Orbitrek do domu – Co dają ćwiczenia na orbitreku i ile trzeba wydać na porządny sprzęt?

Orbitrek to bardzo popularne urządzenie do ćwiczeń fizycznych, uwielbiane przez szerokie grono pasjonatów różnego rodzaju sportów. Orbitrek znajdziesz w sklepach również pod nazwą cross trainer, czy rower eliptyczny. Urządzenie łączy w sobie działanie aż trzech różnych sprzętów do ćwiczeń: bieżni, steppera i roweru stacjonarnego. Ćwicząc na orbitreku, wykonujemy ruchy przypominające jazdę zarówno na rowerze, jak i na nartach biegowych

Orbitrek to bardzo popularne urządzenie do ćwiczeń fizycznych, uwielbiane przez szerokie grono pasjonatów różnego rodzaju sportów. Orbitrek znajdziesz w sklepach również pod nazwą cross trainer, czy rower eliptyczny. Urządzenie łączy w sobie działanie aż trzech różnych sprzętów do ćwiczeń: bieżni, steppera i roweru stacjonarnego.

Ćwicząc na orbitreku, wykonujemy ruchy przypominające jazdę zarówno na rowerze, jak i na nartach biegowych. Angażowana jest większa część mięśni naszego ciała. Pracują i wzmacniają się nogi, pośladki, biodra, plecy, ramiona, a przy tym spalamy całkiem sporo kalorii. W trakcie treningu możemy monitorować spalane kalorie, tętno i wiele innych parametrów związanych z ćwiczeniami.

Jaki orbitrek do domu?
Orbitrek do domu - Co warto kupić?

Orbitrek do domu - Co dają ćwiczenia na orbitreku?

Orbitrek jest doceniany nie tylko przez osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także przez ludzi, którzy pracują nad poprawieniem kondycji i wyglądu własnej sylwetki. Co więcej, orbitrek może okazać się pomocny w spalaniu tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w okolicach brzucha, której zrzucenie nie należy do najprostszych zadań.

Regularne ćwiczenia na orbitreku sprawią, że wydolność aerobowa Twojego organizmu ulegnie poprawie. W praktyce oznacza to, iż już po kilku miesiącach będziesz w stanie poradzić sobie z większą intensywnością treningu, czy ogólnie wysiłku fizycznego, bez męczącej zadyszki. Wysoka wydolność oddechowo-krążeniowa, to także mniejsze ryzyko rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych, w tym chorób serca wynikających z niedostatecznej ilości aktywności fizycznej.

Orbitrek do domu
Polecane modele - Orbitrek INSPORTLINE INCONDI w serwisie Allegro

W rzeczywistości, regularne ćwiczenia na orbitreku sprawią, że z czasem zauważysz widoczne wzmocnienie mięśni oraz wymodelowanie sylwetki, w szczególności nóg, ramion i brzucha. Do tego dojdzie również o wiele lepsze samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne pomagają bowiem w redukcji stresu, wpływają na nastrój i zwiększają produkcję hormonu szczęścia, czyli endorfin.

Ile kalorii można spalić na orbitreku?

To, ile kalorii spalisz ćwicząc na orbitreku, zależy nie tylko od masy ciała i Twojego metabolizmu, ale także od intensywności ćwiczeń. Szacuje się, że przeciętny 30 minutowy trening na orbitreku umożliwia spalenie od 300 do 400 kalorii. To dość imponująca liczba, zwłaszcza, że – w przeciwieństwie np. do biegania, aby uzyskać podobny efekt nie musisz ruszać się z własnego domu.

Podsumowując, jeśli chodzi o spalanie kalorii, to ćwiczenia na orbitreku pozwalają osiągnąć mniej więcej te same rezultaty co bieganie, jednak są o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze, a do tego nie obciążają tak mocno stawów kończyn dolnych.

Jaki orbitrek wybrać do domu?

W siłowniach znajdziesz orbitreki specjalnie przystosowane do intensywnego użytkowania przez dziesiątki osób dziennie. Z tego powodu muszą być one wykonane ze szczególnie wytrzymałych materiałów. Z tego względu często są to urządzenia bardzo drogie, których koszt może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Niektóre z tych profesjonalnych urządzeń wyglądają naprawdę imponująco i mogą przypominać futurystyczne machiny rodem z filmów science-fiction.

