Spontaniczne przesunięcia w czasie - Najciekawsze przypadki oraz miejsca, w których często do tego dochodzi

Podróże w czasie od dawna stanowią jeden z ulubionych tematów filmów science fiction. Oglądając filmy z wątkiem podróży w czasie wszyscy zapewne zastanawialiśmy się niejednokrotnie, jak by to było móc w rzeczywistości swobodnie przemieszczać się do przyszłości lub przeszłości.

Pomimo, iż na chwilę obecną naukowcy nie są w stanie zrozumieć mechanizmów umożliwiających swobodne przemieszczanie się w czasie, istnieje pewien rodzaj podróży w czasie, który może w każdej chwili dotyczyć każdego z nas, a na dodatek wbrew naszej woli. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym są tak zwane spontaniczne przesunięcia w czasie. Przedstawimy kilka znanych przypadków spontanicznej podróży w czasie, a także wymienimy kilka miejsc słynnych z tego rodzaju zdarzeń.

Spontaniczne przesunięcia w czasie

Spontaniczne przesunięcia w czasie

Spontaniczne przesunięcia do innego czasu

Idea spontanicznego przeniesienia w czasie polega na tym, że ktoś nagle i niespodziewanie znajduje się w innym okresie czasu niż ten, do którego należy. Pomysł ten pojawia się w wielu fikcyjnych narracjach, ale czy spontaniczne przemieszczanie się w czasie jest rzeczywiście możliwe?

Spośród licznych spontanicznych podróży w czasie, które miały miejsce na przestrzeni wieków, możemy wyróżnić kilka powszechnie znanych przypadków. W większości tego typu zdarzeń ludzie są w niewytłumaczalny sposób przenoszeni do innego czasu, niż ten, który jest dla nich właściwy. Tak więc, chociaż tego rodzaju przypadki są nieliczne i stosunkowo tajemnicze, dostarczają nam dowodów na to, że spontaniczne przeniesienie w czasie może być potencjalnie rzeczywiste. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć to dziwne zjawisko.

Słynne przypadki spontanicznych przesunięć w czasie

Jedna z najbardziej dziwnych historii spontanicznego skoku w czasie dotyczy pewnej kobiety z Rhode Island, która podczas zwykłego spaceru ulicą nagle znalazła się w XVIII-wiecznej Francji. W tym samym okresie pewien Włoch został również przypadkowo przeniesiony do XVII-wiecznej Szwecji.

Czasami ludzie w niezrozumiały sposób prześlizgują się przez czas i przestrzeń, po czym wracają do właściwego dla nich czasu. Zapewne niektórym z nich zdarza się nie wrócić, stąd też tajemnicze zaginięcia ludzi na całym świecie mają miejsce o wiele częściej niż większość osób przypuszcza. Rodney Davies, znany badacz zjawisk paranormalnych i autor książki Time-Slips: Journeys into the Past and Future zgromadził i opisał historie osób, które w efekcie spontanicznego poślizgu w czasie rozmawiały z ludźmi z przeszłości, kupowały towary w sklepach i przebywały w nich przez dłuższy czas. Zdumiewająco dodaje: „Możliwe, że niektórzy ludzie przenieśli się do przeszłości i utknęli – każdego roku tysiące ludzi ginie”.

Istnieje kilka dobrze opisanych doniesień o osobach, które nagle znalazły się w innym czasie lub miejscu - od niewytłumaczalnej teleportacji do różnych zakątków świata, aż po przeniesienie się do starożytnych cywilizacji lub futurystycznych społeczeństw. Poniżej przedstawimy niektóre z tych tajemniczych zdarzeń.

Angela z Penrith

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia nastolatka o imieniu Angela, pochodząca z Penrith w hrabstwie Cumbria w Wielkiej Brytanii, często wybierała się na przechadzki do Beacon Hill. W trakcie jednego z takich spacerów, w których towarzyszyła jej koleżanka, atmosfera nagle zrobiła się nienaturalnie ciężka i naelektryzowana. Dziewczyny niespodziewanie ujrzały bardzo starą chatę, wybudowaną z kamienia, której nigdy wcześniej tam nie było.

Z komina wydobywał się gęsty dym, co mogło być oznaką tego, że ktoś akurat znajdował się w domu. Angela opowiedziała, że chata wyglądała jak „mieszkanie ze średniowiecza” i że towarzyszyło jej bardzo niesamowite uczucie związane z tym miejscem. Spojrzała na przyjaciółkę, a gdy drzwi wejściowe zaczęły się powoli otwierać, oboje uciekły.

