Runy

Runy to odmiana alfabetu germańskiego, który był stosowany od starożytności aż do XIII wieku – w niektórych skandynawskich wioskach nawet do XIX wieku - przez ludy zamieszkujące północną Europę, Skandynawię i Wielką Brytanię. Alfabet ten stosowano nie tylko do zwykłego pisania, ale także do wróżbiarstwa i celów magicznych. Tajemnicze inskrypcje znaleziono na kamieniach, biżuterii, broni i przedmiotach pochodzących z III wieku naszej ery, ale prawdopodobnie korzystano z nich o wiele wcześniej.

Spis treści

Czym są runy?

Runy to bardzo specyficzny alfabet germański, który był stosowany od starożytności aż do XIII wieku. W niektórych skandynawskich wioskach alfabetu tego używano nawet do XIX wieku. Ze wspomnianych znaków korzystały ludy zamieszkujące północną Europę, Skandynawię i Wielką Brytanię. Alfabet ten stosowano nie tylko do zwykłego pisania, ale także do wróżbiarstwa i celów magicznych. Magiczne inskrypcje umieszczano na kamieniach, biżuterii, broni i przedmiotach pochodzących z III wieku naszej ery, ale prawdopodobnie korzystano z nich o wiele wcześniej.

Runy - Znaczenie run

Przypuszcza się, że runiczne symbole pochodzą z jednego z wielu alfabetów stosowanych w I wieku n.e. przez ludy śródziemnomorskie, które żyły na południe od plemion germańskich. Z dużym prawdopodobieństwem na rozwój tajemniczego alfabetu miały również wpływ wcześniejsze germańskie święte symbole.

W islandzkich sagach nie brakuje wzmianek o magicznej mocy znaków starożytnych symboli. Zgodnie z opowiadaniami, wykonane z ich zastosowaniem inskrypcje posiadały prawdziwą magiczną moc. Posługując się symbolami, można było przewidywać przyszłość, unikać nieszczęść, nadawać przedmiotom różne cechy, przygotowywać potężne zaklęcia. W późnośredniowiecznych pieśniach ludowych posługiwanie się wspomnianymi symbolami jest wymieniane jako metoda osiągania wymarzonych celów.

Runy są bardzo tajemnicze i niekiedy dość trudno jest się z nimi oswoić. Z nordyckiej mitologii dowiadujemy się, że aby zdobyć runiczną wiedzę, bóg Ódin wisiał na drzewie przez dziewięć nocy przebity włócznią, nic nie pijąc ani nie jedząc. Czy takie wyzwanie czeka każdego, kto zamierzy dowiedzieć się czegoś o tych magicznych znakach? Niekoniecznie! Ten mitologiczny epizod może jedynie symbolizować trud związany z rzetelną nauką starożytnej sztuki.

Przygodę z najstarszym północnoeuropejskim alfabetem warto zacząć od podstaw. Postaramy się zatem wyjaśnić, czym są wchodzące w jego skład symbole i jak należy się z nimi obchodzić.

Fuþark – Najstarszy znany nam nordycki alfabet

Fuþark – jest najstarszą odmianą pisma północnoeuropejskiego – stosowanego przez ludy germańskie. Nazwa tego alfabetu – fuþark - wynika z początkowych liter sześciu pierwszych znaków: Fehu, Uruz, Þurisaz, Ansuz, Raido, Kaunan. Starsza wersja alfabetu (stosowana do około VII w. n.e.) składa się z 24 symboli. Dzieli się go na trzy oktawy. Pierwsza zawiera tak zwane młode znaki - przypisane "okresowi dzieciństwa". Druga oktawa wiąże się z nauką - zdobywaniem doświadczeń. Trzecia to kwintesencja mądrości.

Runy - Zestaw run
Alfabet runiczny - grawerowane naturalne kamienie - amazon.pl

Nowsza odmiana alfabetu runicznego zawiera tylko 16 znaków. Ponadto warto wspomnieć, że Fuþark „młodszy” występował w dwóch formach - szwedzko-norweskiej i duńskiej. Jako kolejną ciekawostkę dodamy, że istnieje jeszcze jedna wersja wspomnianego alfabetu - pochodząca z wysp brytyjskich. Uległa ona specyficznym mutacjom. Ta odmiana alfabetu znana jest pod nazwą fuþork i składa się z aż 33 znaków. Sporządzono w nim liczne dzieła literackie, a m.in. słynnego Beowulfa.

