10 najbardziej szkodliwych produktów spożywczych, których należy unikać w diecie

W świetle przerażających danych statystycznych dotyczących otyłości, cukrzycy i chorób serca, staje się jasne, że współczesny styl życia odbija swoje piętno na naszym zdrowiu. Mając łatwy dostęp do ogromnej ilości przeróżnych produktów spożywczych, przeważnie wysoko przetworzonych, w naszych organizmach występują poważne braki istotnych dla zdrowia składników odżywczych

W świetle przerażających danych statystycznych dotyczących otyłości, cukrzycy i chorób serca, staje się jasne, że współczesny styl życia odbija swoje piętno na naszym zdrowiu. Mając łatwy dostęp do ogromnej ilości przeróżnych produktów spożywczych, przeważnie wysoko przetworzonych, w naszych organizmach występują poważne braki istotnych dla zdrowia składników odżywczych. Z drugiej zaś strony nie brakuje w naszej diecie toksycznych substancji chemicznych, które doszczętnie wycieńczają nasze zdrowie!

Szkodliwe produkty spożywcze

NIK niedawno zwróciła uwagę, że w Polsce około 70 procent diety przeciętnego konsumenta stanowi żywność przemysłowo przetworzona, zawierająca szkodliwe dla zdrowia dodatki. Są to na ogół barwniki, wzmacniacze smaku, konserwanty, przeciwutleniacze, emulgatory i stabilizatory. Przeciętny polski konsument spożywa rocznie około 2 kilogramów tych chemikaliów! (źródło 1). Większość z nas kompletnie lekceważy wpływ diety na własny stan zdrowia, dopóki ze zdrowiem nie wydarzy się coś złego. Po co jednak czekać, aż to nastąpi? Czy nie lepiej zacząć się zdrowo odżywiać zanim stanie się to, czego najmniej byśmy pragnęli? Znaczna część Polaków bardzo źle się odżywia, a przy tym nie ma bladego pojęcia, że aby to zmienić, wystarczyłoby wyeliminować z własnej diety kilka najbardziej trujących produktów. Za chwilę dowiesz się, jakich pokarmów warto za wszelką cenę unikać, aby Twój sposób odżywiania się stał się zdrowszy i bardziej świadomy. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, to zapraszamy do lektury!

Podsumowanie Większość z nas odżywia się źle i robi to zupełnie nieświadomie. Co roku wraz z jedzeniem pochłaniamy około 2 kilogramów toksycznej chemii w postaci E dodatków. Niektóre produkty spożywcze, bardziej niż inne, źle wpływają na nasze zdrowie!

1 - Margaryna

Przez wiele lat panowało przekonanie, że masło jest szkodliwe dla zdrowia. Lekarze powszechnie zalecali zastępować je margaryną. W świetle współczesnej wiedzy, wiemy dobrze, że jest całkiem odwrotnie! Margaryna bowiem, obfituje w roślinne oleje utwardzane przemysłowo, w których występują szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans. Spożywanie margaryny może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca i nowotworów. Unikaj margaryny za wszelką cenę i preferuj dobrej jakości masło! Na poniższym obrazku, który zapożyczyliśmy ze strony https://czytajsklad.com/margaryna-i-zamienniki/ przedstawiamy skład przykładowych tanich i niezdrowych zamienników masła:

Zamienniki masła
Podsumowanie Margaryna poważnie szkodzi zdrowiu, gdyż zawiera tłuszcze trans, których regularne spożywanie zwiększa ryzyko rozwoju ciężkich chorób!

2 - Napoje gazowane

Popularne napoje gazowane to w rzeczywistości niebezpieczne trucizny w pięknym przebraniu. Te trunki są obecnie prawdziwą plagą, szczególnie wśród młodzieży, która nie zastanawia się nad długoterminowymi konsekwencjami sięgania po nie.

