Japonia, 1803 r. - Kobieta z obcej planety, czy podróżniczka w czasie? Oto, co mówią zapiski!

Wydarzenie noszące nazwę „Utsurobune” - japoński termin tłumaczony na język polski jako „pusty statek, łódź, piroga, łódź-dłubanka” - które miało miejsce na wybrzeżach Sharikama w 1803 roku, zostało uwiecznione w licznych zapiskach historycznych dotyczących japońskiego okresu Edo. Czy ówcześni rybacy spotkali istotę pozaziemską? A może była to podróżniczka w czasie?

Dla większości badaczy tego typu zjawisk, niezidentyfikowane obiekty latające stały się częścią historii ludzkości, gdy to 24 czerwca 1947 roku amerykański biznesmen Kenneth Arnold zaobserwował na niebie latające spodki. Jedna z najbardziej nagłośnionych przez media historii dotyczących UFO odnosi się do zdarzeń, jakie miały miejsce nieco później w pobliżu Roswell - w Nowym Meksyku, gdzie rzekomo rozbił się statek obcych. Ostatecznie jednak nie odnaleziono żadnych wraków, ani ciał.

Utsurobune - Tajemnicze zdarzenie z 1803 r. - Kogo spotkali japońscy rybacy?

Pomimo, iż obserwacje UFO zdarzają się obecnie bardzo często i to niemalże w każdym zakątku świata, to rzadko dochodzi do sytuacji tak nietypowych, jak ta, której doświadczyli mieszkańcy jednej z Japońskich wiosek ponad 200 lat temu. Zapiski historyczne wskazują, iż w XIX wiecznej Japonii miało miejsce bliskie spotkanie z istotą, która prawdopodobnie nie pochodziła z tej planety.

Wydarzenie noszące nazwę „Utsurobune” - japoński termin tłumaczony na język polski jako „pusty statek, łódź, piroga, łódź-dłubanka” - które miało miejsce na wybrzeżach Sharikama w 1803 roku, zostało uwiecznione w licznych zapiskach historycznych dotyczących japońskiego okresu Edo (źródło 1) .

Z Ōshuku zakki (Ōshuku Notes; około 1815) autorstwa Komai Norimury, wasala potężnego daimyō Matsudaira Sadanobu
Utsurobune - Z Ōshuku zakki (Ōshuku Notes; około 1815) autorstwa Komai Norimury, wasala potężnego daimyō Matsudaira Sadanobu

Do tajemniczej serii zdarzeń doszło w 1803 r. na jednym z japońskich wybrzeży, gdzie pojawił się dziwny, owalny statek, którego wygląd był bardzo nietypowy i zaskoczył miejscowych rybaków. Mieszkańcy wybrzeża zaobserwowali nie tylko niepasujący do ich miejsca i czasu wehikuł w kształcie „kokonu”, ale także nietypowo ubraną kobietę, która z niego wyszła, trzymając w ręku tajemnicze pudełko. Z podróżniczką nie można było się w żaden sposób porozumieć, a jej wehikuł był ozdobiony symbolami, których żaden z uczestników zdarzenia nie był w stanie odczytać.

Profesor Tanaka Kazuo bada przypadek Utsurobune

Jednym z głównych badaczy zjawiska, którego świadkami byli XIX-wieczni mieszkańcy wybrzeża Sharikama, jest obecnie profesor Tanaka Kazuo z Uniwersytetu Gifu (źródło 2). Cóż takiego odciągnęło naukowca od jego głównego obszaru badań, optyki stosowanej, w celu zbierania i analizowania materiałów dowodowych związanych z tajemniczym statkiem i podróżującą w nim kobietą? Co tak naprawdę wydarzyło się na wybrzeżach japońskiej prowincji Hitachi w 1803 roku?

Emerytowany profesor uważnie przestudiował cały szereg dokumentów opisujących to nietypowe i bardzo rzadkie zdarzenie. Na chwilę obecną profesor Tanaka zebrał 11 unikatowych dokumentów dotyczących bliskiego spotkania z tajemniczą istotą, w tym historyczne ilustracje przedstawiające coś, co najprawdopodobniej jest wytworem pozaziemskiej technologii.

Z Hirokata zuihitsu (Eseje Hirokaty; 1825) autorstwa szogunatu i kaligrafa Yashiro Hirokaty, który był również członkiem kręgu Toenkai
Z Hirokata zuihitsu (Eseje Hirokaty; 1825) autorstwa szogunatu i kaligrafa Yashiro Hirokaty, który był również członkiem kręgu Toenkai

Różne historyczne zapiski i ilustracje potwierdzają tajemnicze wydarzenie

Dokumenty będące częścią archiwum zgromadzonego przez profesora Tanaka Kazuo, wskazują na różne daty spotkania z tajemniczą kobietą, jednak opisy zarówno podróżniczki, jak i wehikułu są w większej części zgodne.

