Skuteczne i łatwe odchudzanie? Jak schudnąć bez efektów ubocznych?

Skuteczne i łatwe odchudzanie? Jak schudnąć bez efektów ubocznych?

W sieci można znaleźć informacje o różnych dietach odchudzających, które są rzekomo skuteczne. Większość tego typu diet komplikuje jednak życie, zamiast je upraszczać. Ponadto, niektóre z nich mogą okazać się obrzydliwe i bardzo niebezpieczne. Pomysłodawców w biznesie odchudzania jest mnóstwo i regularnie pojawiają się nowe diety odchudzające, jednak - zastanówmy się - nawet gdy ich jeszcze nie było, ludzie też potrafili chudnąć.

Więc zmagasz się z utratą wagi, mimo że zdrowo się odżywiasz i ćwiczysz? Nie przejmuj się - nie tylko Ty masz taki problem! Wiele osób ma trudności z osiągnięciem swojej idealnej wagi i może to być naprawdę frustrujące.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają trudności z utratą wagi. Przyczyną mogą być problemy metaboliczne, alergie pokarmowe, lub nawet kompulsywne jedzenie. Prawda jest niestety taka, że nie ma na to jednego uniwersalnego rozwiązania. Ważne jest, aby znaleźć to, co działa najlepiej dla każdego z nas, a to może wymagać wielu nieudanych prób i nie lada cierpliwości.

W tym artykule przedstawimy niektóre z powszechnych przyczyn utrudniających chudnięcie. Zaprezentujemy także kilka możliwych rozwiązań tego problemu.

Odchudzanie - Jak schudnąć?
Odchudzanie - Jak schudnąć?

Dlaczego nie mogę schudnąć?

 • dlaczego nie mogę schudnąć?
 • czy odchudzanie musi być aż takie trudne?
 • co powinnam zrobić, żeby osiągnąć idealną wagę?

Powyższe pytania spędzają sen z powiek niejednej osobie! Jeśli do nich należysz, to powinnaś ten artykuł przeczytać uważnie i do końca. Na początek warto zastanowić się, dlaczego chcesz schudnąć. Czy czujesz się źle ze swoim ciałem? A może chcesz poprawić swoje zdrowie? Możliwe, że chcesz mieć więcej energii lub po prostu wyglądać lepiej.

W rzeczywistości każdy może mieć nieco inne powody, dla których chciałby stracić trochę zbędnych kilogramów. Trzeba mieć silną wolę i motywację, aby na dłuższą metę przestrzegać zaleceń żywieniowych i regularnie ćwiczyć. Jeśli czujesz, że Twoja motywacja z jakiegoś powodu słabnie, to warto poszukać wsparcia po stronie bliskich osób lub specjalistów.

Czy odchudzanie musi być trudne?

Nie jest tajemnicą, że przestrzeganie niektórych diet może być dość trudne. Wszystkie te ograniczenia, cała ta siła woli, której potrzeba, aby powiedzieć "nie" swoim ulubionym potrawom.... Ale czy to naprawdę konieczne, aby dieta była tak męcząca? Z pewnością nie. W rzeczywistości istnieje wiele sposobów, aby uczynić dietę nieco łatwiejszą - i o wiele przyjemniejszą. Oto kilka wskazówek:

 1. znajdź dietę, która pasuje do Twojego stylu życia. Jeśli zawsze jesteś w ruchu, wybierz dietę, która nie wymaga zbyt wiele gotowania. Jeśli uwielbiasz gotować, wybierz taką dietę, która zawiera mnóstwo ciekawych przepisów;
 2. znajdź przyjaciela lub członka rodziny, który również próbuje schudnąć. Wspierajcie się nawzajem i motywujcie, zarówno w lepszych, jak i w gorszych chwilach, aby pozostać na dobrej drodze;
 3. upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość białka i błonnika. Oba te składniki odżywcze pomagają utrzymać uczucie sytości, co może pomóc Ci oprzeć się pokusie;
 4. od czasu do czasu wyluzuj z dietą! Jeśli ściśle trzymasz się swojej diety przez cały czas, w końcu się załamiesz i będziesz znów jadła wszystkie swoje ulubione potrawy. Nie ma nic złego w pobłażaniu sobie raz na jakiś czas - upewnij się tylko, że nie będziesz tego robić regularnie.

