Czy paczkowane pieczywo może powodować raka?

Powszechnie wiadomo, że nie ma to jak świeże i jeszcze ciepłe pieczywo prosto z piekarni. Obecnie wielu z nas decyduje się jednak na krojony, paczkowany produkt. Ludzie często kupują nie tylko chleb tostowy, ale również pokrojoną bułkę.Paczkowane pieczywo - Wygodne, ale czy zdrowe?


Z wygody, a niekiedy z lenistwa, lubimy mieć pod ręką gotowe kromki, z których szybko i bez trudu możemy przygotować nasze ulubione tosty, bądź kanapki. Praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, ale czy bezpieczne? Jak się okazuje, niestety nie!Uwaga na paczkowane pieczywo! Może być trująceUłatwianie sobie życia wybierając najniższą linię oporu zazwyczaj nie idzie w parze ze zdrowiem. Jeśli sądzisz, że krojone pieczywo zapakowane w folię to nic złego, to znaczy, ze nie wiesz czym jest bisfenol-A i w jaki sposób może się przedostawać do żywności.Paczkowane pieczywo - Czy jest zdrowe?


Bisfenol-A to rakotwórczy związek chemiczny (źródło 1), który możemy spotkać w różnego rodzaju plastikach, w tym w folii stosowanej w przemyśle spożywczym. Substancja ta może masowo uwalniać się z materiału, w skład którego wchodzi, np. pod wpływem podwyższonej temperatury, ale nie zawsze jest ona do tego procesu niezbędna.W tym momencie niejeden czytelnik zadaje sobie pytanie, skąd miała by się wziąć podwyższona temperatura w przypadku paczkowanego pieczywa. Otóż, zarówno chleb, jak i bułka, są krojone i pakowane w folię zaraz po wyjściu z pieca.Ochłodzenie z temperatury wynoszącej kilkaset stopni nie następuje natychmiastowo – w przypadku pieczywa może to zająć dłuższą chwilę. Jednak – czas to pieniądz, w związku z czym żaden producent pieczywa nie ma zamiaru czekać, aż jego wypieki całkiem ostygną przed przystąpieniem do pakowania ich w folię. W skutek kontaktu gorącego pieczywa w folią, rakotwórczy bisfenol-A uwalnia się do chleba, bądź bułki, które następnie nieświadomy konsument spożywa. Konsekwencje regularnego kontaktu z bisfenolem-A mogą być fatalne.
Podsumowanie
W krojonym i zapakowanym w folię pieczywie może się znajdować rakotwórczy bisfenol-A.


Toksyczna folia spożywcza - Rakotwórczy bisfenol-APieczywo o żądanej kilkudniowej trwałości najczęściej pakuje się w folię wykonaną z polietylenu (PE) – w skład którego wchodzi oczywiście rakotwórczy bisfenol-A. Do pakowania pieczywa o wydłużonym terminie przydatności do spożycia stosuje się folie PA/PE poliamid/polietylen.Paczkowane pieczywo - Toksyczna folia z bisfenolem-A !


Na temat rakotwórczości bisfenolu-A napisano już niejedną pracę naukową. Przewlekła styczność z tą substancją może przyczyniać się do poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak przykładowo niepłodność, trudności w uczeniu się, zaburzenia rozwoju mózgu u dzieci, rak piersi, cukrzyca, rak prostaty, astma, choroby układu krążenia.Z pracy akademickiej (źródło 2) autorstwa A. Konieczna, A. Rutkowska, D. Rachoń - Uniwersytet Gdański (2015), wynika, iż bisfenol-A (BPA) może działać jako agonista, lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w skutek czego ogrywa on niemałą rolę w patogenezie zaburzeń hormonalnych, w tym także w zaburzeniach płodności, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zaburzeniach dojrzewania, a również w przypadku hormonozależnych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi oraz rak prostaty. Jego rola jest wyraźna również w przypadku schorzeń metabolicznych, włączając w to zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS).
Podsumowanie
Nauka potwierdza, iż styczność ze znajdującym się w niektórych plastikach i foliach bisfenolem-A może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.


Bibliografia:

1 – US National Library of Medicine – Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA);

2 – Research Gate – Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA).