Toksyczne szczoteczki do zębów

wt., 20/03/2018 - 22:10
W dzisiejszych czasach praktycznie wszędzie wokół nas znajdują się groźne dla zdrowia chemikalia. W miastach i w okolicach wielkich fabryk unosi się w powietrzu toksyczny smog. To, że powietrze którym codziennie oddychamy jest silnie skażone toksycznymi substancjami wiemy już od dawna. Coraz częściej ze względu na alarmy smogowe, eksperci zalecają nam nie wychodzić z domu jeśli nie ma takiej potrzeby.

Zapewne ku zaskoczeniu większości czytelników, najbardziej narażeni na działanie większości trucizn jesteśmy jednak we własnych mieszkaniach. Jak się bowiem okazuje, przedmioty codziennego użytku i do których jesteśmy od dawna przyzwyczajeni, a których nigdy byśmy o to nie podejrzewali, zagrażają naszemu zdrowiu najbardziej, gdyż korzystamy z nich intensywnie i regularnie, niekiedy kilka razy dziennie, nieustannie przez wiele, wiele lat.

Toksyczne szczoteczki do zębówCzy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, że „niewinna” szczoteczka do zębów może przyczyniać się do powstawania groźnych chorób? Ja też nigdy jej o to nie podejrzewałem, dopóki nie zapoznałem się dogłębnie z kilkoma niezaprzeczalnymi faktami.

Popularne szczoteczki do zębów, a chodzi w tym przypadku także o wymienne końcówki do elektrycznych szczoteczek, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jak to jest możliwe? Przecież każdy je codziennie stosuje! Niestety jest to nie tylko możliwe, ale całkiem prawdziwe! Otóż aby sobie to dobrze uświadomić, należy przede wszystkim przeanalizować materiały, jakie są dziś powszechnie stosowane do produkcji tego typu wyrobów. Jak wiadomo, są to głównie syntetyczne polimery, w skład których wchodzi, między innymi, toksyczny i rakotwórczy bisfenol A, który jest powszechnie wykorzystywany do produkcji plastiku.

Obecny w większości syntetycznych polimerów Bisfenol A (BPA) jest substancją ekstremalnie niebezpieczną dla zdrowia, o czym ostrzegają nawet polscy naukowcy (patrz. Bibliografia). Związek ten może być przyczyną poważnych zaburzeń hormonalnych, które z kolei stanowią idealne podłoże dla niektórych chorób nowotworowych. Z pracy autorstwa Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Uniwersytet Gdański (2015), możemy się dowiedzieć, że bisfenol A może działać jako agonista lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w skutek czego substancja ta odgrywa ważną rolę w patogenezie niektórych zaburzeń hormonalnych, w tym także w zaburzeniach płodności u obu płci, w przedwczesnym dojrzewaniu, w przypadku nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi oraz rak prostaty, oraz w przypadku schorzeń metabolicznych, włączając w to zespół wielotorbielowatych jajników.

Toksyczne szczoteczki do zębów


Oprócz fenoli, takich jak różne bisfenole i wielu innych groźnych dla ludzi i otoczenia substancji, syntetyczne polimery zawierają w swoim składzie tak zwane ftalany. Szkodliwość tych związków polega na tym, iż ze względu na swoją budowę chemiczną oddziałują one na ludzki układ endokrynny, zaburzając jego prawidłowe funkcjonowanie. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy powiązali ftalany z astmą, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, rakiem piersi, otyłością i cukrzycą typu II, niskim IQ, zaburzeniami neurorozwojowymi, problemami behawioralnymi, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zmienionym rozwojem reprodukcyjnym i problemami z płodnością. Najbardziej narażone na niebezpieczne skutki kontaktu z ftalanami są małe dzieci i ciężarne kobiety. Wyniki badań przeprowadzonych w roku 2015 przez naukowców z Uniwersytetu w Cleveland ujawniły bardzo duże stężenia ftalanu DEHP w szczoteczkach do zębów marki Colgate. Chodzi o bardzo groźny dla ludzi ftalan, którego stosowanie w niektórych branżach (np. zabawki, opakowania do żywności) zostało kategorycznie zakazane. DEHP widnieje na oficjalnej liście substancji wysokiego ryzyka REACH.

Nie tylko uchwyty, lecz także i włosia nowoczesnych szczoteczek do zębów są przeważnie wykonywane z syntetycznych polimerów. Włosie generalnie produkowane jest z włókien nylonu, który jest oczywiście polimerem i także generalnie zawiera w swoim składzie Bisfenol A oraz ftalany. Od dawna wiadomo, że nylon jest bardzo toksyczny dla ludzi, a pomimo tego – paradoksalnie - wykonuje się z niego włosie do szczoteczek, ubrania, akcesoria kuchenne i wiele innych produktów użytku powszechnego.

Kolejnym zagrożeniem dla zdrowia są dodawane do nylonowych włókien barwniki, które również są ekstremalnie toksyczne i niebezpieczne dla ludzi.

Podczas szorowania zębów, drobne ilości substancji zawartych zarówno w uchwycie jak i we włosiu szczoteczki regularnie przedostają się do organizmu poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej i z upływem czasu mogą powodować raka, alergie skórne, zawroty głowy, bóle głowy, bóle kręgosłupa, zaburzenia hormonalne i poważne dysfunkcje systemu nerwowego.

Szczoteczki BPA Free – tani chwyt marketingowyW związku ze wzrostem niepokoju wielu konsumentów, ze względu na toksyczne i rakotwórcze właściwości bisfenolu A, na półkach sklepowych można dziś znaleźć rzekomo nieszkodliwe szczoteczki do zębów wykonane z syntetycznych polimerów, które w swoim składzie nie zawierają toksycznego bisfenolu A.

Toksyczne szczoteczki do zębów: bpa free


Niestety, jest to tylko tani chwyt marketingowy cwanych producentów, gdyż jak się okazuje polimery, z których wykonuje się tego typu szczoteczki, zawierają inne rodzaje bisfenolu. Warto wiedzieć, że istnieje szeroki wachlarz różnych bisfenoli, zaczynając od A, AB, AF, poprzez B, TMC i inne litery, aż do Z, a wszystkie z nich są toksyczne dla ludzi. Producenci bardzo często zamieniają fenol BPA na BPS, a na podstawie wyników niektórych badań naukowych, BPS jest jeszcze bardziej szkodliwy dla zdrowia niż BPA. Kolejną istotną kwestią jest to, że często używanym zamiennikiem Bisfenolu A jest polimer o nazwie Tritan, którego składnikiem jest fosforan trifenylu, a wywołuje on jeszcze gorszy wpływ na ludzką gospodarkę hormonalną niż BPA!

Rozsądna alternatywaZdrowszą alternatywną dla popularnych toksycznych szczoteczek do zębów są szczoteczki bambusowe z naturalnym włosiem.

Bambusowe szczoteczki do zębów


Szczoteczki te mają uchwyt wykonany z drewna bambusowego, jest on więc silny, elastyczny i całkiem ekologiczny, natomiast włosie może być przykładowo wyprodukowane z naturalnego pochodzenia nylonu 4, który jest w 100% biodegradowalny i nie zawiera fenoli.

Bibliografia:

HEALTH RISK OF EXPOSURE TO BISPHENOL A (BPA) - Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Department of Clinical and Experimental Endocrinology, Medical University of Gdańsk, Gdynia, Poland
Cleveland State University - Determination of Dioctyl phthalate (DEHP) concentration in polyvinyl chloride (PVC) plastic parts of toothbrushes
The Guardian - Phthalates are everywhere, and the health risks are worrying. How bad are they really?