Nowatorski 5-minutowy trening obniża ciśnienie krwi i usprawnia mózg!

Czy proste ćwiczenia trwające zaledwie 5 minut dziennie, niekoniecznie polegające na wyczerpującym wysiłku fizycznym, mogą poprawiać zdrowie, chronić przed chorobami układu krążeniowego, a jednocześnie zwiększyć wydolność organizmu zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i umysłowej?

Czy proste ćwiczenia trwające zaledwie 5 minut dziennie, niekoniecznie polegające na wyczerpującym wysiłku fizycznym, mogą poprawiać zdrowie, chronić przed chorobami układu krążeniowego, a jednocześnie zwiększyć wydolność organizmu zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i umysłowej?

Trening oddechowy IMST

Wstępne wyniki badań klinicznych nad efektami treningu siły mięśni oddechowych, pt. „Inspiratory Muscle Strength Training (IMST)”, zaprezentowane na konferencji Experimental Biology w Orlando (USA), sugerują, że jest to jak najbardziej możliwe!

Podsumowanie Trening siły mięśni oddechowych (IMST) może pozytywnie wpływać na wydolność naszego ciała i umysłu, jednocześnie chroniąc nas przed chorobami serca.

Trening siły mięśni oddechowych. Co to takiego?

Pod pojęciem treningu mięśni oddechowych kryje się generalnie bardzo obszerna wiedza. Dla prostego przykładu warto wspomnieć, że wiele dalekowschodnich systemów ćwiczeń zdrowotnych i sztuk walki zawiera cały arsenał różnorodnych technik oddechowych. Spora część z nich ma na celu wzmocnić wydolność ciała i umysłu, a jednocześnie chronić nas przed chorobami. Dziś nauka jednoznacznie potwierdza skuteczność wielu rodzajów ćwiczeń oddechowych, które znane są ludzkości od setek, a może nawet tysięcy lat. Po co w ogóle ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne za oddychanie? Otóż są to bardzo ważne mięśnie, umożliwiające dopływ tlenu do organizmu, a także wydostawanie się z niego toksycznych gazów – zużytego powietrza. Podobnie jak w przypadku każdego innego mięśnia naszego ciała, również mięśnie oddechowe mogą być trenowane i wzmacniane, tak aby były bardziej odporne na wysiłek i zmęczenie. Wytrenowane mięśnie oddechowe zapewniają lepszą wydolność układu oddechowego i zwiększoną tolerancję na wysiłek. To, w jaki sposób odbywa się w organizmie niezbędna dla naszego życia wymiana gazowa, ma kluczowe znaczenie również dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Podczas prawidłowo wykonywanych ćwiczeń mięśni oddechowych zapotrzebowanie organizmu na tlen wzrasta, przy czym wydolność oddechowa również z czasem się poprawia, aby móc poradzić sobie ze wzmożonym przepływem tlenu. Aby to wszystko działało prawidłowo, liczne mięśnie otaczające płuca muszą kurczyć się w niezwykle skoordynowany i precyzyjny sposób. Prawidłowy oddech to radość życia! Badania potwierdzają, że niektóre ćwiczenia mogą poprawić sprawność mięśni oddechowych, przez co pozytywnie wpływają na naszą wydolność psychofizyczną, a jednocześnie zapewniają nam o wiele lepszą kondycję zdrowotną.

Podsumowanie Techniki treningu mięśni oddechowych znane są ludzkości od bardzo dawna. Dziś nauka jednoznacznie potwierdza skuteczność wielu z tych technik. Prawidłowy trening mięśni oddechowych poprawia nasze zdrowie i samopoczucie.

Nowatorski trening IMST – wystarczy 5 minut dziennie!

Naukowcy są zdania, że aby usprawnić nasz układ oddechowy, wcale nie musimy sięgać po skomplikowany repertuar ćwiczeń. IMST (Inspiratory Muscle Strength Training) to nowatorski trening siły mięśni oddechowych, wykonywany za pomocą specjalistycznego przenośnego trenażera. Jest to czynność, którą można bezproblemowo wykonywać w domu lub biurze – praktycznie w każdej chwili, bez konieczności przebierania się, czy jakichkolwiek innych przygotowań wstępnych. W praktyce ćwiczenia IMST polegają na energicznym wdychaniu powietrza przez przenośne urządzenie – personalny trenażer mięśni wdechowych – zapewniające odpowiednią oporność.

Trening oddechowy IMST (1)

Treningi oddechowe skutecznie obniżają ciśnienie krwi, a jednocześnie zwiększają wydolność fizyczną i poznawczą! Naukowcy zaobserwowali, że zaledwie 30 inhalacji dziennie wystarczy, aby długotrwale obniżyć ciśnienie krwi. Badania wykazały, że skurczowe ciśnienie krwi uczestników eksperymentu spadło średnio o 12 milimetrów rtęci już po 6 tygodniach ćwiczeń (źródło 1). Pod tym względem jest to o wiele lepszy wynik niż ten, który można uzyskać regularnie uprawiając trening aerobowy, ale nie tylko – takiego rezultatu nie da się w wielu przypadkach osiągnąć nawet poprzez stosowanie popularnych leków na nadciśnienie. Gdy z wiekiem naczynia krwionośne przeważnie sztywnieją, skurczowe ciśnienie krwi naturalnie się podnosi, a to prowadzi do uszkodzeń tkanek i większego ryzyka zawału serca, pogorszenia funkcji poznawczych i uszkodzenia nerek. Chociaż wykazano, że codzienne 30 minutowe ćwiczenia aerobowe mogą znacznie obniżać ciśnienie krwi, to średnio tylko około 5 procent dorosłych osób spełnia takie wymagania treningowe. Tymczasem 65 procent osób w średnim wieku ma zbyt wysokie ciśnienie skurczowe. Obniżone, prawidłowe ciśnienie krwi to nie jedyna korzyść, jaką przynosi długoterminowe korzystanie z przenośnych urządzeń IMST. Naukowcy jednoznacznie potwierdzają, że regularne treningi siły mięśni oddechowych przy pomocy specjalistycznego trenażera mogą okazać się przydatne nawet dla sportowców. Niektórzy rowerzyści i biegacze zaczęli już korzystać z dostępnych w handlu urządzeń do wzmacniania siły mięśni wdechowych, aby uzyskać przewagę w wynikach sportowych. Badania potwierdzają, że regularne treningi IMST przyczyniają się do znacznego łagodzenia symptomów u osób dotkniętych astmą. Objawy choroby mogą zmniejszyć się nawet o 75 procent. W wielu przypadkach chorzy na astmę mogą całkowicie odstawiać leki.

Podsumowanie Trening siły mięśni oddechowych techniką IMST może być wykonywany w każdej chwili bez jakichkolwiek wstępnych przygotowań. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie oddechowe, obniżają i normują ciśnienie krwi, chronią serce, łagodzą objawy astmy i poprawiają ogólną wydolność organizmu.

Gdzie kupić? Ile to kosztuje?

Ceny urządzeń do treningu oddechowego IMST zaczynają się od około 250 zł. Średniej klasy trenażer to już wydatek około 1300 zł, natomiast na aparat oddechowy z najwyższej półki trzeba przeznaczyć ponad 2500 zł. Trenażery można zamówić w specjalistycznych sklepach online, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Polecane sklepy i modele urządzeń

Ta sekcja jest obecnie w przygotowaniu. Bibliografia: 1 – University of Colorado Boulder – Novel 5-minute workout improves blood pressure, may boost your brain.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!