Lakiery do paznokci mogą być bardzo niebezpieczne

Większość popularnych lakierów do paznokci zawiera przynajmniej kilka bardzo niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych, których wysoka toksyczność została już dawno naukowo potwierdzona i udokumentowana

Jeśli jesteś wielbicielką lakierów do paznokci i często je stosujesz, warto abyś dokładnie się zapoznała z treścią tego artykułu. Jak się bowiem okazuje, większość tych produktów zawiera przynajmniej kilka bardzo niebezpiecznych dla zdrowia substancji, których wysoka toksyczność została już dawno naukowo potwierdzona i udokumentowana. Niestety bardzo często chciwi zysków producenci kosmetyków nie stosują odpowiednich ostrzeżeń na etykietach swoich wyrobów, gdyż zapewne uwidocznienie takich informacji negatywnie wpłynęło by na ich sprzedaż. Skład lakierów jest przeważnie wypisywany bardzo małymi literkami i ledwo widocznym kolorem. W wielu przypadkach producenci pomijają niektóre składniki, a o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia ani słowa.

Lakiery do paznokci mogą być niebezpieczne

Zawartość większości popularnych lakierów do paznokci to niestety istny toksyczny koktajl, który może doszczętnie zrujnować ludzkie zdrowie. Poniższy obrazek, który pochodzi ze strony http://czytamyetykiety.pl/lakiery-do-paznokci, wyraźnie ilustruje oficjalny skład bardzo popularnego w Polsce lakieru do paznokci, dostępnego między innymi w sieci sklepów Empik, co oznacza że kupują go przeważnie młode osoby.

Trujące lakiery do paznokci

Co takiego groźnego dla naszego zdrowia można zatem znaleźć w lakierach do paznokci? Otóż na pierwszym miejscu należy wspomnieć o formaldehydzie. Formaldehyd to bardzo toksyczny konserwant, środek grzybobójczy i dezynfekujący, powszechnie stosowany także do balsamowania ludzkich zwłok oraz w wielu kosmetykach, takich jak przykładowo lakiery i odżywki do paznokci, tusze do rzęs, lakiery do włosów. Ze względu na jego wysoką toksyczność, w Europie nowe przepisy prawne znacznie ograniczają możliwość stosowania go w wielu produktach, podczas gdy w Kanadzie substancja ta jest oficjalnie uznana jako bardzo toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia już od prawie 20 lat. Międzynarodowa Agencja Badań nad rakiem już dawno temu przeprowadziła liczne badania naukowe, których wyniki jasno potwierdziły rakotwórcze właściwości formaldehydu. Przyczynia się on bowiem do rozwoju raka nosa, przełyku oraz białaczki! Jakie znajduje zastosowanie tak niebezpieczna substancja w lakierach do paznokci? Otóż formaldehyd ma rzekomo poprawić właściwości lakieru. Formaldehyd jest jednak bardzo silną trucizną i zostało jednoznacznie potwierdzone, że osoby przewlekle narażone na większe dawki tego związku, przykładowo zawodowe kosmetyczki, o wiele częściej cierpią na różne dolegliwości układu oddechowego i uciążliwe alergie wziewne.

