Dlaczego warto mieć okulary do squasha i jak je wybrać?

Dlaczego warto mieć okulary do squasha i jak je wybrać?

Squash jest szczególnie dynamiczną grą, podczas której gracz musi wykonywać błyskawiczne zwroty i zrywy. Odbywa się na niewielkim korcie, a w grze bierze udział dwóch zawodników. Sprawia to, że sport, choć się nie wydaje, bywa bardzo niebezpieczny, dlatego ważną kwestią przy uprawianiu go, jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz drugiego zawodnika.

Sport, którym jest squash, nie jest tak spopularyzowany, jak tenis ziemny, mimo że w pewnym stopniu są do siebie podobne. Jego popularność w ostatnich latach zwiększyła się w naszym kraju, lecz jeszcze daleko mu do dużej popularności. Bezpieczeństwo w tym sporcie jest szczególnie ważne nic zatem dziwnego, że wielu zawodników podczas rozgrywki korzysta ze specjalnych okularów ochronnych, które są niezbędne, aby zapobiegać urazom oczu podczas gry w squasha.

Okulary do squasha
Okulary do squasha

Wybieranie okularów do squasha

Squash jest uprawiany na całym świecie i sprawia to, że można znaleźć szeroki wybór akcesoriów do tego sportu. Podobnie jest z okularami ochronnymi, mamy do dyspozycji wiele różnych rozwiązań i przez to łatwo można się pogubić.

Dopasowanie okularów

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na komfort noszenia okularów ochronnych, jest ich dopasowanie. Squash wymaga nagłych zwrotów, powoduje to, że przy złym dopasowaniu okulary mogą się zsuwać lub zbyt mocno uciskać. Najczęściej rozmiar okularów jest tworzony na podstawie obwodu głowy, jednak odpowiednie dopasowanie na tej podstawie może nie być wystarczające. Sam kształt twarzy może się różnić. Będą osoby o twarzy wąskiej, ale też szerokiej. Dlatego znalezienie odpowiednio dopasowanych i wygodnych okularów może sprawić problem.

Wytrzymałe tworzywo

Okulary do squasha muszą zostać wykonane z odpowiednio wytrzymałego tworzywa, a dodatkowo takiego, które nie będzie rysować się podczas np. upadku. By zapewnić wysoki komfort użytkowania, powinny posiadać system ANTI FOG (przeciw parowaniu), a także system wentylacji. Dzięki temu nawet podczas dłuższej gry zawodnik nie odczuje dyskomfortu związanego z zaparowanymi szkłami.

Akcesoria do okularów

Są dwa podstawowe akcesoria do okularów, które powinny się znajdować w komplecie. Pierwszym z nich jest specjalna gumka/pasek — zapewnia to komfortowe noszenie i zapobiega spadaniu czy zsuwaniu się okularów podczas dynamicznej gry. Drugim jest futerał lub woreczek, służą one do zabezpieczania okularów podczas ich transportu. Zdarza się przecież, że w plecaku czy torbie będą jakieś twarde przedmioty, które mogłyby porysować okulary.

Okulary ochronne do squasha nie są obligatoryjnie wymagane podczas gry, ale sprawią, że gra będzie zdecydowanie bezpieczniejsza, a oczy będą odpowiednio chronione. I może wpłynąć to na zwiększenie dynamiki zawodnika, nie będzie musiał zbytnio uważać na oczy, a co za tym idzie, bez strachu zwiększy szybkość gry.