Co mogę zrobić, aby osiągnąć swoją idealną wagę?

Więc chcesz wiedzieć, jak osiągnąć swoją idealną wagę? Oto kilka wskazówek, które ci pomogą. Po pierwsze, upewnij się, że stosujesz zrównoważoną dietę i unikasz przetworzonej żywności. Po drugie, upewnij się, że regularnie wykonujesz wystarczająco dużo ćwiczeń. I po trzecie, upewnij się, że Twój organizm jest odpowiednio nawodniony.

Oczywiście, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o utratę wagi. To, co działa dla kogoś innego, może nie działać dla Ciebie. Więc bądź cierpliwa i eksperymentuj, aż znajdziesz podejście, które działa najlepiej dla Ciebie.

Najlepszy sposób na utratę wagi - Czy coś takiego istnieje?

Chcesz poznać sprawdzony sposób na schudnięcie? W rzeczywistości nie jest to takie skomplikowane! Musisz jeść zdrową żywność i regularnie ćwiczyć. Prościej się już nie da. Wcale nie musisz przestrzegać skomplikowanych diet, czy też spędzać wiele godzin na siłowni każdego dnia. Wystarczy ćwiczyć przez 30 minut kilka razy w tygodniu i jeść połowę tego, co jadłaś nie będąc na diecie odchudzającej, aby wkrótce zobaczyć zadowalające rezultaty.

Jak osiągnąć i utrzymać idealną wagę ciała?

Często jest tak, że jesz naprawdę mało, a na dodatek regularnie ćwiczysz, ale waga stoi w miejscu. Odchudzanie wydaje Ci się zwyczajną abstrakcją. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, może być tak, że o czymś jednak zapomniałaś. Niekiedy jest to jakiś drobny szczegół. Dieta i trening są niezbędne do utraty wagi, ale nie są to jedyne rzeczy, na których musisz się skupić. Musisz również upewnić się, że pozostajesz konsekwentna i sumienna w swoich działaniach. Oznacza to, że wybrać taką dietę i plan treningowy, których możesz się długoterminowo trzymać. Utrata wagi wymaga czasu i nigdy nie będzie to wyglądało tak, że wymarzone efekty osiągniesz z dnia na dzień lub w ciągu kilku dni. To jest po prostu niemożliwe! Jeśli jednak będziesz się sumiennie i cierpliwie trzymać wszystkich ustalonych na wstępie punktów, to z czasem osiągniesz spektakularne rezultaty. Wszystko wymaga czasu i cierpliwości!

Dlaczego za nic nie mogę schudnąć?

Jeśli chudnięcie idzie Ci naprawdę opornie, warto się dokładnie przebadać, aby wykluczyć ewentualne problemy ze zdrowiem, które mogłyby sprzyjać przybywaniu na wadze. Tak czy inaczej, kategoryczne przestrzeganie poniżej wymienionych zasad powinno okazać się pomocne w niemalże każdej sytuacji.

Unikaj stosowania dziwnych diet

Czytałem kiedyś artykuł o dziwnych sposobach na odchudzanie bazujących na spożywaniu wadów, w tym mrówek i innego rodzaju dziwactw. Gigantyczne mrówki na odchudzanie można nawet nabyć online, czego naprawdę nikomu nie polecam! To prawda, że dieta człowieka powinna być przede wszystkim zróżnicowana i oparta na produktach nieprzetworzonych, bądź jak najmniej przetworzonych, ale spożywanie żywych mrówek, bądź innych owadów to dla mnie lekka przesada. Być może ma to swoje zalety, ale po pierwsze jest to obrzydliwe, a po drugie szkoda mi tych malutkich i bezbronnych istot. Aby zaspokoić swój głód człowiek musiałby przecież zjadać tysiące mrówek dziennie!

Od dawna pragniesz schudnąć, ale żadne postanowienie nie przynosi efektu? Stosowana przez Ciebie dieta skutkuje i tracisz na wadze, ale krótko potem zgubione kilogramy powracają do Ciebie? A może po prostu nie możesz się powstrzymać przed nadmiernym opychaniem się czymkolwiek i długoterminowo każde podejście do odchudzania nawala? Sposobów na odchudzanie jest bardzo wiele, ale niewiele z nich godzi ze sobą skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Twórcy różnych diet posuwają się niekiedy za daleko ze swoimi pomysłami, które często stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia nieszczęśników eksperymentujących z takimi rozwiązaniami. Takim dietom z góry podziękuj!

