7 produktów, których nigdy nie powinieneś wkładać do mikrofalówki!

Pomimo niezaprzeczalnego faktu, iż od lat to popularne urządzenie budzi niemałe kontrowersje wśród osób starających się odżywiać zdrowo i racjonalnie, kuchenka mikrofalowa gości w domach większości Polaków. Możemy w niej podgrzewać nasze ulubione potrawy w błyskawicznym tempie. Choć nie powinno się z niej korzystać zbyt często, mikrofalówka może naprawdę ułatwiać nam życie, szczególnie wówczas, gdy jesteśmy zabiegani i nie możemy sobie pozwolić na długie przesiadywanie w kuchni.

Pomimo niezaprzeczalnego faktu, iż od lat to popularne urządzenie budzi niemałe kontrowersje wśród osób starających się odżywiać zdrowo i racjonalnie, kuchenka mikrofalowa gości w domach większości Polaków. Możemy w niej podgrzewać nasze ulubione potrawy w błyskawicznym tempie. Choć nie powinno się z niej korzystać zbyt często, mikrofalówka może naprawdę ułatwiać nam życie, szczególnie wówczas, gdy jesteśmy zabiegani i nie możemy sobie pozwolić na długie przesiadywanie w kuchni.

Nie każdy zwolennik kuchenki mikrofalowej wie, iż nie wszystko to, co znajduje się w naszej spiżarni, bądź lodówce, nadaje się do obróbki termicznej w tym urządzeniu. Jak się bowiem okazuje, pod wpływem mikrofali niektóre potrawy, napoje i pojemniki mogą uwalniać toksyczne substancje, przyczyniając się do większego ryzyka nowotworów i do ogólnego zatruwania organizmu. Ale to nie wszystko! Są bowiem też takie produkty, które w trakcie obróbki termicznej w mikrofalówce, mogą dymić, spalać się, topić, a nawet eksplodować!

Tego nigdy nie wkładaj do mikrofalówki!

Jest naprawdę sporo rzeczy, których nigdy nie powinno się wkładać do mikrofalówki. Tylko dlatego, że już kiedyś tego próbowałeś i nic złego się nie wydarzyło, nie oznacza, że nie może pójść gorzej następnym razem. Dlatego też zadbaj o zdrowie zarówno własne, jak i swoich bliskich, trzymając z dala od kuchenki mikrofalowej produkty, które pod wpływem ciepła generowanego przez to urządzenie mogą stawać się niebezpieczne.

Za chwilę dowiesz się czego nie powinno się podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Pamiętaj, że poniższa lista zawiera tylko przykładowe pozycje, a w rzeczywistości produktów, które powinno się podgrzewać w tradycyjny sposób, jest o wiele więcej.

1 - Papryczka Chili

Jak powszechnie wiadomo, substancja nadająca papryczce Chili charakterystyczną ostrość to kapsaicyna. Jest ona od dawna znana ze swoich właściwości prozdrowotnych. Doskonale chroni przed pojawieniem się nowotworów i ich rozwojem, a także niszczy już powstałe komórki nowotworowe. Oprócz tego kapsaicyna posiada zdolności redukujące stres oksydacyjny (źródło 1).

Gdy papryczka chili jest obrabiana termicznie w kuchence mikrofalowej, zawarta w niej kapsaicyna odparowuje do znajdującego się w urządzeniu powietrza. Szybkie otwarcie drzwiczek mikrofalówki może sprawić, że zgromadzone się w niej opary podrażnią Twoje oczy i drogi oddechowe? Sądzisz, że to przesada? A czy wiesz, że kapsaicyna jest składnikiem czynnym gazu pieprzowego stosowanego przez służby porządkowe na całym świecie? (źródło 2). Zatem, dla własnego bezpieczeństwa piecz, smaż lub grilluj papryczki zamiast wkładać je do kuchenki mikrofalowej!

2 - Jajka na twardo

W podgrzewanych w kuchence mikrofalowej jajkach, zarówno w skorupce, jak i tych obranych, gromadzi się para. Nic w tym nadzwyczajnego, ale należy pamiętać, że mikrofalówka generuje ciepło począwszy od samego wnętrza produktów, które do niej wkładamy. Zatem, w przypadku jajek, gromadzona w nich para nie może wydostać się z białek, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Kiedy takie jajko wyjmiesz z urządzenia i je przekroisz‚ lub gorzej – ugryziesz, para uwolni się z niego z wielkim impetem! Nastąpi zatem mała eksplozja, która nie zabije Cię, ale może spowodować poparzenia i zabrudzić Twoje ubranie.

Jeśli masz zamiar szybko podgrzać w mikrofalówce wcześniej ugotowane na twardo jajka na sałatkę, przekąskę lub tosty, powinieneś je wstępnie pokroić. Jeśli dysponujesz kilkoma minutami wolnego czasu, zamiast korzystać z mikrofalówki, włóż jajko do filiżanki gorącej wody i pozostaw je tam na 3 do 5 minut.

3 - Kubek wody

Podgrzewanie wody na herbatę w kuchence mikrofalowej jest znacznie szybsze niż czekanie, aż zagotuje się ona w czajniku, ale niecierpliwość może Cię w tym przypadku drogo kosztować. Z podgrzewaniem wody mikrofalami naprawdę nie ma żartów! Tym sposobem woda jest podgrzewana w niesamowicie szybkim tempie, co sprawia, że może się przegrzać. Nie pojawią się w niej bąbelki i nie nastąpi klasyczne bulgotanie, ale woda może zacząć gwałtownie wrzeć nawet po zakończeniu procesu. Gdy sięgniesz po podgrzewany w ten sposób kubek wody, lub filiżankę, lub gdy włożysz do niej torebkę ze swoją ulubioną herbatką, może nastąpić coś dość nieprzyjemnego. Czasami, w zależności od podgrzewanej ilości wody, a także stosowanego w tym celu naczynia, przegrzana woda może spowodować gwałtowne pęknięcie kubka w najbardziej niespodziewanym momencie, narażając Cię na poparzenia (źródło 3). Choć najprawdopodobniej nie będą one zagrażały Twojemu życiu, to sprawią, że lekcję zapamiętasz na zawsze.

4 - Resztki ziemniaków z dnia poprzedniego

Wbrew pozorom, podgrzewanie w mikrofalówce resztek ziemniaków z dnia poprzedniego może nie należeć do najlepszych pomysłów. Dlaczego? Otóż, w ziemniakach powszechnie bytuje Clostridium botulinum, czyli bakteria botulizmu. Jeśli ugotowanych i niespożytych ziemniaków nie będziemy przechowywać w lodówce, wówczas zarodniki bakterii będą się w nich błyskawicznie namnażać. Podgrzewanie w kuchence mikrofalowej resztek ziemniaków zgarniętych z talerza z dnia poprzedniego nie zabije namnożonych w nich bakterii. Takie ziemniaki, szczególnie jeśli nie były przechowywane w lodówce, mogą powodować uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, pieczone ziemniaki i inne potrawy, które zostały zawinięte w folię aluminiową, powinny pozostać gorące, do czasu podania lub przechowywane w lodówce. Ponieważ toksyna botulinowa jest niszczona przez wysokie temperatury, dla zapewnienia bezpieczeństwa warto rozważyć gotowanie przetworów domowych przed jedzeniem przez 10 minut (źródło 4). A więc gotowanie, a nie obróbka w mikrofalówce.

5 - Przetworzone mięso

W mikrofalówce nie powinno się podgrzewać żywności takiej jak parówki, wędliny i na ogół wszelkiego rodzaju przetwory mięsne. Ich obróbka termiczna za pomocą mikrofali prowadzi do utleniania lipidów i powstawania toksycznych produktów ubocznych tego procesu, które nauka powiązała z chorobą wieńcową serca i nie tylko. Związki te mogą przyśpieszyć proces starzenia się całego organizmu oraz przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju schorzeń, w tym stanów zapalnych, miażdżycy i nowotworów (źródło 5).