Jak obchodzimy się ze znakami najstarszego północnoeuropejskiego alfabetu?

Ezoterycy dobrze wiedzą, iż najstarszy znany nam północnoeuropejski alfabet to nie tylko zwykły zbiór znaków! W rzeczywistości te symbole kochają ludzi. Odpowiednia relacja z symbolami stymuluje zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne i poprawia nasze zdolności na różnych płaszczyznach.

Panuje przekonanie, że z alfabetem runicznym, a także z jego poszczególnymi znakami, należy się oswoić, zaprzyjaźnić. Dlatego też warto wykonać je własnoręcznie – korzystając z naturalnych materiałów, takich jak drewno, lub kamyki. W ten sposób od samego początku wymieniamy się z nimi energią. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego zestawu, to zanim zaczniemy z nich wróżyć, koniecznie nośmy magiczne znaki przy sobie dzień w dzień, śpijmy z nimi, sięgajmy często po poszczególne symbole i medytujmy nad ich znaczeniem. Przed pierwszym zastosowaniem nowych kości, kart, czy też drewienek z nordyckimi symbolami, warto je oczyścić na poziomie energetycznym. W tym celu przeciągamy każdy znak nad płomieniem świecy – po okręgu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Z poszczególnymi symbolami należy rozmawiać, prosić je o wsparcie, dziękować za pomoc, przekazywać im pozytywne myśli. Dobrze jest być z nimi w ciągłej więzi emocjonalnej. Dobrym sposobem na oswojenie się ze znakami jest trzymanie ich w nocy pod poduszką. Rano – po przebudzeniu - wyciągamy jeden losowy znak. Miejmy na uwadze fakt, że ukierunkuje on naszą energię, wesprze nas w codziennych wyzwaniach. To jest tak zwany znak dnia.

Utrzymywanie dobrej relacji z poszczególnymi symbolami pozytywnie wpływa na nasze ciało, umysł i ducha. Medytowanie z nimi wzmacnia wiele istotnych cech charakteru, takich jak empatia, wytrwałość, cierpliwość. Magiczne znaki ułatwiają bowiem nawiązanie kontaktu z nadświadomością, umożliwiają dogłębne zrozumienie sensu zdarzeń. Dzięki starożytnym magicznym symbolom będziemy ufać naturalnemu biegowi życia i samym sobie.

Runy - Polecany zestaw run
Zestaw run - Idealny pomysł na prezent - naturalny kamień - amazon.pl

Do każdego z nas magiczne znaki przemówią w nieco inny sposób. Język i sposób komunikacji z nimi trzeba sobie cierpliwie wypracować. To wymaga czasu i nie następuje z dnia na dzień. Dążąc do poznania prawdziwej istoty tych symboli, powinniśmy nauczyć się je odczuwać na wszystkich możliwych płaszczyznach. Dopiero wówczas będziemy bliżsi temu, czym te znaki tak naprawdę są.

Popularne podziały magicznych znaków

Starożytne magiczne nordyckie symbole dzielimy na energetyczne i magnetyczne. Znaki energetyczne dają energię, podczas gdy te magnetyczne mogą ją także zabierać. Symbole dzielimy również na odwracalne i nieodwracalne. Te odwracalne mają podwójną wymowę – pozytywną i negatywną. Jeśli tego rodzaju znak pojawi się nam do góry nogami, możemy zastanowić się, czy przypadkiem nas przed czymś nie ostrzega. Najlepiej jednak skupiać się na pozytywnym przesłaniu, mając na uwadze, iż znaki runiczne powszechnie uchodzą za bardzo życzliwe.

Fonologia alfabetu runicznego

Pomimo iż w kulturze zachodniej wpływ dźwięku na nasze ciało, umysł i ducha jest mało znany i doceniany, to w rzeczywistości fale dźwiękowe mają w tym zakresie ogromne znaczenie.

