Zielona Matcha - Królowa wśród herbat

Pomimo, iż zielona herbata w Polsce nie jest aż tak popularna jak w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych lub Państwach Azjatyckich, to napój ten cieszy się światowym uznaniem, a jego konsumpcja na świecie trwa już od ponad 4000 lat. Od wielu pokoleń napój ten jest ogólnie bardzo doceniany, nie tylko ze względu na swój znakomity smak i aromat.

Pomimo, iż zielona herbata w Polsce nie jest aż tak popularna jak w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych lub Państwach Azjatyckich, to napój ten cieszy się światowym uznaniem, a jego konsumpcja na świecie trwa już od ponad 4000 lat. Od wielu pokoleń napój ten jest ogólnie bardzo doceniany, nie tylko ze względu na swój znakomity smak i aromat. Do tej światowej popularności przyczyniają się również zastosowania pro-zdrowotne i lecznicze zielonej herbaty, która posiada wiele ciekawych i naukowo potwierdzonych właściwości pozytywnie wpływających na ludzkie zdrowie.

Camellia sinensis

Roślina zielonej herbaty tak naprawdę jest tylko jedna i ta sama, lecz odmian uprawianego zioła może powstawać praktycznie nieskończona ilość, ponieważ produkt końcowy bardzo może się różnić, w zależności od miejsca w jakim Camellia sinensis – czyli roślina zielonej herbaty – jest uprawiana oraz od wielu innych czynników. Miejsce uprawy, klimat, a także i stosowane metody upraw oraz sposób przygotowywania produktu końcowego czy paczkowania, mają w przypadku rośliny zielonej herbaty ogromny wpływ na jakość i ogólne cechy napoju końcowego, który będzie można uzyskać. Najbardziej popularne odmiany zielonej herbaty pochodzą dziś z Chin oraz Japonii. Bardzo cenione, choć znacznie mniej popularne, są jednak również odmiany herbaty zielonej uprawiane w Wietnamie czy Tajlandii. Niektóre z najbardziej popularnych odmian zielonej herbaty to: Gunpowder (Chiny), Long Jing (Chiny) oraz Sencha (Japonia). Producenci paczkowanych zielonych herbat często sprzedają produkty, które są mieszankami kilku różnych odmian herbat, niekiedy smakowo "wzbogacając" swoje wyroby różnymi dodatkami typu skórka mandarynki czy cytryny lub nawet wanilia. Jednak prawdziwi pasjonaci i znawcy zielonej herbaty nigdy nie sięgną po tego typu produkty.

Królowa zielonych herbat: odmiana Matcha

Najbardziej ceniony rodzaj zielonej herbaty, ze względu na niepowtarzalny smak oraz niesamowite właściwości lecznicze, to japońska zielona herbata o nazwie Matcha. Odmianie Matcha żadna inna herbata nie może dorównać, głównie gdy chodzi o skuteczność w walce z niektórymi chorobami, skuteczność w zapobieganiu licznym schorzeniom, a nawet w zastosowaniach oczyszczających organizm czy odchudzających. Podczas gdy większość odmian zielonych herbat sprzedawana jest w postaci suszu liści i łodyg, co ciekawe, herbatę Matcha kupujemy w proszku - który zawiera sproszkowane liście oraz łodygi - co pozwala w pełni wykorzystać jej potencjał leczniczy i pro-zdrowotny, gdyż podczas delektowania się jej niesamowitym i niepowtarzalnym smakiem nie marnujemy niczego cennego. Gdy pijemy herbatę Matcha to spożywamy całość sproszkowanych łodyg oraz liści, w przeciwieństwie do tego co dzieje się w przypadku zaparzania suszu innych odmian herbaty, gdzie liście i łodygi zostają na dnie filiżanki.

Zielona Matcha

Matcha a antyoksydanty

Co takiego sprawia, że zielona herbata Matcha jest tak niesamowita? Otóż, oprócz niepowtarzalnych walorów smakowych, jeśli chodzi o zastosowania lecznicze i pro-zdrowotne, napój ten jest bardzo bogaty w antyoksydanty, które skutecznie usuwają z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników, co jest niezbędne w celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia i równowagi psychofizycznej. Lekarze i specjaliści od zdrowego żywienia coraz to częściej zalecają codzienne spożywanie dużej ilości antyoksydantów. Antyoksydanty, między innymi, bardzo pozytywnie oddziałują na elastyczność naczynek krwionośnych, przyczyniając się do zapobiegania niebezpiecznym schorzeniom układu krążenia. W tym kierunku zostało przeprowadzonych sporo badań naukowych, a przykładem jednych z takich badań mogą być te przeprowadzone przez Universytet Kyushu (Japonia). Wszystkie badania tego typu potwierdzają związek pomiędzy regularnym piciem zielonej herbaty, a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. W porównaniu z innymi odmianami zielonej herbaty, odmiana Matcha zawiera 10-krotnie większą dawkę antyoksydantów. Według metody pomiaru ORAC, którą stosuje się powszechnie do określania ilości antyoksydantów w jednostce miary danego produktu, w 1g herbaty Matcha zawarte jest aż 1300 jednostek antyutleniaczy – czyli mamy wartość ORAC 1300 μ mol TE / 1g). To ogromna ilość antyoksydantów. Dla porównania podaję wartości ORAC dla pomidora: 4 µmol TE / 1 gram.

