Czerwony Człowiek - Co to za istota i jak się ją przywołuje?

Czerwony Człowiek widziany był przez niektóre historyczne postacie, takie jak Napoleon Bonaparte. Kim jest mityczny Czerwony człowiek i dlaczego niektórzy magowie przywołują tę istotę?

Mityczne stworzenia są świadectwem tego, w jaki sposób nasi przodkowie postrzegali świat, jak go tłumaczyli i czego się najbardziej bali. W poszczególnych nurtach mitologicznych i folklorze różnych kultur istnieje bardzo mnoga liczba tych istot. Do nich zalicza się nie tylko popularne w naszej kulturze - głównie za sprawą filmów - wampiry i wilkołaki, ale także mało znanego na zachodzie Czerwonego Człowieka.

Kim jest Czerwony Człowiek?
Kim jest Czerwony Człowiek?

Kim jest Czerwony Człowiek?

Mit Czerwonego Człowieka najprawdopodobniej wywodzi się ze starożytnej Japonii, choć wzmianki o nim pochodzą także z XVI-wiecznej Francji, kiedy to istota ta miała pojawić się w Jardin des Tuileries w Paryżu i otrzymać przydomek l'Homme en Rouge. Niektóre wzmianki w mniej popularnej literaturze rzeczywiście potwierdzają, iż czerwony człowiek zamanifestował się przed wybitnymi historycznymi postaciami, takimi jak Ludwik XVI i Napoleon Bonaparte.

Choć w sumie nie do końca wiadomo czy jest to pojedyncza jednostka, czy też swego rodzaju „gatunek”, panuje przekonanie, że Czerwony Człowiek to istota humanoidalna, odziana w szkarłatny strój od stóp do głów. Spojrzenie Czerwonego Człowieka jest tak mrocznie przenikliwe, że może niepokoić nawet najodważniejszych. Co ciekawe, jego spontaniczne pojawienie się, bez wcześniejszego rytuału inwokacyjnego, uznawane jest za zwiastun śmierci, gdyż niejednokrotnie widywały go osoby, które wkrótce potem zmarły.

Pierre-Jean de Béranger (źródło 1), płodny francuski poeta i autor piosenek, opisał Czerwonego Człowieka jako diabła odzianego w szkarłat. Podobno ten diabeł jest garbaty, ma haczykowaty nos, zniekształcone usta i rozszczepione stopy. Inna osoba podała następujące informacje o Czerwonym Człowieku (źródło 2):

„Opisywany jest jako mały człowiek, ubrany od stóp do głów w szkarłat, którego spojrzenie jest tak przeszywające i nieziemskie, że przeraża nawet najodważniejszych. Nigdy się nie odzywa, a jego wizyty nie trwają długo; znika wkrótce po zauważeniu jego obecności”

W swojej książce pt. Mémoires et anecdotes sur la cour de Napoléon Auguste Jean-Baptiste Defauconpret wspomina Napoleona rozmawiającego z mężczyzną w czerwonym płaszczu ( l'homme au manteau rouge ) w czasie bitwy pod piramidami. Jednak to Sir Walter Scott (źródło 3) jest podobno osobą, która spopularyzowała idee Czerwonego Człowieka w Anglii i w ten sposób stał się on częścią brytyjskiego folkloru.

W świecie mitów, folkloru i wszelkiej maści przesądów, kolor czerwony miewa mieszaną reputację. Zazwyczaj kojarzy się go z pasją i miłością. Choć powszechnie uważa się, że kolor ten przyciąga dobrobyt, są też tacy, dla których czerwień symbolizuje krew, niebezpieczeństwo, a nawet samego diabła! Czerwień wiąże się zatem z wieloma groźnymi mitologicznymi istotami, takimi jak gobliny w czerwonych czapkach, wampiry żywiące się czerwoną krwią, czy też czerwonookie wilkołaki, nie pomijając oczywiście Czerwonego Człowieka.

Legenda o Czerwonym Człowieku
Czerwony człowiek wstrzymuje ostatnie wysiłki tyrana, a śmierć pokazuje mu jedyną otwartą drogę wyjścia z wygnania. Dzięki uprzejmości Biblioteki Narodowej Francji

Rytuał przywołania Czerwonego Człowieka

W odróżnieniu od wielu innych mitycznych stworów, czerwony człowiek może zostać przywołany za pomocą magicznego rytuału. Istnieją podejrzenia, że obrzęd ten mógł powstać dawno temu w kraju Kwitnącej Wiśni, w którego folklorze nie brakuje przerażających istot związanych z czerwienią. Jednak, mając na uwadze wzmianki o czerwonym człowieku pochodzące z wielu innych zakątków świata, w tym głównie z Francji, nie można mieć pewności co do japońskich korzeni wspomnianego rytuału.

Rytuał – Niezbędne przedmioty i przestroga!

Przedmioty niezbędne do rytuału to (źródło 4): pięć świec, zapałki, kartka papieru, coś do pisania, dwa lustra i czerwona szminka.

Pamiętaj o tym, że wielu przestrzega przed wykonywaniem rytuału przywołania Czerwonego Człowieka. Pomimo, iż procedura jest względnie prosta, to sam obrzęd może nieść za sobą niespodziewane efekty, szczególnie wówczas, gdy zostanie wykonany nieprawidłowo, bądź w niewłaściwych celach. Powiada się bowiem, że Czerwony Człowiek jest niezwykle groźną istotą, a rytuał jego przywołania powinien być wykonywany tylko i wyłącznie w naprawdę istotnych celach. Tak więc pamiętaj o tym, że opisany tutaj rytuał powinno się przeprowadzać jedynie w przypadku prawdziwej konieczności, a nie dla zabawy.

