Japonia, 1803 r. - Kobieta z obcej planety, czy podróżniczka w czasie? Oto, co mówią zapiski!

Dla większości badaczy tego typu zjawisk, niezidentyfikowane obiekty latające stały się częścią historii ludzkości, gdy to 24 czerwca 1947 roku amerykański biznesmen Kenneth Arnold zaobserwował na niebie latające spodki. Jedna z najbardziej nagłośnionych przez media historii dotyczących UFO odnosi się do zdarzeń, jakie miały miejsce nieco później w pobliżu Roswell - w Nowym Meksyku, gdzie rzekomo rozbił się statek obcych. Ostatecznie jednak nie odnaleziono żadnych wraków, ani ciał.

Utsurobune - Tajemnicze zdarzenie z 1803 r. - Kogo spotkali japońscy  rybacy?

Pomimo, iż obserwacje UFO zdarzają się obecnie bardzo często i to niemalże w każdym zakątku świata, to rzadko dochodzi do sytuacji tak nietypowych, jak ta, której doświadczyli mieszkańcy jednej z Japońskich wiosek ponad 200 lat temu. Zapiski historyczne wskazują, iż w XIX wiecznej Japonii miało miejsce bliskie spotkanie z istotą, która prawdopodobnie nie pochodziła z tej planety.

Wydarzenie noszące nazwę „Utsurobune” - japoński termin tłumaczony na język polski jako „pusty statek, łódź, piroga, łódź-dłubanka” - które miało miejsce na wybrzeżach Sharikama w 1803 roku, zostało uwiecznione w licznych zapiskach historycznych dotyczących japońskiego okresu Edo (źródło 1) .

Z Ōshuku zakki (Ōshuku Notes; około 1815) autorstwa Komai Norimury, wasala potężnego daimyō Matsudaira Sadanobu
Utsurobune - Z Ōshuku zakki (Ōshuku Notes; około 1815) autorstwa Komai Norimury, wasala potężnego daimyō Matsudaira Sadanobu

Do tajemniczej serii zdarzeń doszło w 1803 r. na jednym z japońskich wybrzeży, gdzie pojawił się dziwny, owalny statek, którego wygląd był bardzo nietypowy i zaskoczył miejscowych rybaków. Mieszkańcy wybrzeża zaobserwowali nie tylko niepasujący do ich miejsca i czasu wehikuł w kształcie „kokonu”, ale także nietypowo ubraną kobietę, która z niego wyszła, trzymając w ręku tajemnicze pudełko. Z podróżniczką nie można było się w żaden sposób porozumieć, a jej wehikuł był ozdobiony symbolami, których żaden z uczestników zdarzenia nie był w stanie odczytać.

Profesor Tanaka Kazuo bada przypadek Utsurobune

Jednym z głównych badaczy zjawiska, którego świadkami byli XIX-wieczni mieszkańcy wybrzeża Sharikama, jest obecnie profesor Tanaka Kazuo z Uniwersytetu Gifu (źródło 2). Cóż takiego odciągnęło naukowca od jego głównego obszaru badań, optyki stosowanej, w celu zbierania i analizowania materiałów dowodowych związanych z tajemniczym statkiem i podróżującą w nim kobietą? Co tak naprawdę wydarzyło się na wybrzeżach japońskiej prowincji Hitachi w 1803 roku?

Emerytowany profesor uważnie przestudiował cały szereg dokumentów opisujących to nietypowe i bardzo rzadkie zdarzenie. Na chwilę obecną profesor Tanaka zebrał 11 unikatowych dokumentów dotyczących bliskiego spotkania z tajemniczą istotą, w tym historyczne ilustracje przedstawiające coś, co najprawdopodobniej jest wytworem pozaziemskiej technologii.

Z Hirokata zuihitsu (Eseje Hirokaty; 1825) autorstwa szogunatu i kaligrafa Yashiro Hirokaty, który był również członkiem kręgu Toenkai
Z Hirokata zuihitsu (Eseje Hirokaty; 1825) autorstwa szogunatu i kaligrafa Yashiro Hirokaty, który był również członkiem kręgu Toenkai

Różne historyczne zapiski i ilustracje potwierdzają tajemnicze wydarzenie

Dokumenty będące częścią archiwum zgromadzonego przez profesora Tanaka Kazuo, wskazują na różne daty spotkania z tajemniczą kobietą, jednak opisy zarówno podróżniczki, jak i wehikułu są w większej części zgodne.

Sceptycy są przekonani, iż tajemnicza kobieta mogła być Rosjanką, zniesioną na japońskie wybrzeże w sezonie połowu wielorybów. Pomimo, iż wyjaśniałoby to wiele kwestii, a nawet nieznane tamtejszym ludziom pismo, to kształt statku – który spójnie występuje we wszystkich zgromadzonych przez profesora Tanaka źródłach opisujących to dziwne zdarzenie - pozostaje wielką tajemniczą.

