Biegasz w mieście? Koniecznie zabezpiecz drogi oddechowe!

Z powodu znajdujących się w naszym kraju 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, od wielu lat Polska uchodzi za europejską stolicę toksycznego smogu. Jakość powietrza w naszych miastach jest bardzo podobna to tego, jakie można wdychać w najbardziej zanieczyszczonych w Europie bułgarskich aglomeracjach miejskich
Z powodu znajdujących się w naszym kraju 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, od wielu lat Polska uchodzi za europejską stolicę toksycznego smogu.

Smog w europejskich miastach
Jakość powietrza w naszych miastach jest bardzo podobna to tego, jakie można wdychać w najbardziej zanieczyszczonych w Europie bułgarskich aglomeracjach miejskich. W efekcie silnego uzależnienia krajowej infrastruktury energetycznej od węgla i zupełnego braku konkretnych rządowych planów w materii alternatywnych technologii, bardziej przyjaznych środowisku, powietrze które wdychają mieszkańcy większości polskich miast poważnie szkodzi zdrowiu i jest przyczyną wielu nieuleczalnych chorób.Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza. W latach 2007-2015 były niejednokrotnie przekraczane zarówno dobowe, jak i roczne dopuszczalne limity stężeń pyłów zawieszonych (źródło 1).

Sport w mieście szkodzi zdrowiu!
Ewa Lutomska z „Polskiego Alarmu Smogowego”, organu nadzorującego zanieczyszczenia, wypowiada się w następujący sposób (źródło 2):
"Przez lata polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone, co czyni z naszego kraju haniebnego lidera - czerwoną plamę na mapie Europy."
Ze względów zdrowotnych wdychanie toksycznego miejskiego powietrza powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum. W wielu miastach w okresach wzmożonego smogu zalecane jest wychodzenie z domów tylko wówczas gdy jest to absolutnie konieczne.
PodsumowanieGłównie za sprawą silnego uzależnienia energetycznej infrastruktury naszego kraju od węgla, ale również wskutek niekontrolowanej emisji spalin samochodowych, powietrze wdychane przez mieszkańców polskich miast jest dziś silnie zanieczyszczone. Taka sytuacja poważnie szkodzi zdrowiu.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w efekcie zanieczyszczonego powietrza, każdego roku w Polsce umiera przedwcześnie blisko 48 tysięcy osób. Już w samym Krakowie z powodu smogu co roku zostaje pozbawione życia nawet 600 osób. Smog jest jednym z głównych czynników wywołujących nowotwory, a w szczególności raka płuc. Rakotwórczy benzopiren, który należy do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, jest jednym z powszechnie występujących składników smogu. Nie szkodzi zdrowiu natychmiast, lecz kumuluje się w organizmie i z czasem wywołuje ciężkie choroby. W Europie toksyczne powietrze jest przyczyną 8 procent wszystkich przypadków nowotworów płuc. Dane statystyczne wykazują, że dzieci oddychające zanieczyszczonym miejskim powietrzem prawie trzy razy częściej chorują na astmę oskrzelową, niż ich rówieśnicy, którzy zamieszkują mniej skażone pod tym względem rejony. Gdy na przełomie października i listopada 2015 r. aż 70 procent Polski pokryła chmura toksycznych chemikaliów, do szpitala w pięciu miastach trafiło około 400 ofiar smogu (źródło 3).

Sport w mieście szkodzi zdrowiu! (1)
Smogowe pyły zawieszone (głównie PM 2,5), posiadają zdolność przenikania przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają do naczyń krwionośnych tego narządu, skąd przedostają się do całego układu krwionośnego, przyczyniając się do rozwoju poważnych chorób. Choroby i dolegliwości zdrowotne wywoływane przez smog to między innymi:
  • alergie;
  • astma oskrzelowa;
  • niewydolność oddechowa;
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli;
  • POCHP - przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • nowotwory;
  • choroby układu krążenia (m.in. zawał, zator, udar);
  • duszności, nierówna praca serca, ból w klatce piersiowej;
  • inne poważne schorzenia oskrzeli i dróg oddechowych.
Smog poważnie nasila niewydolność serca oraz może prowadzić do nagłej śmierci sercowej!! Niektóre substancje zawarte w zanieczyszczonym miejskim powietrzu mogą powodować problemy z płodnością, różnego nasilenia alergie i zaburzenia pracy wątroby. Smog przyczynia się do szybszego starzenia się układu nerwowego i powstawania wynikających z tego chorób (źródło 4).
PodsumowanieSmog niszczy zdrowie mieszkańców zanieczyszczonych aglomeracji miejskich, siejąc prawdziwe spustoszenie w ich ciałach i powodując nowotwory, zaburzenia pracy serca, niewydolność serca, zawały i udary! Smog może nawet doprowadzić do nagłej śmierci sercowej!