Po tamtym wydarzeniu Angela była jeszcze na wielu spacerach w Beacon Hill, ale nigdy więcej nie ujrzała tajemniczej chaty. Dom najzwyczajniej na chwilę pojawił się, a potem zniknął. Czyżby dziewczyny zostały chwilowo przeniesione do innego czasu?

Caroline Anders

W latach 80. Caroline Anders przeprowadziła się do Devon. Pewnego weekendu kolega zabrał ją do Plymouth na imprezę. Kiedy przejeżdżali przez rondo w drodze do miasta, Caroline wspomina, jak zobaczyła niezwykle piękny kościół. „Okna były pełne kolorów od światła wpadającego przez witraże, a kiedy mijaliśmy frontowe drzwi, zobaczyłam dużą kongregację” — opowiada kobieta. Chociaż Caroline bardzo wyraźnie pamięta ten widok, nikt inny w samochodzie go nie widział. Prawdziwy szok nastąpił kilka tygodni później, kiedy to chłopak Caroline zaproponował jej sobotni wypad na Plymouth Hoe. „Gdy mijaliśmy rondo, dosłownie płakałam, bo kościół był w ruinie” — wspomina Caroline. Wówczas chłopak Caroline powiedział, że kościół – Charles Church, jeden z najstarszych w całej okolicy – ​​został zbombardowany w trakcie drugiej wojny światowej.

Alice Pollock

W swojej autobiografii Alice Pollock opowiada o wizycie w zamku Leeds w hrabstwie Kent, kiedy to nagle została przeniesiona do przeszłości. Stało się to gdy kobieta dotknęła niektórych przedmiotów znajdujących się w zamku. Pokój, w którym pani Pollock się znajdowała, zmienił się z wyłożonego dywanem i wypełnionego licznymi ozdobami pokoju w zimne i puste pomieszczenie. Nagle pani Pollock ujrzała w nim wysoką kobietę spacerującą tam i z powrotem, jakby była czymś sfrustrowana. W jednej chwili Alice Pollock została ponownie przeniesiona do swojego czasu. Niedługo po tym wydarzeniu Alice Pollock dowiedziała się, że ​​pokój, w którym miało miejsce to dziwne zjawisko, był kiedyś celą więzienną Joanny z Nawarry.

Incydent Moberly-Jourdain

Dwie pochodzące z Anglii kobiety - Charlotte Anne Moberly i Eleanor Jourdain - napisały książkę zatytułowaną „Przygoda”. Szczegółowo opisały w niej niecodzienne zdrzenie, które miało miejsce w ogrodach pałacu Wersalskiego. Kiedy panie wspólnie zwiedzały pałac, nagle zauważyły w nim ludzi noszących przestarzałe stroje, pochodzące z dawnych czasów. Widziały też budynki, które od lat już nie istniały, słyszały tajemnicze głosy, a nawet widziały Marię Antoninę rysującą coś w szkicowniku.

Charlotte Anne Moberly (z lewej) and Eleanor Jourdain (z prawej)

Charlotte Anne Moberly (z lewej) i Eleanor Jourdain (z prawej)

Cripps - Dom towarowy, który pojawił się ponownie podczas poślizgu czasowego w Liverpoolu.

W 1996 roku pewien mężczyzna o imieniu John wybrał się z małżonką na zakupy do Liverpoolu. Kiedy kobieta była zajęta robieniem zakupów, John rozmawiał z przyjacielem na ulicy przez około 20 minut. Po pogawędce poszedł sprawdzić, gdzie podziała się jego żona. Przemieszczając się ulicą w stronę marketu John zorientował się , że było niezwykle pusto i cicho. Zauważył też, że ulica była wybrukowana tam, gdzie wcześniej była wyłożona asfaltem, a ludzie wokół niego nosili ubrania z lat pięćdziesiątych. Niespodziewanie jakaś przestarzała furgonetka z napisem Caplins na boku zatrąbiła na Johna. Zauważył, że sklep po drugiej strony ulicy, który zwykle nazywał się Dillons, nagle zmienił nazwę na Cripps. Mężczyzna zauważył, jak młoda kobieta ubrana w normalne ciuchy z lat 90' weszła do tamtego sklepu, po czym natychmiast z niego wyszła z wyrazem przerażenia na twarzy. Nagle cała sceneria powróciła do swojego zwyczajnego wyglądu. John podbiegł i zapytał dziewczynę, czy ona też to wszystko widziała. Była przerażona i powiedziała, że ​​tak.

Bold Street, Liverpool

Bold Street, Liverpool - Autorstwa Samwalton9 - Dzieło własne, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Kolejny Cripps, a nawet ten sam rok! 