Trujące lakiery do paznokci: toluen

Kolejną substancją, która często znajduje się w lakierach do paznokci, jest toluen. Jest to swego rodzaju rozpuszczalnik, a dzięki niemu lakiery mają postać płynną. Jest to niestety substancja oficjalnie sklasyfikowana jako szkodliwa i drażniąca dla ludzi, wysoce łatwo palna i toksyczna według wykazu substancji niebezpiecznych. Toluen działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, co oznacza, że zakłóca i spowalnia normalną pracę mózgu. Wdychanie oparów toluenu może wywołać łzawienie oczu, kaszel, ból i zawroty głowy. Związek ten może powodować uszkodzenie wątroby, nerek, mózgu, zapalenie skóry objawiające się jej wysuszeniem, zaczerwienieniem i pękaniem, a także zapalenie płuc. W przypadku narażenia na działanie większych stężeń oparów toluenu, mogą wystąpić zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, a również stan zbliżony do upojenia alkoholowego – niekiedy z halucynacjami – początkowo ze znacznym pobudzeniem układu nerwowego, a następnie sennością. W przypadku bardzo wysokich stężeń tej substancji występuje utrata przytomności. W przebiegu ostrego zatrucia toluenem mogą wystąpić zaburzenia przewodnictwa w mięśniu sercowym, arytmia, migotanie komór, a nawet zgon! Typowe objawy przewlekłego zatrucia toluenem to natomiast: zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego - zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koordynacji ruchów. Ftalan dibutylu, powszechnie stosowany plastyfikator, to kolejna groźna substancja, którą bardzo często można spotkać w lakierach do paznokci. Jest to organiczny związek chemiczny, dodawany do lakieru rzekomo w celu poprawy jego elastyczności. Substancja ta występuje także w emaliach do paznokci, naklejkach, kicie i barwnikach farb. Ftalan dibutylu jest prawdopodobnie (choć nie potwierdzono tego jednoznacznie) rakotwórczy i może poważnie zaburzać pracę nerek, powodować mdłości, zawroty i bóle głowy. Tej substancji powinny bezwzględnie unikać kobiety ciężarne, gdyż poważnie zaburza ona gospodarkę hormonalną, a ponadto została sklasyfikowana jako toksyczna dla reprodukcji u ludzi i jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University i Environmental Working Group wskazują na to, iż związek chemiczny zwany fosforanem trifenylu (TPHP), jest stosowany w wielu rodzajach popularnych lakierów do paznokci. Jest to groźna dla ludzi substancja chemiczna, która silnie zakłóca normalne funkcjonowanie hormonów, co jest dość niepokojące, szczególnie dlatego, że substancja obficie wchłania się do ludzkiego organizmu poprzez kontakt ze skórą, za każdym razem, gdy stosowany jest lakier do paznokci. To niestety nie wszystko! W lakierach do paznokci można również znaleźć żywicę formaldehydu, toksyczną kamforę syntetyczną i wiele innych świństw.

Stosowanie lakierów do paznokci stanowi poważne zagrożenie

Ponieważ zawarte w lakierach do paznokci substancje generalnie są toksyczne i silnie drażniące, wdychanie oparów lakieru może być bardzo ryzykowne dla zdrowia, a szczególnie jeśli wydłużone w czasie, może być przyczyną "zatrucia spowodowane lakierem", z objawami takimi jak zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, senność, trudności w oddychaniu, nudności i wymioty oraz ból w klatce piersiowej. Jeżeli stosujesz lakiery do paznokci i zaobserwowałaś u siebie któryś z tych objawów – koniecznie i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Trujące lakiery do paznokci: niebezpieczne substancje

Wszystkie wymienione wyżej substancje chemiczne mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Według Agencji Ochrony Środowiska, zbyt długa ekspozycja na ich działanie może skutkować poważnymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, co niestety może prowadzić nawet do śmierci.

Niepokojąca prawda o lakierach „nieszkodliwych”

Wiele luk prawnych związanych z regulacją runku kosmetycznego pod aspektem ochrony zdrowia konsumentów, sprawia iż oznakowanie tej branży produktu jako „organiczny”, bądź „naturalny” w praktyce niczego nie oznacza. Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się lakiery do paznokci z oznakowaniem 3-Free, które powinno stanowić gwarancję, iż produkty są wolne od toluenu, ftalanu dibutylu oraz formaldehydu. Konsumenci coraz to częściej je preferują, ze względu na rzekomo mniejszą szkodliwość dla zdrowia niż klasyczne lakiery. Jednak, liczne kontrole i badania naukowe przeprowadzone w tym kierunku, a między innymi raport z Kalifornijskiej Kontroli Substancji Toksycznych, wykazują, że prawie wszystkie lakiery do paznokci rzekomo wolne od "toksycznego trio" chemikaliów, o których mowa powyżej, nadal je zawierają - czasami paradoksalnie nawet w wyższych stężeniach niż pozostałe lakiery!

Jak zminimalizować ryzyko

Aby znacznie zminimalizować ryzyko należałoby stosować wyłącznie lakiery nie zawierające toluenu, ftalanu i dibutylu. Niestety, jak już wyjaśniono wcześniej, producenci nie zawsze ujawniają prawdziwy skład swoich wyrobów. Mając jednak na uwadze fakt, że to dawka stanowi truciznę a nie sama substancja, można śmiało stwierdzić, że sporadyczne malowanie paznokci raczej poważnie nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Ponieważ trucizny zawarte w lakierach przenikają do organizmu zarówno poprzez kontakt ze skórą (pozadzierane, ponadrywane skórki przy paznokciach zwiększają ilość przenikających do organizmu chemikaliów) jak i wskutek wdychania ich oparów, warto unikać bezpośredniego kontaktu lakieru ze skórą i zadbać o to, aby pomieszczenie w którym malujesz paznokcie było dobrze wentylowane

Bibliografia:

ZME Science - How to see if your nail polish is toxic WP Abc Zdrowie - Lakiery do paznokci - toksyczne substancje, wpływ na zdrowie, ograniczenie szkodliwych substancji Czytamy etykiety - Lakiery do paznokci

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!