Ile kalorii ma banan?

Banan jest znany ludzkości przynajmniej od 7000 lat! Od dawien dawna jest on szczególnie ceniony ze względu na swoje walory smakowe, wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. Przystępna cena, słodki smak i łatwość przygotowania do spożycia, przyczyniają się obecnie do tak dużej popularności tego owocu niemalże na całym świecie

Banan jest znany ludzkości przynajmniej od 7000 lat! Od dawien dawna owoc ten jest szczególnie ceniony ze względu na swoje walory smakowe, a także wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie.

Banan - Dlaczego warto codziennie jadać banany?

Przystępna cena, słodki smak i łatwość przygotowania do spożycia, przyczyniają się obecnie do tak dużej popularności bananów niemalże na całym świecie. Te owoce uwielbiamy raczej wszyscy, choć nie każdy jada je codziennie. A może pora zacząć to robić? To wcale nie taki głupi pomysł! Okazuje się bowiem, że włączając do swojej diety wspomniane owoce, a wystarczą 2-3 sztuki dziennie, możesz znacznie poprawić kondycję całego swojego organizmu. Niemożliwe? Przeczytaj dalszą część artykułu, a przekonasz się, że to jednak prawda, a na dodatek potwierdzona badaniami naukowymi! Ale chwila.... no bo... Ile kalorii ma banan? Czy jedząc banany można łatwo przytyć?

Statystyczny Polak zjada zaledwie 7 Kg bananów rocznie. To zaledwie 5 sztuk miesięcznie! Dla porównania, mieszkańcy Skandynawii spożywają rocznie średnio 18 Kg tych owoców. Naprawdę wielka szkoda, że wspomniane owoce nie są w Polsce aż tak popularne jak w wielu innych krajach.

Wartości odżywcze - No to ile kalorii ma banan?

Czy banan jest odżywczy? Ile dostarcza kalorii? Owoc ten zawiera naturalne cukry, które nadają mu charakterystyczny smak. Dlatego też, jest on jednym z najbardziej tuczących owoców na świecie. Zaledwie 100 g miąższu (czyli jeden średniej wielkości owoc) to około 89 kcal. Dlatego też owoc ten nie jest najlepszym przysmakiem dla osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. W swoim składzie zawiera jednak wszystkie najbardziej istotne dla nas witaminy, czyli A (64 IU/100 g), C (8.7 mg/100 g), E (0.10 mg/100 g), K (0.5 µg/100 g) oraz te z grupy B:

  • Witamina B2 (ryboflawina) – 0.073 mg/100 g;
  • Witamina B3 (niacyna) - 0.665 mg/100 g;
  • Witamina B6 - 0.367 mg/100 g;
  • Witamina B9 (kwas foliowy) - 20 µg/100 g.
Banan - Wartości odżywcze, kalorie, wpływ na zdrowie
Jeden banan to średnio 90 kilokalorii na 100 gramów produktu. Biorąc pod uwagę przeciętną wagę tych owoców, mały banan ma około 70 kalorii, średni banan to jakieś 120 kcal, natomiast duży banan może nam dostarczyć nawet 145 kcal. Najwięcej kalorii mają dojrzałe owoce. Im bardziej dojrzałe, tym słodsze i tym bardziej kaloryczne.

Banan zawiera cenny błonnik!

Banan obfituje w cenny dla zdrowia błonnik pokarmowy i zawiera ważne dla naszego organizmu minerały, takie jak przykładowo potas (aż 358 mg w 100 g !), magnez, fosfor i wapń, a przy tym znikome ilości sodu (źródło 1). Warto jeszcze dodać, że owoc ten jest uznawany za prawdziwe skarbnice antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i niszczącymi procesami oksydacyjnymi.

Banan jest prawdziwą skarbnicą potasu, błonnika pokarmowego i cennych dla naszego zdrowia antyoksydantów. Poza tym zawiera w swoim składzie wszelkie istotne dla nas witaminy.

Unormowane ciśnienie krwi i ochrona serca

Banany figurują w czołówce produktów spożywczych, w których znajduje się najwięcej potasu. Nawet słynące z obfitości tego pierwiastka pomidory mają go znacznie mniej (237 mg/100 g). Występujący w owocu potas skutecznie reguluje ciśnienie krwi, naturalnie wspomagając leczenie nadciśnienia, a także zapobiegając jego występowaniu. Może to znacznie redukować ryzyko pojawienia się groźnych dla życia incydentów sercowo-naczyniowych.

Pomimo, iż potas w warzywach i owocach występuje głównie w postaci mieszanki fosforanu, siarczanu i cytrynianu tego pierwiastka, to badania naukowe jasno potwierdzają, że dostarczanie do organizmu naturalnie występującego w żywności potasu może tak samo skutecznie redukować ciśnienie krwi, jak przyjmowanie preparatów leczniczych zawierający chlorek potasu (źródło 2)!

Banany chronią układ krwionośny i serce również dlatego, że zawierają znaczne ilości kwasów Omega-3, fitosteroli i luteiny.