Orbitrek - Jaki sprzęt wybrać do domu?
Polecane modele - Orbitrek KHRONOS w serwisie Allegro

Na szczęście, do ćwiczeń w warunkach domowych, nie musisz inwestować w orbitreka tak kolosalnych kwot. Dobrej jakości orbitrek do użytku domowego, który sprosta oczekiwaniom wymagających entuzjastów ćwiczeń fizycznych i nie rozpadnie się po kilku miesiącach użytkowania, kupisz za około 7000-12000 złotych. Tańszego sprzętu nie ma sensu kupować, chyba, że nie masz zamiaru regularnie ćwiczyć, powiedzmy przynajmniej 3-4 razy w tygodniu po 30-40 minut. Jeśli nie zamierzasz tyle trenować, to śmiało możesz sięgnąć po bardziej ekonomiczny orbitrek. Jednak, nie spodziewaj się tego, że trening na takim urządzeniu będzie tak samo przyjemny jak na nieco droższym sprzęcie. Jak wiadomo, dobry sprzęt ma swoją cenę, gdyż jest wykonany w zupełnie inny sposób niż tanie urządzenia. Dobrej jakości orbitrek będzie Ci służył przez długie lata, a trening na takim sprzęcie kojarzyć Ci się będzie z przyjemności, a nie z obowiązkiem i katorgą!

Dobry orbitrek do domu
Polecane modele - Orbitrek INSPORTLINE w serwisie Allegro

Na co zwrócić uwagę, wybierając orbitrek do domu? Zacznijmy od samego rodzaju urządzenia. Na rynku znajdziesz urządzenia zarówno z magnetycznym, elektromagnetycznym, jak i te z mechanicznym systemem oporowym.

Orbitreki z mechanicznym systemem oporu mogą okazać się nieco toporne w użytkowaniu. Należą one do najtańszej grupy tego typu urządzeń. Obecnie są stopniowo wypierane przez maszyny magnetyczne i elektromagnetyczne, które są o wiele przyjemniejsze w użytkowaniu i o wiele bardziej ergonomiczne. Doznania treningowe mogą się sporo różnić w zależności od wybranego systemu oporowania. Nie bez powodu, wiele osób, które w przeszłości korzystało z maszyn wyposażonych w mechaniczny system hamowania (oporowania), odczuwa prawdziwą niechęć do tych urządzeń.

Jaki orbitrek do treningu w domu?
Polecane modele - Orbitrek BOWFLEX w serwisie Allegro

Jeśli masz do dyspozycji spory budżet, to warto zainwestować w sprzęt z elektromagnetycznym systemem oporowania. Jest on najprzyjemniejszy w użytkowaniu, a urządzenia należące do tej kategorii, są najbardziej odporne na awarie napędu. Tego typu modele są również wyposażone w wiele programów treningowych. Orbitreki elektromagnetyczne muszą być podłączone do prądu w trakcie treningu.

Orbitrek do domu – Zwróć uwagę na te parametry!

Oprócz samego systemu oporowania, który jak pisaliśmy wcześniej może być zarówno mechaniczny (stanowczo odradzamy), magnetyczny, jak i elektromagnetyczny (najlepszy), to w trakcie zakupu urządzenia zwróć również uwagę na wysokość i długość kroku, oraz na szerokość rozstawu stóp. To właśnie te dwa ostatnie parametry mają ogromny wpływ na komfort treningu i mogą ułatwiać bicie kolejnych osobistych rekordów.

Orbitrek do trenowania w domu
Polecane modele - Orbitrek HMS Premium w serwisie Allegro

Istotną rolę ogrywa umiejscowienie napędu orbitreka. Przedni jest funkcjonalny oraz umożliwia zachowanie spłaszczonego, zbliżonego do naturalnego, kroku. Z kolei napęd umiejscowiony w tylnej części urządzenia jest przede wszystkim niedrogi i ma kompaktowy rozmiar, a ponadto wyróżnia się dużym rozstawem stóp.

Gdzie kupić orbitrek do domu?
Polecane modele - Orbitrek FINNLO MAXIMUM EL8000 w serwisie Allegro

Istotnym atutem jest również obecność dodatkowych funkcji i programów treningowych. Z ich pomocą możesz bez problemu dopasowywać intensywność, czy opór w trakcie treningu oraz eksperymentować z różnymi ćwiczeniami. Warto jednak pamiętać, że im bogatsze wyposażenie, tym urządzenie może być droższe. Niektóre modele umożliwiają tworzenie własnych programów treningowych, co sprawia, że ćwiczenia nigdy Cię nie zanudzą, bo za każdym razem wszystko może przebiegać zupełnie inaczej!

Niedrogi orbitrek do domu
Polecane modele - EKONOMICZNY, ale przyzwoitej jakości ORBITREK ELITON GOLDEN w serwisie Allegro