Terapia Medyczną M

Maść na urazy dla sportowców

Każdy z nas powinien wdrożyć do swojej codziennej rutyny różnego rodzaju aktywność fizyczną. Czy to jogging, jazda na rowerze, rolkach, ćwiczenia na siłowni, tenis i wiele innych - mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają kondycję, siłę, dotleniają organizm, poprawiają krążenie krwi i samopoczucie oraz mają wiele innych właściwości korzystnie wpływających na nasze ciało.

Każdy z nas powinien wdrożyć do swojej codziennej rutyny różnego rodzaju aktywność fizyczną. Czy to jogging, jazda na rowerze, rolkach, ćwiczenia na siłowni, tenis i wiele innych - mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają kondycję, siłę, dotleniają organizm, poprawiają krążenie krwi i samopoczucie oraz mają wiele innych właściwości korzystnie wpływających na nasze ciało. Niestety jednak, sport często wiąże się także z występowaniem urazów bądź kontuzji i zdarza się to nie tylko amatorom sportu i osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę, ale i zawodowych sportowcom. Na jakie urazy najczęściej narażeni są sportowcy? Jakie produkty mogą złagodzić nieprzyjemne objawy kontuzji i urazów? Czy warto stosować maści na urazy i kontuzje?

Maść dla sportowców

Najczęstsze urazy, na jakie narażone są osoby aktywne fizycznie

Kontuzje, na jakie narażeni są zarówno sportowcy, jak i osoby amatorsko aktywne fizycznie, dzielą się na dwa rodzaje, czyli przewlekłe i ostre. Jak sama nazwa wskazuje, kontuzje przewlekłe to takie, które pojawiają się stopniowo w formie mikrourazów, aż z czasem dają o sobie znać w formie bólu, tkliwości, dyskomfortu. Są to kontuzje, które można w miarę możliwości szybko wyleczyć i powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Warto wtedy zastosować preparaty łagodzące urazy, które dostępne są w sklepie Acus Med. Szeroki wybór maści i innych produktów o wielu właściwościach sprawia, że można je z łatwością dopasować do wielu dolegliwości. Natomiast kontuzje ostre należą do tych, które często zmuszają sportowców do zaprzestania uprawiania swojej dyscypliny sportowej do czasu całkowitego wyleczenia urazu. Są to m.in. zerwania / naderwania ścięgna lub więzadła, naciągnięcia, skręcenia i wiele innych. Niestety bardzo często do wyleczenia kontuzji niezbędne jest leczenie operacyjne oraz czas rekonwalescencji, co dla wielu sportowców wiąże się z przerwą w karierze sportowej.

Objawy urazów i kontuzji podczas uprawiania sportów

 • ból podczas wysiłku fizycznego;
 • ból odczuwany tuż po aktywności fizycznej;
 • zmniejszenie siły mięśniowej;
 • dyskomfort i ograniczenia ruchomości podczas aktywności fizycznej;
 • ból podczas dotykania miejsca urazu;
 • obrzęk;
 • zaczerwienienie.

Czy można uniknąć kontuzji?

Wiele osób, szczególnie tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, obawia się urazów i kontuzji. Często jest to obawa tego stopnia, że rezygnują z pomysłu o prowadzeniu aktywnego trybu życia, nie znając sposobu na to, jak skutecznie uniknąć urazów. Dla osób, które rzeczywiście nigdy wcześniej nie miały styczności ze sportem zaleca się konsultację z trenerem personalnym, który indywidualnie dopasuje rodzaj treningu do podopiecznego.

Inne sposoby pozwalające uniknąć kontuzji i urazów to:

 • rozgrzewka;
 • rozciąganie mięśni przed i po treningu;
 • poprawna technika wykonywania ćwiczeń;
 • stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń;
 • odpowiedni dobór obuwia i odzieży sportowej.

Nie porywaj się z motyką na słońce! Nie od razu Rzym zbudowano, więc i Ty nie przebiegniesz maratonu pierwszego dnia, jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś. Stopniowo zwiększaj intensywność swoich ćwiczeń w zależności od rodzaju uprawianej aktywności fizycznej.

Są to jedne z podstawowych zasad, jakie warto wdrożyć do swojej rutyny rozpoczynając przygodę ze sportem. Co w przypadku, gdy mimo wszystko czujesz niewielki dyskomfort lub ból podczas aktywności? Warto zaopatrzyć się w maści na urazy i kontuzje, które przynoszą ulgę, a przede wszystkim łagodzą objawy i zapobiegają pogłębianiu się kontuzji.

Jakie maści na urazy i kontuzje będą odpowiednie dla sportowców?

Na stłuczenia, obrzęki czy innego typu drobne urazy powodujące dyskomfort podczas lub po aktywności, świetnie sprawdzą się maści na urazy i kontuzje. Dzięki zawartym składnikom preparaty te skutecznie regenerują, zmniejszają ryzyko powstawania kontuzji oraz stanowią alternatywę dla środków doustnych.

Do najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych produktów na urazy i kontuzje należy m.in. maść końska rozgrzewająca oraz chłodząca. Właściwości rozgrzewające maści łagodzą ból, regenerują po intensywnej aktywności fizycznej oraz rozgrzewają mięśnie przed wysiłkiem. Z kolei maść chłodząca będzie rewelacyjna jako ulga dla zmęczonych mięśni i stawów. Idealna dla osób zmagających się z uczuciem tzw. “ciężkich nóg”, a oprócz tego łagodzi podrażnienia, niweluje ból, odświeża i chłodzi.

Preparaty przeciwobrzękowe na stłuczenia

Maści przeciwobrzękowe to produkty, jakie warto mieć w apteczce, jeśli uprawiasz sport sporadycznie, ale i zawodowo. Mają na celu:

 • zmniejszyć obrzęki;
 • przyspieszyć gojenie naderwań, naciągnięć, stłuczeń;
 • uśmierzyć ból;
 • przyspieszyć powrót do sprawności ruchowej;
 • zmiękczać i zrelaksować.

Kiedy i kto powinien stosować maści na urazy i kontuzje?

Różnego rodzaju preparaty przeciwobrzękowe oraz maści na urazy, polecane są nie tylko sportowcom, ale również osobom pracującym fizycznie, zmagającym się z podobnymi objawami. Produkty te mają działanie łagodzące, przeciwbólowe i regenerujące. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych produktów, w krótkim czasie możesz zapewnić ulgę i regenerację dla zmęczonych mięśni i stawów. To pozwoli uniknąć urazów, jakie mogłoby spowodować zmęczenie.

Oprócz tego, preparaty o właściwościach rozgrzewających można z powodzeniem stosować również na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Skutecznie odblokowują drogi oddechowe zmniejszając uciążliwy katar, co pozwala swobodnie oddychać.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!