Solarium to rak na własne życzenie! Urządzenia nie spełniają norm!

Ze względów bezpieczeństwa, komercyjne stosowanie solariów zostało całkowicie zakazane w Brazylii już w 2009 r. i Australii w 2015 r. Od 1 stycznia 2017 r. trzynaście stanów USA i jedno terytorium zabroniło korzystania z nich osobom poniżej 18 roku życia, a 42 stany i dystrykt Kolumbii wprowadziły dodatkowe przepisy restrykcyjne, na przykład wymagające zgody rodziców na korzystanie z solariów przez osoby nieletnie

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Profilaktyką w Lyonie wspólnie z lekarzami z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie przeanalizowali dane dotyczące raka skóry, pochodzące z badań przeprowadzanych w 18 krajach Unii Europejskiej. Z zebranych informacji jasno wynika, że co roku diagnozowanych jest na terenie UE blisko 64 tysięcy przypadków nowotworów skóry. Około 3500 przypadków tego typu nowotworów jest wynikiem korzystania z solariów. Co może zabrzmieć przerażająco, rocznie średnio aż 800 z nich kończy się śmiercią pacjenta (źródło 2)!

Solarium - zdrowie

Ze względów bezpieczeństwa, komercyjne stosowanie solariów zostało całkowicie zakazane w Brazylii już w 2009 r. i Australii w 2015 r. Od 1 stycznia 2017 r. trzynaście stanów USA i jedno terytorium zabroniło korzystania z nich osobom poniżej 18 roku życia, a 42 stany i dystrykt Kolumbii wprowadziły dodatkowe przepisy restrykcyjne, na przykład wymagające zgody rodziców na korzystanie z solariów przez osoby nieletnie. W Polsce, jak w wielu innych krajach UE, z łóżek opalających mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie.

Podsumowanie Naukowcy jednoznacznie potwierdzają, że solaria stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. Ze względów bezpieczeństwa, w wielu rejonach świata korzystanie z lamp opalających zostało całkowicie zabronione, a w niektórych krajach z solariów mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie.

Solarium powoduje czerniaka i nie tylko!

Jeszcze do niedawna uważano, że solaria są całkiem bezpieczne, a lampy opalające uznawano za nieszkodliwe dla naszego zdrowia, gdyż emitują głównie długie promienie UVA. Panowało powszechne przekonanie, że problemy ze skórą, takie jak przykładowo zaczerwienienia, poparzenia czy nowotwory, są skutkiem ekspozycji na promienie UVB, które w solarium występują w minimalnej ilości. Z biegiem czasu naukowcy dowiedli jednak, że promienie UVA są bardziej niebezpieczne, głównie ze względu na fakt, że docierają do głębszych warstw skóry, niszczą włókna kolagenowe i elastynę, przyspieszają powstawanie wolnych rodników, a w konsekwencji mogą przyczyniać się do rozwoju nieuleczalnych nowotworów. Obecnie - poza specyficznymi przypadkami - lekarze stanowczo odradzają korzystania z lamp opalających, ponieważ nie wpływają one korzystnie na zdrowie skóry, a wręcz przeciwnie, mogą ją nadmiernie wysuszać i przyczyniać się do niebezpiecznych dla życia i zdrowia zmian w jej obrębie. Promienie UVA poważnie uszkadzają naczynia krwionośne w skórze, przez co zakłócony zostaje proces jej odżywiania i regeneracji. W rezultacie korzystanie z solarium, mające na celu nadanie skórze pięknego i zdrowego wyglądu, w rzeczywistości pogarsza wygląd i znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Zagrożenie dla zdrowia osób regularnie korzystających z solariów jest bardzo poważne. Zdaniem naukowców zajmujących się tym tematem, niebezpieczeństwo zachorowania na czerniaka, czyli najgroźniejszą postać raka skóry, wzrasta o 20 procent dla osób, które kiedykolwiek korzystały z urządzeń emitujących w sposób sztuczny promienie UV. Ponadto, badacze ostrzegają, że zagrożenie czerniakiem wzrasta nawet dwukrotnie dla osób korzystających z lamp opalających przed ukończeniem 35 roku życia. Poniżej znajduje się zdjęcie twarzy kobiety, która ciężko zachorowała w efekcie częstego korzystania z solarium!

Solarium - choroby

Opalanie się w solarium to nie tylko ryzyko rozwoju niebezpiecznego czerniaka! W efekcie ekspozycji na sztucznie wytwarzane promieniowanie UV zwiększa się ryzyko zachorowania na znacznie częściej występujące nowotwory, takie jak rak kolczystokomórkowy i rak podstawnokomórkowy. Warto dodać, że ryzyko zachorowania wzrasta wielokrotnie za sprawą korzystania z urządzeń opalających, niezgodnych z przepisami prawnymi. A jak pod tym kątem wygląda sytuacja w Polsce? Otóż Z kontroli przeprowadzonych przez urzędników z Państwowej Inspekcji Handlowej w roku 2010 wynika, że:

„Zero - tyle ze skontrolowanych w Polsce w 2010 roku łóżek do opalania spełniało normy bezpieczeństwa!”
Solarium - choroby

To prawda, że informacja pochodzi z roku 2010, ale czy obecnie sytuacja się poprawiła? Wygląda na to, że niestety nie. Dla przykładu, w IV kwartale 2016 r. na terenie województwa łódzkiego Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej przeprowadził 7 kontroli przedsiębiorców prowadzących usługi z użyciem urządzeń opalających (solariów). W wyniku przeprowadzonych kontroli w 4 podmiotach stwierdzono nieprawidłowości, przykładowo został przekroczony poziom promieniowania UV w 4 urządzeniach (w 4 zakładach usługowych) (źródło 3)!