Rytuał krok po kroku

Rytuał przywołania Czerwonego Człowieka musi odbyć się w nocy, w warunkach kompletnej ciszy i spokoju, w pomieszczeniu zamkniętym. Przywołanie zadziała tylko wówczas, gdy zapanuje absolutna cisza.

Bez względu na okoliczności, w trakcie rytuału nie wolno patrzeć w żadne z luster! Nieprzestrzeganie tej zasady może rozwścieczyć Czerwonego Człowieka lub doprowadzić do zupełnie nieprzewidywalnych wydarzeń.

Wstępnie należy zamknąć wszystkie drzwi i okna w pokoju. Pamiętaj by o tym pamiętać, gdyż w przeciwnym przypadku wykonanie kolejnych kroków związanych z rytuałem okaże się jedynie stratą Twojego cennego czasu.

Pierwszym rytualnym krokiem jest naszkicowanie uproszczonej sylwetki mężczyzny i wycięcie jej z kartki papieru. Następnie, po lewej stronie wyciętego szkicu należy napisać własne imię, natomiast po prawej powinno znajdować się określenie „Rubeus” (źródło 5), co w języku łacińskim oznacza kolor czerwony.

W następnym kroku, na jednym z luster czerwoną szminką rysujemy parę oczu, po czym umieszczamy lustra jedno naprzeciw drugiego, w odległości nie większej niż 30 cm. Ważne jest, aby lustro z oczami znajdowało się po lewej stronie osoby przywołującej Czerwonego Człowieka.

Gdy już poprzednie dwa kroki mamy za sobą, umieszczamy wyciętą sylwetkę człowieka z papieru pomiędzy dwoma lustrami. Strona, na której widnieje imię osoby przeprowadzającej rytuał, czyli lewa strona sylwetki mężczyzny, powinna być skierowana do lustra po lewej. Istotnym elementem całej procedury jest również skierowanie w górę strony sylwetki z napisami i upewnienie się, że zarówno imię, jak i słowo „Rubeus” będą cały czas dobrze widoczne, zarówno z dwóch luster, jak i z każdej pozostałej strony pomieszczenia.

Kolejną niezbędną czynnością jest umieszczenie świec wokół papierowej sylwetki. Ustawiamy po jednej świecy na czubku każdej z kończyn i jedną święcę nad głową mężczyzny. Po ich odpowiednim umiejscowieniu, świece należy zapalić w następującej sekwencji: najpierw świeca przed lewą nogą, potem świeca nad głową, potem prawa noga, potem lewa ręka, a na końcu świeca prawej ręki. Gdy wszystkie świece się zapalą, koniecznie gasimy światło, a następnie za pomocą nożyczek przecinamy sylwetkę na pół, wzdłuż linii jej wyimaginowanego kręgosłupa, zaczynając od krocza, a kończąc na czubku głowy. Sylwetkę przecinamy w sposób taki, aby nie opuszczała ona kręgu świec nawet na krótką chwilę!

Po upewnieniu się, że mężczyzna z papieru wciąż znajduje się w kręgu świec, zbliżamy jego lewą stronę do lewego lustra, natomiast prawy bok do prawego lustra. Bardzo ważne jest to, aby sylwetka nigdy nie opuszczała kręgu świec!

Rytuał - Inwokacja Czerwonego Człowieka

Po wykonaniu wszystkich wcześniej opisanych czynności rytualnych, można przejść do inwokacji czyli przywołania Czerwonego Człowieka. W tym celu, skupiając nasze myśli na Czerwonym Człowieku, zamykamy oczy i powtarzamy SZEŚĆ RAZY na głos następujące zdanie:

„Proszę przyjdź. Proszę, przyjdź. Nie odejdę, dopóki nie przyjdziesz”

Po zakończonej inwokacji, zdmuchujemy świece jedna po drugiej w następującej kolejności: głowa, lewa noga, prawa ręka, lewa ręka i na końcu prawa noga.

Na tym etapie Czerwony Człowiek powinien pojawić się w pokoju. Należy pamiętać, że po zakończeniu rytuału i zabraniu z pomieszczenia wszelkich narzędzi do jego przywołania, Czerwonych Człowiek może postanowić zostać z nami na dłużej! Ci, którzy wykonali rytuał, ostrzegają, że wspomniane lustra nie mogą być ponownie użyte do jakiegokolwiek innego rytuału, a najlepiej jest definitywnie się ich pozbyć, uważając na to, aby się nie potłukły. Powinniśmy pozbyć się także wyciętej z papieru sylwetki, jak również wykorzystanych w rytuale świec. W sumie najlepiej jest zakopać wszystko pod ziemią, łącznie z rytualnymi lustrami, z dala od miejsca zamieszkania.

Po co przywoływać Czerwonego Człowieka?

Nie do końca wiadomo w jakim celu niektórzy magowie przywołują Czerwonego Człowieka, gdyż ogólnie dostępnych jest bardzo mało źródeł informacji, zarówno na temat tej istoty, jak i samego rytuału. W sumie jednak, jeśli zdecydujesz się przeprowadzić opisany wcześniej obrzęd magiczny, a Czerwony Człowiek pojawi się w Twoim domu, to będziesz miał okazję osobiście się go o to wszystko zapytać! Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia!

Bibliografia:

1 - Wikipedia - Pierre-Jean de Béranger;

2 - Geri Walton - Red Man: The Tuileries Palace Ghost;

3 - Wikipedia - Walter Scott;

4 - The Paranormal Scholar - A Dangerous Game: The Red Man Summoning Ritual;

5 - Amy's Crypt - THE RED MAN SUMMONING RITUAL.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!