COVID-19 zaskakuje lekarzy! Tajemniczy i szokujący objaw choroby!

Lekarze zauważyli, że jednym z groźnych objawów infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2 może być nietypowo podwyższona krzepliwość krwi. Zgodnie z doniesieniami medyków, odnotowano alarmującą ilość przypadków pacjentów z COVID-19, u których wykryto obecność skrzepów krwi w układzie krążeniowym. Mogą one powodować poważne incydenty sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca i udar.

Nowy objaw choroby COVID-19


Zdaniem dr Jeffrey Laurence, hematologa z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku, ilość pacjentów z zaburzeniami krzepliwości na OIOM-ie jest bezprecedensowa.

Krew zatykała urządzenia do dializyZdaniem The Washington Post, niektórzy lekarze zaczęli zauważać, że u ich pacjentów z COVID-19 dochodziło do powstawania zakrzepów w kończynach dolnych, pomimo stosowania leków rozrzedzających krew. Inni medycy zgłaszali problemy z urządzeniami do dializy u pacjentów z COVID-19, ponieważ krew niektórych z nich była tak gęsta, że urządzenia się zatykały i odmawiały posłuszeństwa.

Szokujące wyniki autopsjiW licznych autopsjach pacjentów zmarłych w wyniku COVID-19, odnotowywano sporą ilość skrzepów w żyłach płucnych.

Udary mózguSą liczne doniesienia o osobach względnie młodych, głównie w przedziale wiekowym 30-40 lat, u których doszło do udaru mózgu w przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Wiadomo, że udary są często powodowane przez zakrzepy, które odrywają się od naczyń krwionośnych w których powstają, a następnie przemieszczają się do żył w mózgu.

Nowe procedury w szpitalachWykrycie związku pomiędzy COVID-19, a zwiększoną krzepliwością krwi, przyczyniło się do zmiany procedur leczenia tej choroby w niektórych szpitalach, w których obecnie podaje się zapobiegawczo leki rozrzedzające krew osobom zainfekowanym koronawirusem.

Niepokojący przebieg chorobyCNN donosi, że pacjenci na OIOM-ach nierzadko doświadczają zakrzepów, ale poziom krzepnięcia krwi wywołany chorobą COVID-19 wydaje się bardzo nietypowy. Niedawno przeprowadzone badania w Holandii, których wyniki opublikowano na łamach periodyku Thrombosis Research, wykazały, iż spośród 184 pacjentów z COVID-19 przebywających na OIOM-ach, ponad 30% doświadczyło pewnego rodzaju zaburzeń z krzepnięciem krwi. Liczba ta jest „niepokojąca” - powiedział dla CNN dr Behnood Bikdeli, specjalista medycyny sercowo-naczyniowej w Columbia University Irving Medical Center (źródło 1).

Mając na uwadze fakt, iż COVID-19 jest chorobą układu oddechowego, lekarze spodziewali się, że najpoważniejsze skutki wystąpią w obrębie płuc, a nie we krwi. Jak dotąd, specjaliści nie potrafią wyjaśnić, dlaczego pacjenci z COVID-19 doświadczają zaburzeń krzepliwości krwi. Skrzepy mogą być wynikiem nadmiernej reakcji układu odpornościowego, co prowadzi do braku równowagi w „czynnikach krzepnięcia”, a to może powodować zarówno zbyt intensywne krzepnięcie, jak i krwawienie

Pomimo, iż wielu pacjentów z COVID-19 - przebywających na OIOM-mach - ma inne czynniki zdrowotne, które mogą zwiększać ryzyko powstawania skrzepów krwi, takie jak cukrzyca, choroby serca i wysokie ciśnienie tętnicze, to liczba przypadków nadmiernego krzepnięcia krwi jest naprawdę duża. Zdaniem ekspertów istnieje pilna potrzeba zbadania zjawiska oraz tego, czy stosowanie leków rozrzedzających krew może okazać się pomocne pacjentom z COVID-19.

Bibliografia:

1 - Live Science - Mysterious blood clots in COVID-19 patients have doctors alarmed.
Kategorie