Zielona Matcha

Matcha a katechiny

Specyficzny rodzaj antyoksydantów stanowią tak zwane katechiny, które są jak najbardziej cenne gdy chodzi o walkę z najbardziej niebezpiecznymi chorobami. Epigallocatechin gallate (EGCg) to konkretny rodzaj katechin, w który herbata Matcha jest bardzo bogata. Ten rodzaj katechin stanowi 60% zawartości katechin w trunku. Właściwości tej odmiany katechin sprawiają iż okazują się one skuteczne w walce z nowotworami, co potwierdzają liczne badania naukowe przeprowadzone w tym kierunku.

Herbata Matcha dodaje siły

Z badań naukowych przeprowadzonych nad niektórymi cechami herbaty Matcha, wynika, że odmiana ta ma również właściwości zwiększające wytrzymałość człowieka na wysiłek fizyczny i umysłowy. Regularne picie herbaty Matcha może zwiększyć wytrzymałość człowieka o aż 24%. Co ciekawe, naukowcy byli zdumieniu gdy odkryli, iż nie dzieje się tak ze względu na zawartość kofeiny w napoju, lecz zwyczajnie z powodu obecności w niej niezmiernej ilości dobroczynnych dla organizmu składników odżywczych, które wspierają ludzki organizm w jego zmaganiach się z wysiłkiem.

Herbata Matcha a odchudzanie

Ciekawostką dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy może być to, że zielona herbata Matcha przyśpiesza przemianę materii i aż czterokrotnie zwiększa efektywność spalania kalorii przez ludzki organizm, bez jednoczesnego podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi, czy zwiększania częstotliwości tętna.

Zielona Matcha

Herbata Matcha a głęboka relaksacja

Kolejnym interesującym faktem jest duża zawartość tak zwanej L-teaniny w zielonej herbacie Matcha. L-teanina to bardzo rzadki i cenny dla człowieka rodzaj aminokwasu, który znajduje się w większości herbat. W herbacie Matcha znajdziemy jednak najwięcej L-teaniny, a przeciętnie do 5 razy więcej niż w innych zielonych herbatach. Czemu ten aminokwas jest tak cenny? Otóż okazuje się, że L-teanina wspomaga wysoki stopień relaksacji umysłowej przy jednoczesnym zachowaniu dużej czujności. Konkretnie rzecz biorąc, chodzi o zdolność L-teaniny do wprowadzania mózgu do pracy w częstotliwości Alfa, a jak wiadomo fale Alfa występują jedynie w stanie głębokiej relaksacji umysłu. Właśnie z powodu swojej wysokiej zawartości L-teaniny, zielona herbata Matcha była zawsze bardzo chętnie pita przez mnichów Zen praktykujących medytację, jako środek wspomagający wszelkie ćwiczenia medytacyjne.

Herbata Matcha a oczyszczanie organizmu

Ze względu na wysoką zawartość chlorofili w liściach, co można zawdzięczać specyficznym sposobem uprawy i przygotowywania produktu końcowego, zielona herbata Matcha posiada niesamowite właściwości odtruwające ludzki organizm. Żadna inna zielona herbata nie wykazuje tak dobroczynnego efektu gdy chodzi o detoksykację całego ciała.

Zielona Matcha

Czemu Matcha nie jest tak popularna skoro skutecznie leczy i zapobiega?

Czytając ten artykuł spontanicznie pojawia się pytanie: czemu nie leczymy groźnych chorób i innych dolegliwości za pomocą herbaty Matcha? Jest tak świetna, że wszyscy powinni ją pić od rana do wieczora! Otóż okazuje się jednak, że aby picie herbaty Matcha mogło mieć dobroczynne efekty dla organizmu, herbatę tą należy pijać regularnie, najlepiej kilka razy dziennie, przez długie okresy czasu. Jednak 1 opakowanie dobrej jakości trunku kosztuje w Polsce kilkaset złotych (tak - kilkaset). Typowa cena to od 200 do 300 zł za opakowanie. Stąd wniosek, że w Polsce herbata Matcha to napój wyłącznie dla zamożnych. Sytuacja nieco inaczej wygląda w Japonii, gdzie dostęp do produktu jest o wiele łatwiejszy, a mnisi praktykujący medytację mogą go regularnie spożywać i cieszyć się długim życiem oraz niesamowitym zdrowiem, nie koniecznie płacąc za to duże pieniądze, ponieważ herbatę Matcha dla własnych potrzeb często uprawiają sami.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!