Podsumowanie Korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Zagrożenie zwiększa się, jeśli urządzenia nie są zgodne z przepisami prawnymi. W Polsce spora część solariów nie spełnia wymaganych przepisowo norm!

Co się dzieje z Twoją skórą w trakcie korzystania z solarium?

Podczas korzystania z solarium Twoje ciało jest bombardowane ogromną dawką promieniowania ultrafioletowego (UVA) – nawet 25 razy silniejszą niż ta, która pochodzi z naturalnego światła słonecznego! Długie fale promieniowania UVA dogłębnie penetrują skórę, niszcząc przy tym kolagen i elastynę w warstwach bliższych powierzchni. Jak powszechnie wiadomo, włókna kolagenu odpowiadają za elastyczność skóry. Niszczenie ich powoduje, że zmarszczki na skórze z czasem stają się o wiele bardziej obfite i widoczne. Szkodliwe promienie przedostają się do głębszych warstw skóry, a tam uszkadzają DNA w jej komórkach. Dlatego Twój organizm - broniąc się przed promieniowaniem UV – sprawia, że skóra staje się bardziej brązowa, w efekcie czego wchłania mniej szkodliwego promieniowania. Po jakimś czasie uszkodzone komórki skóry zaczynają obumierać i są zastępowane nowymi. Niestety, te komórki, w których doszło do uszkodzeń DNA, niekiedy powielają te zmiany. Uszkodzenie DNA prowadzi do niebezpiecznych mutacji komórkowych, a w ten właśnie sposób powstają nowotwory.

Podsumowanie W efekcie korzystania z lamp opalających Twoja skóra jest bombardowana ekstremalnie silnym promieniowaniem UVA, które ją nadmiernie wysusza, niszczy obecny w niej kolagen i przyczynia się do powstawania obfitych zmarszczek. Silne promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw skóry, w których może przyczyniać się do niebezpiecznych uszkodzeń DNA i mutacji komórkowych!

Duże zagrożenie dla zdrowia. Niska świadomość Polaków

W Polsce świadomość zagrożenia wynikającego z regularnej ekspozycji na działanie promieni UVA jest wciąż bardzo niska. Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, zgadzają się z tym, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia. Z danych statystycznych wynika niestety, że około 75 procent dorosłych Polaków regularnie korzysta z lamp opalających! Według danych resortu zdrowia, w Polsce aż 12 procent dorosłych Polaków korzysta z solariów, co najmniej dwa razy w tygodniu. Z badań zleconych przez resort wynika ponadto, że ponad 60 procent dorosłych Polaków deklaruje, że bardzo istotna jest dla nich piękna brązowa opalenizna, a ponad 50 procent jest święcie przekonana o tym, że pobyt w solarium dobrze wpływa na nastrój (źródło 4).

Podsumowanie Pomimo potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, Polacy bardzo chętnie i często korzystają z solariów. Większość z nich wydaje się być zupełnie nieświadoma podejmowanego ryzyka!

Solarium może… uzależniać!

Czy to zbieg okoliczności, że wszystko co nam szkodzi, może również silnie uzależniać? Podobnie jak z alkoholem, cukrem, paleniem tytoniu i narkotykami, również korzystanie z lamp opalających może być silnie uzależniające. Tanoreksja – uzależnienie od solarium – to objaw bardzo poważnych problemów psychicznych i wymaga pilnej pomocy psychologa. Uzależnienie od urządzeń opalających wiąże się z przekonaniem, że tylko opalona skóra jest zdrowa i ładnie wygląda. Paradoksalnie jednak – choć osoba uzależniona wcale tego nie zauważa – cera tanorektyka jest około 10 lat starsza, niż wynikałoby z jego metryki.

 

Solarium - choroby

 

Tanoreksja to nie tylko zagrożenie poważnymi chorobami skóry. W Polsce odnotowano przypadek zgonu młodej kobiety – spowodowany niewydolnością krążenia w efekcie korzystania z solarium! Okazało się, że był to jej trzeci seans tego dnia (źródło 5)

Podsumowanie Solarium może uzależniać. Uzależnienie od lamp opalających określa się mianem tanoreksja.

Unikaj solarium, szczególnie jeśli…

Absolutną pewnością jest fakt, że korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko rozwoju różnych form nowotworów skóry. Ale niestety to nie jedyne zagrożenie związane z lampami opalającymi! Dodatkowo mogą one wywoływać cały szereg niepożądanych, dokuczliwych i niekiedy bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów, szczególnie u osób z następującymi problemami zdrowotnymi:

  • uczulenie na słońce;
  • ciąża lub okres do 60 dni po porodzie;
  • zażywanie leków lub preparatów światło-uczulających (np. z wyciągiem z dziurawca);
  • świeże rany lub blizny na skórze;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie;
  • choroby serca, nerek, tarczycy;
  • epilepsja;
  • łuszczyca, bielactwo, opryszczka, trądzik różowaty;
  • skłonność do rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych;
  • niedawna depilacja, zamykanie naczynek lub złuszczanie naskórka;
  • stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami AHA.

Bibliografia: 1 – Ministerstwo Zdrowia; 2 – BMJ – Cutaneous melanoma attributable to sunbed use: systematic review and meta-analysis; 3 – Państwowa Inspekcja Handlowa – Informacja z kontroli urządzeń opalających; 4 – Rzeczpospolita Zdrowie Solaria – niezdrowa opalenizna kusi dorosłych i nastolatki mimo ryzyka; 5 – Poradnik Zdrowie – Uzależnienie od OPALANIA, czyli tanoreksja.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!