Jak działają runy i jak się nimi posługiwać? - Wstęp do relacji i pracy z runami

Spis treści

Czym są runy?

Runy to odmiana alfabetu germańskiego, który był stosowany od starożytności aż do XIII wieku – w niektórych skandynawskich wioskach nawet do XIX wieku - przez ludy zamieszkujące północną Europę, Skandynawię i Wielką Brytanię. Alfabet ten stosowano nie tylko do zwykłego pisania, ale także do wróżbiarstwa i celów magicznych. Runiczne inskrypcje znaleziono na kamieniach, biżuterii, broni i przedmiotach pochodzących z III wieku naszej ery, ale prawdopodobnie korzystano z nich o wiele wcześniej.

Runy - Znaczenie run

Przypuszcza się, że runy pochodzą z jednego z wielu alfabetów stosowanych w I wieku n.e. przez ludy śródziemnomorskie, które żyły na południe od plemion germańskich. Z dużym prawdopodobieństwem na rozwój alfabetu runicznego miały również wpływ wcześniejsze germańskie święte symbole.

W islandzkich sagach nie brakuje wzmianek o magicznej mocy run. Zgodnie z sagami, runiczne inskrypcje posiadały magiczną moc. Posługując się nimi można było przewidywać przyszłość, unikać nieszczęść, nadawać przedmiotom różne cechy, przygotowywać zaklęcia. Podobnie w późnośredniowiecznych pieśniach ludowych, posługiwanie się runami jest wymieniane jako metoda osiągania wymarzonych celów.

Z nordyckiej mitologii dowiadujemy się, że aby zdobyć wiedzę o runach, bóg Ódin wisiał na drzewie przez dziewięć nocy przebity włócznią, nic nie pijąc ani nie jedząc. Czy takie wyzwanie czeka każdego, kto zamierzy dowiedzieć się czegoś o runach? Niekoniecznie! Ten mitologiczny epizod może jedynie symbolizować trud związany z rzetelną nauką sztuki posługiwania się runami.

Przygodę z runami warto zacząć od podstaw. Postaramy się zatem wyjaśnić czym są runy i jak należy się z nimi obchodzić.

Fuþark – Alfabet runiczny

Fuþark – jest najstarszą odmianą pisma północnoeuropejskiego – stosowanego przez ludy germańskie. Nazwa tego alfabetu – fuþark - wynika z początkowych liter sześciu pierwszych run: Fehu, Uruz, Þurisaz, Ansuz, Raido, Kaunan.

Starsza wersja alfabetu runicznego (stosowana do około VII w. n.e.) składa się z 24 symboli. Dzieli się go na trzy oktawy. Pierwsza zawiera tak zwane młode runy - przypisane okresowi dzieciństwa. Druga oktawa wiąże się z nauką - zdobywaniem doświadczeń. Trzecia to kwintesencja mądrości.

Nowsza odmiana alfabetu runicznego zawiera tylko 16 znaków. Ponadto warto dodać, że Fuþark „młodszy” występował w dwóch formach - szwedzko-norweskiej i duńskiej. Jako ciekawostkę dodamy, że istnieje jeszcze jedna wersja alfabetu runicznego - pochodząca z wysp brytyjskich. Uległa ona specyficznym mutacjom. Ta odmiana alfabetu runicznego znana jest pod nazwą fuþork i składa się z aż 33 znaków. Sporządzono w nim liczne dzieła literackie, a m.in. słynnego Beowulfa.

Jak obchodzimy się z runami?

Ezoterycy dobrze wiedzą, iż runy to nie tylko zwykłe znaki! W rzeczywistości, runy kochają ludzi. Odpowiednia relacja z runami stymuluje zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne i poprawia nasze zdolności na różnych płaszczyznach.