Zrozum i zaakceptuj prawa fizyki

Wiele osób na całym świecie kojarzy odchudzanie z katorgą. W rzeczywistości, proces ten może wyglądać zupełnie inaczej. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nieustannej dostawy energii. Skąd ta energia ma pochodzić? Pomimo, iż na świecie rzekomo są ludzie, którzy żywią się powietrzem lub światłem, takimi umiejętnościami nie cieszy się przeciętny człowiek, który aby żyć musi jeść. Energia niezbędna do życia jest bowiem zawarta w pokarmie, który codziennie spożywamy. To, ile energii potrzebujemy, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, styl życia, cechy metaboliczne naszego ciała. Jeśli jemy więcej niż potrzebujemy, energia magazynuje się w naszych ciałach w postaci tłuszczu, czyli - prosto mówiąc - tyjemy. Gdy jednak dostarczamy mniej energii niż potrzebujemy, wówczas zwyczajnie zaczynamy chudnąć. Tutaj nie ma żadnych cudów. Praw fizyki nie da się oszukać. Aby zacząć chudnąć wystarczy spożywać mniej kalorii! To odnosi się oczywiście do osób, które nie cierpią na schorzenia mogące utrudniać proces przemiany materii i samego chudnięcia!

Odchudzanie - Zrozum i zastosuj prawa fizyki!
Odchudzanie - Zrozum i zastosuj prawa fizyki!

Zakładając, że jesteś kobietą w wieku 30 lat, Twój wzrost wynosi 170 cm, a Twoja obecna waga to 90 Kg (więc masz sporą nadwagę i chcesz schudnąć), okazuje się, że aby utrzymać swoją obecną masę ciała potrzebujesz codziennie spożywać pokarm o wartości energetycznej wynoszącej około 1700 Kcal. Zakładając dodatkowo, że nie zwiększasz, ani nie ograniczasz znacznie swojej codziennej aktywności fizycznej, skupmy się na zmiennej dotyczącej ilości spożywanych kalorii. Jeśli coś się tu zacznie zmieniać, to oczywiście, rzecz jasna, że wpłynie to na masę Twojego ciała. W praktyce oznacza to, że jeśli codziennie będziesz dostarczać większą ilość kalorii niż wartość wspomniana powyżej, to zaczniesz przybierać na wadze. Odwrotnie, zmniejszając ilość dziennych kalorii, musisz zacząć chudnąć i tu nie ma cudów - oczywiście, pod warunkiem, że nie cierpisz na choroby utrudniające proces chudnięcia! W takim przypadku, jeśli będziesz trzymać się ściśle swoich postanowień i naprawdę zaczniesz jeść mniej, możesz dodatkowo pomyśleć o przyśpieszeniu całego procesu chudnięcia odpowiednim suplementem diety przyśpieszającym spalanie tłuszczu. Pamiętaj jednak, że ma to sens jedynie wówczas, gdy trzymasz się swoich postanowień i naprawdę ograniczasz ilość spożywanego pokarmu! W przeciwnym razie, stosowanie tego rodzaju produktów, które zresztą nie należą do najtańszych, nie ma żadnego sensu i wiąże się to jedynie z niepotrzebnymi kosztami i stratą czasu.

Odtruj organizm

Odchudzanie wcale nie musi być trudne, ani skomplikowane. Ludzki organizm nieustannie pracuje nad tym, aby oczyszczać się z różnego rodzaju toksyn. Jest to jednak bardzo ciężka praca i należy wspomagać własne ciało w tym trudnym zadaniu. W jaki sposób? Przede wszystkim minimalizując wchłanianie trucizn, które nie tylko stanowią część niektórych pokarmów, ale znajdują się praktycznie wszędzie - nawet w powietrzu, które codziennie wdychamy. Niestety z dnia na dzień nie oczyścimy powietrza, które jest nam niezbędne do życia, ale warto w międzyczasie chociaż się postarać o to, aby w naszych ciałach tych toksyn było jak najmniej. Jak to zrobić? Na początek wystarczy zlikwidować lub ograniczyć niepotrzebne używki i niektóre szkodliwe pokarmy.

