Tablica spirytystyczna Ouija – Narzędzie demonów czy klucz do nieświadomych obszarów umysłu?

Tablice spirytystyczne Ouija nie należą do najpopularniejszych gier planszowych, a jednak, zostały one stworzone – przynajmniej początkowo – z myślą o rozrywce, przez firmę produkującą dziecięce zabawki. W rzeczywistości, tablica Ouija została opatentowana w 1892 roku i wprowadzona na rynek konsumencki jako gra rozrywkowa dla najmłodszych. Co ciekawe, Ouija jest do dziś zastrzeżoną nazwą popularnej marki Hasbro

Tablice spirytystyczne Ouija nie należą do najpopularniejszych gier planszowych, a jednak, zostały one stworzone – przynajmniej początkowo – z myślą o rozrywce, przez firmę produkującą dziecięce zabawki. W rzeczywistości, tablica Ouija została opatentowana w 1892 roku i wprowadzona na rynek konsumencki jako gra rozrywkowa dla najmłodszych. Co ciekawe, Ouija jest do dziś zastrzeżoną nazwą popularnej marki Hasbro.

W efekcie panującej w XIX wieku amerykańskiej obsesji na punkcie spirytyzmu, tablica Ouija zyskała ogromną popularność jako narzędzie umożliwiające komunikację z duchami, w szczególności wśród rodzin żołnierzy poległych na I wojnie światowej.

Tablica OUIJA

Jak działa tablica Ouija?

Powiada się, że duchy mogą się komunikować z użytkownikami tablicy Ouija, kierując ruchami ich dłoni, tak, aby natrafiały one na poszczególne znaki widniejące na planszy.

Jeśli uda Ci się nawiązać kontakt z duchem, którego szukasz, możesz uzyskać od niego wiele cennych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jednak, nie zawsze wszystko idzie gładko!

Na tablicy Ouija znajdują się litery alfabetu, cyfry 0–9, słowa „ tak ” i „nie””, a czasami „witam ” i „ do widzenia ”, wraz z różnymi symbolami i grafiką. Trzymając palce na specjalnym wskaźniku z otworem, w którym może być umieszczone szkiełko, użytkownicy stosują ją jako ruchomy wskaźnik do przeliterowania otrzymywanych od duchów wiadomości w trakcie trwania sesji spirytystycznej. Przemieszcza się ona po poszczególnych znakach na tablicy zgodnie z wolą ducha, który może w ten sposób przekazać nam swoją wiadomość.

W sesji z tablicą Ouija może brać udział co najwyżej 6 osób. Każdy z uczestników musi przez cały czas trwania sesji trzymać przynajmniej dwa palce na wskaźniku. Spośród uczestników wybierany jest przewodnik, który jako jedyny może zadawać duchowi pytania.

Przed rozpoczęciem sesji spirytystycznej, aby zapewnić duchy, że jej uczestnicy nie mają złych intencji, przewodnik powinien wypowiedzieć na głos krótki wstęp.

Zasady działania tablicy Ouija opierają się na pradawnej wiedzy

Zasady działania tablicy Ouija wywodzą się z pradawnej wiedzy o komunikacji z duchami. Jedną z pierwszych wzmianek o automatycznej metodzie pisania stosowanej w tablicy Ouija odnotowano w Chinach około 1100 roku w dokumentach historycznych z czasów dynastii Song. Metoda ta była znana jako „pisanie planszowe” - fuji. Podobne metody komunikowania się z zaświatami były praktykowane w starożytnych Indiach, Grecji, Rzymie i średniowiecznej Europie (źródło 1).

Zagrożenia wynikające z korzystania z tablicy Ouija

Większość zwolenników zjawisk paranormalnych nie zaleca korzystania z tablicy Ouija. Ich zdaniem może to stwarzać spore zagrożenie. Okazuje się bowiem, że tablica może umożliwiać kontakt z duchami w sposób zupełnie niekontrolowany. Dość często za pomocą tablicy próbują z nami nawiązać kontakt zagubione istoty bytujące w światach niskiego astralu. Są one zdezorientowane i znalazły się tam z powodu nagłej śmierci, o czym nie mają pojęcia.

Zdarza się, że gdy korzystamy z tablicy Ouija, wiele duchów może jednocześnie próbować nawiązywać z nami kontakt. Nie mamy nad tym jakiejkolwiek kontroli. Jednak, największe zagrożenie pojawia się wówczas, gdy prosimy o dowód ich istnienia. Robiąc to, zapraszamy do siebie ducha! Może on nas wówczas mocno dręczyć i nie chcieć się już od nas odczepić.

Niektórzy spirytyści ostrzegają przed korzystaniem z tablicy Ouija, ponieważ złowrogie siły mogą udawać dobre doprowadzając jej użytkownika do utraty zdrowia psychicznego, a nawet śmierci. Jako dowód, zwolennicy tej teorii przedstawiają liczne opisy opętania przez złe duchy (demony), opisane przez „ekspertów” od okultyzmu i demonologii.

Tablica Ouija – Zdaniem sceptyków to tylko nasz umysł!

Zdaniem wielu sceptyków, do grona których należy słynny profesor neurologii Terence Hines (źródło 2), za przemieszczanie się wskaźnika (szkiełka) na tablicy Ouija odpowiadają nieświadome ruchy mięśni, wywołane tak zwanym stanem dysocjacyjnym, w który wchodzą uczestnicy seansu. Stan dysocjacyjny to stan, w którym świadomość jest w jakiś sposób podzielona lub odcięta od niektórych aspektów normalnych funkcji poznawczych, motorycznych lub sensorycznych jednostki.