Napoje gazowane

W związku z zawartością ogromnych ilości rafinowanego cukru – w puszcze coca-coli jest 10 kostek białego cukru – bądź rakotwórczych słodzików i innych toksycznych dodatków, picie napojów gazowanych może skutkować całkowitą utratą zdrowia. Na liście głównych zagrożeń związanych z napojami gazowanymi widnieją pozycje takie jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca, osteoporoza, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, epilepsja i poważne zaburzenia emocjonalne (źródło 2)!

Podsumowanie Napoje gazowane to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów! Regularne sięganie po nie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób serca, nowotworów, osteoporozy, cukrzycy i innych ciężkich chorób!

3 - Przetwory mięsne

Wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jednoznacznie wykazują, że spożywanie przetworów mięsnych zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Przetworzone mięso oficjalnie zaliczono do grupy najbardziej kancerogennych wyrobów. W tej samej grupie (grupa 1) znajdują się również tytoń i azbest, a więc obejmuje ona substancje i produkty, których rakotwórczość dla ludzi została jednoznacznie potwierdzona naukowo i dobrze udokumentowana (źródło 3).

Kiełbasy

Jakie konkretne produkty zalicza się do grupy przetworów mięsnych? Otóż są to między innymi:

  • Parówki;
  • Szynka i tym podobne wędliny;
  • Kiełbasa (wszelkie jej odmiany);
  • Peklowana lub suszona wołowina;
  • Konserwy mięsne;
  • Wszelkie przetworzone przemysłowo wyroby na bazie mięsa (sosy mięsne, konserwy mięsne, pasztety itp).

Grupa Robocza IARC doszła do jednoznacznego wniosku, że spożywanie przetworzonego mięsa powoduje raka jelita grubego.

Podsumowanie Przetwory mięsne (wędliny, pasztety itp) są rakotwórcze dla ludzi. Grupa Robocza IARC doszła do jednoznacznego wniosku, że spożywanie przetworzonego mięsa powoduje raka jelita grubego.

4 - Popularne płatki śniadaniowe

Pomimo, iż reklamy w mediach dają nam nieustannie do zrozumienia, że płatki śniadaniowe dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie, to warto wiedzieć, że w większości przypadków jest to jedno wielkie kłamstwo! Po pierwsze te produkty są przeważnie nafaszerowane ogromnymi ilościami cukru, a po drugie zawierają one niebezpieczne ilości dodawanych witamin (np. witamina A), które łatwo można w ten sposób przedawkować. Trzecim niezaprzeczalnym i dobrze udokumentowanym faktem, jest obecność w większości tych produktów, niebezpiecznych stężeń toksycznych i rakotwórczych pestycydów! Oficjalne raporty Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wskazują na fakt, że glifosat może zwiększać ryzyko zachorowania na raka (źródło 4).

Płatki śniadaniowe

W 2016 roku organizacja non-profit Food Democracy Now wykryła oszałamiająco wysokie stężenie glifosatu w wielu popularnych produktach śniadaniowych, które sprzedawane są również w Polsce, w tym ponad 1000 ppb w oryginalnych płatkach Cheerios! Takie wyroby spożywcze sieją prawdziwe spustoszenie w ciałach konsumentów! Grupa robocza EWG - Environmental Working Group - ustaliła bezpieczny maksymalny dozwolony limit glifosatu dla produktów spożywczych. Ta wartość obecnie wynosi 160 ppb (części na miliard). Niestety, zjadając zaledwie 60-gramową porcję pokarmu o stężeniu glifosatu 160 części na miliard lub ppb stwarzamy już potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia! Centrum Zdrowia Środowiskowego przetestowało, całkiem niedawno, pojedyncze próbki kilkunastu marek zbóż. Stwierdzono w nich stężenia glifosatu od około 300 ppb do ponad 2 000 ppb! Takie produkty są silnie rakotwórcze dla ludzi, a spożywamy je ze świadomością, że są dla nas dobre i poprawiają stan naszego zdrowia (źródło 4)!

