Tablica spirytystyczna Ouija – Czy naprawdę działa?

Niektórzy przekonują, że tablica Ouija umożliwia wywoływanie duchów. Tablica spirytystyczna Ouija nie należy dziś do najpopularniejszych gier planszowych, a jednak, była ona produkowana przez wiele lat z myślą o rozrywce. W rzeczywistości, słynna tabliczka - czy też plansza - została opatentowana w 1891 roku, a w późniejszym etapie wprowadzono ją na rynek konsumencki jako grę dla najmłodszych.

Za wynalazcę planszy Ouija uchodzi po dziś dzień nijaki Elijah Bond, biznesmen, który złożył wniosek o ochronę patentową swojego słynnego wynalazku 28 maja 1890 r. Data wydania patentu to 10 lutego 1891. Dziś nazwa popularnej tabliczki spirytystycznej jest zastrzeżonym znakiem towarowym popularnej marki zabawek Hasbro (źródło 1 ).

Tablica spirytystyczna Ouija - Jak działa i czy jest bezpieczna?
Tablica spirytystyczna Ouija - Jak działa i czy jest bezpieczna?

Wywoływanie duchów

Z planszami spirytystycznymi wiąże się nie tylko wiele zagadek, ale również pewne zagrożenia. Dlatego, przed rozpoczęciem posługiwania się tym tabliczką Ouija, koniecznie dowiedz się o niej więcej.

W efekcie panującej w XIX wieku amerykańskiej obsesji na punkcie spirytyzmu, spirytystyczna tabliczka marki Hasbro zyskała ogromną popularność, nie tylko jako zabawka, ale również jako narzędzie umożliwiające komunikację z duchami. W późniejszych latach powszechnie stosowano ją wśród rodzin żołnierzy poległych na I wojnie światowej.

Temat wywoływania duchów niesie za dobą pewne zagrożenia i warto o tym wszystkim wspomnieć. Jedni wierzą, że plansza spirytystyczna umożliwia nawiązywanie kontaktu z duchami, czy też innymi tajemniczymi bytami z nieznanych wymiarów. Inni są przekonani, że to tylko zwyczajna zabawka. Zapewne prawda leży gdzieś pośrodku. Niezależnie od Twoich osobistych przekonań co do tej ezoterycznej planszy (a może tylko zwyczajnej zabawki), powinieneś wiedzieć, iż od samego początku przedmiot ten był mocno krytykowany przez wyznawców chrześcijaństwa, ponieważ wywoływanie duchów zalicza się do najcięższych grzechów i jest to czynność bezwzględnie zakazana przez Kościół Katolicki (źródło 2). Od samego początku jej stosowania na Zachodzie, w ten właśnie sposób do tematu tablicy Ouija podchodził Kościół - z przestrogą i dystansem. Czy zatem jest czego się bać i lepiej trzymać się z dala od seansów spirytystycznych? Otóż, o tym powinien każdy zadecydować sam za siebie. Tak czy inaczej, większość osób uważa, że wywoływanie duchów ludzi zmarłych - szczególnie przez osoby, które w tym zakresie nie posiadają doświadczenia - może rzeczywiście nieść za sobą poważne konsekwencje.

Wywoływanie duchów - Czy popularna plansza spirytystyczna naprawdę działa?
Wywoływanie duchów - Czy popularna plansza spirytystyczna naprawdę działa?