Jak zatem w bezpieczny sposób podgrzewać przetworzone produkty mięsne? Ponieważ badania wykazały, że również grillowanie zwiększa ilość produktów ubocznych utleniania cholesterolu w mięsie, najbezpieczniejszymi opcjami wydają się być pieczenie w tradycyjnym piekarniku, ewentualnie smażenie.

6 - Sos pomidorowy

Jeśli w kuchence mikrofalowej kiedykolwiek próbowałeś podgrzać sos pomidorowy, a ten nie rozprysnął się na wszystkie strony, może to być oznaką wielkiego szczęścia! Ciepło i para, jakie powstają we wnętrzu tego dodatku do potraw w efekcie obróbki termicznej mikrofalami, mają trudności z wydostaniem się z gęstego sosu. Para zatem gromadzi się, aż do momentu powstania ciśnienia na tyle silnego, by sos wystrzelił i rozbryzgał się na wewnętrznych ścianach urządzenia. W niektórych przypadkach sos może nawet wybuchnąć podczas mieszania, co może prowadzić do poparzeń i poplamienia ubrań.

7 - Styropianowe tacki, pojemniki z żywnością

Styropianowe pojemniki na żywność nie tylko szkodzą środowisku, ale przede wszystkim zagrażają Tobie!

Styren (składnik polistyrenu) jest szkodliwym związkiem chemicznym, który może przedostawać się do naszego organizmu wraz z konsumowaną żywnością. Substancja ta została oficjalnie zaklasyfikowana jako niebezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego ze względu na następujące cechy: łatwopalność, wysoka toksyczność, rakotwórczość (źródło 6), możliwość powodowania mutacji genetycznych w ludzkim organizmie. WHO i Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), oficjalnie uznali styren za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi (źródło 7). Drugim toksycznym związkiem obecnym w styropianowych pojemnikach jest benzen. Także uznawany za niebezpieczny dla ludzi i bardzo toksyczny.

Przedostawanie się toksyn z opakowań do żywności ułatwia wysoka temperatura. Z tego powodu nigdy nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności zapakowanej w styropian!

Nigdy nie włączaj pustej mikrofalówki!

Nigdy nie włączaj pustej kuchenki mikrofalowej, gdyż w takich okolicznościach wiązki mikrofali są odbijane z powrotem do magnetronu. Może to spowodować uszkodzenie maszyny, a nawet pożar. Przed naciśnięciem przycisku Start koniecznie upewnij się, że w urządzeniu znajduje się jedzenie.

Zachowaj zasady bezpieczeństwa

Choć może okazać się pomocna gdy jesteśmy zabiegani, kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem budzącym wiele kontrowersji. Liczne badania potwierdzają, że częste korzystanie z mikrofalówki może mieć negatywne konsekwencje na naszym zdrowiu. Niestety, okazuje się, że nawet regularne przebywanie w pobliżu włączonego urządzenia jest dla nas sporym zagrożeniem (źródło 7).

Bibliografia:

1 - Medonet - Kapsaicyna – środek nie tylko na odchudzanie?

2 - Militaria.pl - Gaz pieprzowy - ważne informacje;

3 - Porady North.pl - Dlaczego nie należy podgrzewać wody w mikrofalówce?

4 - mp.pl - Zatrucie toksyną botulinową (botulizm, zatrucie jadem kiełbasianym);

5 - Monika Zielińska, Jarosława Rutkowska, Agata Antoniewska - Produkty utleniania lipidów – konsekwencje żywieniowe i zdrowotne.

6 - US National Library of Medicine - Styrene exposure and risk of cancer

7 - Science Daily - After 40 years in limbo: Styrene is probably carcinogenic;

8 - zdrowepasje.pl oraz załączona bibliografia - Kuchenki mikrofalowe jednak szkodzą zdrowiu!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!