Testujesz kosmetyki w drogeriach? Grozi Ci nie tylko opryszczka!

Czy kiedykolwiek przypuszczałabyś, że stosowanie testerów kosmetyków, które udostępniane są klientom drogerii i tym podobnych sklepów, może być przyczyną rozwoju i masowego rozprzestrzeniania się poważnych chorób?
Czy kiedykolwiek przypuszczałabyś, że stosowanie testerów kosmetyków, które udostępniane są klientom drogerii i tym podobnych sklepów, może być przyczyną rozwoju i masowego rozprzestrzeniania się poważnych chorób? Niestety jest to możliwe i niewątpliwie warto dogłębniej omówić ten problem, gdyż jest on dość popularnym zjawiskiem.

Testery kosmetyków a zdrowie
Udostępniane w sklepach z kosmetykami testery mogą być siedliskiem zarówno bakterii jak i niektórych wirusów. Podczas korzystania z nich, te patogeny przenoszą się na skórę, skąd w niektórych przypadkach mogą przedostawać się nawet do krwiobiegu! Popularne testery kosmetyków mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Malowanie ust tą samą szminką co inne kobiety, może wywołać – między innymi – opryszczkę. Dzielenie się pędzelkiem do malowania rzęs i eyelinerem grozi zarażeniem się nużycą, zapalaniem spojówek i wielu innymi problemami ze zdrowiem. Korzystając z takich testerów przeważnie nie zastanawiamy się nad tym, a wręcz nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że przed nami tego samego błyszczyka czy pudru używało mnóstwo osób! Przybory do makijażu to bardzo osobiste przedmioty, którymi nie powinniśmy się dzielić z innymi osobami. Te przedmioty mogą przenosić nawet bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia patogeny, takie jak Staphilococcus aureus, E. coli, Streptococcus (źródło 1). Mikrobiolog Dr Amreen Bashir wypowiada się następująco:
„Większość osób nigdy nie wyobrażałaby sobie dzielenia się szczoteczką do zębów z nieznajomymi, a jednak chętnie stosuje testery kosmetyków w drogeriach, nie zwracając uwagi na fakt, że ktoś już ich wcześniej używał!
Od lat 60' ubiegłego stulecia odnotowywane są kolejne przypadki groźnych infekcji związanych z użyciem kosmetyków i spowodowanych takimi drobnoustrojami jak: E.Coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Herpes simplex (HSV-1), czy salmonella. W praktyce, jeśli korzystamy z popularnych testerów kosmetyków wspólnie z innymi osobami, wówczas najbardziej grożą nam:
 • Nużeniec;
 • Opryszczka;
 • Bakterie kałowe;
 • Gronkowiec złocisty.
PodsumowaniePowszechnie udostępniane klientom drogerii testery kosmetyczne, mogą być siedliskiem różnych patogenów. Niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia!

Nużeniec

Nużeniec ludzki bardzo skutecznie nas atakuje, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny. Nużycą można się zarazić w efekcie kontaktu z zainfekowanym człowiekiem lub poprzez styczność z przedmiotami których taka osoba dotykała, a nawet w pobliżu których się znajdowała!

Nużeniec - nużyca (1)
W wyniku zakażania pojawiają się objawy skórne, takie jak: wypryski, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, świąd i tak zwane wągry. Żerujący w okolicach oczu nużeniec może wywoływać zapalenie brzegów powiek, alergiczne zapalenie powierzchni oka, a nawet zespół suchego oka.

Nużeniec - nużyca (3)
PodsumowanieChoć w większości przypadków nużyca nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta, to jest ona bardzo uciążliwą dolegliwością, którą niekiedy trudno jest skutecznie wyleczyć.

Opryszczka

Wywołana przez wirusa HSV1 opryszczka w większości przypadków absolutnie nie jest groźna. Dolegliwość może jednak zamienić się w ciężką chorobę jeśli wirus przedostanie się do oka (grozi to utratą wzroku) lub do mózgu, gdzie może wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

Opryszczka
Niektóre powikłania opryszczki mogą okazać się szczególnie groźne dla kobiet w ciąży.
PodsumowanieW efekcie korzystania z testerów kosmetyków najłatwiej jest się zarazić opryszczką! Choć przeważnie nie jest ona dla nas groźna, to niekiedy może prowadzić do ciężkich powikłań!

Bakterie kałowe

Wyniki przeprowadzonych w tym kierunku badań jasno wykazują, że na testerach kosmetyków często znajdują się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie kałowe, które przedostają się do nich z nieumytych rąk pań, które wcześniej odwiedziły toaletę! Wchodząca w skład ludzkiej fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego, bakteria E. Coli pełni tu niezwykle ważną funkcję – wspomaga proces rozkładu pokarmu, a także uczestniczy w produkcji witaminy K i witamin z grupy B. W innych miejscach naszego ciała staje się ona jednak silnie patogenna. Najczęściej powoduje zatrucia pokarmowe, co wywołuje objawy, takie jak wymioty i ostre biegunki. Niestety nie zawsze ofiara E. Coli ma tyle szczęścia! Niekiedy zarażenie się tym patogenem może stanowić podstawę bardziej poważnych problemów ze zdrowiem.

Wymioty
Bakteria E. coli może bowiem doprowadzić do zapalenia cewki moczowej, zapalenia pęcherza, odmiedniczkowego zapalenia nerek, a nawet do zapalenia otrzewnej i sepsy! Bakteria może wywoływać niebezpieczne zapalenie zatok, które w wielu przypadkach wymaga leczenia operacyjnego, a u noworodków może powodować zapalenie opon mózgowych.
PodsumowanieWyniki badań wykazują, że w udostępnianych publicznie testerach kosmetyków mogą się znajdować bardzo groźne dla naszego zdrowia... ludzkie bakterie kałowe! W niektórych przypadkach te patogeny mogą powodować zagrażające życiu objawy, a nawet prowadzić do często kończącej się śmiercią sepsy!

Gronkowiec złocisty

Nawet jeśli wyda Ci się to niemożliwe, to koniecznie należy wspomnieć, że w przyborach kosmetycznych może się gromadzić bardzo niebezpieczny dla człowieka patogen: gronkowiec złocisty (źródło 1). Ta odporna na antybiotyki bakteria najczęściej wywołuje:
 • rozmaite choroby skóry;
 • infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
 • zapalenie opon mózgowych;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • zapalenie żył;
 • zakażenia w obrębie układu kostnego;
 • ropnie narządowe.

Gronkowiec złocisty
Gronkowiec najpowszechniej atakuje osoby ze słabszą odpornością, a więc głównie małe dzieci, kobiety karmiące piersią, osoby schorowane i uzależnione od alkoholu, bądź narkotyków.
PodsumowanieMoże się to wielu czytelnikom wydawać niemożliwe, ale niestety w popularnych testerach kosmetyków może być obecny bardzo niebezpieczny dla człowieka patogen: gronkowiec złocisty!
Bibliografia:1 – Mail Online – Beware the make-up testers that can carry herpes and salmonella: Experts warn lipsticks, mascara wands and eyeliner carry diseases