Odgrzewanie tych popularnych pokarmów może mieć bardzo przykre skutki!

Odgrzewanie posiłków to częsta praktyka większości z nas. Zdarza się, że wieczorami odgrzewamy to, co zostało nam z obiadu. Nie ma też nic nadzwyczajnego w odgrzewaniu resztek jedzenia z dnia poprzedniego. Na ogół nie jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, szczególnie wówczas, gdy jedzenie było przechowywane w lodówce. Jednak, warto wiedzieć, iż nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do odgrzewania.

Odgrzewanie posiłków to częsta praktyka większości z nas. Zdarza się, że wieczorami odgrzewamy to, co zostało nam z obiadu. Nie ma też nic nadzwyczajnego w odgrzewaniu resztek jedzenia z dnia poprzedniego. Na ogół nie jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, szczególnie wówczas, gdy jedzenie było przechowywane w lodówce. Jednak, warto wiedzieć, iż nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do odgrzewania. Jak się bowiem okazuje, w efekcie ponownej obróbki termicznej, niektóre z nich mogą stać się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Niebezpieczne odgrzewanie pokarmów

Grzyby

Wielu Polaków uwielbia grzyby, a gdy tylko nadchodzi na nie sezon, sporządzamy z nich nasze ulubione dania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posiłki zawierające grzyby nie powinny być ponownie podgrzewane. Odgrzewanie takich potraw może mieć bardzo poważne konsekwencje na naszym zdrowiu. W ostateczności grzyby można spożyć na drugi dzień, ale tylko na zimno!

Szkodliwość ponownego podgrzewania grzybów wynika ze specyficznej struktury obecnych w nich białek. Odgrzane grzyby mogą spowodować poważne problemy z trawieniem, a nawet zaburzać pracę serca. Posiłki zawierające grzyby warto zatem planować w taki sposób, aby mogły zostać zjedzone w całości za jednym razem.

Drób

Drobiowe mięso wchodzi w skład wielu popularnych potraw, w związku z tym należy do jednych z najczęściej odgrzewanych produktów spożywczych. Potrawy zawierające drób często zjadamy częściowo, pozostawiając resztki do ponownego podgrzewania. Czy to jednak dobry pomysł? Otóż, podczas odgrzewania już wcześniej przetworzonego termicznie mięsa drobiowego zachodzą istotne zmiany w strukturze zawartych w nim białek. Spożycie odgrzewanych potraw z mięsem drobiowym może prowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego, ale niestety nie tylko! Jedzenie takiego mięsa może zaszkodzić także naszym nerkom. Najlepszym sposobem ponownego użycia kurczaka w posiłku, jest dodanie go przykładowo do sałatki lub do kanapek – oczywiście na zimno.

Ryż

Zdaniem specjalistów z National Health Service, ryż można ponownie podgrzać po ugotowaniu, ale tylko w krótkim czasie. Jeśli ugotowany ryż przeleżał kilka ładnych godzin poza lodówką, to w ogóle nie powinno się go spożywać! Lekceważenie tego zalecenia może być przyczyną uciążliwych dolegliwości zdrowotnych (źródło 1).

Eksperci przekonują, że ryż powinien być zjadany natychmiast po jego ugotowaniu. Jeśli jednak nie możesz od razu go zjeść, to kiedy ostygnie, koniecznie schowaj do lodówki. Przechowywany w lodówce ryż może być odgrzany maksymalnie po 24 godzinach. Po tym czasie nie nadaje się do spożycia, gdyż mogą w nim występować niebezpieczne dla naszego zdrowia ilości bakterii Bacillus cereus. Patogen ten naturalnie występuje w glebie i różnych produktach spożywczych, w tym w ryżu. W ugotowanym produkcie bakteria szybko się namnaża i może powodować uciążliwe zatrucia pokarmowe.

Szpinak

Niektórzy przepadają za szpinakiem, inni go nie cierpią. Tak, czy inaczej, w związku z faktem, iż warzywo to jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych i posiada wiele potwierdzonych właściwości prozdrowotnych, szpinak powinno się spożywać często.

Niestety, odgrzewany szpinak nie jest już tak zdrowy, a wręcz przeciwnie może nam zaszkodzić. Okazuje się, iż warzywo to zawiera w swoim składzie spore ilości azotanów, które w wyniku ponownego podgrzewania zamieniają się w azotyny, a następnie w nitrozoaminy! (źródło 2), które wykazują działanie mutagenne i kancerogenne (źródło 3, źródło 4).

Seler

Podobnie do tego co dzieje się z odgrzewanym szpinakiem, problem azotanów, które w efekcie ponownej obróbki termicznej przekształcają się w azotyny, a następnie w rakotwórcze nitrozoaminy, występuje także w przypadku selera.

Seler należy do warzyw, które bardzo często wrzucamy do zup. Jeżeli w naszej zupie jest seler, najlepiej jest zjeść go tego samego dnia w świeżej zupie. Jeżeli się nie uda, dla własnego dobra lepiej jest wyciągnąć go z zupy przed ponownym odgrzaniem.

Lista warzyw, w których występują azotyny, nie kończy się na szpinaku i selerze. Podobnie jest w przypadku marchwi, buraków i niektórych innych produktów.

Bibliografia:

1 - National Health Service - Can reheating rice cause food poisoning?

2 - Wayback Machine - Eufic - I heard it is unhealthy to reheat spinach. Is this true?

3 - National Cancer Institute - Nitrate;

4 - Livestrong - How Nitrates & Nitrites Affect Our Bodies.