Epidemia COVID-19 – Szczepionka może być gotowa już za kilka miesięcy!

Nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2 pracuje obecnie kilkadziesiąt zespołów badawczych w różnych zakątkach świata. Badania kierowane przez prof. Gilbert wydają się być najbardziej obiecujące. Aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na pojawienie się nowej szczepionki, zespół naukowców pracuje siedem dni w tygodniu.

Koronawirus - Kiedy szczepionka?


Wbrew panującemu przekonaniu, że nastąpić to może najwcześniej w przyszłym roku, szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 może być gotowa już za kilka miesięcy - ujawniła prof. Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Profesor Gilbert, która obecnie nadzoruje jedno z najbardziej zaawansowanych badań związanych z nową szczepionką, w rozmowie z "The Times" oznajmiła, że ma "80-procentową pewność", iż szczepionka opracowywana przez jej zespół badawczy będzie skuteczna i w ciągu dwóch tygodni będą mogły się rozpocząć badania z udziałem ludzi.

Podczas gdy rządy w krajach dotkniętych pandemią usiłują zaplanować możliwie bezpieczną strategię na poluzowanie obowiązujących restrykcji, długoterminowy powrót gospodarki do normalności zależy jedynie od tego, czy na wirusa wywołującego COVID-19 uda się znaleźć skuteczne remedium. W obecnej sytuacji największe nadzieje pokładane są w szczepieniach.

Rządy na całym świecie dobrze wiedzą o tym, że nawet jeśli w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje o złagodzeniu restrykcji związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, to utrzymanie niektórych obostrzeń będzie nadal konieczne do czasu opracowania skutecznej szczepionki.

Pomimo, iż na chwilę obecną nikt nie jest w stanie dać pełnej gwarancji, że szczepionka rzeczywiście okaże się skuteczna, to profesor Gilbert zakłada, że testy na ludziach mogą się z powodzeniem zakończyć we wrześniu:

Moim zdaniem istnieje duża szansa, że ta szczepionka zadziała! Mówię to w oparciu o nasze dotychczasowe rezultaty, jednak to nie tylko przeczucie; z każdym tygodniem mamy u podstaw coraz więcej danych. Osobiście szansę powodzenia szacuję na 80 procent


Od momentu zakończenia testów na ludziach, do wyprodukowania i wprowadzenia na rynek milionów dawek preparatu może minąć wiele miesięcy, ale prof. Gilbert omawiała z brytyjskim rządem możliwość rozpoczęcia produkcji szczepionek jeszcze przed ostatecznymi wynikami badań. Mając na uwadze ekonomiczne skutki blokady gospodarki, rząd jest przekonany, że jeśli wyniki badań już teraz dobrze się zapowiadają, to warto będzie wydać dziesiątki milionów dolarów, aby nowa szczepionka była w jak najszybszym tempie gotowa do użycia (źródło 1).

Amerykański filantrop i współzałożyciel korporacji Microsoft - Bill Gates - stwierdził, że jest gotów wydać miliardy dolarów na produkcję szczepionek, nawet jeśli wiąże się to z pewnym ryzykiem niepowodzenia. Pozwoli to na niezwłoczne wprowadzenie na rynek tych środków, które okażą się skuteczne w walce z koronawirusem.

Bibliografia:

1 – Polsat News – Szczepionka na koronawirusa może być gotowa we wrześniu. Zawrotne tempo naukowców z Oxfordu.
Kategorie