Najnowsze badania: napoje słodzone to przedwczesna śmierć!

Na temat szkodliwości popularnych słodzonych napojów wypowiadaliśmy się już niejednokrotnie. Dla wielbicielek tych trunków mamy tym razem bardzo smutną nowinę. Najnowsze badania naukowe jasno potwierdzają, że stanowią one istne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia

Na temat szkodliwości popularnych słodzonych napojów wypowiadaliśmy się już niejednokrotnie. Dla wielbicielek tych trunków mamy tym razem bardzo smutną nowinę. Najnowsze badania naukowe jasno potwierdzają, że stanowią one istne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Groźne skutki uboczne dotyczą jednak głównie kobiet!

Napoje słodzone są niezdrowe

Słodzone napoje zabijają kobiety

Najnowsze dotychczas pod tym względem badania naukowe, których wyniki opublikowano 18 Marca 2019 r. na łamach periodyku Circulation, jasno wykazują, że regularne spożywanie popularnych napojów słodzonych, takich jak trunki gazowane, izotoniczne, a także soki owocowe, zwiększa ryzyko przedwiecznej śmierci z powodu incydentów sercowo-naczyniowych, oraz w nieco mniejszym stopniu, z powodu zachorowania na raka (źródło 1). Ryzyko przedwczesnego zgonu, wynikające z regularnego sięgania po słodzone trunki, okazuje się być szczególnie podwyższone w przypadku kobiet. Naukowcy doszli do wniosku, że panie, które codziennie wypijają 2 standardowe porcje słodkich napojów, czyli 2 puszki, szklanki lub małe butelki, są aż o 63 procent bardziej narażone na przedwczesną śmierć, niż kobiety sięgające po tego typu trunki rzadziej niż raz w miesiącu! Co ciekawe, w tych samych okolicznościach u mężczyzn ryzyko zwiększa się zaledwie o 29 procent. Dla obu płci 2 porcje słodzonych trunków dziennie dziennie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia średnio o 31%, a z powodu raka średnio o 18%, w porównaniu z osobami, które sięgają po takie trunki mniej niż raz w miesiącu.

Napoje słodzone są niezdrowe (1)
Naukowcy odnotowali proporcjonalny wzrost ryzyka przedwczesnego zgonu u osób wypijających więcej niż jedną porcję słodzonego napoju miesięcznie, lecz mniej niż 2 porcje dziennie. Okazuje się bowiem, że im większa ilość wypijanych trunków powyżej jednej porcji w miesiącu, tym bardziej wzrasta ryzyko groźnych incydentów sercowo-naczyniowych i zachorowania raka! Ze względu na duże zagrożenie dla zdrowia, najbezpieczniej byłoby zupełnie zrezygnować z napojów słodzonych. Autorka badań, Vasanti Malik z Katedry Żywienia w Harvard T.H. Chan School of Public Health, wypowiada się w następujący sposób (źródło 2):
Wcześniejsze badania wykazały silne i spójne powiązania między spożyciem słodzonych napojów, a przyrostem masy ciała, cukrzycą typu 2, a także innymi chorobami kardiometabolicznymi, takimi jak choroby serca i udar.
PodsumowanieBadania naukowe, których wyniki opublikowano zaledwie kilka dni temu, jasno dowodzą, że sięganie po napoje słodzone zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążeniowego i zachorowań na raka. Ryzyko jest szczególnie duże dla kobiet!

Sztucznie słodzone napoje groźne szczególnie dla kobiet!

Okazuje się, że niebezpieczne dla zdrowia są nie tylko napoje słodzone cukrem. Naukowcy potwierdzają, że bardzo poważne zagrożenie stanowią także trunki, w których cukier zastąpiono sztucznymi słodzikami. W tym przypadku panowie nie muszą się obawiać o własne zdrowie, gdyż - jak się okazuje - napoje zawierające sztuczne słodziki zamiast cukru są groźne tylko dla kobiet. Również całkiem świeże badania naukowe (źródło 3), których wyniki opublikowano w zeszłym miesiącu na łamach Women’s Health Inistative, wykazały związek zachodzący pomiędzy wypijaniem dwóch lub więcej sztucznie słodzonych napojów dziennie, a znacznym wzrostem ryzyka udarów mózgu, zawałów serca i przedwczesnych zgonów u kobiet po 50 roku życia. Badanie to jasno potwierdza, że napoje zawierające sztuczne słodziki zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci w szczególności u kobiet.
PodsumowanieGroźne dla zdrowia i życia kobiet są nie tylko napoje tradycyjnie słodzone cukrem, ale również i te, w których zastępowany jest on sztucznymi słodzikami!

Słodzone trunki to prawdziwe zło

Cukier sam w sobie nie szkodzi zdrowiu. Niebezpieczny jest natomiast jego nadmiar w codziennej diecie. To oczywiście, że cukier znajduje się nie tylko w słodzonych napojach, ale również w rozmaitych pokarmach, które regularnie wszyscy spożywamy. Czemu zatem słodzone napoje są rzekomo tak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, a naukowcy za wszelką cenę starają się to nam udowodnić? Otóż, po pierwsze, te popularne trunki zawierają naprawdę duże ilości cukru. Nie są to dwie, trzy, czy nawet 4 kostki cukru, lecz o wiele więcej! Dla przykładu, w dwulitrowej butelce Coca Coli producent umieścił aż 70 kostek cukru, co oznacza, że w jednej szklance tego napoju jest około 10 kostek cukru! Coca Cola to istna bomba dla naszego organizmu, ale niestety bardzo podobne ilości cukru zawierają inne popularne napoje słodzone!

Napoje słodzone są niezdrowe (2)
Gdy cukier w tak dużych stężeniach przedostaje się do krwi, trzustka musi pracować jak zwariowana, aby za pomocą wytwarzanej insuliny, wprowadzić go do komórek ciała i obniżyć jego stężenie we krwi. Po drugie, w przeciwieństwie do zawierających cukier pokarmów, takich jak owoce, napoje słodzone nie zawierają w swoim składzie błonnika pokarmowego, który mógłby spowolnić wchłanianie się cukru do organizmu. Słodzony napój, szczególnie jeśli wypijany szybko i na pusty żołądek, to błyskawicznie wchłaniająca się bomba cukrowa, co oznacza jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (źródło 4)! Szybkie wahania stężenia glukozy we krwi mogą doprowadzić do zagrażających życiu sytuacji.
PodsumowanieW przeciwieństwie to pokarmów naturalnie zawierających cukier, napoje słodzone są pozbawione błonnika i zawierają olbrzymie stężenia cukru, więc są niebezpieczne dla zdrowia szczególnie wówczas, gdy pijemy je szybko i na pusty żołądek. W poszczególnych przypadkach może to mieć fatalne konsekwencje!
Bibliografia:1 – AHA Journals – Long-Term Consumption of Sugar-Sweetened and Artificially Sweetened Beverages and Risk of Mortality in US Adults; 2 – CNN Sugary drinks linked to higher risk of premature death, especially for women, study says; 3 – US National Library of Medicine Artificially Sweetened Beverages and Stroke, Coronary Heart Disease, and All-Cause Mortality in the Women's Health Initiative; 4 – zdrowepasje.pl Od CocaColi serce boli! Po spożyciu Coli zwiększa się ryzyko zawału serca!
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!