Źródła historyczne: manuskrypt Mito bunsho

Dokument z Mito (źródło 3) jest jednym z ciekawszych zapisków historycznych, które mogą nawiązywać do tajemniczego zdarzenia Utsurobune. Opisuje on kobietę wyglądem przypominającą postać Bodhisattwy ze świątyni w Shōfukuji.

Z Mito bunsho (dokument Mito) - Dzięki uprzejmości właściciela
Z Mito bunsho (dokument Mito) - Dzięki uprzejmości właściciela

Ciekawostką jest to, iż do dziś w Mito i jego okolicach krąży legenda o "złotej księżniczce" która zapoczątkowała hodowlę jedwabników w tym obszarze. Zgodnie z historycznymi zapiskami z dokumentu z Mito, tajemnicza kobieta miała pojawić się przy brzegu w swoim statku o kształcie kokonu. Powiada się, że para Japończyków, która się o nią zatroszczyła, miała zapoczątkować hodowlę jedwabników w tym rejonie, gdyż w wynagrodzeniu za udzieloną kobiecie pomoc, otrzymała niezbędną do tego wiedzę techniczną. Profesor Tanaka jest przekonany, że ilustracja "złotej księżniczki" w dokumencie historycznym z Mito, w dużej mierze przypomina tajemniczą istotę z legendy Utsurobune.

Źródła historyczne: manuskrypt Banke bunsho

Banke bunsho to manuskrypt należący do Kawakami Jin'ichi (źródło 4), spadkobiercy tradycji Kōka ninjutsu i mistrza sztuk walki. Podczas gdy inne zapiski historyczne sugerują, że statek Utsurobune został zaobserwowany w miejscach, na których istnienie nie ma jakichkolwiek dowodów, dokument Banke określa lokalizację jako Hitachihara Sharihama, która pojawiła się na mapie stworzonej przez słynnego kartografa Inō Tadatakę i jest obecnie znana jako Hasaki Sharihama w Kamisu.

Profesor Tanaka potwierdza, że dokument Banke jest w pełni wiarygodnym źródłem historycznym, więc możemy mieć absolutną pewność co do miejsca tajemniczego spotkania.

Co takiego wydarzyło się na wybrzeżach Sharikama w 1803 roku?

Źródła historyczne podają, że zauważywszy dziwną łódź, dryfująca w pobliżu wybrzeża (źródło 5), rybacy przyholowali ją do plaży, po czym weszli do środka. Wewnątrz, poza różnymi przedmiotami, zauważyli dziwne pismo i niezrozumiałe znaki wyryte na ścianach, ale przede wszystkim zastali tam młodą i piękną kobietę, która miała ok. 1,5 m wzrostu, rude brwi, rude włosy. Jej piękne ubranie było wykonane z nieznanej, trudnej do opisania tkaniny. W rękach trzymała dziwne, jasne kwadratowe pudełko o długości ok. 60 cm. Mimo usilnych próśb rybaków, kobieta nie pozwoliła nikomu dotknąć tajemniczego przedmiotu, a tym bardziej zajrzeć do jego środka (źródło 6). Ostatecznie, po tym jak podróżniczka wyszła na plażę, rybacy umieścili kobietę z powrotem na statku i wypchnęli na morze.

Z Hyōryū ki-shū - nieznanego autora. Tekst opisuje kobietę w wieku około 18 do 20 lat, dobrze ubraną i piękną, z bladą twarzą, czerwonymi brwiami i włosami. Na łodzi jest widoczny tajemniczy skrypt
Z Hyōryū ki-shū - nieznanego autora. Tekst opisuje kobietę w wieku około 18 do 20 lat, dobrze ubraną i piękną, z bladą twarzą, czerwonymi brwiami i włosami. Na łodzi jest widoczny tajemniczy skrypt

Zgodnie z zapiskami, statek, którym kobieta przybyła do Japonii, był wykonany z drewna i żelaza, był pokryty szklanymi i kryształowymi oknami, a jego wymiary wynosiły 3,3 metra wysokości i 5,45 metra średnicy (źródło 6).

Kim w rzeczywistości była tajemnicza kobieta zaobserwowana przez rybaków w Hasaki Sharikama? Istotą pozaziemską, a może... podróżniczką w czasie? Odpowiedź na to nurtujące pytanie – przynajmniej na chwilę obecną – możemy jedynie pozostawić wyobraźni naszych czytelników.

Bibliografia:

1 - Wikipedia - Historia Japonii;

2 - nippon.com - “Utsurobune”: A UFO Legend from Nineteenth-Century Japan;

3 - Japan Guide - Mito;

4 - Wikipedia - Jinichi Kawakami;

5 - Wayback Machine - UFO「うつろ舟」漂着地名浮上 「伝説」から「歴史」へ一歩;

6 - Iwase Bunko Library - 漂流記集.