Uprawianie sportu na „świeżym powietrzu” w mieście to istna głupota

Czy wiesz, że im bardziej za sprawą siły mięśni mobilizujesz Twój organizm do autonomicznego ruchu, np. w efekcie przyśpieszonego marszu, jazdy na rowerze, bądź biegu, tym większe staje się w tym czasie Twoje zapotrzebowanie na tlen? W efekcie tego fizjologicznego mechanizmu, Twoje drogi oddechowe i układ krwionośny optymalnie się dostosowują do jak najbardziej efektywnego wdychania otaczającego Cię powietrza, pozyskiwania i transportu zawartego w nim tlenu w całym Twoim organizmie. Gdy jednak we wdychanym powietrzu znajdują się toksyczne pierwiastki i substancje, w efekcie zwiększonego wysiłku fizycznego i za sprawą naturalnej adaptacji naszych funkcji fizjologicznych do wzmożonej pracy mięśni, oprócz bardziej efektywnego wykorzystywania tlenu, dodatkowo trujemy się w jak najbardziej optymalny sposób! Co to konkretnie oznacza? Otóż to, że ćwicząc w miejskich aglomeracjach na tak zwanym „świeżym powietrzu” wyrządzamy sobie jedynie wielką szkodzę! Co z tego, że fizycznie przez kilka lat poczujemy się sprawniej, a przy tym utrzymamy idealną sylwetkę, skoro w krótkim czasie nasz układ krwionośny będzie całkowicie zrujnowany z powodu zesztywniałych arterii? Co oznaczają zesztywniałe arterie? Otóż w takiej sytuacji grożą nam zawały, udary i wiele innych zagrażających życiu incydentów sercowo-naczyniowych! Pod tym względem największą głupotą jest bieganie wzdłuż ruchliwych miejskich ulic, lub jazda na rowerze obok wydalających toksyczne spaliny aut z nadzieją, że nasze zdrowie będzie dzięki temu lepsze!

Sport w mieście szkodzi zdrowiu! (2)
Dyskusja na temat efektów zdrowotnych wynikających z uprawiania sportu, czy nawet samego intensywnego spacerowania, w miejskim zanieczyszczonym smogiem środowisku, toczy się na internetowych grupach dyskusyjnych od wielu ładnych lat. W zeszłym roku miejskich sportowców podniosły na duchu wyniki badania naukowego, które potwierdzało jednoznaczne korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej uprawianej na ulicach zanieczyszczonych spalinami miast. Jednak w tym roku naukowcy pod kierunkiem profesora Fan Chunga przeprowadzili nowe badania, a ich wyniki jasno potwierdzają, że nawet samo intensywne spacerowanie w zanurzonym w toksycznym smogu mieście – a co dopiero bieganie – może mieć bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Naukowcom udało się tym razem jednoznacznie dowieść, że miejska aktywność fizyczna wiąże się owszem ze wzrostem pojemności płuc, ale niestety, jeśli wdychane powietrze jest silnie zanieczyszczone, to wzrasta również zagrażająca życiu sztywność tętnic, co można przypisać ekspozycji na sadzę z czarnego węgla i najdrobniejsze cząstki spalin z silników Diesla! W przeciwieństwie do niekorzystnych zmian fizjologicznych, jakie nastąpiły u osób, które spacerowały po londyńskiej Oxford Street, u uczestników badań, którzy byli fizycznie aktywni w miejskim Hyde parku, nie zaobserwowano niebezpiecznych zmian w tętnicach w efekcie ćwiczeń! W perspektywie badań przeprowadzonych przez zespół profesora Fan Chung radykalnie zmienia się sposób myślenia o miejskiej aktywności fizycznej (źródło 5)!

Sport w mieście szkodzi zdrowiu! (3)
Jak powiada lider zespołu badaczy:
"Jeśli nie możesz znaleźć zielonego miejsca do ćwiczeń, takiego jak miejski park, to najlepszym rozwiązaniem będzie ćwiczyć w zamkniętym pomieszczeniu!"
PodsumowanieNajnowsze badania naukowe potwierdzają, że wzmożona aktywność fizyczna na ulicach zanieczyszczonych smogiem miast poważnie szkodzi zdrowiu. Naukowcy udowodnili, że jeśli wdychane powietrze jest silnie zanieczyszczone, to w efekcie ćwiczeń fizycznych wzrasta zagrażająca życiu sztywność tętnic, co można przypisać ekspozycji na sadzę z czarnego węgla i najdrobniejsze cząstki spalin z silników Diesla!

Jak bezpiecznie biegać po mieście?

W odpowiedzi na panujące w miastach zanieczyszczenie powietrza, stanowiące duże zagrożenie dla zdrowia osób uprawiających sport, ostatnio stały się bardzo popularne miejskie maski antysmogowe. Korzysta z nich coraz więcej świadomych zagrożenia miejskich biegaczy. Niektóre modele maseczek są tak starannie wykonane, że w żadnym stopniu nie utrudniają oddychania, nawet przy wzmożonym wysiłku fizycznym, a jednocześnie zabezpieczają drogi oddechowe przed toksycznymi pyłkami. Oferta masek antysmogowych jest bardzo bogata. Przed dokonaniem najlepszego dla siebie wyboru warto zapoznać się z opiniami użytkowników.Bibliografia:1 – twojapogoda.pl – Polska złamała unijne przepisy ws. smogu. Rusza program "Smog Stop"; 2 – natemat.pl – Aż strach wziąć oddech. Niewielka podkrakowska miejscowość została światowym liderem smogu; 3 – Gazeta Wyborcza – Smog: śmiercionośne polskie powietrze; 4 – Poradnik Zdrowie – SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie; 5 – CNN – Working out on polluted streets bears minimal benefit for older people.