UFO przypominające meduzę nad Portugalią. Na ulicach miasta anielskie włosy!

Gdy na niebie zaobserwowano istoty przypominające meduzy, mieszkańcy portugalskiego miasta Évora stali się świadkami trudnych do zrozumienia wydarzeń. Po rzekomej obserwacji UFO, 2 listopada 1959 roku na miasto spadły tajemnicze białe włókna o galaretowatej strukturze. W ciągu kilku godzin gęsta warstwa tego dziwnego materiału pokryła znaczną część terytorium

Gdy na niebie zaobserwowano istoty przypominające meduzy, mieszkańcy portugalskiego miasta Évora stali się świadkami trudnych do zrozumienia wydarzeń. Po rzekomej obserwacji UFO, 2 listopada 1959 roku na miasto spadły tajemnicze białe włókna o galaretowatej strukturze. W ciągu kilku godzin gęsta warstwa tego dziwnego materiału pokryła znaczną część terytorium. W obliczu możliwego zagrożenia, rząd nakazał mieszkańcom zostać w domach, a personel biurowy i szkolny ewakuowano w trybie natychmiastowym. Cała seria tajemniczych zdarzeń została szczegółowo opisana w prasie.

UFO przypominające meduzę - Z nieba spadały anielskie włosy

Latające obiekty w kształcie meduzy pojawiają się nad miastem Évora

Po upływie około godziny od obserwacji pierwszego latającego obiektu w kształcie meduzy, nad miastem Évora pojawiły się kolejne. Pomimo, iż niezidentyfikowane obiekty były dobrze widoczne gołym okiem, Joaquim Guedes do Amaral, dyrektor miejscowej szkoły, postanowił przyjrzeć się jednemu z nich dokładniej - za pomocą teleskopu. Opisał obiekt jako rodzaj meduzy, która poruszała się z dużą prędkością falistym torem. W pewnym momencie jeden z obiektów miał się zatrzymać i pozostać w miejscu przez jakieś 30 minut. Tymczasem z nieba spadały białe, galaretowate włókna przypominające pajęczynę. Zaciekawieni uczniowie bawili się dziwnym materiałem. Joaquim zalecił im zachowanie ostrożności i unikanie kontaktu z włóknami, po czym pobrał kilka próbek aby przebadać je pod mikroskopem. Niespodziewanie, w trakcie umieszczania pobranego materiału na szkiełku mikroskopowym, Joacquim zauważył, że z dużą siłą opierał się on ugniataniu.

Nieznana materia organiczna pokrywa całe miasto

Naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego przebadali próbki białych galaretowatych włókien, które pokryły ulice i dachy Évory. Miasto wyglądało niczym zaśnieżone. W obawie o bezpieczeństwo mieszkańców, siły zbrojne Portugalii zabezpieczyły zajęty obszar. Próbki tajemniczej materii, niejednokrotnie opisywanej w literaturze naukowej jako „anielskie włosy”, zostały przeanalizowane pod mikroskopem przez dyrektora lokalnej szkoły, a później przez techników sił zbrojnych i naukowców z Uniwersytetu w Lizbonie. Początkowo badacze doszli do wniosku, że włókna zostały wyprodukowane przez małego owada lub jakiś organizm jednokomórkowy (źródło 1). Dalsze analizy dowiodły, że to stwierdzenie było zbyt pochopne.

Czym są anielskie włosy?

Doniesienia o tak zwanych anielskich włosach sporadycznie pojawiają się w różnych zakątkach świata. Zazwyczaj zjawisko to towarzyszy innym niezrozumiałym wydarzeniom. Anielskie włosy zostały zaobserwowane – między innymi - podczas zjawiska niebieskiego nad Norymbergą w 1561 r. (źródło 2), a także w trakcie Cudu w Fatimie 13 września i 13 października 1917 r. (źródło 3)

Tajemniczy mikroorganizm z Évory
Tajemniczy mikroorganizm z Évory - Źródło

Raporty o incydentach w mieście Évora

Cóż takiego znajdowało się w pobranych przez Joaquima próbkach tajemniczych włókien? Badania ujawniły obecność nieznanego nauce mikroorganizmu o grubości 4 mm, składającego się z centralnego ciała i macek. W późniejszych testach zaobserwowano, że macki wytrzymywały nacisk do 350 gramów. Mikroorganizm badano przez 2 lata.

