5 produktów spożywczych, które doszczętnie zrujnują Twoją urodę!
Żywność, jaką na co dzień spożywamy, ma ogromny wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Może wydawać się to dość zaskakujące, ale niektóre produkty spożywcze, bardziej niż inne, sprawiają, że z czasem zaczynamy źle wyglądać. Jak to możliwe? Otóż, dzieje się tak dlatego, iż nasz zewnętrzny wygląd w bardzo dużym stopniu zależy od tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu - od poziomu sprawności układów i narządów naszego ciała.
Analogicznie do zachodzącej poprawy zdrowia, samopoczucia i wyglądu zewnętrznego w efekcie optymalnego sposobu odżywiania się, istnieją pokarmy, które dosłownie niszczą naszą skórę, bądź włosy, a jeszcze inne zaburzają funkcjonowaniu całego organizmu, co z czasem prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i urody (źródło 1). Ładny i zdrowy wygląd ciała pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości. Choć kanony piękna ulegają nieustannym zmianom, a każdy z nas rozumie piękno na swój własny sposób, to warto mieć na uwadze fakt, iż odpowiednio skomponowana dieta może znacznie poprawić zarówno nasze zdrowie, jak i ogólny wygląd naszego ciała.
Jak dieta wpływa na urodę?
Kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu jest przede wszystkim zbilansowana, odpowiednio skomponowana dieta. Sposób odżywiania się powinien być dopasowany do prowadzonego trybu życia, płci, wieku, a także intensywności codziennej aktywności fizycznej. Odżywiając się optymalnie, z czasem zauważamy poprawę stanu zdrowia skóry, włosów, paznokci, oraz ogólnego wyglądu sylwetki. Pamiętajmy jednak, że na nasz wygląd wpływa także aktywność fizyczna, która pomaga rzeźbić ciało i zachować jędrną skórę. Jak zatem powinniśmy się odżywiać, aby cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem? Otóż okazuje się, że żadne skrajności nie są dla nas dobre. Zarówno objadanie się, jak i przesadna dbałość o smukłą sylwetkę mogą z czasem okazać się zgubne. Dieta obfitująca w tłuste i słodkie potrawy, zbyt mało błonnika pokarmowego, częste spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych, może upośledzać pracę wątroby, pogarszać przemianę materii, powodować nadmierne odkładanie się szkodliwego tłuszczu w naczyniach krwionośnych, a tym samym okaleczać naszą urodę. Nie chodzi tutaj wyłącznie o tłuszcz, który wskutek tak skomponowanej diety niewątpliwie będzie się gromadził pod skórą, ale również o to, iż niezbilansowany sposób odżywiania się może znacznie pogorszyć stan zdrowia naszych włosów, skóry, paznokci, a jednocześnie pozbawić nas dobrego samopoczucia.
To, że obfitujące w tłuszcz i cukier, wysoko przetworzone pokarmy negatywnie wpływają na nasz nastrój, zostało już dawno temu udowodnione. Długoterminowe spożywanie zbyt mało kalorycznych pokarmów, pozbawionych glutenu i tłuszczu, też może doprowadzić nas do choroby. Zarówno w życiu codziennym, jak i w szczególności w sposobie odżywiania się, żadne skrajności nie są dla nas dobre. Gdy nasze ciało zaczyna chorować od środka, zmienia się również nasz wygląd. Osoby, które przepadają za niezdrową żywnością, posilają się w restauracjach szybkiej obsługi, z czasem zaczynają wyglądać o wiele gorzej niż mogłyby, gdyby zwracały uwagę na to, co jedzą.
Produkty, które źle wpływają na urodę: alkohol
Jeśli jesteśmy osobami dorosłymi, to sięganie po alkohol z rozsądkiem i umiarem nie popsuje ani naszego zdrowia, ani urody. Jednak, regularne picie alkoholowych trunków może okazać się destrukcyjne. Okazuje się, że częste picie alkoholu może przewlekle upośledzać przyswajanie składników odżywczych w jelitach i zaburzać pracę narządów wewnętrznych, w tym serca, wątroby i nerek.
Wskutek nadużywania tej substancji pogarsza się nie tylko zdrowie i samopoczucie, ale także wygląd włosów, paznokci i skóry. Powstają głębokie sińce pod oczami, skóra stopniowo traci swój naturalny blask i jędrność – dosłownie wysycha, przez co z łatwością powstają na niej zmarszczki. W efekcie spadku kondycji i upośledzonej przemiany materii, z czasem pogarsza się wygląd całej sylwetki.
