5 produktów spożywczych, które doszczętnie zrujnują Twoją urodę!

Żywność, jaką na co dzień spożywamy, ma ogromny wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Może wydawać się to dość zaskakujące, ale niektóre produkty spożywcze, bardziej niż inne, sprawiają, że z czasem zaczynamy źle wyglądać.

Żywność, jaką na co dzień spożywamy, ma ogromny wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Może wydawać się to dość zaskakujące, ale niektóre produkty spożywcze, bardziej niż inne, sprawiają, że z czasem zaczynamy źle wyglądać. Jak to możliwe? Otóż, dzieje się tak dlatego, iż nasz zewnętrzny wygląd w bardzo dużym stopniu zależy od tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu - od poziomu sprawności układów i narządów naszego ciała.

Jak niezdrowa dieta wpływa na wygląd twarzy?
Jak niezdrowa dieta wpływa na wygląd twarzy?
„Możesz użyć każdego kremu przeciwstarzeniowego na świecie, ale jeśli będziesz się niezdrowo odżywiać, prawdopodobnie odbije się to na twojej twarzy”
(źródło: The Sun).

Analogicznie do zachodzącej poprawy zdrowia, samopoczucia i wyglądu zewnętrznego w efekcie optymalnego sposobu odżywiania się, istnieją pokarmy, które dosłownie niszczą naszą skórę, bądź włosy, a jeszcze inne zaburzają funkcjonowaniu całego organizmu, co z czasem prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i urody (źródło 1). Ładny i zdrowy wygląd ciała pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości. Choć kanony piękna ulegają nieustannym zmianom, a każdy z nas rozumie piękno na swój własny sposób, to warto mieć na uwadze fakt, iż odpowiednio skomponowana dieta może znacznie poprawić zarówno nasze zdrowie, jak i ogólny wygląd naszego ciała.

Podsumowanie Analogicznie do korzyści zdrowotnych i estetycznych, jakie płyną ze spożywania niektórych pokarmów, istnieją produkty spożywcze, które dosłownie niszczą zarówno nasze zdrowie, jak i urodę.

Jak dieta wpływa na urodę?

Kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu jest przede wszystkim zbilansowana, odpowiednio skomponowana dieta. Sposób odżywiania się powinien być dopasowany do prowadzonego trybu życia, płci, wieku, a także intensywności codziennej aktywności fizycznej. Odżywiając się optymalnie, z czasem zauważamy poprawę stanu zdrowia skóry, włosów, paznokci, oraz ogólnego wyglądu sylwetki. Pamiętajmy jednak, że na nasz wygląd wpływa także aktywność fizyczna, która pomaga rzeźbić ciało i zachować jędrną skórę. Jak zatem powinniśmy się odżywiać, aby cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem? Otóż okazuje się, że żadne skrajności nie są dla nas dobre. Zarówno objadanie się, jak i przesadna dbałość o smukłą sylwetkę mogą z czasem okazać się zgubne. Dieta obfitująca w tłuste i słodkie potrawy, zbyt mało błonnika pokarmowego, częste spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych, może upośledzać pracę wątroby, pogarszać przemianę materii, powodować nadmierne odkładanie się szkodliwego tłuszczu w naczyniach krwionośnych, a tym samym okaleczać naszą urodę. Nie chodzi tutaj wyłącznie o tłuszcz, który wskutek tak skomponowanej diety niewątpliwie będzie się gromadził pod skórą, ale również o to, iż niezbilansowany sposób odżywiania się może znacznie pogorszyć stan zdrowia naszych włosów, skóry, paznokci, a jednocześnie pozbawić nas dobrego samopoczucia.

To, że obfitujące w tłuszcz i cukier, wysoko przetworzone pokarmy negatywnie wpływają na nasz nastrój, zostało już dawno temu udowodnione. Długoterminowe spożywanie zbyt mało kalorycznych pokarmów, pozbawionych glutenu i tłuszczu, też może doprowadzić nas do choroby. Zarówno w życiu codziennym, jak i w szczególności w sposobie odżywiania się, żadne skrajności nie są dla nas dobre. Gdy nasze ciało zaczyna chorować od środka, zmienia się również nasz wygląd. Osoby, które przepadają za niezdrową żywnością, posilają się w restauracjach szybkiej obsługi, z czasem zaczynają wyglądać o wiele gorzej niż mogłyby, gdyby zwracały uwagę na to, co jedzą.

Produkty, które źle wpływają na urodę: alkohol

Jeśli jesteśmy osobami dorosłymi, to sięganie po alkohol z rozsądkiem i umiarem nie popsuje ani naszego zdrowia, ani urody. Jednak, regularne picie alkoholowych trunków może okazać się destrukcyjne. Okazuje się, że częste picie alkoholu może przewlekle upośledzać przyswajanie składników odżywczych w jelitach i zaburzać pracę narządów wewnętrznych, w tym serca, wątroby i nerek.

Wskutek nadużywania tej substancji pogarsza się nie tylko zdrowie i samopoczucie, ale także wygląd włosów, paznokci i skóry. Powstają głębokie sińce pod oczami, skóra stopniowo traci swój naturalny blask i jędrność – dosłownie wysycha, przez co z łatwością powstają na niej zmarszczki. W efekcie spadku kondycji i upośledzonej przemiany materii, z czasem pogarsza się wygląd całej sylwetki.