Panuje przekonanie, że z runami trzeba się oswoić, zaprzyjaźnić. Dlatego też warto wykonać je własnoręcznie – korzystając z naturalnych materiałów, takich jak drewno, lub kamyki. W ten sposób od samego początku wymieniamy się z nimi energią. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup zestawu run, to zanim zaczniemy z nich wróżyć, koniecznie nośmy runy przy sobie dzień w dzień, śpijmy z nimi, sięgajmy często po poszczególne symbole i medytujmy nad ich znaczeniem. Przed pierwszym zastosowaniem nowych run, warto je oczyścić na poziomie energetycznym. W tym celu przeciągamy każdy znak nad płomieniem świecy – po okręgu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Z runami należy rozmawiać, prosić je o wsparcie, dziękować za pomoc, przekazywać im pozytywne myśli. Dobrze jest być z nimi w ciągłej więzi emocjonalnej. Dobrym sposobem na oswojenie się z runami jest trzymanie ich w nocy pod poduszką. Rano – po przebudzeniu - wyciągamy jeden losowy znak. Miejmy na uwadze fakt, że ukierunkuje on naszą energię, wesprze nas w codziennych wyzwaniach. To jest tak zwana runa dnia.

Utrzymywanie dobrej relacji z runami pozytywnie wpływa na nasze ciało, umysł i ducha. Medytowanie z nimi wzmacnia wiele istotnych cech charakteru, takich jak empatia, wytrwałość, cierpliwość. Runy ułatwiają nawiązanie kontaktu z nadświadomością, umożliwiają dogłębne zrozumienie sensu zdarzeń. Dzięki runom będziemy ufać naturalnemu biegowi życia i samym sobie.

Do każdego z nas runy przemówią w nieco inny sposób. Język i sposób komunikacji z runami trzeba sobie cierpliwie wypracować. To wymaga czasu i nie następuje z dnia na dzień. Dążąc do poznania prawdziwej istoty run, powinniśmy nauczyć się je odczuwać na wszystkich możliwych płaszczyznach. Dopiero wówczas będziemy bliżsi temu, czym te znaki tak naprawdę są.

Popularne podziały run

Runy dzielimy na energetyczne i magnetyczne. Runy energetyczne dają energię. Runy magnetyczne mogą ją także pobierać. Runy dzielimy również na odwracalne i nieodwracalne. Runy odwracalne mają podwójną wymowę – pozytywną i negatywną. Jeśli runa odwracalna pojawi się nam do góry nogami, możemy zastanowić się, czy przypadkiem nas przed czymś nie ostrzega. Najlepiej jednak skupiać się na pozytywnym przesłaniu, mając na uwadze, iż znaki runiczne powszechnie uchodzą za bardzo życzliwe.

Fonologia run

Pomimo, iż w kulturze zachodniej wpływ dźwięku na nasze ciało, umysł i ducha jest mało znany i doceniany, to w rzeczywistości fale dźwiękowe mają w tym zakresie ogromne znaczenie.

Jak powiada najświętsza księga zachodniej cywilizacji - "Na początku było Słowo". Nie każdy jednak docenia prawdziwą moc dźwięku. Nie wszyscy wiedzą, iż siła dźwięku obecna w naszych krtaniach ma moc zmieniania wszechświata!

Fale dźwiękowe mogą być zarówno zabójczą bronią, jak i cudownym lekarstwem. Medytacje z dźwiękiem przynoszą niewiarygodne efekty. Jest to rodzaj techniki dla "opornych" - praktykowanej w każdej tradycji duchowej, która korzysta z medytacji. Podobne możliwości daje praca z runami i przypisanymi do nich dźwiękami. Gdy umiejętnie wypełniamy nimi przestrzeń, wówczas rezonuje ona z energiami ukrytymi głęboko w naszej podświadomości.

Odpowiadające runom dźwięki mają taką samą wibrację energetyczną co wizualne znaki, a co za tym idzie identyczne właściwości.

Praca z runami – Wstęp

Z runami możemy pracować nad różnymi sferami życia, pod warunkiem, że dobrze opanujemy wiedzę na ich temat.