Podsumowanie Oficjalnie potwierdzono, że popularne płatki śniadaniowe znanych marek zawierają w swoim składzie niebezpieczne dla zdrowia stężenia rakotwórczej chemii. Ponadto większość z tych produktów jest nafaszerowana zbyt dużymi ilościami cukru i witamin, które w ten sposób łatwo jest przedawkować!

5 - Chipsy ziemniaczane

Bez większego namysłu wielu z nas codziennie zajada się chipsami! Niestety są one prawdziwą bombą toksyczną dla naszego organizmu. Nie chodzi tylko o zawarte w ich składzie duże ilości sodu i niezdrowych tłuszczów trans (źródło 5), ale również o rakotwórczy akrylamid (źródło 6), który powstaje w chipsach w efekcie ich specyficznej obróbki termicznej! Regularne jedzenie chipsów ziemniaczanych zwiększa ryzyko rozwoju nie tylko nadciśnienia tętniczego i chorób serca, ale również nieuleczalnych nowotworów!

Chipsy

 

Podsumowanie Popularne chipsy ziemniaczane są dla nas bardzo niezdrowe, a ich regularne konsumowanie zwiększa ryzyko zachorowania na serce i na raka!

6 - Odtłuszczone produkty mleczne

W sklepach spożywczych i supermarketach aż roi się od odtłuszczonych produktów mlecznych takich jak samo mleko, jogurty, serki i noszące różne bajeczne nazwy napoje. Czy jednak wiesz o tym, że w tych produktach tłuszcz jest zastępowany przerażającymi ilościami cukru, rakotwórczych słodzików (źródło 7) lub syropów glukozowych i fruktozowych? Nie daj się wkręcać w kupowanie tych produktów, bo wmawiają Ci, że są dietetyczne! Pamiętaj o tym, że cukier w nadmiarze to znacznie większy problem dla Twojego zdrowia niż naturalnie występujący w produktach mlecznych tłuszcz! Jeśli zapadnięcie na poważne choroby, takie jak cukrzyca, nowotwory i choroby układu krążeniowego nie jest w Twoich najbliższych planach, to nigdy więcej nie sięgaj po odtłuszczone produkty mleczne!

Jogurt 0 procent
Podsumowanie Nie daj się wkręcać w kupowanie rzekomo dietetycznych odtłuszczonych produktów mlecznych. Mogą one poważnie szkodzić zdrowiu!

7 - Paczkowane wyroby cukiernicze

Oleje roślinne są na ogół zdrowe dla ludzi, ale ich przemysłowe utwardzanie sprawia, że stają się ekstremalnie szkodliwe dla naszego zdrowia. Naukowcom udało się dowieść, że utwardzone oleje roślinne niekorzystnie wpływają na ludzki układ krążeniowy, głównie podnosząc stężenie złego cholesterolu we krwi (LDL), a jednocześnie redukując poziom korzystnego dla zdrowia cholesterolu (HDL). Na dodatek tłuszcze trans znacznie zwiększają poziom niebezpiecznych trójglicerydów. To wszystko razem wzięte, sprawia, że utwardzone oleje roślinne zwiększają ryzyko nagłej śmierci sercowej, a także zgonu wynikającego z choroby niedokrwiennej serca (źródło 5).

Herbatniki

Paczkowane wyroby cukiernicze, takie jak herbatniki, biszkopty, babeczki i tym podobne, w swoim składzie zawierają ogromne ilości utwardzonych olejów roślinnych, będących źródłem tłuszczów trans. Z tego powodu warto unikać ich jak ognia!

Podsumowanie Paczkowane wyroby cukiernicze, takie jak ciasteczka, biszkopty, babeczki i tym podobne, stanowią jedno z głównych źródeł szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans. Ten rodzaj tłuszczów zwiększa ryzyko nagłej śmierci sercowej, a także zgonu wynikającego z choroby niedokrwiennej serca!