Sceptycy są przekonani, iż tajemnicza kobieta mogła być Rosjanką, zniesioną na japońskie wybrzeże w sezonie połowu wielorybów. Pomimo, iż wyjaśniałoby to wiele kwestii, a nawet nieznane tamtejszym ludziom pismo, to kształt statku – który spójnie występuje we wszystkich zgromadzonych przez profesora Tanaka źródłach opisujących to dziwne zdarzenie - pozostaje wielką tajemniczą.

Źródła historyczne: manuskrypt Mito bunsho

Dokument z Mito (źródło 3) jest jednym z ciekawszych zapisków historycznych, które mogą nawiązywać do tajemniczego zdarzenia Utsurobune. Opisuje on kobietę wyglądem przypominającą postać Bodhisattwy ze świątyni w Shōfukuji.

Z Mito bunsho (dokument Mito) - Dzięki uprzejmości właściciela
Z Mito bunsho (dokument Mito) - Dzięki uprzejmości właściciela

Ciekawostką jest to, iż do dziś w Mito i jego okolicach krąży legenda o "złotej księżniczce" która zapoczątkowała hodowlę jedwabników w tym obszarze. Zgodnie z historycznymi zapiskami z dokumentu z Mito, tajemnicza kobieta miała pojawić się przy brzegu w swoim statku o kształcie kokonu. Powiada się, że para Japończyków, która się o nią zatroszczyła, miała zapoczątkować hodowlę jedwabników w tym rejonie, gdyż w wynagrodzeniu za udzieloną kobiecie pomoc, otrzymała niezbędną do tego wiedzę techniczną. Profesor Tanaka jest przekonany, że ilustracja "złotej księżniczki" w dokumencie historycznym z Mito, w dużej mierze przypomina tajemniczą istotę z legendy Utsurobune.

Źródła historyczne: manuskrypt Banke bunsho

Banke bunsho to manuskrypt należący do Kawakami Jin'ichi (źródło 4), spadkobiercy tradycji Kōka ninjutsu i mistrza sztuk walki. Podczas gdy inne zapiski historyczne sugerują, że statek Utsurobune został zaobserwowany w miejscach, na których istnienie nie ma jakichkolwiek dowodów, dokument Banke określa lokalizację jako Hitachihara Sharihama, która pojawiła się na mapie stworzonej przez słynnego kartografa Inō Tadatakę i jest obecnie znana jako Hasaki Sharihama w Kamisu.

Profesor Tanaka potwierdza, że dokument Banke jest w pełni wiarygodnym źródłem historycznym, więc możemy mieć absolutną pewność co do miejsca tajemniczego spotkania.

Co takiego wydarzyło się na wybrzeżach Sharikama w 1803 roku?

Źródła historyczne podają, że zauważywszy dziwną łódź, dryfująca w pobliżu wybrzeża (źródło 5), rybacy przyholowali ją do plaży, po czym weszli do środka. Wewnątrz, poza różnymi przedmiotami, zauważyli dziwne pismo i niezrozumiałe znaki wyryte na ścianach, ale przede wszystkim zastali tam młodą i piękną kobietę, która miała ok. 1,5 m wzrostu, rude brwi, rude włosy. Jej piękne ubranie było wykonane z nieznanej, trudnej do opisania tkaniny. W rękach trzymała dziwne, jasne kwadratowe pudełko o długości ok. 60 cm. Mimo usilnych próśb rybaków, kobieta nie pozwoliła nikomu dotknąć tajemniczego przedmiotu, a tym bardziej zajrzeć do jego środka (źródło 6). Ostatecznie, po tym jak podróżniczka wyszła na plażę, rybacy umieścili kobietę z powrotem na statku i wypchnęli na morze.

Z Hyōryū ki-shū - nieznanego autora. Tekst opisuje kobietę w wieku około 18 do 20 lat, dobrze ubraną i piękną, z bladą twarzą, czerwonymi brwiami i włosami. Na łodzi jest widoczny tajemniczy skrypt
Z Hyōryū ki-shū - nieznanego autora. Tekst opisuje kobietę w wieku około 18 do 20 lat, dobrze ubraną i piękną, z bladą twarzą, czerwonymi brwiami i włosami. Na łodzi jest widoczny tajemniczy skrypt

Zgodnie z zapiskami, statek, którym kobieta przybyła do Japonii, był wykonany z drewna i żelaza, był pokryty szklanymi i kryształowymi oknami, a jego wymiary wynosiły 3,3 metra wysokości i 5,45 metra średnicy (źródło 6).

Kim w rzeczywistości była tajemnicza kobieta zaobserwowana przez rybaków w Hasaki Sharikama? Istotą pozaziemską, a może... podróżniczką w czasie? Odpowiedź na to nurtujące pytanie – przynajmniej na chwilę obecną – możemy jedynie pozostawić wyobraźni naszych czytelników.

Bibliografia:

1 - Wikipedia - Historia Japonii;

2 - nippon.com - “Utsurobune”: A UFO Legend from Nineteenth-Century Japan;

3 - Japan Guide - Mito;

4 - Wikipedia - Jinichi Kawakami;

5 - Wayback Machine - UFO「うつろ舟」漂着地名浮上 「伝説」から「歴史」へ一歩;

6 - Iwase Bunko Library - 漂流記集.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!