Jakie są skutki otyłości dla organizmu?

Chęć schudnięcia wynika najczęściej ze względów estetycznych. Osobom z otyłością trudniej jest dopasować ubranie, szybciej się męczą, często mają kompleksy. Jednak otyłość jest przede wszystkim chorobą, która bardzo obciąża organizm i wywołuje poważne skutki.
Jakie są skutki otyłości dla organizmu?
Jakie są skutki otyłości dla organizmu?

Czym jest otyłość?

Otyłość jest jednostką chorobową, która różni się od nadwagi ilością tkanki tłuszczowej oraz konsekwencjami, jakie za sobą niesie. U mężczyzn otyłość występuje, gdy tkanka tłuszczowa stanowi powyżej 25 proc., a u kobiet - powyżej 30 proc. masy ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała w 1985 roku otyłość za chorobę przewlekłą. Zgodnie z jej wytycznymi, o tym, czy mamy do czynienia z nadwagą czy z otyłością decyduje wskaźnik BMI (body mass index), który obliczany jest jako iloraz masy ciała i wzrostu podniesionego do kwadratu. Jeśli BMI wynosi od 18,5 kg/m2 do 24,9 k/m2 mówimy o prawidłowej masie ciała. Wskaźnik od 25 do 29,5 kg/m2 to nadwaga, natomiast z otyłością mamy do czynienia, gdy BMI wynosi ponad 30 kg/m2.

Jakie są skutki otyłości?

Nadmierna ilość kilogramów powoduje ogromne komplikacje dla zdrowia człowieka. Obciążone są wówczas nie tylko stawy i kości, ale i narządy wewnętrzne, w których dochodzi do otłuszczenia.

Wieloletnie badania udowodniły, że otyłość może powodować np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, niewydolność krążenia, zespół bezdechu w czasie snu, choroby kostno-stawowe, a nawet niepłodność.

Im wyższy jest wskaźnik BMI, tym proporcjonalnie wyższe ryzyko śmierci. Do tego dochodzą także problemy z samoakceptacją, alienacją społeczną czy depresją.

Jak leczyć otyłość?

Firmy farmaceutyczne od wielu lat usiłują stworzyć środek, który w cudowny sposób odchudzi osoby z otyłością. Jak do tej pory, nie opracowano jednak sposobu farmakologicznego, który bez konsekwencji dla organizmu pozwoli na bezproblemowe zrzucenie kilogramów. Nawet operacyjne zmniejszenie żołądka silnie oddziałuje na organizm i, przede wszystkim, wymaga stosowania diety.

Jedynym pewnym sposobem na schudnięcie jest wdrożenie racjonalnej diety i codziennej porcji ruchu. Ujemny bilans energetyczny (czyli różnica pomiędzy ilością przyjętych kalorii a tym, ile kalorii zużyjemy w ciągu dnia) gwarantuje stopniowy, ale systematyczny spadek tkanki tłuszczowej.

Dokładną ilość kalorii, jaką powinno się spożywać w ciągu dnia, możemy wyliczyć za pomocą dostępnych aplikacji lub z pomocą specjalisty. Dla kobiet jest to zazwyczaj około 1200-1500 kcal, natomiast dla mężczyzn ok. 1500-1800 kcal dziennie.

Pomocna w precyzyjnym trzymaniu się wyznaczonego limitu kalorii jest dieta pudełkowa. Oparcie jadłospisu na gotowych posiłkach, które wymagają jedynie w niektórych potrawach podgrzania, jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne dla utrzymania diety. Na co dzień rzadko mamy możliwość i chęci przygotowywania pięciu różnych posiłków, które są zróżnicowane smakowo. W przypadku diety pudełkowej to specjaliści dbają o to, by jedzenie było smaczne i zdrowe.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się pilnować diety sami, czy zamawiać gotowe posiłki, warto włączyć do procesu odchudzania także porcję ruchu. Wystarczy spacer lub pływanie, by przyspieszyć metabolizm i, w połączeniu z odpowiednią dietą, pozbyć się nadmiaru kilogramów.