8 - Białe pieczywo

regularne spożywanie białego pieczywa to jedna z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić dla własnego zdrowia! Takie pieczywo jest przemysłowo pozbawiane naturalnie występujących w surowcach ziaren, a zatem swoich najcenniejszych wartości odżywczych i korzystnie wpływającego na nasz organizm błonnika pokarmowego. To, co pozostaje, w zasadzie niewiele różni się od samej skrobi. To kalorie w czystej postaci, bez cennych składników odżywczych!

Białe pieczywo

Ze względu na swoją przemysłową obróbkę, białe pieczywo można zaliczyć do cukrów szybko przyswajalnych, o wysokim indeksie glikemicznym, których spożywanie wiąże się z gwałtownym wyrzutem insuliny do krwi i z reaktywną hipoglikemią. W rzeczywistości spożywanie białego pieczywa jest gorsze niż zajadanie się kostkami cukru! Gwałtownie podwyższa stężenie glukozy we krwi, silnie zakłócając pracę trzustki. Z czasem może to doprowadzić do insulinooporności, cukrzycy, otyłości i chorób sercowo-naczyniowych!

Podsumowanie Spożywanie białego pieczywa zwiększa ryzyko rozwoju insulinooporności, cukrzycy, otyłości i chorób sercowo-naczyniowych!

9 - Smażone potrawy

Smażonych produktów należy jadać jak najmniej! Niezależnie od tego, czy są to frytki, czy smażone mięso, wszystko, co zostało sporządzone w niezdrowym oleju, jest z pewnością zabójczym pokarmem. W jednym z badań, którego wyniki opublikowano na łamach periodyku Nutrition, Metabolism i Cardiovascular Diseases, naukowcom udało się wykazać, że w efekcie jedzenia smażonych potraw więcej niż cztery razy w tygodniu, znacznie zwiększasz ryzyko rozwoju otyłości i jeszcze bardziej poważnych komplikacji zdrowotnych. Co ważniejsze, gdy spożywasz sześć smażonych posiłków w tygodniu, wówczas zwiększasz ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 41 procent!

Smażone potrawy
Podsumowanie Smażone posiłki wpływają bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie i powinno się ich jadać jak najmniej!

10 - Słodycze

Słodycze to niewątpliwie najbardziej skuteczni zabójcy Twojego zdrowia! Zawarty w nich cukier silnie uzależnia i przyczynia się do poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak stłuszczenie wątroby, cukrzyca i poważne choroby układu krążeniowego.

Słodycze

Naukowcom już dawno temu udało się dowieść, że cukier działa na nasz mózg dosłownie jak narkotyk. Wykazano, że mocno uzależnia ponieważ silniej niż kokaina stymuluje tak zwany mechanizm nagrody w ludzkim mózgu! Skutki uboczne uzależnienia od cukru są podobne do tych, które występują u narkomanów. Najczęściej zauważane są niebezpieczne wahania nastroju, silne bóle głowy, depresja, przewlekłe zmęczenie no i oczywiście stopniowe wyniszczenie całego organizmu (źródło 8).

Podsumowanie Słodycze to prawdziwi zabójcy Twojego zdrowia! Zawarty w nich cukier uzależnia i wyniszcza Twój organizm!

Bibliografia: 1 – dziennik.pl – 70 proc. diety Polaka to żywność przetworzona w warunkach przemysłowych; 2 – zdrowepasje.pl – Napoje gazowane, od których możesz zachorować; 3 – zdrowepasje.pl – WHO: "Przetwory mięsne jednoznacznie powodują raka!"; 4 – zdrowepasje.pl – Płatki śniadaniowe powodują raka? Przecież miały być zdrowe; 5 – zdrowepasje.pl – Tłuszcze trans to zabójcy Twojego serca; 6 – American Cancer Society – Acrylamide and Cancer Risk; 7 – zdrowepasje.pl – Rakotwórcze słodziki są prawie wszędzie; 8 – zdrowepasje.pl – Jesteśmy masowo truci i otępiani cukrem; 10 – czytajsklad.com – Margaryna.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!