Jakie pokarmy zawierają najgorsze dla nas trucizny i jaki związek mają te trucizny z tyciem? Pokarmy trujące to, między innymi, produkty zawierające groźne dla zdrowia konserwanty, które w ludzkim organizmie, długoterminowo wykazują dewastujące efekty na zdrowiu. Zawarte w niektórych pokarmach konserwanty obciążają ludzkie narządy wewnętrzne, głównie nerki i wątrobę, które muszą nadmiernie pracować, aby choć częściowo wydalić te świństwa z ciała. Za wszelką cenę należy unikać jedzenia w niebezpiecznych dla zdrowia fast-foodach, gdzie można się delektować najniższej jakości jedzeniem, kosztem stopniowej utraty nie tylko kondycji, ale także samego zdrowia. Warto również ograniczyć do minimum spożywanie mięsa, a przynajmniej wyrobów mięsnych, które często zawierają mnóstwo toksyn. Nic w tym dziwnego - jest to padlina, którą trzeba jakoś zakonserwować groźną chemią. Długoterminowe odżywianie się pokarmami zawierającymi konserwanty prowadzi do stopniowego osłabienia zbytnio zaangażowanych w proces oczyszczania ciała narządów, co oznacza stopniowe pogorszenie funkcji metabolicznych. Im powolniejszy metabolizm, tym mniej efektywne wykorzystywanie i spalanie dostarczanej z pokarmem energii, a co za tym idzie, większe skłonności do tycia. Przed zakupem produktów spożywczych, które oprócz jedzenia mogą zawierać chemię, warto dokładnie sprawdzić ich skład. Jeśli cenisz swoje zdrowie, to koniecznie unikaj spożywania produktów, które mogą Ci je doszczętnie zniszczyć!

Podobnie jest z używkami. Weźmy przykład palenia tytoniu. Wiele osób pragnących schudnąć, sięga po papierosy aby powstrzymać się przed jedzeniem. Nic bardziej błędnego! Palenie papierosów zatruwa organizm, obciąża pracę narządów wewnętrznych, doprowadzając do pogorszenia funkcji metabolicznych, czego efektem jest generalnie nadmierne gromadzenie tłuszczu.

Nie rezygnuj z węglowodanów

Czy odchudzanie wiąże się z kompletną rezygnacją z węglowodanów? Zupełne unikanie węglowodanów może doprowadzić do stopniowej rujnacji zdrowia. Są one bowiem człowiekowi potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Z węglowodanów organizm syntetyzuje glukozę, która stanowi jedyne źródło energii dla ludzkiego mózgu. Z tej przyczyny, osoby które całkowicie wykluczają węglowodany z diety, są nadmiernie rozdrażnione i mają problemy z koncentracją. Mając na uwadze konieczność spożywania węglowodanów, warto pamiętać o tym, aby jednak spożywać takie produkty, które zawierają węglowodany złożone, nieoczyszczone, w takiej postaci, w jakiej występują naturalnie w przyrodzie. Przykłady takich produktów to: pieczywo pełnoziarniste, ryż nieoczyszczony, kasze, mąki pełnoziarniste i wyroby z mąk pełnoziarnistych. Produkty bogate w węglowodany nieoczyszczone zawierają dużo błonnika, witaminy i minerały. Błonnik pokarmowy jest bardzo ważny, szczególnie dla osób dbających o kondycję i sylwetkę. Przeciwieństwem produktów spożywczych pełnoziarnistych, nieoczyszczonych, są produkty bogate w węglowodany oczyszczone, czyli te, które wskutek procesów produkcyjnych, zostały pozbawione cennego dla zdrowia błonnika i innych ważnych składników, które pierwotnie zawierały. Przykłady produktów bogatych w węglowodany oczyszczone to: cukier rafinowany, biała mąka, produkty z białej mąki, biały ryż, niektóre ciasta i makarony, większość słodyczy, ciasteczek, wafelków itp.