Produkty, które źle wpływają na urodę: wysoko przetworzona żywność
Mianem wysoko przetworzonych produktów spożywczych określane są pokarmy poddawane obróbce przemysłowej i wzbogacane o dodatkowe składniki, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie i urodę - mogą to być przykładowo dodatki takie jak utwardzone oleje roślinne, cukier, słodziki, konserwanty, polepszacze konsystencji i smaku. Wiele z tych dodatków przyczynia się do nieestetycznych zmian skórnych, takich jak wypryski na twarzy, ale przewlekłe problemy zdrowotne wynikające z ich regularnego spożywania mogą znacznie skuteczniej oszpecić nasz wygląd niż banalny pryszcz!
Badacze przeanalizowali szczegółowe dane odnośnie sposobu odżywiania się i stanu zdrowia ponad 105 tysięcy osób. Badania dowiodły, że osoby, które przetworzoną żywność spożywały najczęściej, były najbardziej narażone na poważne choroby (źródło 2). Jednym z najpopularniejszych składników wysoko przetworzonych produktów spożywczych jest tani zamiennik cukru – syrop glukozowo-fruktozowy. Niekorzystne efekty dla zdrowia występują przy większych zawartościach fruktozy w diecie (35–65% wartości energetycznej diety). Jest to ilość, którą łatwo jest osiągnąć odżywiając się w niewłaściwy sposób. Przykładowa wysoko przetworzona żywność to:
- kostki rosołowe;
- różnego rodzaju herbatniki, wafle;
- pasztety i tym podobne przetwory mięsne;
- chipsy;
- wafle ryżowe.
Produkty, które źle wpływają na urodę: wędliny
Większość osób przepadających za wędlinami nie wie, a często też woli nie wiedzieć, co takiego znajduje się w ich składzie. Nie wspominając o wysokiej zawartości niezdrowego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, którego częste spożywanie prowadzi do rozwoju poważnych chorób układu krążeniowego, w popularnych wędlinach czai się o wiele większe zło! Znajdziemy tam szkodliwe dla naszego zdrowia leki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, silne substancje zatrzymujące procesy gnilne, oraz środki grzybobójcze.
Te składniki wędlin, o których producenci tak niechętnie mówią, sprawiają, że szybciej się starzejemy, chorujemy i bardzo źle wyglądamy! Dlaczego? Ta chemia obciąża wątrobę, nerki, serce i inne narządy, a skutki tego z czasem stają się widoczne nie tylko na twarzy, ale na całym ciele.
Produkty, które źle wpływają na urodę: biały cukier
Za rozwój chorób naczyniowo-sercowych odpowiedzialna jest nie tylko dieta obfitująca w tłuszcze, ale również spożywany w nadmiarze cukier. W rzeczywistości sacharozę można uznać za głównego winowajcę większości schorzeń układu krążeniowego. W roku 2016 r. wykryto i ujawniono publicznie ogromny skandal związany z przemysłem cukrowniczym, z którego jasno wynika, że lobby cukrowe w pełni sfinansowało specjalnie spreparowane badania, przeprowadzone przez naukowców Harvardu w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Okazuje się, że słono opłacano badaczy, by w poszukiwaniu przyczyn chorób serca, skupiali się bardziej na naturalnie występujących w żywności tłuszczach, niż na dodawanym do niej cukrze (źródło 3). Od nadmiaru cukru cierpi nie tylko układ krążeniowy, ale także ludzki mózg, który w bardzo szybkim tempie potrafi się uzależnić od tego produktu. Efekty nadmiaru cukru w diecie szybko stają się zauważalne zewnętrznie. Stajemy się nerwowi, ponurzy, a jednocześnie zamuleni psychicznie – jak to często bywa przy różnego rodzaju uzależnieniach.
Produkty, które źle wpływają na urodę: pokarmy bogate w glikotoksyny
Glikotoksyny to bardzo szeroka grupa związków chemicznych, wytwarzana przez żywe organizmy w procesach przemiany materii. W pokarmach glikotoksyny powstają - między innymi - w wyniku reakcji cukrów redukujących z aminokwasem asparaginą, tzw. reakcji Maillarda. Badania naukowe wykazują, że dieta uboga w glikotoksyny ogranicza ryzyko występowania chorób układu krążeniowego, nerek, cukrzycy, poprawia wrażliwość komórek na insulinę, a także przyśpiesza gojenie się ran. Naukowcy potwierdzają, że ograniczenie glikotoksyn w codziennym jadłospisie może znacznie poprawiać jakość życia i zwiększać jego długość. Badania z udziałem ludzi dowodzą, że dieta uboga w glikotoksyny łagodzi skutki stresu oksydacyjnego i ogranicza procesy zapalne zachodzące w organizmie. Wyniki licznych badań również wykazują, iż regularne spożywanie produktów bogatych w glikotyksyny znacznie zwiększa ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera (źródło 4).
Bibliografia:
Thrive Global – The Relationship Between Health and Beauty;
US National Library of Medicine – Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé);
Jama Network – Sugar Industry and Coronary Heart Disease Research;
PNAS - Oral glycotoxins are a modifiable cause of dementia and the metabolic syndrome in mice and humans.