Produkty, które źle wpływają na urodę: wysoko przetworzona żywność

Mianem wysoko przetworzonych produktów spożywczych określane są pokarmy poddawane obróbce przemysłowej i wzbogacane o dodatkowe składniki, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie i urodę - mogą to być przykładowo dodatki takie jak utwardzone oleje roślinne, cukier, słodziki, konserwanty, polepszacze konsystencji i smaku. Wiele z tych dodatków przyczynia się do nieestetycznych zmian skórnych, takich jak wypryski na twarzy, ale przewlekłe problemy zdrowotne wynikające z ich regularnego spożywania mogą znacznie skuteczniej oszpecić nasz wygląd niż banalny pryszcz!

Badacze przeanalizowali szczegółowe dane odnośnie sposobu odżywiania się i stanu zdrowia ponad 105 tysięcy osób. Badania dowiodły, że osoby, które przetworzoną żywność spożywały najczęściej, były najbardziej narażone na poważne choroby (źródło 2). Jednym z najpopularniejszych składników wysoko przetworzonych produktów spożywczych jest tani zamiennik cukru – syrop glukozowo-fruktozowy. Niekorzystne efekty dla zdrowia występują przy większych zawartościach fruktozy w diecie (35–65% wartości energetycznej diety). Jest to ilość, którą łatwo jest osiągnąć odżywiając się w niewłaściwy sposób. Przykładowa wysoko przetworzona żywność to:

Produkty, które źle wpływają na urodę: wędliny

Większość osób przepadających za wędlinami nie wie, a często też woli nie wiedzieć, co takiego znajduje się w ich składzie. Nie wspominając o wysokiej zawartości niezdrowego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, którego częste spożywanie prowadzi do rozwoju poważnych chorób układu krążeniowego, w popularnych wędlinach czai się o wiele większe zło! Znajdziemy tam szkodliwe dla naszego zdrowia leki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, silne substancje zatrzymujące procesy gnilne, oraz środki grzybobójcze.

Te składniki wędlin, o których producenci tak niechętnie mówią, sprawiają, że szybciej się starzejemy, chorujemy i bardzo źle wyglądamy! Dlaczego? Ta chemia obciąża wątrobę, nerki, serce i inne narządy, a skutki tego z czasem stają się widoczne nie tylko na twarzy, ale na całym ciele.

Produkty, które źle wpływają na urodę: biały cukier

Za rozwój chorób naczyniowo-sercowych odpowiedzialna jest nie tylko dieta obfitująca w tłuszcze, ale również spożywany w nadmiarze cukier. W rzeczywistości sacharozę można uznać za głównego winowajcę większości schorzeń układu krążeniowego. W roku 2016 r. wykryto i ujawniono publicznie ogromny skandal związany z przemysłem cukrowniczym, z którego jasno wynika, że lobby cukrowe w pełni sfinansowało specjalnie spreparowane badania, przeprowadzone przez naukowców Harvardu w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Okazuje się, że słono opłacano badaczy, by w poszukiwaniu przyczyn chorób serca, skupiali się bardziej na naturalnie występujących w żywności tłuszczach, niż na dodawanym do niej cukrze (źródło 3). Od nadmiaru cukru cierpi nie tylko układ krążeniowy, ale także ludzki mózg, który w bardzo szybkim tempie potrafi się uzależnić od tego produktu. Efekty nadmiaru cukru w diecie szybko stają się zauważalne zewnętrznie. Stajemy się nerwowi, ponurzy, a jednocześnie zamuleni psychicznie – jak to często bywa przy różnego rodzaju uzależnieniach.

Produkty, które źle wpływają na urodę: pokarmy bogate w glikotoksyny

Glikotoksyny to bardzo szeroka grupa związków chemicznych, wytwarzana przez żywe organizmy w procesach przemiany materii. W pokarmach glikotoksyny powstają - między innymi - w wyniku reakcji cukrów redukujących z aminokwasem asparaginą, tzw. reakcji Maillarda. Badania naukowe wykazują, że dieta uboga w glikotoksyny ogranicza ryzyko występowania chorób układu krążeniowego, nerek, cukrzycy, poprawia wrażliwość komórek na insulinę, a także przyśpiesza gojenie się ran. Naukowcy potwierdzają, że ograniczenie glikotoksyn w codziennym jadłospisie może znacznie poprawiać jakość życia i zwiększać jego długość. Badania z udziałem ludzi dowodzą, że dieta uboga w glikotoksyny łagodzi skutki stresu oksydacyjnego i ogranicza procesy zapalne zachodzące w organizmie. Wyniki licznych badań również wykazują, iż regularne spożywanie produktów bogatych w glikotyksyny znacznie zwiększa ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera (źródło 4).

Bibliografia:

  1. Thrive Global – The Relationship Between Health and Beauty;

  2. US National Library of Medicine – Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé);

  3. Jama Network – Sugar Industry and Coronary Heart Disease Research;

  4. PNAS - Oral glycotoxins are a modifiable cause of dementia and the metabolic syndrome in mice and humans.