Bold Street w Liverpoolu jest miejscem dobrze znanym z przesunięć w czasie. Co ciekawe, w serwisie Reddit istnieje specjalna grupa dyskusyjna poświęcona temu tematowi i temu miejscu. Słynna stała się relacja policjanta o imieniu Frank, który w 1996 roku wybierał się do znajdującej się przy Bold Street księgarni. Przypomniał sobie „niezwykłą ciszę”, gdy ujrzał brukowaną ulicę i przechodniów ubranych w odzież z lat pięćdziesiątych. Księgarnia nazywała się wówczas Cripps i sprzedawana była tam odzież damską. Później Frank odkrył, że sklep z odzieżą Cripps rzeczywiście dawniej mieścił się w obecnej tam dziś księgarni. W tej samej okolicy w 2005 roku student muzyki John Moonan doniósł, że widział konie i wozy przewożące pasażerów w wiktoriańskich strojach obok staromodnych sklepów. Błędnie zakładał, że najzwyczajniej kręcono film.

Autentyczna historia Dr. Fentza, który zniknął podczas spaceru, a pojawił się 75-lat później!

Istnieje kilka nieco różniących się od siebie wersji historii tajemniczego Dr. Fentza. Zgodnie z niektórymi z nich, Dr. Fentz miał się pojawić na środku Times Square w roku 1950, natomiast wedle innych, miało się to wydarzyć rok później. Tak czy inaczej, w całym tym zdarzeniu najdziwniejsze jest to, że mężczyzna wyszedł na spacer w roku 1876, znikając bez śladu. Pojawił się prawie 75 lat później, ubrany tak samo i wyglądający identycznie jak w dniu zaginięcia! Historia Dr. Fentza została szczegółowo opisana tutaj: https://zdrowepasje.pl/ezoteryka/ciekawostki/odnaleziony-75-lat-pozniej-nie-postarzal-sie-mial-te-same-ubrania

Mniej wiarygodna historia - Tunel czasoprzestrzenny w szafce pod zlewem

Po dniu ciężkiej pracy, młody Szwed Hakan Nordkvist zauważył na kafelkach kuchennej podłogi szybko powiększającą się plamę wody. Postanowił naprawić przeciek, ale gdy zajrzał do szafki pod zlewem ujrzał tam tunel czasoprzestrzenny. Skorzystał z okazji i postanowił zaryzykować. Historię Hakana opisaliśmy tutaj: https://zdrowepasje.pl/ezoteryka/ciekawostki/w-szafce-pod-jego-zlewem-pojawil-sie-portal-czasoprzestrzenny-podrozowal-w

Spontaniczna podróż z roku 2017 do lat 60 ubiegłego wieku

Być może najbardziej znanym przypadkiem spontanicznej podróży w czasie jest historia pewnego Brytyjczyka, który w roku 2017 spontanicznie przeniósł się do Londynu lat 60-tych ubiegłego wieku. Ten przypadek jest szczególnie godny uwagi, ponieważ kiedy w końcu mężczyzna wrócił do swojego okresu czasu, przyniósł ze sobą bardzo szczegółowe informacje pochodzące z Londynu z lat 60-tych, których nie mógłby pozyskać w żaden inny sposób. Mężczyzna po powrocie korespondował z różnymi ludźmi, którzy rzeczywiście mogli potwierdzić jego niesamowitą historię, ponieważ wciąż, będąc już starymi ludźmi, pamiętali o tym zdarzeniu z ich przeszłości.

Możliwe wyjaśnienia spontanicznych podróży w czasie

Czy wierzysz, że spontaniczne podróże w czasie są możliwe? Naukowcy próbowali zbadać możliwość spontanicznego przeniesienia w czasie, a wyniki są dość fascynujące.

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak spontaniczne podróże w czasie mogłyby się wydarzyć. Począwszy od tych bardziej odległych, jak tunel kwantowy czy tunel czasoprzestrzenny w czarnej dziurze, po bardziej praktyczne, jak niestabilność kontinuum czasoprzestrzennego spowodowana nieznanym zjawiskiem.