Naukowcy jednak podejrzewają, że korzystanie z tablicy Ouija może ułatwiać dostęp do nieświadomych obszarów naszego umysłu. W badaniu, w którym zadawano uczestnikom pytania, na które można było odpowiedzieć tylko „TAK”, lub „NIE”, dotyczące zupełnie nieznanych im kwestii, stwierdzono o wiele większą prawidłowość odpowiedzi w grupie posługującej się tablicą Ouija, niż w grupie kontrolnej, której członkowie zwyczajnie próbowali zgadywać (źródło 3)!

Zozo – najbardziej przerażający demon związany z tablicą Ouija

Najbardziej znanym i przerażającym demonem związanym z tablicą Ouija jest istota o imieniu „Zozo”. Wedle opowiadań, kontakt z Zozo poprzez tablicę Ouija zwykle zaczyna się od małych gróźb. Następnie duch zaczyna wydawać straszne dźwięki, niszczyć przedmioty, wywołując strach u użytkowników tablicy. Niektórzy są przekonani, że Zozo można wezwać nawet bez tablicy Ouija, głośno wypowiadając jego imię. Panuje błędne przekonanie, że Zozo również występuje pod nazwą Pazuzu, chociaż jest w tym pewna nieścisłość. Pazuzu to demon z filmu „Egzorcysta” i znany był jako król demonów wiatru.

Demon Zozo to tajemnicza istota, która uwielbia prześladować ludzi korzystających z tablicy Ouija. Często objawia się początkowo wprowadzając szkiełko w ruch ósemkowy, po czym gorączkowo zaczyna wskazywać na znaki „Z” i „O”. Jego interakcje z użytkownikami tablicy Ouija są początkowo przyjazne, ale z czasem stają się złośliwe i dręczące. Zozo znany jest z przeklinania i grożenia uczestnikom sesji spirytystycznych, czasem osobiście.

Demon Zozo ma starożytne pochodzenie, afrykańskie lub sumeryjskie. We francuskim tekście Le Dictionnaire Infernal z 1818 roku wspomniano o istocie nadprzyrodzonej zwanej "Zozo" (źródło 4). Demonologiczna encyklopedia, napisana przez francuskiego autora Jacquesa Auguste'a Simona Collina de Plancy, opowiada historię młodej wiejskiej dziewczyny, która twierdziła, że ​​została opętana przez trzy demony o imionach Mimi, Zozo i Crapoulet.

Przestroga!

Istnieje wiele udokumentowanych, potwierdzonych przez świadków, historii o dziwnych wydarzeniach i zjawiskach paranormalnych, które miały miejsce podczas sesji spirytystycznych z zastosowaniem tablicy Ouija, bądź tuż po nich. Doprowadziło to do popularyzacji przekonania, że Ouija w ogóle nie jest grą, al raczej niebezpiecznym narzędziem. Badacz duchów Dale Kaczmarek z Ghost Research Society, w swoim artykule pt. „Ouija – To nie jest zabawa!” wyjaśnia:

Sama tablica nam nie zagraża, lecz forma nawiązywania komunikacji za jej pomocą. Najczęściej byty, z którymi dochodzi do przypadkowego kontaktu poprzez Ouija, to te, które zamieszkują tak zwane niższe sfery astralu. Te istoty bywają bardzo zdezorientowane, rozdrażnione, gdyż mogły umrzeć gwałtowną śmiercią, w efekcie morderstwa, samobójstwa itp. Dlatego też osoby korzystające z tablicy zmagają się z bardzo niebezpiecznymi warunkami

Zrobić samemu, czy kupić?

Jeśli należysz do grona osób odważnych i szukających odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - za wszelką cenę - a nigdy wcześniej tego nie próbowałeś, zapewne rozważasz możliwość korzystania z tablicy Ouija. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie, czy powinno się ją kupić gotową, czy też wykonać własnoręcznie, odpowiem, że różnica nie jest aż tak istotna, choć warto ją wykonać samemu chociażby ze względu na korzyści wynikające z wymiany energetycznej z naturalnymi materiałami, których powinno się do tego użyć.

Propozycje z sieci - Tablica Ouija z Allegro

Propozycje z sieci - Tablica Ouija z Amazon - wysyłka w ciągu 6-10 dni

Tablica OUIJA
Lite drewno - Idealna na prezent tablica spirytystyczna - 304,00zł

Bibliografia:

1 - Chao Wei-pang. 1942. "The origin and Growth of the Fu Chi", Folklore Studies 1:9–27

2 - Hines, Terence. (2003). Pseudoscience and the Paranormal. Prometheus Books. p. 47. ISBN 1-57392-979-4

3 - Gauchou HL; Rensink RA; Fels S. (2012). Expression of nonconscious knowledge via ideomotor actions. Conscious Cogn. 21(2): 976–982.

4 - Thrillist - The 'Zozo' Demon's Bizarre Connections to Ouija, Led Zeppelin, and the Slender Man.

Dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami! Aby być na bieżąco z codziennymi aktualizacjami, zapraszamy Cię do śledzenia naszej strony w serwisie Facebook, naszego profilu na Pintereście oraz na Twitterze! Możesz również dołączyć do naszej całkiem nowej społeczności na Telegramie.