Terapia Medyczną M

Co to jest ryboza? Gdzie występuje i jakie ma właściwości?

Suplementacja odgrywa szczególnie istotną rolę w sportach, między innymi wyczynowych. Stanowi cenne wsparcie w utrzymaniu poziomu potrzebnych organizmowi składników oraz realizacji sportowych wyzwań i celów. Jednym ze składników suplementów dla sportowców jest ryboza. Czym jest, gdzie występuje i z jakimi właściwościami jest łączona? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajdują się odpowiedzi na te pytania i przykłady producentów mających w swej ofercie takie produkty.

Ryboza, cukier prosty wytwarzany w naszym organizmie

Jest cukrem prostym, naturalnie wytwarzanym w organizmie człowieka. To również jeden ze składników kwasu rybonukleinowego (RNA). Ryboza bierze udział w mechanizmie syntezy białek. W strukturze zawierają ją nukleozydy, na przykład adenozyna, guanozyna, cytydyna, urydyna. Przypisuje się jej korzystne właściwości w szczególności dla sportowców. Mowa o ulepszaniu wydolności tlenowej, podnoszeniu ilości energii w komórkach mięśniowych oraz przyspieszaniu rozwoju siły i masy mięśniowej. Rozpoczyna procesy prowadzące do syntezy ATP.

Ryboza - Co to takiego?
Ryboza - Co to takiego?

Mimo że organizm może samodzielnie wytworzyć pewną ilość D-rybozy, w przypadku osób intensywnie trenujących może pojawić się konieczność dostarczania jej z innego źródła, na przykład przy pomocy suplementów diety. Podczas intensywnego, szybkiego treningu ciało może nie poradzić sobie z wystarczającą produkcją tego składnika, co prowadzi do istnienia ewentualnych niedoborów. Sportowcy przyjmujący suplementy z takim składnikiem zyskują szansę na utrzymanie odpowiedniego poziomu tego cukru prostego. Mogą zatem wspierać efektywność rozwoju mięśni i przyspieszać proces regeneracji zasobów energii. Uważa się, że suplementację warto rozważyć szczególnie przy okazji treningu intensywnego i długiego.

Suplementy diety zawierające D-rybozę, w proszku i tabletkach

Jakie preparaty uzupełniające z tym składnikiem są dostępne na rynku? W tym przypadku występowanie rybozy w suplementach obejmuje postać standardowych kapsułek i tabletek przeznaczonych do połknięcia oraz proszku rozpuszczanego w napoju albo dodawanego do posiłku. Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na jego formę, dobierając odpowiedni dla siebie wariant, a także na producenta. Rozpoznawalna i ciesząca się uznaniem marka to gwarancja bezpieczeństwa, wysokiej jakości i przemyślanego składu.

Przykładami cenionych firm mających w swoich katalogach suplementy z tym składnikiem są Doctor’s Best, Jarrow Formulas, Swanson, Life Extension oraz NOW Foods. Występują one w różnych przedziałach cenowych, dzięki temu każda zainteresowana suplementacją osoba może znaleźć wariant odpowiedni na jej kieszeń. Ceny rybozy w suplementach wynoszą około 50 zł w przypadku mniejszych opakowań i około 100 zł, gdy opakowanie zawiera dużą liczbę tabletek czy kapsułek.

Suplementy diety dla sportowców w sklepie internetowym

W rozbudowywaniu masy mięśniowej kluczowe role odgrywają zatem jakościowe i regularne treningi, odpowiednia regeneracja organizmu, zdrowa dieta oraz właściwa podaż białka. Bez tych elementów trudno zauważać efekty. Dodatkowymi cegiełkami w budowie sukcesu mogą stać się suplementy z kreatyną, kofeiną czy kwasem linolowym. Jeśli szukasz preparatów o wysokiej jakości i wygodnych w stosowaniu, odwiedź teraz sklep internetowy Shaman.pl. Znajdziesz w nim specjalną ofertę z suplementami, odżywkami i zamiennikami posiłków dla sportowców, które zostały stworzone przez najlepsze marki. Producenci współpracujący na co dzień z osobami aktywnymi fizycznie oraz profesjonalistami mogą tworzyć produkty w pełni odpowiadające ich potrzebom i skutecznie wspierające realizację sportowych założeń. Odwiedź teraz ten sklep i zapoznaj się z jego ofertą. A jeśli będziesz potrzebować pomocy w doborze odpowiednich produktów, do dyspozycji pozostają konsultanci.

Przygotowane we współpracy ze sklepem internetowym Shaman.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!