Regularne spożywanie dużych ilości węglowodanów oczyszczonych nie tylko prowadzi do otyłości, ale zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Po spożyciu produktów bogatych w węglowodany oczyszczone poziom cukru w organizmie gwałtownie się podnosi, a trzustka musi z tym sobie radzić produkując duże ilości insuliny. Ryzyko rozwoju cukrzycy staje się bardzo duże.

Jedz mniejsze porcje, ale jadaj częściej

Do niedawna dietetycy zalecali spożywanie trzech posiłków dziennie, czyli klasyczne śniadanie, obiad i kolacja. Taka zasada została jednak wyparta przez najnowsze trendy zdrowego odżywiania, według których trzeba jeść od czterech do nawet dziewięciu posiłków dziennie! Chodzi tutaj oczywiście o małe porcje zdrowego i łatwo strawnego jedzenia. Częste spożywanie małych ilości pokarmu poprawia metabolizm, obniża ciśnienie krwi i stabilizuje poziom cukru w organizmie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy zamierzają schudnąć w skuteczny i bezpieczny dla zdrowia sposób. Warunkiem koniecznym dla wystąpienia korzyści zdrowotnych przy takim cyklu posilania się jest jednak to, aby spożywane jedzenie było zdrowe, czyli pozbawione konserwantów i węglowodanów oczyszczonych, najlepiej nie smażone, ani zbytnio przetworzone. Ważne jest także, aby jedzenie odbywało się o ściśle określonych porach. Zasada brzmi więc w skrócie: często, mało, regularnie i zdrowo.

Odchudzanie a tempo spożywania posiłków

Jeśli odchudzanie jest Twoim celem, pamiętaj, aby jeść powoli! Spożywane pokarmy należy przeżuwać dokładnie i wielokrotnie, ponieważ pierwszy etap trawienia odbywa się w jamie ustnej pod wpływem enzymów trawiennych zawartych w ślinie, takich jak amalyza. Ludzka ślina pełni kilka ważnych funkcji, a jedną z nich jest właśnie wspomaganie procesu trawienia. Pokarmy połykane w pośpiechu, bez dokładnego przeżuwania, są trudniej trawione, a co za tym idzie, narządy układu pokarmowego narażane są na nadmierny wysiłek, co z kolei może pogorszyć sprawność metaboliczną całego organizmu i prowadzić do otyłości. Poza tym, pomijając funkcję trawienną śliny, sam pośpiech przy jedzeniu może być przyczyną różnego rodzaju dysfunkcji układu pokarmowego, co również może przyczyniać się do otyłości.

Odchudzanie - Zacznij się ruszać lub ruszaj się więcej!

Regularny wysiłek fizyczny to podstawa prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Ćwiczenia fizyczne zapewniają poprawę funkcji metabolicznych, co oznacza lepszą przemianę materii. Ważną korzyścią z ćwiczeń fizycznych jest oczywiście szybsze spalanie tłuszczu przez organizm, a co za tym idzie, chudnięcie lub utrzymanie idealnej, wymarzonej wagi. Regularne treningi sprawiają ponadto, iż poziomy endorfin w organizmie znacznie się podnoszą, co poprawia samopoczucie i zmniejsza łaknienie u osób z nadmiernym apetytem. Osoby regularnie i prawidłowo ćwiczące mają nie tylko idealną sylwetkę, ale cechują się lepszą wydolnością aerobową, mają elastyczniejsze naczynia krwionośne, mocniejsze kości, lepszą koncentrację, niż osoby nie uprawiające sportu. W sumie treningi przynoszą wiele korzyści, o których osoby nie ćwiczące mogą sobie tylko pomarzyć. Należy jednak pamiętać, że osoby wcześniej nie uprawiające sportu, powinny podchodzić do ćwiczeń bardzo stopniowo i po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie i być dopasowane do indywidualnych możliwości. Jeśli już zaczynamy ćwiczyć, to musimy to robić stopniowo, ale regularnie, np. 3-4 razy w tygodniu. Trening raz w tygodniu może przynieść więcej problemów zdrowotnych niż korzyści, ponieważ stanowi on swojego rodzaju szok dla organizmu osoby ćwiczącej.