Jak powiada najświętsza księga zachodniej cywilizacji - "Na początku było Słowo". Nie każdy jednak docenia prawdziwą moc dźwięku. Nie wszyscy wiedzą, iż siła dźwięku obecna w naszych krtaniach ma moc zmieniania wszechświata!

Fale dźwiękowe mogą być zarówno zabójczą bronią, jak i cudownym lekarstwem. Medytacje z dźwiękiem przynoszą niewiarygodne efekty. Jest to rodzaj techniki dla "opornych" - praktykowanej w każdej tradycji duchowej, która korzysta z medytacji. Podobne możliwości daje praca ze starożytnymi nordyckimi symbolami i przypisanymi do nich dźwiękami. Gdy umiejętnie wypełniamy nimi przestrzeń, wówczas rezonuje ona z energiami ukrytymi głęboko w naszej podświadomości.

Poszczególne runy dopasowują się energetycznie do określonych dźwięków. Odpowiadające im dźwięki mają taką samą wibrację energetyczną i identyczne właściwości ezoteryczne co runiczne symbole.

Praca z nordyckimi symbolami – Wstęp

Z omawianym tutaj alfabetem i z jego poszczególnymi znakami możemy pracować nad różnymi sferami życia, pod warunkiem, że dobrze opanujemy wiedzę na ich temat.

Podobnie jak dawniej używano ich w obrzędach magicznych, również w dzisiejszych czasach pojawiają się one np. w tarocie lub też biżuterii mającej dzięki tym znakom posiadać magiczne właściwości.

Runy w dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane są do wróżenia.

Runy stosowane są dziś głównie przez adeptów tradycji Wicca - czyli przez współczesnych czarowników. Znaki te mają na celu otworzyć nasz umysł i naprowadzić nas na odpowiednie skojarzenia. Znaki te oddziałują na naszą podświadomość. Czasem jedynie coś nam cichutko podpowiadają, a niekiedy podsuwają wyraźną odpowiedź na konkretne pytanie. Z czasem można nauczyć się je biegle interpretować, mając jednak na uwadze, że nie są one bezwzględną wyrocznią, lecz swego rodzaju podpowiedzią.

Runy - Naturalny kamień
Zestaw do wróżenia - naturalny kamień - amazon.pl

Jak wróżyć z run - Wstęp

Runy są dziś powszechnie stosowane jako dość specyficzna forma wyroczni. Opanowanie tej sztuki nie należy do najłatwiejszych zadań i może zająć nam sporo czasu. Podstaw wróżenia z run można nauczyć się z książek, lecz dopiero wieloletnia praktyka i nabyte doświadczenie da nam biegłość w rozumieniu ich przekazu.

Runy umożliwiają wróżenie na wiele sposobów, a większość z nich jest dokładnie wyjaśniona w przewodnikach. Starając się oswoić ze znaczeniem symboli najstarszego północnoeuropejskiego pisma, zaczynamy od najprostszych układów. Na samym początku zalecane jest wybieranie jednego znaku i analizowanie jego przesłania. W miarę robienia postępów, przechodzimy do bardziej złożonych metod wróżenia.

Każdy z symboli ma własną, specyficzną energię, ale działa w powiązaniu z pozostałymi. W rzeczywistości dla każdego z nas dany symbol będzie oznaczał coś innego. Dlatego tak istotne jest zestrojenie się z ich energią. Początkującym zalecamy wczucie się w energię i przekaz każdego ze znaków. Tak czy inaczej, przed przystąpieniem do wróżenia, warto dogłębnie zapoznać się z poszczególnymi znakami, oswoić się z ich przekazem i energią, także z ich książkowym opisem. Najlepiej będzie nauczyć się ich znaczenia na pamięć, w przeciwnym przypadku będziemy się zbytnio rozpraszać w trakcie interpretacji przesłania pradawnych symboli, a to może zupełnie popsuć skuteczność jakiejkolwiek wróżby.

Pamiętajmy jednak, że relacja z omawianymi tutaj symbolami jest kwestią bardzo osobistą. Sztywne trzymanie się książkowego opisu znaczenia poszczególnych symboli jest dużym błędem. Opis ten traktujmy orientacyjnie, z lekkim przymrużeniem oka. Z czasem wyczujemy, co każdy ze znaków ma nam szczególnego do powiedzenia.

