Terapia Medyczną M

Czarnuszka lekarstwem na wszelkie choroby?

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to pochodząca z Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej roślina o białych lub niebieskich kwiatach z charakterystycznym błękitnym unerwieniem

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to pochodząca z Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej roślina o białych lub niebieskich kwiatach z charakterystycznym błękitnym unerwieniem. Owoce tej rośliny zawierają czarne, trójgraniaste nasiona, których właściwości prozdrowotne doceniano już w starożytności. Uważano wówczas, że Czarnuszka "potrafi wyleczyć wszystko prócz śmierci". Czy roślina ta jest istnym Panaceum? Otóż jak się okazuje, liczne badania naukowe jednoznacznie potwierdzają niesamowite właściwości prozdrowotne Czarnuszki.

Czarnuszka

 

Badania potwierdzają, że Czarnuszka leczy niemal wszystko!

Wyniki licznych badań naukowych jasno potwierdzają, że Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) działa leczniczo w przypadku różnych chorób, w tym skutecznie zabija komórki nowotworowe! Roślina okazuje się być skuteczniejsza w leczeniu kataru siennego niż powszechnie stosowana cetyryzyna – lek przeciwhistaminowy, który może wywoływać liczne niepożądane skutki uboczne, takie jak nadmierna senność.

Czarnuszka zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania groźnych zakrzepów, a dzięki zwartości kwasów tłuszczowych oraz silnemu działaniu antyutleniającemu i antyzapalnemu zwiększa gęstość mineralną kości. Czarnuszka znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych w organizmie ponieważ skutecznie obniża stężenie złego cholesterolu we krwi i chroni przed wzrostem stężenia homocysteiny, co zapobiega nadmiernemu tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Aktywne składniki Nigella sativa zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, minimalizując zmiany morfologiczne i zachowując integralność trzustkowych komórek beta oraz korzystnie zmieniając aktywność enzymów wątrobowych. Czarnuszka okazuje się być skuteczna przeciwko nadciśnieniu tętniczemu; ma silne działanie przeciwhistaminowe na drogi oddechowe osób cierpiących na astmę oskrzelową. Składniki Czarnuszki stanowią obiecujące środki uzupełniające specyficzne leczenie schistosomatozy; olej z Czarnuszki, który cechuje się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, skutecznie chroni tkankę nerek przed wolnymi rodnikami, zapobiegając zaburzeniom ich czynności i nieprawidłowościom morfologicznym. Regularne stosowanie oleju z Czarnuszki podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Nigella sativa cechuje się silnym działaniem antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwgrzybicznym. Naukowcy podejrzewają, że dzieje się tak wskutek zawartości dużych ilości tymochinonu. Badania naukowe wykazały, że w trakcie 3-10 dniowej kuracji Czarnuszka jest w stanie skutecznie hamować rozwój patogenów, w tym również Candida Albicans. Czarnuszka chroni i wzmacnia wątrobę, a także potrafi obniżać poziom szczawianów w moczu, dzięki czemu stanowi skuteczny środek przeciwko kamieniom nerkowym. Ponadto roślina okazuje się być bardzo skuteczna w zwalczaniu i zapobieganiu problemów z włosami, chorób autoimmunologicznych, problemów ze skórą, chorób pasożytniczych, anemii, wpływa pozytywnie na układ rozrodczy, reguluje miesiączkowanie, wspomaga laktację u matek karmiących. Liczne badania potwierdzają, że Nigella sativa bardzo skutecznie zapobiega uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem jonizującym w trakcie radioterapii.

Podsumowanie Pochodząca z Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej Czarnuszka (Nigella sativa L.) okazuje się być skutecznym środkiem w zapobieganiu i zwalczaniu licznych problemów zdrowotnych!

Czy czarnuszka może wspomagać leczenie nowotworów?

