5 badań, które musisz wykonać dla swojego zdrowia raz w roku

Mianem profilaktyki zdrowotnej określamy działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie, a następnie szybkie rozpoczęcie leczenia. Jakie badania warto wykonywać regularnie, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób?

Mianem profilaktyki zdrowotnej określamy działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie, a następnie szybkie rozpoczęcie leczenia. Jakie badania warto wykonywać regularnie, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób?

Badania profilaktyczne raz w roku

Morfologia krwi

Mówi się, że każda osoba co najmniej raz w roku powinna wykonać morfologię krwi. To tanie badanie, które pozwala wykryć stany zapalne, zaburzenia odporności, anemię, skazę krwotoczną, choroby nerek oraz nowotwory – przede wszystkim białaczkę. Chłoniaki czy białaczki charakteryzuje utajony przebieg, a pierwsze pojawiające się objawy, takie jak zmęczenie i osłabienie, rzadko są kojarzone z poważną chorobą. Regularne wykonywanie morfologii pozwala wykryć nowotwór krwi na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na jego wyleczenie. Warto wiedzieć, że morfologia jest jednym z najtańszych badań laboratoryjnych. W wielu placówkach jej koszt nie przekracza 15 zł.

Kontrola u dentysty

Do stomatologa często idziemy dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć nas ząb. W takiej sytuacji może być jednak za późno na zwykłe wypełnienie ubytku – konieczne okazuje się leczenie kanałowe. Znacznie lepiej zaglądać do gabinetu dentysty nim dopadną nas dolegliwości bólowe. W przypadku osób, którym rzadko psują się zęby, wystarczą kontrole raz do roku. Pacjenci z tendencją do ubytków powinni chodzić do stomatologa nawet co sześć miesięcy. Takie postępowanie pozwala wykryć niewielkie zmiany, które nie wymagają kosztownego leczenia endodontycznego.

USG piersi

Nowotwór piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Wczesne wykrycie tej choroby znacząco zwiększa szanse na wyleczenie – właśnie dlatego regularne wykonywanie badań potrafi uratować życie. Podstawowym badaniem stosowanym w profilaktyce raka piersi jest USG. Kobiety, które skończyły 30 lat powinny zgłaszać się do radiologa nie rzadziej niż co dwa lata, a najlepiej raz w roku. Paniom, u których w rodzinie pojawiały się przypadki zachorowania na nowotwór sutka, zaleca się wykonywanie USG piersi częściej – np. co 9 miesięcy. Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj: https://www.kliniki.pl/usg-piersi/ Istotną rolę w profilaktyce raka piersi pełni także samobadanie piersi. Warto wykonywać je co miesiąc, po zakończeniu menstruacji. Jakakolwiek zaobserwowana zmiana (np. guzek lub zgrubienie w okolicy sutka) powinna być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem.

Cytologia

Cytologia jest profilaktycznym badaniem ginekologicznym, które najlepiej zacząć regularnie wykonywać w momencie ukończenia 25 roku życia. W przypadku wczesnego rozpoczęcia współżycia, pierwszą cytologię należy przeprowadzić natomiast nie później niż 3 lata po inicjacji. Dlaczego badanie cytologiczne jest tak ważne? Pozwala ono wykryć obecność komórek przedrakowych lub rakowych w szyjce macicy. Ponadto można dzięki niemu stwierdzić rozwój bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego zakażenia macicy. Cytologia także należy do stosunkowo niedrogich badań. Jej średnia cena to około 50 zł.

USG prostaty

Nowotwór prostaty jest drugim – po raku płuc – nowotworem, który najczęściej doprowadza do zgonu wśród mężczyzn. Choroba ta jest wyleczalna, jednak pod warunkiem, że zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Niestety rak prostaty bardzo długo nie wywołuje żadnych symptomów. Właśnie dlatego wszyscy mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia powinni poddawać się badaniom prostaty – per rectum lub ultrasonograficznym. Takie działania pozwalają wykryć przerost gruczołu, który jest punktem wyjścia dalszej diagnostyki. Panowie są narażeni także na raka jąder, dlatego już od ukończenia osiemnastego roku życia powinni regularnie wykonywać samobadanie. Zaobserwowanie jakichkolwiek zmian trzeba niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!