Urodziła dziecko w wieku 5 lat - Jakie były dalsze losy najmłodszej matki w historii ludzkości?

Urodziła dziecko w wieku 5 lat - Jakie były dalsze losy najmłodszej matki w historii ludzkości?

Po przeprowadzeniu badań lekarskich w miasteczku Pisco, a następnie w Limie, okazało się, że Lina Medina jest w ciąży! Poprzednio u dziewczynki lekarz rozpoznał przedwczesne dojrzewanie - w wieku 4 lat Lina miała rozwinięte piersi, a rok wcześniej pojawiła się u niej pierwsza miesiączka.

14 maja 1939 roku w jednej z peruwiańskich wiosek w regionie Huancavelica urodził się mały chłopiec. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie okoliczność, że jego matka – Lina Medina - miała wówczas 5 lat.

Lina Medina urodziła dziecko w wieku zaledwie 5 lat
Lina Medina urodziła dziecko w wieku zaledwie 5 lat

Pewnego dnia rodzice Liny zauważyli, że jej brzuch jest znacznie większy, niż u dziewczynek w podobnym wieku. Zaniepokojeni tym faktem, udali się do miejscowego uzdrowiciela, który stwierdził, że w brzuchu dziecka rozwinął się duży guz i chora powinna pilnie trafić do szpitala.

Urodziła będąc dzieckiem
Lina Medina urodziła dziecko mając zaledwie 5 lat!

Po przeprowadzeniu badań lekarskich w miasteczku Pisco, a następnie w Limie, okazało się, że Lina Medina jest w ciąży!

Lina urodziła się z rzadką chorobą określaną mianem „przedwczesnego dojrzewania”. Przedwczesne dojrzewanie płciowe jest zasadniczo zbyt wczesnym rozpoczęciem dojrzewania seksualnego. Większość dziewcząt zaczyna dojrzewać w wieku około dziesięciu lat (chłopcy zwykle zaczynają nieco później, w wieku 11 lub 12 lat). Lina przeżyła swój pierwszy cykl menstruacyjny w wieku dwóch i pół, lub trzech lat. Miała w pełni rozwinięte piersi w wieku czterech lat. W ciągu pięciu lat jej ciało wykazywało poszerzenie miednicy i zaawansowane dojrzewanie kości.

Urodziła będąc dzieckiem
Lina Medina urodziła będąc 5-letnim dzieckiem

Dziewczynka urodziła synka przez cesarskie cięcie, które okazało się konieczne ze względu na ograniczone rozmiary jej miednicy. Operację przeprowadzili doktorzy Lozada i Busalleu, a dr Colareta zajęła się znieczuleniem. Chłopiec okazał się być całkiem zdrowy, a jego masa ciała wynosiła 2700 gramów. Mały Gerardo do ukończenia 10. roku życia był święcie przekonany, że Lina jest jego siostrą. Jako dorosły mężczyzna zachorował na rzadką dolegliwość szpiku kostnego i zmarł w wieku 40 lat.

Najmłodsza matka w historii ludzkości
Najmłodsza matka w historii ludzkości

Do tej pory nie udało się ustalić kto był ojcem Gerarda. Lokalne władze aresztowały ojca i braci 5-letniej Liny, ponieważ podejrzewano, że została ona przez nich wykorzystana seksualnie. W szybkim tempie jednak zwolnili mężczyzn z aresztu, ponieważ niczego im nie udowodniono.

Lina Medina urodziła dziecko w wieku 5 lat
Lina Medina urodziła dziecko w wieku 5 lat

W 1955 roku w prasie ukazał się artykuł, w którym pojawiły się przypuszczenia, że Lina mogła paść ofiarą rytualnego gwałtu. Wszystko to jednak pozostaje tylko czystą teorią. Nie wiadomo, co tak naprawdę spotkało Peruwiankę.

Lina Medina
Lina Medina
Lina Medina jest najmłodszą matką w znanej nam historii
Lina Medina jest najmłodszą matką w znanej nam historii

W życiu dorosłym Lina pracowała jako sekretarka w klinice dr. Lozada. W późniejszym okresie poślubiła nijakiego Raúla Jurado, z którym w 1972 roku doczekała się kolejnego syna. Lina Medina ma obecnie 89 lat i od dłuższego czasu zmaga się z biedą.

Lina Medina w podeszłym wieku
Lina Medina w podeszłym wieku

Bibliografia:

1 - Gazeta Wyborcza.