Nowy polski test wykaże podatność na infekcję i ciężki przebieg COVID-19

Jak powszechnie wiadomo, COVID-19 może przebiegać zupełnie bezobjawowo, z oznakami przypominającymi zwykłe przeziębienie, podobnie do grypy sezonowej, lub bardzo ciężko i z zagrażającymi życiu objawami. To, czy w ogóle zachorujemy i jaki przebieg może mieć infekcja w naszym przypadku, w bardzo dużym stopniu zależy od samych genów. Każdy z nas jest genetycznie nieco inny, a obecność niektórych sekwencji genów może oznaczać szczególnie ciężkie rokowanie w przypadku zainfekowania się koronawirusem SARS-CoV-2.

COVID-19 - Nowy test genetyczny wykaże podatność na infekcję


Test poznańskich naukowców umożliwi wykrywanie uwarunkowania genetycznego, dotyczącego większego narażenia na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz cięższego przebiegu Covid-19. Być może będzie gotowy już w przyszłym tygodniu.

Od 14 lat poznańskie Centrum Badań DNA opracowuje nowe testy genetyczne. W cytowanej przez dziennik.pl rozmowie z PAP, Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu i szef działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA w Poznaniu, podkreślił że jest to pierwszy tego typu test na świecie i umożliwi on wykrywanie większej podatności i ostrzejszego przebiegu choroby COVID-19. Test pozwoli zidentyfikować osoby, które mogą mieć cięższy przebieg choroby i dla których może okazać się niezbędne leczenie w warunkach szpitalnych. Taka wiedza będzie stanowiła ogromną pomoc w diagnozowaniu i leczeniu COVID-19 (źródło 1).

Jaki jest mechanizm działania nowego testu? Jak podaje PAP, odmienność ludzkich genów wpływa na sposób funkcjonowania naszego układu odpornościowego, co z kolei przekłada się na różnorodność reakcji w obliczu obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Zdaniem badaczy, dobrym podejściem byłoby połączenie testów na obecność koronawirusa w organizmie z tzw. typowaniem HLA (układem zgodności tkankowej), gdyż - jak twierdzą naukowcy - pozwoliłoby to z góry przewidzieć najprawdopodobniejszy przebieg infekcji.

Nowy test dodatkowo umożliwi sprawdzenie obecności kilku mutacji genów związanych z podatnością na zakażenia koronawirusem, które medykom udało się do tej pory opisać.

Aby przeprowadzić badanie konieczne będzie pobranie małej próbki materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka. Wynik otrzymamy już po dwóch dniach.

Jak informuje dziennik.pl, powołując się na PAP, test dostępny będzie najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Istnieje jednak duża szansa, że pojawi się już w ciągu kilku następnych dni. Prezes Centrum Badań DNA oczekuje, że będzie stanowił ogromne ułatwienie dla medyków w podejmowaniu decyzji o procedurze leczenia pacjentów. Dzięki tej nowej możliwości lekarze będą uzyskiwali szczegółowe informacje o aktualnym etapie infekcji i już w jej wczesnej fazie będą mogli podejmować decyzję o konieczności hospitalizowania pacjenta.

Bibliografia:

1 - dziennik.pl - Test podatności na koronawirusa. Pierwszy na świecie powstaje w Polsce.
Kategorie