Efekty uboczne działania planszy Ouija

Czy używanie tabliczki Ouija można uznać za bezpieczne? Czy popularna plansza to zwyczajna gra towarzyska, czy też rzeczywiście można za jej pomocą wywoływać duchy? Ponieważ przedmiot ten w pewien sposób na pewno wiąże się ze światem duchów, właściwości tablicy Ouija do dziś stanowią istotny temat poważnych debat w wielu kręgach i społecznościach. Co ciekawe, regularnie pojawiają się doniesienia o niezrozumiałych zdarzeniach spowodowanych korzystaniem ze słynnej planszy. Moc planszy Ouija może mieć nieprzewidywalne skutki, dlatego też, korzystanie z niej nie jest najlepszym zajęciem dla osób o słabych nerwach i o niestabilnej psychice. Pamiętaj również o tym, że urządzanie seansów spirytystycznych - szczególnie we własnym domu - może nieść za sobą nieprzewidywalne konsekwencje. W ostatnim czasie pojawiła się w mediach informacja o dość nietypowym zdarzeniu związanym ze spirytystyczną planszą Ouija. Okazuje się, że grupa nastolatków zemdlała po użyciu tablicy w pewnej szkole w Kolumbii. Dzieci doznały gwałtownych wymiotów, bólów brzucha i skurczy mięśni. Pięciu z nich zabrano do szpitala (źródło 3). Zjawisko to nie ma żadnego logicznego wyjaśnienia i rzeczywiście to, ci się wydarzyło tamtego dnia, mogło być efektem działania sił nadprzyrodzonych.

Jak działa tablica Ouija?

Jeśli uda Ci się nawiązać kontakt z duchem, którego szukasz, wówczas możesz uzyskać od niego wiele cennych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jednak, nie zawsze wszystko idzie gładko!

Tablica posiada litery alfabetu, cyfry 0–9, słowa „ tak ” i „nie””, a czasami „witam ” i „ do widzenia ”, wraz z różnymi symbolami i grafiką (źródło 4). Symbol słońca na planszy oznacza ducha dobrego, zaś symbol księżyca wskazuje na zły byt. Trzymając palce na specjalnym przedmiocie z otworem, w którym może być umieszczone szkiełko, użytkownicy stosują go jako ruchomy wskaźnik do przeliterowania otrzymywanych od duchów wiadomości w trakcie trwania sesji spirytystycznej. Wskaźnik przemieszcza się rzekomo samoistnie po poszczególnych znakach na tablicy zgodnie z wolą ducha, który może w ten sposób przekazać nam swoją wiadomość. Czy rzeczywiście słynnym wskaźnikiem poruszają duchy? Otóż powiada się, że duchy mogą się komunikować z użytkownikami tabliczki, kierując ruchami ich dłoni, tak, aby te natrafiały na poszczególne znaki widniejące na planszy. Z drugiej zaś strony naukowcy i sceptycy przekonują, że napędzać tablicę Ouija miałby tak zwany efekt ideomotoryczny (źródło 5)

Wywoływanie duchów może być ryzykownym zajęciem!
Wywoływanie duchów może być ryzykownym zajęciem!

Przywoływanie duchów zmarłych odbywa się w trakcie sesji z spirytystycznej z zastosowaniem słynnej planszy. W sesji może brać udział co najwyżej 6 osób. Każdy z uczestników musi przez cały czas trwania sesji trzymać przynajmniej dwa palce na wspomnianym wcześniej wskaźniku. Spośród uczestników wybierany jest przewodnik, który jako jedyny może zadawać wzywanemu duchowi pytania. Przed rozpoczęciem sesji spirytystycznej, aby zapewnić duchy, że jej uczestnicy nie mają złych intencji, przewodnik powinien wypowiedzieć na głos krótki wstęp.

Zasady działania tablicy spirytystycznej opatentowanej przez markę Hasbro wywodzą się z pradawnej wiedzy o komunikacji z duchami, co oznacza, że historia planszy Ouija sięga dość dawnych czasów. Jedną z pierwszych wzmianek o automatycznej metodzie pisania, stosowanej podczas korzystania ze słynnej tablicy spirytystycznej, odnotowano w Chinach około 1100 roku. Wzmianki o tym znaleźć można w dokumentach historycznych z czasów dynastii Song. Metoda ta była znana jako „pisanie planszowe” - Fuji. Podobne metody komunikowania się z zaświatami były praktykowane w starożytnych Indiach, Grecji, Rzymie i średniowiecznej Europie.