Podobnie jak dawniej używano ich w obrzędach magicznych, również w dzisiejszych czasach pojawiają się one np. w tarocie lub też biżuterii mającej dzięki tym znakom posiadać magiczne właściwości.

Runy w dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane są do wróżenia.

Z run jako wyroczni korzystają przede wszystkim Wiccanie, czyli współcześni czarownicy. Znaki runiczne mają na celu otworzyć nasz umysł i naprowadzić nas na odpowiednie skojarzenia. Runy oddziałują na naszą podświadomość. Czasem jedynie coś nam cichutko podpowiadają, a niekiedy podsuwają wyraźną odpowiedź na konkretne pytanie. Z czasem można nauczyć się je biegle interpretować, mając jednak na uwadze, że nie są one bezwzględną wyrocznią lecz swego rodzaju podpowiedzią.

Jak wróżyć z run - Wstęp

Runy są dziś powszechnie stosowane jako dość specyficzna forma wyroczni. Opanowanie tej sztuki nie należy do najłatwiejszych zadań i może zająć nam sporo czasu. Podstaw wróżenia z run można nauczyć się z książek, lecz dopiero wieloletnia praktyka i nabyte doświadczenie da nam biegłość w rozumieniu przekazu run.

Istnieje wiele sposobów wróżenia z run. Większość z nich jest dokładnie wyjaśniona w przewodnikach. Starając się oswoić z runami, zaczynamy od najprostszych układów. Na samym początku zalecane jest wybieranie jednej runy i analizowanie jej znaczenia. W miarę robienia postępów, przechodzimy do bardziej złożonych metod wróżenia. Każda z run ma własną, specyficzną energię, ale działa w powiązaniu z pozostałymi. W rzeczywistości, dla każdego z nas dana runa będzie oznaczała coś innego. Dlatego w pracy z runami tak istotne jest zestrojenie się z ich energią. Początkującym zalecamy wczucie się w energię i przekaz każdego ze znaków. Tak czy inaczej, przed przystąpieniem do wróżenia, warto dogłębnie zapoznać się z poszczególnymi runami, oswoić się z ich przekazem i energią, także z ich książkowym opisem. Najlepiej będzie nauczyć się ich znaczenia na pamięć, w przeciwnym przypadku będziemy się zbytnio rozpraszać w trakcie próby odczytania przesłania run, a to może zupełnie popsuć skuteczność wróżby.

Pamiętajmy jednak, że relacja z runami jest kwestią bardzo osobistą. Sztywne trzymanie się książkowego opisu znaczenia run jest dużym błędem. Opis ten traktujmy orientacyjnie, z lekkim przymrużeniem oka. Z czasem wyczujemy, co każda z run ma nam do powiedzenia.

O co możemy zapytać runy?

Tutaj zdania są mocno podzielone. Niektórzy zadawanie pytań runom uważają za stosowne tylko w przypadku poważnych trudności życiowych. Inni są przekonani, że wróżenie z run jest możliwe w każdej sytuacji. Niezależnie od wybranego podejścia do tej kwestii, czytanie run nie polega na widzeniu przyszłości ani ostatecznych odpowiedziach. Chodzi tutaj bardziej o rozpoznanie możliwych przyczyn i skutków związanych z daną sytuacją oraz dostrzeganie potencjalnych rozwiązań problemu.

Polecane zestawy run

Polecane książki o runach

Znaczenie run - Orientacyjnie

Runa Fehu

Fehu

Znaczenie: posiadanie, powodzenie, bogactwo.

Potencjał: hojność.