Działanie antynowotworowe

Powszechnie wiadomo, że wartości odżywcze owoców przeważnie zmieniają się wraz z ich dojrzewaniem. W konkretnym przypadków bananów, japońscy naukowcy wykazali, że te najbardziej dojrzałe – żółte z ciemnymi zabarwieniami na skórce – zapewniają nam najlepszą ochronę przed nowotworami (źródło 3).

Jak się okazuje, w dojrzałych owocach znajdują się największe stężenia TNF (Tumor Necrosis Factor), cytokiny, która zwalcza zmutowane komórki nowotworowe poprzez stymulowanie produkcji białych krwinek i wspomaganie ich komunikacji.

Ochrona przed zakażeniem wirusem HIV

Naukowcy z University of Michigan Medical School dowiedli, iż omawiany tutaj podłużny owoc w skórce może chronić przed zarażeniem się wirusem HIV (źródło 4). Wszystko dzięki BanLec – specyficznej lektynie (białko roślinne), która wiąże się z charakterystycznym dla wirusa HIV białkiem gp120, skutecznie hamując jego działanie. W efekcie tego procesu, mechanizmy związane z zakażeniem wirusem HIV są powstrzymywane. Naukowcy są przekonani, że substancja znajdująca się w bananach jest tak samo skuteczna w tym zakresie, jak leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV: T-20 i maraviroc. Badacze przekonują, że BanLec może być z powodzeniem używana jako czynny składnik preparatów do stosowania miejscowego, np. żeli, których zadaniem jest ochrona przed wirusem HIV.

Banan - Co takiego sprawia, że ten owoc jest tak zdrowy?

Pozostałe korzyści zdrowotne

Owoce, o których mowa, naprawdę warto regularnie jadać. Posiadają one cały szereg korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

  • Zdrowe kości! Banan obfituje w potas, który pomaga utrzymywać zdrowe kości, redukując ilość wapnia wydalanego z organizmu wraz z moczem;
  • Zdrowy żołądek! Jako owoc silnie alkaliczny, banan potrafi skutecznie neutralizować nadmiar kwasu żołądkowego i zapewnić natychmiastową ulgę w przypadkach kwaśnego, dokuczliwego refluksu, a także zgagi. Jego spożycia powoduje rozrost komórek błony śluzowej żołądka i pobudza wydzielanie śluzu tworzącego jego warstwę ochronną! Ponadto w swoim składzie owoc ten zawiera inhibitory proteazy, a te eliminują z żołądka szkodliwe bakterie, które są powiązane z powstawaniem wrzodów;
  • Więcej siły na treningach! Żółty podłużny owoc to idealna przekąska dla sportowców. Obfitość potasu chroni mięśnie przed dokuczliwymi skurczami w trakcie wysiłku fizycznego, podczas gdy z zawartych w owocu węglowodanów energia uwalnia się stopniowo, co zapewnia siłę i wytrwałość podczas długich treningów;
  • Dobry nastrój! Wspomagając dotlenienie komórek mózgu, zawarty w tych smakowitych owocach potas poprawia funkcje poznawcze, natomiast witaminy z grupy B wzmacniają cały układ nerwowy. Ale to jeszcze nie wszystko! Wspomniane owoce zawierają duże stężenia tryptofanu, który w naszym organizmie bierze udział w syntezie serotoniny! To wszystko razem wzięte sprawia, że regularne spożywanie może naprawdę poprawić Twój nastrój;
  • Większa wrażliwość na insulinę! Zawartość skrobi opornej (szczególnie gdy owoce są jeszcze zielone), zwiększa wrażliwość komórek organizmu na insulinę;
  • Te pyszne owoce zapobiegają anemii! Są bogate w żelazo, które jest istotne w leczeniu i zapobieganiu anemii. Żelazo jest główną częścią czerwonych krwinek.
Banan to samo zdrowie!

Podsumowanie - Kalorie w bananach

Ile kalorii ma banan? A więc, podsumowując, jeden banan to przeciętnie niecałe 100 kalorii na 100 gramów produktu, choć należy pamiętać o tym, że ciemniejsze, bardziej dojrzałe i słodkie owoce są zazwyczaj bardziej kaloryczne, gdyż znajduje się w nich względnie więcej cukru.

Statystycznie jadamy zbyt mało bananów, a szkoda, bo – jak wynika z powyższych informacji – ten owoc może dobroczynnie wpływać na nasze zdrowie. Tak jak zresztą ze wszystkim, również i z bananami nie wolno przesadzać, gdyż jeden banan to około 400 mg potasu! Zbyt dużo tego pierwiastka może być dla nasz bardzo szkodliwe, a nawet mieć fatalne konsekwencje. Idealnie byłoby spożywać od 2 do 3 bananów dziennie. Nie mniej, nie więcej!

Jeśli uważasz, że człowiek to nie małpa i nie powinien jadać aż tyle bananów, to włącz te owoce do swojej codziennej diety już dziś, a bardzo prawdopodobnie już w ciągu zaledwie miesiąca, Twoje zdrowie i samopoczucie znacznie się poprawią!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!