Zagrożenia wynikające z korzystania z tablicy Ouija

Większość zwolenników zjawisk paranormalnych, wśród których znajdują się osoby, które mają za sobą doświadczenia z duchami, nie zaleca korzystania z popularnej tabliczki. Ich zdaniem może to stwarzać spore zagrożenie na płaszczyźnie psychicznej, duchowej, a nawet fizycznej (źródło 6). Okazuje się bowiem, że tabliczka spirytystyczna Ouija (spirytystyczna plansza do wywoływania duchów) może umożliwiać kontakt z duchami w sposób zupełnie niekontrolowany. Dość często za pomocą tablicy próbują z nami nawiązać kontakt zagubione istoty bytujące w światach niskiego astralu. Są one zdezorientowane i znalazły się tam z powodu nagłej śmierci, o czym nie mają bladego pojęcia.

Podczas sesji spirytystycznych zdarza się, że wiele duchów może jednocześnie próbować nawiązywać z nami kontakt. Nie mamy nad tym jakiejkolwiek kontroli. Jednak, największe zagrożenie pojawia się wówczas, gdy prosimy o dowód ich istnienia. Robiąc to, zapraszamy do duchy do siebie! Mogą one nas wówczas mocno dręczyć i nie chcieć się już od nas odczepić, zamieniając nasze życie w istne piekło.

Niektórzy spirytyści ostrzegają przed korzystaniem z tabliczki , ponieważ złowrogie siły mogą udawać dobre doprowadzając użytkownika planszy do utraty zdrowia psychicznego, a nawet do nagłej śmierci. Jako dowód, zwolennicy tej teorii przedstawiają liczne opisy opętania przez złe duchy (demony), opisane przez „ekspertów” od okultyzmu i demonologii.

Tablica Ouija - Zasady działania planszy

Temat tablicy Ouija wzbudza wiele gorących debat i kontrowersji. Zdaniem niektórych sceptyków, do grona których należy słynny profesor neurologii Terence Hines, za przemieszczanie się wskaźnika (szkiełka) po planszy odpowiadają nieświadome ruchy mięśni, wywołane tak zwanym stanem dysocjacyjnym, w który wchodzą uczestnicy seansu. Stan dysocjacyjny to stan, w którym świadomość jest w jakiś sposób podzielona lub odcięta od niektórych aspektów normalnych funkcji poznawczych, motorycznych lub sensorycznych jednostki.

Naukowcy jednak podejrzewają, że korzystanie z tablic spirytystycznych może ułatwiać dostęp do nieświadomych obszarów naszego umysłu. Ich zdaniem tablicą Ouija porusza nie duch, lecz użytkownicy planszy. W badaniu, w którym zadawano uczestnikom pytania, na które można było odpowiedzieć tylko „TAK”, lub „NIE”, dotyczące zupełnie nieznanych im kwestii, stwierdzono o wiele większą prawidłowość odpowiedzi w grupie posługującej się tablicą Ouija, niż w grupie kontrolnej, której członkowie zwyczajnie próbowali zgadywać. Mogłoby to świadczyć o tym, że tabliczka spirytystyczna rzeczywiście umożliwia kontakt ze światem, którego na co dzień nie dostrzegamy.

Wywoływanie duchów - Demon ZOZO działa podstępnie!
Wywoływanie duchów - Demon ZOZO działa podstępnie!

Plansza spirytystyczna - Uwaga na ZOZO!

Najbardziej znanym i przerażającym demonem związanym z tablicą Ouija jest istota o imieniu „Zozo” (źródło 7). Wedle opowiadań, kontakt z Zozo poprzez tablicę Ouija zwykle zaczyna się od małych gróźb z jego strony. Następnie duch zaczyna wydawać straszne dźwięki, niszczyć przedmioty, wywołując strach u użytkowników tablicy. Niektórzy są przekonani, że Zozo można wezwać nawet bez korzystania z jakiejkolwiek tablicy, czy też innego przedmiotu, zwyczajnie głośno wypowiadając jego imię. Panuje błędne przekonanie, że Zozo również występuje pod nazwą Pazuzu. Dest w tym pewna nieścisłość. Pazuzu to bowiem demon z filmu „Egzorcysta” i znany był jako król demonów wiatru.