Przez tysiące lat nasiona, oleje i ekstrakty z Czarnuszki były stosowane jako środek przeciwnowotworowy przez starożytnych medyków. Nasiona Czarnuszki zawierają bardzo wiele substancji aktywnych biologicznie. Są tam obecne olejki (zarówno eteryczne jak i stałe), białka, alkaloidy i saponiny. Wykazano, że znaczna część biologicznej aktywności nasion jest spowodowana obecnością w nich tak zwanego tymochinonemu, głównego składnika olejku eterycznego, który jest również obecny w stałym oleju. TQ jest uważany za silny przeciwutleniacz, skuteczny środek przeciwnowotworowy i przeciw-mutagenny. Ponadto okazuje się, że TQ jest względnie bezpiecznym związkiem, zwłaszcza gdy podaje się go doustnie. Naukowcy również potwierdzają, że alfa (α) -hederyna, pentacykliczna triterpenowa saponina wyizolowana z nasion Czarnuszki cechuje się silną aktywnością przeciwnowotworową in vivo.

Czarnuszka leczy nowotwory?

Przeprowadzono wiele badań naukowych, zarówno laboratoryjnych jak i na zwierzętach, których wyniki jednoznacznie wykazały skuteczność Czarnuszki w zwalczaniu komórek nowotworowych. Warto przy tym dodać, że antynowotworowe substancje zawarte w nasionach rośliny okazały się działać niszcząco tylko i wyłącznie na komórki zmutowane i nie uszkadzały tych zdrowych! Czarnuszka okazała się być skuteczna w walce z wieloma, choć nie ze wszystkimi, rodzajami nowotworów! Aktywne substancje zawarte w jej nasionach okazały się efektywnie niszczyć komórki nowotworowe między innymi w przypadku niektórych typów białaczki, raka piersi, raka szyjki macicy, gruczolakoraka krtani i raka okrężnicy. Ponadto wykazano, że Czarnuszka redukuje wzrost linii komórkowych niektórych odmian raka wątroby, a także syntezę DNA, proliferację i żywotność komórek raka prostaty o nazwach LNCaP, C4-B i DU145 i PC-3. Badacze doszli także do wniosku, że ekstrakt z nasion Czarnuszki jest w stanie znacznie ograniczyć żywotność komórek ludzkiego nowotworu płuc.

Podsumowanie Wyniki badań laboratoryjnych in vitro i na zwierzętach potwierdzają silne właściwości antynowotworowe Czarnuszki, która okazuje się być skuteczna w walce z wieloma odmianami raka.

Wpływ na mózg

Naukowcy potwierdzili korzystny wpływ Czarnuszki na ludzki mózg. Wykazano jej działanie antydepresyjne, uspokajające i przeciwlękowe. Roślina działa niczym adaptogen, poprawiając naszą odporność na stres i przeciwdziałając depresji i stanom lękowym. Czarnuszka okazuje się być skuteczna również jako oręż w zwalczaniu symptomów epilepsji i choroby Parkinsona.

Wnioski i zalecenia

Pomimo, iż zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i na zwierzętach, naukowcom udało się dowieść skuteczności aktywnych substancji Czarnuszki w walce z licznymi rodzajami nowotworów, to niestety z nie do końca jasnych przyczyn, nie wykonano jeszcze tego typu eksperymentów na ludziach. W lecznictwie mają zastosowanie zarówno zmielone nasiona (zwykle pół, najwyżej 1 łyżeczka 2 razy dziennie), jak i napar, odwar, nalewka przyrządzana z nasion i olej z Czarnuszki. Olej należy stosować wyłącznie na zimno, gdyż obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje w nim zawarte.

Ziarna Czarnuszki

Warto wiedzieć, że aby Czarnuszka mogła skutecznie leczyć, w trakcie kuracji należy zdrowo się odżywiać i dobrze się wysypiać, unikać stresu i wysoko przetworzonych pokarmów, jak również stosowania wszelkich używek.

Zmielone nasiona, herbata, olej, suplementy diety - Gdzie kupić?

Czarnuszkę, zarówno w postaci zmielonych nasion, suszu do naparów, oleju, jak i suplementów diety, można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnych, jak i online. Ceny produktów mogą być bardzo zróżnicowane, nie tylko w zależności od jakości wyrobu. Za czarnuszką warto rozejrzeć się także w serwisie Ceneo.

Bibliografia: US National Library of Medicine - Anticancer activities of Nigella sativa (Black cumin)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!