Terapia Medyczną M

Problemy z zębami mądrości, a pantomogram

Historie dotyczące wyrzynania się zębów mądrości są znane każdej dorastającej osobie. Bardzo szybko zaczyna ona obawiać się bólu i na każdym kroku sprawdza, czy pojawiły się już ich zalążki. Warto jednak mieć świadomość tego, że u konkretnej osoby proces ten może wyglądać zupełnie inaczej - niektórym zaczną one wyrzynać się bardzo szybko i bezboleśnie, a u innych osób konieczne będzie ich natychmiastowe usunięcie. Zamartwianie się tutaj na zapas nie ma tak naprawdę żadnego sensu – w momencie, gdy pojawi się ból trzeba jednak jak najszybciej udać się do specjalisty, który podejmie decyzje co do ich dalszego leczenia

Historie dotyczące wyrzynania się zębów mądrości są znane każdej dorastającej osobie. Bardzo szybko zaczyna ona obawiać się bólu i na każdym kroku sprawdza, czy pojawiły się już ich zalążki. Warto jednak mieć świadomość tego, że u konkretnej osoby proces ten może wyglądać zupełnie inaczej - niektórym zaczną one wyrzynać się bardzo szybko i bezboleśnie, a u innych osób konieczne będzie ich natychmiastowe usunięcie. Zamartwianie się tutaj na zapas nie ma tak naprawdę żadnego sensu – w momencie, gdy pojawi się ból trzeba jednak jak najszybciej udać się do specjalisty, który podejmie decyzje co do ich dalszego leczenia.

Problemy z zębami mądrości - pantomogram

Zęby mądrości, czyli inaczej “ósemki” najczęściej pojawiają się dopiero w okolicy 20 roku życia. Możliwe jest oczywiście to, że zaobserwujemy ich wyrzynanie już wcześniej lub dopiero w wieku lat 25 lub 26 – jest to zupełnie normalne. Są one szczególnie problematyczne i powodują tak wiele emocji ze względu na swoje niefortunne położenie - obecne ukształtowanie jamy ustnej człowieka powoduje, że zwyczajnie nie mamy na nie miejsca i dlatego też zaczynają sprawiać tak duży kłopot. Znajdują się również dosyć daleko, a to z kolei utrudnia ich poprawne czyszczenie i w konsekwencji tego dochodzi do rozwoju bakterii oraz próchnicy.

Lekarze również za nimi nie przepadają

Prawdą jest także to, że sami lekarze przyznają, iż usuwanie zębów mądrości nie należy do ich ulubionych czynności. Ponownie, wynika to głównie z faktu, że dostęp do nich jest bardzo utrudniony. Zadaniem specjalisty jest wykonanie zabiegu szybko i oszczędzenie pacjentowi zbędnego bólu - a tutaj obie te kwestie trudno jest osiągnąć. W celu ułatwienia sobie pracy lekarz musi zalecić wykonanie badania pantomogramem.

W czym pomaga pantomogram?

Wykonanie dobrego zdjęcia umożliwia specjaliście podjęcie słusznych decyzji co do stosowanych metod leczenia. W przypadku zębów nie ma on innej możliwości sprawdzenia co tak naprawdę dzieje się w jamie ustnej – tylko w ten sposób ma on pełen obraz sytuacji i widzi jednocześnie zarówno zęby - jak i wszystkie tkanki, stany zapalne i ewentualne nieprawidłowości.

Warszawa to jedno z miast, gdzie pantomogram wykonamy w przeciągu zaledwie kilku chwil. Jeżeli posiadamy skierowanie to najczęściej nie musimy nawet zapisywać się na wizytę. Potrzebny będzie nam tylko dowód tożsamości. Warto wybrać się do takich dzielnic jak Praga lub Ursynów, gdyż to tam pantomogram wykonywany jest w najniższej cenie. Ogólny koszt badania nie jest jednak wysoki, więc decyzja ta należy już tylko do nas. Na Pradze i Ursynowie w Warszawie funkcjonują punkty X RAY, gdzie można wykonać badanie pantomograficzne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!