Choroby układu nerwowego - objawy i sposoby leczenia

Liczba przypadków chorób neurologicznych na świecie nieustannie rośnie. Regionem najlepiej radzącym sobie z problemem jest Europa. Z danych WHO wynika, że w 2030 roku będzie to jedyny kontynent, który zmniejszy liczbę pojawiających się przypadków chorób układu nerwowego. To zasługa rosnącej świadomości pacjentów, oferujących przez kliniki metod leczenia i dostępnych na rynku suplementów oraz leków na układ nerwowy

Liczba przypadków chorób neurologicznych na świecie nieustannie rośnie. Regionem najlepiej radzącym sobie z problemem jest Europa. Z danych WHO wynika, że w 2030 roku będzie to jedyny kontynent, który zmniejszy liczbę pojawiających się przypadków chorób układu nerwowego. To zasługa rosnącej świadomości pacjentów, oferujących przez kliniki metod leczenia i dostępnych na rynku suplementów oraz leków na układ nerwowy.

Choroby układu nerwowego

Choroby układu nerwowego w Europie

Nie bez powodu kraje Starego Kontynentu przeznaczają ok. 150 mld euro na medycynę związaną z chorobami neurologicznymi, a wydatki na leczenie demencji i stwardnienia rozsianego wzrosły nawet kolejno o 25 % i 50 %. WHO wskazuje, że koszty i tak są niedoszacowane i Europa na leczenie chorób układu nerwowego przekazuje znacznie większą sumę.

Przyczyną chorób neurologicznych jest nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i obwodowego układu nerwowego. Zaburzenia mogą mieć podłoże genetyczne, wiązać się z wadami wrodzonymi, stylem życia, zanieczyszczeniem powietrza, niedożywieniem czy urazami rdzenia kręgowego bądź uszkodzeniem mózgu.

Wśród najczęściej pojawiających się chorób układu nerwowego wyróżnia się:

  • padaczkę;
  • migrenę;
  • chorobę Parkinsona;
  • chorobę Alzheimera;
  • chorobę Huntingtona;
  • stwardnienie zanikowe boczne;
  • stwardnienie rozsiane;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • neuropatię.

Leki na choroby układu nerwowego

Dysfunkcje związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego dzieli się na 6 rodzajów: afazję (język), dysgrafię (pisanie), dysartrię (mowę), apraksję (wzorce ruchowe), agnozję (identyfikację rzeczy lub ludzi), amnezje (pamięć). W zależności od podłoża zaburzeń i postawionej przez lekarza diagnozy, przepisane będą inne leki i wskazane różne zalecenia.

W przypadku najczęstszej choroby neurologicznej – padaczki, podczas której występują napady drgawkowe, na ogół stosuje się leki przeciwpadaczkowe, zawierające np. fenytoinę, kwas walproinowy czy karbamazepinę obecną w Karbagenie. Tego typu leki pomagają w kontrolowaniu drgawek i napadów drgawkowych u pacjentów chorych na padaczkę.

Z kolei w przypadku choroby Parkinsona stosuje się leki cholinolityczne oraz dopaminergiczne. Do jednych z najczęściej przepisywanych wyrobów medycznych w tym schorzeniu należą tabletki zawierające ropinirol. Substancja działa w przypadkach, gdy z powodu uszkodzenia mózgu stężenie dopaminy jest niskie, co w efekcie spowalnia i uniemożliwia prawidłowe przekazywanie komunikatów nerwowych do mięśni.

Bierny palacz

Leki na Parkinsona oparte na ropinirolu, jak Aropilo, należą do medykamentów dopaminergicznych. Drugi rodzaj środków na tę chorobę, czyli leki cholinolityczne stosuje się znacznie rzadziej ze względu na działania niepożądane. Niemniej wciąż w aptekach dostępne są tego typu wyroby medyczne. Zawierają one triheksyfenidyl i biperyden i leczą sztywność mięśni, zaburzenia motoryczne czy nadmierne wydzielanie śliny w chorobach Parkinsona.

Wiele tego typu leków stosowanych w chorobach układu nerwowego można zamówić online na platformie Liki24. To alternatywa dla kupowania leków stacjonarnie. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności wychodzenia z domu w celu zaopatrzenia się w wyroby medyczne. Co więcej, zamawiając leki odpowiednio wcześnie, dostawa może być zrealizowana jeszcze tego samego dnia. W internetowym katalogu leków neurologicznych na receptę można znaleźć również wiele produktów refundowanych.

Neuropatia - leki na zapalenie nerwów

Neuropatia zwana również zapaleniem nerwów obwodowych jest stanem chorobowym, który zaburza prawidłowe funkcje ruchowe bądź czuciowe. Do objawów neuropatii zalicza się m.in. drętwienie, mrowienie, bóle kończyn, wrażenie osłabienia mięśni. Główną przyczyną zapalenia nerwów jest cukrzyca. Jednak za neuropatią może stać również półpasiec, chemioterapia, choroby genetyczne czy uraz rdzenia kręgowego.

Zapalenie nerwów może być łatwe i ciężkie w leczeniu. W tym drugim przypadku konieczne mogą być zabiegi chirurgiczne, a w przypadku neuropatii powstałej w wyniku boreliozy, również antybiotykoterapia. Badania wykazują, że w leczeniu bólu neuropatycznego działają m.in. karbamazepina, amitryptylina, dezypramina czy lamotrygina.

Suplementy na układ nerwowy

Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, iż dąży się do zabezpieczenia zdrowia przed m.in. chorobami układu nerwowego. Wiele osób zwraca uwagę na odpowiednią profilaktykę, dlatego suplementuje się odpowiednimi środkami, by usprawnić funkcjonowanie układu nerwowego. Jednymi z najbardziej pożądanych mikroskładników w tej kwestii są witaminy z grupy B – szczególnie B-1, B-6, B-12.

To właśnie niedobór tej ostatniej jest jedną z przyczyn neuropatii obwodowej. Z kolei kwas alfa-liponowy (ALA) ma działanie poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego oraz łagodzenie bólu, mrowienia i drętwienia w kończynach dolnych i górnych. Podobne właściwości wykazują kurkumina, olej rybny czy acetylo l-karnityna.

Trzeba jednak pamiętać, że na dobrą kondycję zdrowotną mają wpływ nie same leki i suplementy, a najlepsze ich działanie można uzyskać w połączeniu ze zdrową dietą, aktywnym stylem życia i ograniczonym spożywaniem alkoholu i tytoniu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!