Oto krótki fragment raportu z badań (źródło 4):

Macki składają się z równoległych włókien połączonych ze sobą galaretowatą substancją. Każde włókno jest przezroczyste, a w jego wnętrzu znajduje się pewna ilość ciałek, która z biegiem czasu ma tendencję do zwiększania się […], włókna te wywierają presję na szkiełko mikroskopowe, kreśląc na powierzchni idealnie zarysowaną linię […], pośrodku korpusu widać otwór w kształcie jamy ustnej, wokół którego dostrzega się drobne wzory, być może odpowiadające istniejącym szczelinom lub fałdom substancji, z której się składa […]. Widać również ciemne i okrągłe plamy, tworzące pięciokątny kształt, który staje się coraz bardziej regularny
Tajemniczy mikroorganizm z Évory pod mikroskopem
Tajemniczy mikroorganizm z Évory pod mikroskopem - Powiększenie 120x - Źródło

Badania były prowadzone przez dwa lata. W pewnym momencie macki, a później także centralne ciało istoty, stopniowo zaczęły się rozpadać, aż uległy całkowitemu zniszczeniu.

Czy naukowcom udało się rozwikłać tajemnicę pochodzenia nieznanego mikroorganizmu? Otóż nie do końca. Początkowo podejrzewano, że istota mogła być larwą meduzy. Czy zaobserwowane nad miastem Évora niezidentyfikowane obiekty latające przypominające ogromne meduzy rzeczywiście wyprodukowały galaretowaty materiał, w którym znajdowały się ich larwy? Niewykluczone, choć nie jest to jedyne wyjaśnienie zagadki.

Niektórzy badacze przypuszczali, że tajemnicza istota mogła należeć do jakiegoś nieznanego nauce gatunku ekstremofili, zamieszkującego ziemską atmosferę. Wśród naukowców badających tajemniczy mikroorganizm znaleźli się też tacy, którzy sugerowali jego pozaziemskie pochodzenie.

Tajemniczy mikroorganizm z Évory - Artykuły w gazetach
Tajemniczy mikroorganizm z Évory - Informacja o wydarzeniu pojawiła się w portugalskiej prasie - Źródło

Utrudnianie dalszych badań

Pomimo, iż Joaquim Amaral dostarczył zachowane próbki do Wydziału Nauk w Lizbonie, z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn, wielu ówczesnych naukowców sprzeciwiało się przeprowadzeniu dogłębnych analiz tajemniczego materiału. Po tym jak szerokie grono profesorów podpisało się pod stosowną petycją, ówczesny dyktator António de Oliveira Salazar zapobiegł ujawnieniu informacji o odkryciach Joaquima.

W 1978 na Wydziale Nauk w Lizbonie wybuchł przerażający pożar, który unicestwił pozostałe próbki mikroorganizmu z Évory. Strażacy doszli do wniosku, że epicentrum pożaru znajdowało się bardzo blisko miejsca przechowywania szczątków tajemniczego drobnoustroju. W tej katastrofie spłonęły również wszystkie pisemne raporty związane z badaniami.

UFO i anielskie włosy - Incydent z 1954 r. - Włochy

27 października 1954 r. Pietro Lastrucci i Gennaro Lucetti zaobserwowali na niebie 2 niezidentyfikowane obiekty latające, które po kilku minutach dotarły do ​​Florencji. W tym czasie na miejscowym stadionie odbywał się mecz piłki nożnej w obecności około 10 000 kibiców, a także kilku reporterów.

Anielskie włosy
Anielskie włosy - Florencja 1954 r - Tajemnicze wydarzenie opisano w ówczesnej prasie

Sędzia postanowił zawiesić mecz, bo nie tylko widzowie, ale również zawodnicy wpatrywali się w niebo. Gdy niezidentyfikowane obiekty odleciały, nadal nie można było wznowić konfrontacji między zawodnikami, gdyż boisko było pokryte lepką pajęczyną (źródło 5).

Bibliografia:

1 - Imbrogno, Philip J. (2010) - Files from the Edge: A Paranormal Investigator's Explorations into High Strangeness (1st ed.). Woodbury, Minnesota: Llewellyn Publications. p. 53. ISBN 0738718815;

2 - NASA - UNIDENTIFIED FLYING OBJECTS IN CLASSICAL ANTIQUITY;

3 - Fernandes and d'Armada - Heavenly Lights 2005 p. 83-103;

4 - Galán Vázquez - An extraterrestrial living being, captured and studied eighteen years ago;

5 - Soul Ask - The Phenomenon Of “Angel Hair”: What Is It And Where Could They Come From.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!