Demon Zozo to tajemnicza istota, która uwielbia prześladować ludzi korzystających z tablicy Ouija. Często objawia się początkowo wprowadzając szkiełko w ruch ósemkowy, po czym gorączkowo zaczyna wskazywać na znaki „Z” i „O”. Jego interakcje z użytkownikami planszy są początkowo przyjazne, ale z czasem stają się złośliwe i dręczące. Zozo znany jest z przeklinania i grożenia uczestnikom sesji spirytystycznych, czasem nawet osobiście.

Demon Zozo ma starożytne pochodzenie, afrykańskie lub sumeryjskie. We francuskim tekście Le Dictionnaire Infernal z 1818 roku wspomniano o istocie nadprzyrodzonej zwanej "Zozo". Demonologiczna encyklopedia, napisana przez francuskiego autora Jacquesa Auguste'a Simona Collina de Plancy, opowiada historię młodej wiejskiej dziewczyny, która twierdziła, że ​​została opętana przez trzy demony o imionach Mimi, Zozo i Crapoulet.

Ponowna przestroga!

Istnieje wiele udokumentowanych, potwierdzonych przez świadków, historii o dziwnych wydarzeniach i zjawiskach paranormalnych, które miały miejsce podczas sesji spirytystycznych z zastosowaniem tablicy Ouija, bądź tuż po nich. Doprowadziło to do popularyzacji przekonania, że słynna tabliczka spirytystyczna w ogóle nie jest grą, a raczej niebezpiecznym narzędziem. Badacz duchów Dale Kaczmarek z Ghost Research Society (źródło 8), w swoim artykule pt. „Ouija – To nie jest zabawa!” wyjaśnia:

Sama tablica nam nie zagraża, lecz forma nawiązywania komunikacji za jej pomocą. Najczęściej byty, z którymi dochodzi do przypadkowego kontaktu poprzez planszę, to te, które zamieszkują tak zwane niższe sfery astralu. Te istoty bywają bardzo zdezorientowane, rozdrażnione, gdyż mogły umrzeć gwałtowną śmiercią, w efekcie morderstwa, samobójstwa itp. Dlatego też osoby korzystające z tablicy zmagają się z bardzo niebezpiecznymi warunkami

Z jakiej tabliczki korzystać? Zrobić samemu, czy kupić?

Jeśli głęboko wierzysz w działanie tabliczki spirytystycznej, lub po prostu chciałbyś się przekonać, czy słynna plansza naprawdę spełnia swoje spirytystyczne funkcje, powinieneś wiedzieć, iż popularne tabliczki Ouija można dziś nabyć w wielu sklepach. Tablica ma różne formy i kolory, ale te różnice nie mają większego znaczenia. Są one bardziej lub mniej estetycznie wykonane i bardziej lub mniej odporne na uszkodzenia, w zależności od ceny, jaką jesteś gotów za nie zapłacić. Najbardziej trwałe są plansze drewniane - wykonane z naturalnego drewna, a nie jakiejś sklejka czy czegoś sztucznego. Odradzamy zakupu tabliczek wykonanych z plastiku, czy też zwykłego polakierowanego kartonu. W sumie, planszę można też wykonać samemu i wcale nie musi to być trudne. Jeśli teraz zadajesz sobie pytanie, czy powinno się kupić słynną tabliczkę spirytystyczną Ouija, czy też lepiej będzie wykonać ją własnoręcznie, odpowiemy, że nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia efektywności tego narzędzia, choć warto je wykonać samemu chociażby ze względu na korzyści wynikające z wymiany energetycznej z naturalnymi materiałami, których powinno się do tego celu użyć.

Bibliografia:

1 - Wikipedia;

2 - Opoka - O wywoływaniu duchów;

3 - Polish Express - Jedenaścioro dzieci zemdlało w szkole po zabawie planszą do wywoływania duchów. Pięcioro trafiło do szpitala;

4 - Histmag;

5 - Kopalnia Wiedzy - Od seansu spirytystycznego do badania wewnętrznego zombi;

6 - Fronda - Zobacz co dzieje się z człowiekiem, który odbył seans spirytystyczny;

7 - Pro Life - Kim jest Zozo, czyli najsłynniejszy demon z tabliczki;

8 - Ghost Research - Dale Kaczmarek, GRS President.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!