Stosuj jedynie sprawdzone suplementy diety

W mediach masowego przekazu roi się od reklam suplementów diety, które rzekomo ułatwiają odchudzanie. W rzeczywistości, większa część tych wyrobów w ogóle nie działa. Niektóre z nich zawierają składniki, które mogą poważnie szkodzić zdrowiu. Z drugiej zaś strony w wielu trudnych przypadkach, niektóre suplementy diety mogą naprawdę okazać się pomocne. Niestety, sam suplement diety nam nie pomoże, jeśli nie będziemy się trzymać w.w. reguł. Jaki produkt wybrać i na co warto zwrócić uwagę? Otóż przede wszystkim, suplement diety, który ma nam pomóc w odchudzaniu, nie może zawierać niebezpiecznych substancji. Niestety, produkt, który zawiera sprawdzone i wyselekcjonowane składniki, nigdy nie będzie niezwykle tani. Wszystko co dobre i skuteczne ma też swoją cenę. Mając na uwadze to, co wyjaśnione powyżej, specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy listę polecanych suplementów wspomagających spalanie tłuszczu. Pamiętaj jednak to tym, że żaden z tych suplementów sam w sobie nie sprawi, że zaczniesz chudnąć w magiczny sposób! Poniższe preparaty mogą jednak sprawić, że stosując odpowiednią dietę i dbając o wystarczającą ilość ruchu, schudniesz szybciej, po czym łatwiej Ci będzie utrzymać wymarzona wagę.

Godne polecenia, wysokiej jakości preparaty wspomagające odchudzanie

 • Garcinia Cambogia Actives - Numer jeden wśród preparatów wspomagających trawienie, przyspieszających metabolizm oraz ułatwiających odchudzanie i dbanie o szczupłą sylwetk
 • Keto Actives - Suplement diety wspierający odchudzanie, polecany w szczególności osobom będącym na diecie ketogenicznej;
 • Fat Burn Active - Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz ułatwia kontrolę masy ciała;
 • Piperinox - Produkt wspiera proces trawienia, przyspiesza tempo metabolizmu, pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi oraz pozwala oczyścić organizm z toksyn
 • Nutrigo Lab Burner -Pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową i zapobiega jej magazynowaniu. Regularne stosowanie kapsułek pomaga zmniejszyć apetyt i utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi
 • Fast Burn Extreme - Efektywnie wspomaga metabolizm tłuszczu oraz pobudza redukcję jego zapasów.

Wnioski i dodatkowe zalecenia

Chudnięcie może być naprawdę trudnym zadaniem! Zastosuj się do poniższych wskazówek, a będziesz na dobrej drodze do stopniowej utraty wagi:

 • koniecznie skrupulatnie planuj swoje cele i działania! Ustal, co musisz zrobić, aby osiągnąć swoje cele związane z utratą wagi. Niezależnie od tego, jakie postanowienia wchodzą w grę (czy to wyeliminowanie konkretnych pokarmów z codziennego jadłospisu, czy też minimalna ilość tygodniowych ćwiczeń) - wszystko starannie zaplanuj i trzymaj się każdego z wyznaczonych punktów!
 • szukaj wsparcia! Czy to rodzina i przyjaciele, czy społeczność internetowa ludzi, którzy również starają się schudnąć, znajdź kogoś, kto pomoże ci utrzymać odpowiedzialność za podejmowane decyzje;
 • ustal realistyczne cele! Jak już wspomniano wcześniej, utrata wagi wymaga czasu i cierpliwości. Nie oczekuj, że stracisz 10 Kg w miesiąc - ustal realistyczne cele, a będzie bardziej prawdopodobne, że z czasem je osiągniesz;
 • bacznie obserwuj swoje postępy! Śledzenie swoich postępów - zarówno pod względem utraty wagi, jak i tego, jak się czujesz fizycznie i emocjonalnie - może pomóc utrzymać odpowiedni poziom motywacji.
 • nie poddawaj się! Jeśli choć na chwilę stracisz motywację, pod żadnym pozorem nie poddawaj się i czym prędzej wróć do swoich postanowień. Rezygnacja nie pomoże Ci osiągnąć swoich celów!
 • bądź cierpliwa! Utrata wagi wymaga czasu, więc bądź cierpliwa i trzymaj się wszystkich swoich postanowień. Jeśli będziesz konsekwentna to z czasem pojawią się oczekiwane rezultaty!