Dźwięk: "f"

Runa Uruz

Uruz

Znaczenie: moc, zdrowie, nieograniczony potencjał i możliwości, siła przetrwania

Potencjał: wytrzymałość

Dźwięk: "u"

Runa Durisaz

Durisaz (Thurisaz)

Znaczenie: witalność, ukierunkowana potęga, zaradność życiowa

Potencjał: niezłomność

Dźwięk: "th" - jak w ang. 'That'

Runa Ansuz

Ansuz

Znaczenie: inspiracja, porozumienie, mądrość, natchnienie

Potencjał: mądrość

Dźwięk: "a"

Runa Raido

Raido (Raidho)

Znaczenie: podróż, zmiana, wzrost, rozwój, otwartość, droga, ruch

Potencjał: entuzjazm

Dźwięk: "r"

Runa Kenaz

Kenaz

Znaczenie: twórczość, olśnienie, sukces, entuzjazm, konstruktywna samorealizacja

Potencjał: żarliwość

Dźwięk: "k"

Runa Gebo

Gebo

Znaczenie: połączenie, zjednoczenie, miłość, współczucie

Potencjał: miłość

Dźwięk: "g"

Runa Wunjo

Wunjo

Znaczenie: radość z osiągnięć, sława, zadowolenie, szczęście

Potencjał: życzliwość

Dźwięk: "w"

Runa Hagal

Hagal (Hagalaz)

Znaczenie: uwolnienie, gwałtowna zmiana, kryzys i odrodzenie

Potencjał: bezkompromisowość

Dźwięk: "h"

Runa Naudiz

Naudiz (Nauthiz)

Znaczenie: wytrzymałość, cierpliwość, twórcza dyscyplina

Potencjał: uważność

Dźwięk: "n"

Runa Isa

Isaz

Znaczenie: stałość, zmaterializowanie, spokój, samoograniczenia

Potencjał: opanowanie

Dźwięk: "i"

Runa Jera

Jera

Znaczenie: stopniowy rozwój, plon, nagroda, dojrzewanie

Potencjał: zapobiegliwość

Dźwięk: "j"

Runa Petro

Perdo (Pertho)

Znaczenie: prawo przyczyny i skutku, tajemnica losu, wewnętrzna mądrość

Potencjał: ufność

Dźwięk: "p"

Runa Eiwaz

Eihwaz

Znaczenie: wytrwałość w dążeniu do celu, kontakt z duchowością, zakorzenienie, przemiana

Potencjał: wiara

Dźwięk: coś pomiędzy "e" - "i"

Runa Algiz

Algiz

Znaczenie: instynkt, naturalna ochrona, bezpieczeństwo

Potencjał: męstwo

Dźwięk: "z"

Runa Sowelo

Sowilo

Znaczenie: dostatek, olśnienie, spełnienie, powodzenie, wzrost

Potencjał: zaangażowanie

Dźwięk: "s"

Runa Tiwaz

Teiwaz

Znaczenie: zdecydowanie, precyzyjny cel, męstwo, odwaga, sprawiedliwość, uczciwość

Potencjał: uczciwość

Dźwięk: "t"

Runa Berkano

Berkano

Znaczenie: płodność, uzdrowienie, nowy początek, kobiecość, wyobraźnia

Potencjał: czułość

Dźwięk: "b"

Runa Ehwaz

Ehwaz

Znaczenie: współdziałanie, postęp, wielkie zmiany, zdolności do adaptacj

Potencjał: współdziałanie

Dźwięk: "e"

Runa Mannaz

Mannaz

Znaczenie: przyjaźń, współdziałanie, inteligencja, podobieństwo, optymizm

Potencjał: niezawodność

Dźwięk: "m"

Runa Laukaz

Laukaz (Laguz)

Znaczenie: intuicja, nadzieja, rytmiczny przepływ, nawiązanie kontaktu z własnym wnętrzem

Potencjał: odporność

Dźwięk: "l"

Runa Ingwaz

Ingwaz

Znaczenie: odpoczynek, regeneracja, odnowienie, niespodziewana pomoc

Potencjał: cierpliwość

Dźwięk: "ng"

Runa Odala

Odala (Othala)

Znaczenie: bezpieczeństwo, spokojny dom, wrodzone talenty, prawo i porządek

Potencjał: umiłowanie tradycji

Dźwięk: "o"

Runa Dagaz

Dagaz

Znaczenie: oświecenie, przełom, szczęście, transformacja

Potencjał: jasny osąd

Dźwięk: "d"

Kategorie