Glifosat w kaszach z polskich sklepów! Przekroczono normy nawet 46-krotnie!

Wspólnie z Fundacją Konsumentów, FoodRentgen opublikował raport dotyczący kasz jaglanych, dostępnych na półkach polskich sklepów. Przebadano 10 najpopularniejszych produktów pod kątem obecności glifosatu, czyli kontrowersyjnego herbicydu, który może być stosowany do chemicznego wysuszania zbóż. Jak dobrze wiadomo i co zostało naukowo potwierdzone, spożywanie glifosatu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym głównie nowotworów.

Wspólnie z Fundacją Konsumentów, FoodRentgen opublikował raport dotyczący kasz jaglanych, dostępnych na półkach polskich sklepów. Przebadano 10 najpopularniejszych produktów pod kątem obecności glifosatu, czyli kontrowersyjnego herbicydu, który może być stosowany do chemicznego wysuszania zbóż. Jak dobrze wiadomo i co zostało naukowo potwierdzone, spożywanie glifosatu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym głównie nowotworów. Dopuszczalne stężenie glifosatu stwierdzono w 6 na 10 przebadanych kaszach jaglanych.

Kasza jaglana - glifosat

 

Kasze jaglane dostępne w polskich sklepach przebadano dwukrotnie. Z opublikowanych informacji jasno wynika, że za pierwszym razem - we wrześniu 2019 r. - okazało się, że 4 z 10 badanych kasz jaglanych były wolne od toksycznego glifosatu. W 2 produktach pozostałości herbicydu występowały na granicy obowiązującej normy. W pozostałych 4 kaszach wykryto przekroczenia rzędu od 3 do 6-krotności obowiązującego prawnie limitu. Po raz kolejny kasze jaglane przebadano w styczniu 2020 r. Tym razem 4 z 10 badanych kasz okazały się być pozbawione pozostałości glifosatu. Niestety w 6 z nich wykryto przekroczenia pozostałości herbicydu na poziomie od 2 do nawet 46-krotności obowiązującej normy! Badania odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zdaniem specjalistów, pomiary przeprowadzono zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Organizatorzy akcji stanowczo podkreślają, że kasza jaglana jest produktem pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie i powinna być przez nas regularnie spożywana. Celem publikacji raportu nie jest zniechęcenie konsumentów do spożywania kaszy jaglanej. Kasze wciąż powinny być produktem pierwszej potrzeby dla osób, które pragną się zdrowo i świadomie odżywiać. Ranking przebadanych produktów - na podstawie drugiego badania ze stycznia 2020 r. (źródło 1):

  • NaturAvena Ekologiczna kasza jaglana 1 kg – ilość glifosatu w normie;
  • Janex Kasza jaglana 400 g – ilość glifosatu w normie;
  • Ekowital - Kasza jaglana 500 g – ilość glifosatu w normie;
  • Kuchnia Lidla, Kasza jaglana 400 g – ilość glifosatu w normie;
  • Sante Kasza jaglana 350 g – przekroczenia pozostałości glifosatu;
  • Kupiec Kasza jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu;
  • Melvit Płatki Jaglane Błyskawiczne 500 g – przekroczenia pozostałości glifosatu;
  • Risana Kasza Jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu;
  • Cenos Kasza jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu;
  • Plony Natury Kasza Jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu.

Poniższa ilustracja pochodzi z dokumentu sporządzonego przez FoodRentgen i przedstawia opisany wyżej problem o wiele bardziej szczegółowo:

Kasze jaglane - glifosat

 

Jak wynika z raportu, najgorzej w badaniach przeprowadzonych w styczniu 2020 wypadła kasza jaglana Plony Natury 400 g, w której obowiązujący limit glifosatu został przekroczony niemalże 50-krotnie! Przed opublikowaniem danych o nieprawidłowościach poinformowano Główny Inspektorat Sanitarny oraz producentów kasz, w których odnotowano przekroczenia. Rzecznik GIS zapowiedział, że w związku z doniesieniami o obecności nadmiernych ilości glifosatu w produktach zbożowych, w 2020 roku planuje przebadać pod tym kątem aż 80 tysięcy próbek. Zdaniem organizatorów badań, producenci różnorako reagowali na informacje widniejące w raporcie. Jedni nie widzieli problemu, ponieważ wyniki ich własnych badań nie wykazywały jakichkolwiek przekroczeń, inni zaś podjęli środki mające na celu zaostrzenie polityki zakupowej surowca i wdrożenie kolejnych punktów kontroli jakości (Melvit, Kupiec, Biedronka). Organizatorzy badań są jednak zadowoleni z ogólnej reakcji producentów, którzy w zdecydowanej większości pragną poprawić jakość oferowanych konsumentom wyrobów. Sytuacja jest bardzo poważna i wymaga podjęcia wspólnych działań mających na celu zmuszenie dostawców kaszy jaglanej do poprawy jakości upraw. Biedronka zareagowała natychmiastowo. Z sieci sklepów Biedronka wycofano konkretne partie kaszy jaglanej produkowanej przez firmę Sawex Sp. z. o. o. Firma Melvit przyznała, iż z problemem pozostałości glifosatu w kaszach zmagają się nawet najwięksi światowi producenci. Firma Janex wyraziła chęć przeprowadzenia dialogu z Fundacją Konsumentów i Programem FoodRentgen oraz innymi instytucjami.

Bibliografia: 1 - WP finanse - Przerażające badania. Glifosat w kaszach. Przekroczono normy nawet 40-krotności. 2 - Raport FoodRentgen

Dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami! Aby być na bieżąco z codziennymi aktualizacjami, zapraszamy Cię do śledzenia naszej strony w serwisie Facebook, naszego profilu na Pintereście oraz na Twitterze! Możesz również dołączyć do naszej całkiem nowej społeczności na Telegramie.