Aromaterapia może czynić cuda! Zdrowie, spokój umysłu i chwile czystej przyjemności dzięki naturalnym olejkom eterycznym

Terapia olejkami eterycznymi znana jest ludzkości od tysiącleci. Wzbogacanie aromatycznymi składnikami roślinnymi żywic, olejków i balsamów praktykowane jest od starożytności, gdyż od dawna wiadomo, że posiadają one zbawienny wpływ, zarówno na ciało, jak i na umysł.

Terapia olejkami eterycznymi znana jest ludzkości od tysiącleci. Wzbogacanie aromatycznymi składnikami roślinnymi żywic, olejków i balsamów praktykowane jest od starożytności, gdyż od dawna wiadomo, że posiadają one zbawienny wpływ, zarówno na ciało, jak i na umysł.

Aromaterapia, lub terapia olejkami eterycznymi, odnosi się do szerokiego spektrum tradycyjnych, alternatywnych, lub uzupełniających praktyk, wykorzystujących olejki eteryczne i inne aromatyczne związki roślinne w celach leczniczych i nie tylko. W aromaterapii stosuje się ekstrakty z roślin, zwane olejkami eterycznymi, wdychając je przez nos, nakładając na skórę, lub błony śluzowe.

Aromaterapia - Olejki eteryczne

Z dokumentów historycznych wynika, że destylacja olejków eterycznych była z pewnością stosowana w X-wiecznej Persji, choć przypuszcza się, iż technika ta mogła zostać poznana i praktykowana o wiele wcześniej. Zarówno w Biblii jak i w starożytnych księgach indyjskich, egipskich papirusach, czy też w antycznych chińskich recepturach medycznych, można znaleźć wzmianki o olejkach eterycznych.

Informacje techniczne dotyczące sposobów destylacji olejków eterycznych zostały opublikowane w XVI wieku w Niemczech. W XIX wieku francuscy lekarze dostrzegli ich prozdrowotny potencjał.

Pomimo coraz to większej popularyzacji nowoczesnych środków farmakologicznych w medycynie praktycznej XIX wieku, liczne grono francuskich i niemieckich lekarzy nadal uznawało istotną rolę roślin w leczeniu chorób. Termin „aromaterapia” został po raz pierwszy użyty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice'a Gattefossé w książce, którą opublikowano w 1937 roku. Dzieło opisuje zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu rozmaitych schorzeń.

Olejki eteryczne są naturalnymi substancjami wonnymi, pozyskiwanymi z roślin. W przyrodzie chronią one florę przed pasożytami i chorobami. Obecnie pozyskuje się je na różne sposoby. Najpopularniejsze to destylacja parą wodną i wyciskanie mechaniczne. W 1997 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) zdefiniowała olejek eteryczny jako:

Produkt otrzymany z surowca roślinnego w drodze destylacji z wodą lub parą wodną, albo z epikarpu (zewnętrznej warstwy) owoców cytrusowych w procesie mechanicznym, lub w drodze suchej destylacji.

Potężna moc lecznicza olejków eterycznych - Skuteczność aromatoterapii w badaniach i zastosowanie

Naturalne olejki eteryczne stanowią mocno skondensowane produkty. Z tego właśnie powodu są sprzedawane w niewielkich flakonikach. Każdorazowo stosuje się je w ilości wynoszącej zaledwie kilka kropli.

Nauka potwierdza, że olejki eteryczne powszechnie cechują się działaniem przeciwbakteryjnym i przypuszcza się, iż niektóre z nich mogą mieć także właściwości przeciwwirusowe, nicieniobójcze, przeciwgrzybicze, owadobójcze, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Na chwilę obecną istnieje całe mnóstwo badań naukowych potwierdzających skuteczność aromaterapii w leczeniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Liczne publikacje naukowe wyrażają pozytywną opinię o właściwościach leczniczych olejków eterycznych.

Dla prostego przykładu, zaskakujących wyników dostarczyło badanie przeprowadzone nad skutecznością olejku eterycznego z mięty pieprzowej - stosowanego miejscowo - w łagodzeniu bólu. Działanie olejku eterycznego okazało się w tym zakresie porównywalne do działania paracetamolu.

Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z jaśminu, są z powodzeniem stosowane jako afrodyzjak. Badania wykazały, że zapach jaśminu stymuluje aktywność beta w mózgu, co przekłada się na zwiększoną czujność umysłu. Jako środek pobudzający olejek z jaśminu może zwiększyć przepływ krwi w prąciu.

Australijscy badacze potwierdzają, że wdychane olejki eteryczne mogą przenikać barierę krew–mózg, a niektóre z nich są w stanie nie tylko poprawiać ukrwienie tego narządu, ale również bezpośrednio stymulować korę mózgową.

Dobrym przykładem potwierdzonego działania leczniczego jest popularny olejek różany, który skutecznie unicestwia bakterie oporne na wszelkie znane nam antybiotyki, wspomaga leczenie nerwicy, zaburzeń snu i dolegliwości związanych z menopauzą.

Badania potwierdzają skuteczność aromaterapii w leczeniu, lub wspomaganiu leczenia, następujących przykładowych dolegliwości:

 • nudności;
 • migreny i bóle głowy;
 • nerwica, stany lękowe, nadmierne pobudzenie, depresja;
 • przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • bezsenność;
 • bóle mięśniowe;
 • zaburzenia menopauzalne;
 • bóle menstruacyjne;
 • łysienie i wypadanie włosów;
 • zaburzenia pracy układu trawiennego;
 • łuszczyca;
 • ból zębów i owrzodzenie jamy ustnej.

Poza aromaterapią, naturalne olejki eteryczne znajdują szeroki wachlarz zastosowań w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.

Naturalne olejki eteryczne do stosowania w celach terapeutycznych, warto kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak sklep FEMI

Olejki eteryczne - Inhalacja olejków eterycznych

Olejki eteryczne, poprzez umiejscowione w nosie receptory zapachowe, ale nie tylko, mogą stymulować określone obszary mózgu, takie jak przykładowo układ limbiczny, który istotnie wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne.

Aromatyczne substancje lecznicze przenikają do wdychanego przez nas powietrza emanując swoją niepowtarzalną woń. Olejki mogą być wdychane bezpośrednio, lub - na przykład - w łaźni parowej. Oprócz zapewniania nam przyjemnego, relaksującego zapachu, olejki aromaterapeutyczne mogą cechować się – przykładowo – działaniem antyseptycznym i poprawiającym samopoczucie.

Cząsteczki substancji, które dostają się do nosa lub ust, przechodzą do płuc, a stamtąd do innych części ciała. Gdy docierają do ośrodkowego układu nerwowego, oddziałują na układ limbiczny, który jest ściśle powiązany z naszymi emocjami, tętnem, ciśnieniem krwi, sposobem oddychania, pamięcią i równowagą hormonalną. W ten sposób olejki eteryczne mogą mieć subtelny, holistyczny i dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Olejki eteryczne - zastosowanie miejscowe

Olejki eteryczne do masażu, oraz produkty do kąpieli i pielęgnacji skóry, są wchłaniane przez nią bezpośrednio. Masowanie obszaru, w którym ma być nałożony olej, może poprawić krążenie i zwiększyć przyswajalność substancji leczniczych. Panuje przekonanie, iż obszary ciała bogatsze w gruczoły potowe i mieszki włosowe, takie jak głowa lub dłonie, mogą o wiele skuteczniej wchłaniać olejki.

Należy pamiętać, iż skoncentrowane olejki eteryczne nigdy nie są nakładane bezpośrednio na skórę! Zawsze należy je rozcieńczyć olejem nośnym. Najpopularniejszymi olejami nośnikowymi są olej ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek.

Olejki eteryczne – uwagi końcowe

Należy pamiętać, że skuteczność terapeutyczna olejków eterycznych zależy nie tylko od umiejętności dobrania odpowiedniego środka leczniczego do danej dolegliwości, ale również od jakości, sposobu pozyskania, a także poziomu czystości produktu. Niestety coraz to częściej, chciwi szybkich zysków producenci dodają do olejków eterycznych sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które nie tylko zakłócają działanie naturalnych składników czynnych (o ile są one obecne w wyrobie), ale mogą mieć szkodliwy efekt na naszym zdrowiu. Z tego powodu należy stawiać wyłącznie na najwyższej jakości olejki eteryczne. Tego typu produkty oferowane są w nielicznych sprawdzonych sklepach, a między innymi w sklepie FEMI.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!