisz o wyrywaniu zęba, a przy zabiegu nie pojawia się krew, zapowiadane problemy odnoszą się do dalszej rodziny.

Sennik dziura w zębie — Co może znaczyć taki sen?

Zgodnie z sennikiem, dziury w zębach pojawiają się w snach wówczas, gdy w ostatnim czasie doświadczyliśmy nieprzyjemnych okoliczności, które wolelibyśmy wymazać z naszej pamięci. Sennik podaje, że sen o zepsutym, dziurawym zębie może być także swego rodzaju przypomnieniem, że nie powinniśmy źle traktować innych osób. Taki sen powinien nas skłonić do refleksji nad naszym sposobem traktowania innych ludzi.

Sennik — ukruszony ząb

Sen o ukruszonym zębie zazwyczaj reprezentuje jakiś konkretny problem. Taki sen może symbolizować problem w Twoim życiu lub też wadę, która osłabia Twoją pewność siebie. Sen, w którym pojawiają się ukruszone zęby, może też świadczyć o tym, że obawiasz się utraty władzy, w życiu na jawie. Być może — dla prostego przykładu — boisz się, że stracisz czyjeś zaufanie.

Jeśli śni nam się ukruszony ząb, który należy do innej osoby, może to oznaczać, że ta właśnie osoba w życiu na jawie wydaje się śniącemu nieprofesjonalna w swoim zachowaniu. Dostrzegamy i analizujemy wady tej osoby (dlatego też dostrzegamy należący do niej ukruszony, czyli wadliwy ząb), a zajmujemy się tym zupełnie niepotrzebnie i na naszą niekorzyść. W takim przypadku powinniśmy nabrać dystansu i spojrzeć na całą sytuację z szerszej perspektywy. 

Sennik - Inne ciekawe motywy senne

Z pewnością w senniku warto sprawdzić znaczenie innych powszechnie występujących motywów sennych. A oto one:

Pamiętać należy przy tym, że sennik to proste narzędzie, które podaje różne możliwe znaczenia danego snu. Trafność wybranej interpretacji snu zależy jednak w dużej mierze od naszej intuicji, oraz zdolności zapamiętywania najdrobniejszych szczegółów, tego co nam się śni! 

Na tym kończymy ten artykuł, życząc Ci miłych i owocnych snów!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!