Trudno jest wyjaśnić spontaniczne podróże w czasie bez przedstawienia kilku teorii naukowych. Pierwsza z nich mówi o możliwości podróżowania przez "tunel czasoprzestrzenny" - tunel pomiędzy dwoma punktami w czasoprzestrzeni stworzony przez ekstremalną grawitację. Grawitacja w pewnym sensie wypacza czasoprzestrzeń, umożliwiając - przynajmniej w teorii - błyskawiczne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

Inna teoria sugeruje, że splątanie kwantowe może odgrywać niezwykle ważną rolę w spontanicznych podróżach w czasie. W splątaniu kwantowym dwie cząstki pozostają połączone ze sobą (splątane) nawet wówczas, gdy są dzieli je niezwykle duża odległość, a nawet gdy te odległości są przestrzenne - jak np. odległość między dwoma punktami w różnych czasach. Teoretycznie można założyć, że splątanie kwantowe w konkretnych okolicznościach stanowi klucz do skoku w czasie.

Wreszcie, istnieje możliwość podróży w czasie przez "multiwersum" - gdzie każdy wszechświat ma swój własny zestaw zasad lub praw i stale tworzy nieskończone inne wszechświaty. Czy moglibyśmy wejść do jednego z tych wszechświatów i doświadczyć skoku w czasie? To kwestia sporna, ale godna zbadania.

Obecnie żadna z powyższych teorii nie została potwierdzona w praktyce i nie istnieją żadne dowody naukowe, które mogłyby zweryfikować lub obalić spontaniczne podróże w czasie - jeszcze! Ale jest to z pewnością coś, co badacze zgłębiają dalej, ponieważ nauka wciąż odkrywa nowe informacje o naszym świecie.

Istnieją również teorie, które sugerują, że pewne obiekty posiadające unikalne właściwości mogłyby umożliwić spontaniczne skoki w czasie. Jednym z przykładów jest legendarny kamień filozoficzny, który według wierzeń miał pomagać jego właścicielowi w łatwym przemieszczaniu się w czasie i przestrzeni.

Inne teorie dotyczą pewnych zjawisk fizycznych, takich jak manipulowanie kosmicznymi strunami lub używanie wysokoenergetycznych laserów do tworzenia zlokalizowanych szczelin w czasoprzestrzeni. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że cząstki ciemnej materii mogą być odpowiedzialne za przenoszenie ludzi i obiektów w czasie.

Jednym z potencjalnych wyjaśnień spontanicznych podróży w czasie są tunele czasoprzestrzenne. Tunel czasoprzestrzenny jest mostem pomiędzy dwoma punktami w czasoprzestrzeni, pozwalającym obiektom przechodzić z jednego punktu do drugiego w praktycznie zerowym czasie. Teoretycznie, jeśli ktoś przejdzie przez tunel czasoprzestrzenny, może w mgnieniu oka znaleźć się w innym okresie czasu.

Spontaniczne przesunięcia w czasie - Góra Untersberg

Spontaniczne przesunięcia w czasie - Góra Untersberg

Wygląda na to, że spontanicznemu przemieszczaniu się w czasie mogą również sprzyjać pewne miejsca. Jak się bowiem okazuje, w niektórych lokalizacjach występują różnego rodzaju anomalie czasowe. Jednym z takich miejsc jest znajdująca się w samym środku Europy góra Untersberg. Kolejnymi takimi miejscami są Las Hoia Baciu w Rumunii i tajemniczy las w okolicach Krakowa.

Las Hoia Baciu

Las Hoia Baciu

Chociaż na tym etapie niemożliwe jest ostateczne obalenie powyższych teorii, żadna z nich nie jest w stanie dostarczyć rozsądnego wyjaśnienia, odnośnie tego, w jaki sposób mogłoby dojść do spontanicznego przeniesienia w czasie bez jakiejś zewnętrznej siły napędzającej to zjawisko.

Podczas gdy wiele z tych historii nie można wyjaśnić i pozostają tajemnicze, niektórzy naukowcy uważają, że nagłe przesunięcia mogą być spowodowane przez anomalię czasoprzestrzenną - krótkotrwałe zniekształcenie czasoprzestrzeni, które może losowo transportować kogoś z jednego miejsca do drugiego. Inni uważają, że spontaniczne podróże w czasie są związane z działaniami nadprzyrodzonymi lub paranormalnymi.

Podsumowując, chociaż pojawiły się pewne doniesienia o ludziach doświadczających "poślizgów", które powodują, że podróżują oni w czasie, wiarygodność większości tego typu doniesień pozostaje wątpliwa. Chociaż idea spontanicznych podróży w czasie jest intrygująca, trudno jest z pewnością stwierdzić, czy jest ona rzeczywiście możliwa bez empirycznych dowodów. W związku z tym, prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się na pewno, czy spontaniczne podróże w czasie są prawdziwe, czy też nie, lub czy kiedykolwiek staną się rzeczywistością. Do tego czasu możemy jedynie spekulować na temat przeróżnych możliwości.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!