O co możemy zapytać runy?

Tutaj zdania są mocno podzielone. Niektórzy zadawanie pytań tajemniczym nordyckim znakom uważają za stosowne tylko w przypadku poważnych trudności życiowych. Inni są przekonani, że przecież stworzono je właśnie po to, aby z nich wróżyć gdy tylko mamy na to ochotę. Niezależnie od wybranego podejścia do tej kwestii, wróżenie z nordyckich znaków nie polega na widzeniu przyszłości ani ostatecznych odpowiedziach. Chodzi tutaj bardziej o rozpoznanie możliwych przyczyn i skutków związanych z daną sytuacją oraz dostrzeganie potencjalnych rozwiązań problemu.

Runy - Naturalny grawerowany kamień
Zestaw run - naturalny grawerowany kamień - amazon.pl

Znaczenie poszczególnych symboli

Runa Fehu - Znaczenie: posiadanie, powodzenie, bogactwo.
Runa Fehu
Runa Uruz - Znaczenie: moc, zdrowie, nieograniczony potencjał i możliwości, siła przetrwania.
Runa Uruz
Runa Durisaz - Znaczenie: witalność, ukierunkowana potęga, zaradność życiowa.
Runa Durisaz
Runa Ansuz - Znaczenie: inspiracja, porozumienie, mądrość, natchnienie.
Runa Ansuz
Runa Raido - Znaczenie: podróż, zmiana, wzrost, rozwój, otwartość, droga, ruch.
Runa Raido
Runa Kenaz - Znaczenie: twórczość, olśnienie, sukces, entuzjazm, konstruktywna samorealizacja.
Runa Kenaz
Runa Gebo - Znaczenie: połączenie, zjednoczenie, miłość, współczucie
Runa Gebo
Runa Wunjo - Znaczenie: radość z osiągnięć, sława, zadowolenie, szczęście.
Runa Wunjo
Runa Hagal - Znaczenie: uwolnienie, gwałtowna zmiana, kryzys i odrodzenie.
Runa Hagal
Runa Naudiz - Znaczenie: wytrzymałość, cierpliwość, twórcza dyscyplina.
Runa Naudiz
Runa Isa - Znaczenie: stałość, zmaterializowanie, spokój, samoograniczenia.
Runa Isa
Runa Jera - Znaczenie: stopniowy rozwój, plon, nagroda, dojrzewanie.strong>
Runa Jera
Runa Petro - Znaczenie: prawo przyczyny i skutku, tajemnica losu, wewnętrzna mądrość.
Runa Petro
Runa Eiwaz - Znaczenie: wytrwałość w dążeniu do celu, kontakt z duchowością, zakorzenienie, przemiana.
Runa Eiwaz
Runa Algiz - Znaczenie: instynkt, naturalna ochrona, bezpieczeństwo.
Runa Algiz
Runa Sowelo - Znaczenie: dostatek, olśnienie, spełnienie, powodzenie, wzrost.
Runa Sowelo
Runa Tiwaz - Znaczenie: zdecydowanie, precyzyjny cel, męstwo, odwaga, sprawiedliwość, uczciwość.
Runa Tiwaz
Runa Berkano - Znaczenie: płodność, uzdrowienie, nowy początek, kobiecość, wyobraźnia.
Runa Berkano
Runa Ehwaz - Znaczenie: współdziałanie, postęp, wielkie zmiany, zdolności do adaptacji.
Runa Ehwaz
Runa Mannaz - Znaczenie: przyjaźń, współdziałanie, inteligencja, podobieństwo, optymizm.
Runa Mannaz
Runa Laukaz - Znaczenie: intuicja, nadzieja, rytmiczny przepływ, nawiązanie kontaktu z własnym wnętrzem.
Runa Laukaz
Runa Ingwaz - Znaczenie: odpoczynek, regeneracja, odnowienie, niespodziewana pomoc.
Runa Ingwaz
Runa Odala - Znaczenie: bezpieczeństwo, spokojny dom, wrodzone talenty, prawo i porządek.
Runa Odala
Runa Dagaz - Znaczenie: oświecenie, przełom, szczęście, transformacja.
Runa Dagaz
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!