Quercetin: co to jest kwercetyna i jakie ma właściwości?

Czy wiesz, na czym polega paradoks francuski? Dieta francuzów obfituje w tłuste dania, sery i alkohol – mimo to zachorowalność na choroby serca we Francji jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi krajami. Odpowiedzialna jest za to kwercetyna znajdująca się w czerwonym winie, które francuzi piją w dużych ilościach.

Quercetin – właściwości kwercetyny

Kwercetyna należy do grupy flawonoidów, czyli roślinnych związków aktywnych. Natomiast flawonoidy to organiczne związki chemiczne, które przede wszystkim pełnią funkcję barwnika wielu roślin, warzyw i owoców. Ich rola w przyrodzie na tym się nie kończy – kwercetyna ochrania odkryte części roślin przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a do tego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i wabi owady do zapylania roślin.

Czym jest kwercetyna i jakie ma właściwości?
Czym jest ten niski i ledwo słyszalny dźwięk? Jakie produkty zawierają kwercetynę?

Działanie quercetinu (kwercetyny) nie ogranicza się jedynie do natury, ponieważ związek ten ma dużo do zaoferowania ludziom – jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że doskonale zwalcza niebezpieczne dla organizmu wolne rodniki.

Quercetin – na co pomaga kwercetyna?

Na przestrzeni lat dokonano wielu badań, które udowodniły właściwości zdrowotne kwercetyny. Poza neutralizowaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do stanów zapalnych w organizmie, jakie jeszcze działania wykazuje kwercetyna?

  • złagodzenie objawów alergicznych – kwercetyna skutecznie hamuje wydzielanie histaminy, która przyczynia się do nieprzyjemnych objawów wynikających z alergii. Jest szczególnie pomocna u osób z alergią na kurz, sierść zwierząt i pyłki;
  • właściwości przeciwnowotworowe – badania wykazały, że kwercetyna hamuje rozwój nowych komórek nowotworowych oraz uśmierca komórki już istniejące. Jednak nie należy stosować jej jako alternatywnego leczenia, warto natomiast ją suplementować, by zapobiegać chorobom. Suplement z wysoką dawką quercetinu znajdziesz np. tutaj: https://sklep.lab1.com/produkt/n-deg-1-quercetin-plus;
  • obniżenie ciśnienia krwi – długotrwałe wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca. Kwercetyna obniża poziom „złego” cholesterolu krwi oraz zapobiega zawałom serca i jego chorobom niedokrwiennym;
  • zmniejszenie ryzyka przewlekłych chorób mózgu – przez wiele lat uznawano, że kofeina zawarta w kawie potencjalne zapobiega przed chorobą Alzheimera. Badania wykazały jednak, że to tak naprawdę kwercetyna poprawia funkcjonowanie mózgu we wczesnym stadium choroby;
  • ponadto kwercetyna chętnie wykorzystywana jest w branży kosmetycznej – jako antyoksydant ma zdolność do hamowania procesów starzeniowych. Można ją znaleźć w szamponach do włosów, środkach przeciwtrądzikowych, kremach przeciwsłonecznych, nawilżających oraz przeciwstarzeniowych.

Źródła kwercetyny

Kwercetynę znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, szczególnie w skórce owoców i warzyw. Idealnym jej źródłem są:

  • owoce – czerwone jabłka i ciemne winogrona, wiśnie, jagody, maliny, borówki;
  • warzywa – papryka żółta i zielona, kapary, brokuły, szpinak, jarmuż, kapusta czerwona, kalafior, marchew;
  • skrzyp polny, rumianek, gryka, pyłek kwiatowy i czarny bez.

Ilość kwercetyny zawartej w żywności jest zależne od warunków, w jakich była ona uprawiana. Natomiast dzienna dawka kwercetyny powinna wynosić od 500 do 1000 mg.

Podsumowanie

Chociaż kiedyś kwercetyna nie była doceniana, dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi jej prozdrowotnych właściwości. Dlatego warto zadbać o stałą dostawę tego flawonoidu do organizmu – przyczynimy się do jego lepszego funkcjonowania.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!